Results 1 to 10 of 10

Thread: Patroni curati patroni murdari...

  1. #1
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1

    Patroni curati patroni murdari...

    Man Liviu.: Am o rugaminte la tine, maine la ora unu se impart banii pentru fotbal si o sa se dea iara egal banii U Cluj cu CFR Cluj... rugamintea mea: in materialul in care tu l-ai trimis si care apare maine in „Buna Ziua Ardeal“ sa inseram o chestie... si acuma chiar mi se pare normal, nu ca-s io prieten cu Paskani.... a... nu mi se pare normal ca o echipa care e in Divizia A si o ajuns in finala Cupei Intertoto UEFA Intertoto sa ia tot atatia bani cat o echipa din Divizia B.



    Citat din stenogramele cazului Gazeta (de la Cluj)..reies presiuni facute prin intermediari de catre patronul echipei CFR pentru a obtine bani de la consiliul local, si asta in detrimentul echipei rivale din aceeasi localitate.

    Bani luati de la comunitate ... si pe urma se bat cu pumnul in piept cat de capitalisti si cat de cinstiti sunt ei fata de hotii ceilalti ...
    Dragi suporteri ai echipe CFR, inainte de laude si inainte de a da cu piatra in stanga si dreapta nu ar strica un moment de reflectie...
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  2. #2
    The One PerVersion's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Madrid
    Posts
    1,571
    Reputatie
    1
    Draga prietene, in caz ca nu stii, Consiliul Local este actionar si la CFR. Desigur, nu actionar majoritar cum e dincolo... Cu toate astea, mi se pare normal sa se premieze performanta, pt ca la U cei care s-au perindat prin conducere n-au facut decat sa-si umple propriile buzunare.

    Oricum, cazul asta s-a facut public de vreo 2 ani, s-a dat in presa chiar si o convorbire intre Muresan si acest Liviu Man. Acum te-ai trezit si tu?

  3. #3
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    STIRE BOMBA!!!

  4. #4
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by PerVersion View Post
    Draga prietene, in caz ca nu stii, Consiliul Local este actionar si la CFR. Desigur, nu actionar majoritar cum e dincolo... Cu toate astea, mi se pare normal sa se premieze performanta, pt ca la U cei care s-au perindat prin conducere n-au facut decat sa-si umple propriile buzunare.

    Oricum, cazul asta s-a facut public de vreo 2 ani, s-a dat in presa chiar si o convorbire intre Muresan si acest Liviu Man. Acum te-ai trezit si tu?
    nu am zis ca e stire noua, bomba, sau sa nu se premieze performanta...

    mesajul era altul...despre sforile trase ..

    si daca tot sustii ca era vorba de performanta .. foarte bine, sa isi sustina pe fata punctul de vedere la consiliul local si acesta va hotara ca va aloca banii dupa rezultate. de ce oare ar fi asa greu? ori obisnuinta ..?
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  5. #5
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Daca sunt bani de primit de la stat toti patronii vor face pasul inainte; nu strica sa primesti cateva sute de mii de euro in plus.

  6. #6
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    ...si unde e patronul curat in propozitie? ....presupun ca pe cel murdar ai vrut sa-l scoti in evidenta!
    Normal ca sunt bani alocati pentru sport, si normal ar fi ca sa fie alocati in functie de performante, dar sa ajunga bani la toate ramurile sportive, ce nu prea se intimpla din pacate!
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

  7. #7
    The One PerVersion's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Madrid
    Posts
    1,571
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 4star View Post
    si daca tot sustii ca era vorba de performanta .. foarte bine, sa isi sustina pe fata punctul de vedere la consiliul local si acesta va hotara ca va aloca banii dupa rezultate. de ce oare ar fi asa greu? ori obisnuinta ..?
    Pai problema e ca si-au sustinut punctul de vedere pe fata, Muresan a dat multe declaratii legate de acest subiect, dar despre rezultat nu sunt multe de spus. A fost acelasi si cand s-a zis pe fata, si cand s-au "tras sforile", adica nici unul. Oricum am impresia ca de ceva vreme s-a renuntat total la cererea acestui ajutor din partea Consiliului Local, desi in tot acest timp s-a investit masiv in echipa si mai ales in baza sportiva.

  8. #8
    YNWA Ferdininho's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Undeva in Vest
    Posts
    2,081
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 4star View Post
    Man Liviu.: Am o rugaminte la tine, maine la ora unu se impart banii pentru fotbal si o sa se dea iara egal banii U Cluj cu CFR Cluj... rugamintea mea: in materialul in care tu l-ai trimis si care apare maine in „Buna Ziua Ardeal“ sa inseram o chestie... si acuma chiar mi se pare normal, nu ca-s io prieten cu Paskani.... a... nu mi se pare normal ca o echipa care e in Divizia A si o ajuns in finala Cupei Intertoto UEFA Intertoto sa ia tot atatia bani cat o echipa din Divizia B.



    Citat din stenogramele cazului Gazeta (de la Cluj)..reies presiuni facute prin intermediari de catre patronul echipei CFR pentru a obtine bani de la consiliul local, si asta in detrimentul echipei rivale din aceeasi localitate.

    Bani luati de la comunitate ... si pe urma se bat cu pumnul in piept cat de capitalisti si cat de cinstiti sunt ei fata de hotii ceilalti ...
    Dragi suporteri ai echipe CFR, inainte de laude si inainte de a da cu piatra in stanga si dreapta nu ar strica un moment de reflectie...
    Mah...daca nu ar scrie la echipe favorite....sti tu ce...mai ca i-mi vine a crede ...dar asa...un calduros m*e steaua...na ca asa a iesit....
    LIVERBIRD UPON MY CHEST!

  9. #9
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by m8k View Post
    ...si unde e patronul curat in propozitie? ....presupun ca pe cel murdar ai vrut sa-l scoti in evidenta!
    Normal ca sunt bani alocati pentru sport, si normal ar fi ca sa fie alocati in functie de performante, dar sa ajunga bani la toate ramurile sportive, ce nu prea se intimpla din pacate!
    ala curat inca nu exista, doar ca am vrut sa nu se mai dea asta asa neprihanit si sfant (nu este decat mai discret..) ca fiecare patron are tinichelele lui....

    @ferdininho ... ai o minte de 2(b)ani daca ehti doar cu m8ia in gura (na ca nu ti-a iesit inca din gura)....fa eforturi si incearca sa iti depasesti conditia ori vrei sa arati ca nu eshti departe de patronul din bragadiru ...

    @PerVersion, .. pana la urma era vorba de ajutor sau de finantare din parte CL in calitate de actionar? Daca CL era actionar, atunci situatia era clara si reglementata de lege, astfel incat nu era nevoie de presiunile jurnalistilor. Fiecare actionar participa la societate proportional cu procentul actiunilor detinute au imprumuta clubul cu cati bani avea la dispozitie. Si mai am o intrebare la care te rog sa ma lamuresti: Arpad este patronul echipei (actionar unic) sau este actionar principal (are majoritatea actiunilor, restul fiind detinute de Consiliul local si altii) ?
    Last edited by 4star; 12th January 2008 at 09:32.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  10. #10
    The One PerVersion's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Madrid
    Posts
    1,571
    Reputatie
    1
    Nu era vorba de finantare, pt ca CL detine doar asa simbolic, cateva actiuni. Era vorba de banii care se aloca in fiecare an pentru sport, si poate era normal sa se dea tinand cont de performante. Sau sa nu se fi tinut cont de performante, si banii alocati pt fotbal sa se imparta in mod egal, dar atunci trebuia ca primaria sa puna la dispozitie echipelor un stadion de nivel european. Asta avand in vedere ca la acel moment ambele echipe jucau pe niste stadioane de toata jena.

    In privinta lui Paszkany, a fost mult timp singurul actionar, iar acum 2 ani cred s-a facut un parteneriat cu Energobit, care au cumparat o buna parte a actiunilor, iar el a ramas actionar majoritar.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •