Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 46

Thread: performantele din NBA

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    performantele din NBA

    McGrady a inscris 43 de puncte in meciul vs. Denver... nimic deosebit pana aici!

    INTERESANT: 37 de puncte din cele 43 au fost inscrise in primele 2 sferturi!!! In sfertul al treilea T-Mac a dorit sa implice intreaga echipa in joc din acest motiv el a pasat si a recuperat, marcand doar 6 puncte! Sfertul patru a stat in intregime pe banca...

    Scorul la pauza era Magic 63 - 32 Nuggets... adica McGrady a marcat in prima jumatate a meciului mai multe decat toata echipa din Denver!

  2. #2
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Bulls 116, Lakers 99 ASTA PERFORMANTA!!! O`Neal doar 13 puncte!
    Smile, its good for you!

  3. #3
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Karl Malone a devenit al 2-lea jucator din istorie care a inscris peste 36 000 puncte.

    Aseara contra lu' Magic a dat 40 de puncte , 9 recuperari , 7 pase decisive si 4 interceptii.
    Un jucator care intodeauna mi-a placut mai mult decat Jordan. De fapt e jucatorul meu preferat......inca din 1992 cand l-am urmarit pentru prima data in direct..intr-o partida de basket.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  4. #4
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Mare jucator, dar va ramine ptr. totdeauna in umbra lui MJ... N-a reusit sa-l invinga nici macar o data, cu toate ca a avut parte de o companie foarte selecta....Il admir ptr. ce a facut, dar nu poate fii nici macar pus in aceeasi incapere cu MJ la un eventual muzeu al baschetului.... El ramine in categoria lui Ewing...

    Apropo de Ewing, cu ocazia retragerii tricoului, am avut ocazia sa vad niste lucruri care m-au socat.. S-a intimplat cu vreo 5-6 ani in urma cred, cind si-a rupt el incheietura de la mina in prima repriza.... Era chiar mina cu care arunca...In a doua jumatate a meciului, Ewing a intrat inapoi pe teren si a jucat cu o mina (a doua era RUPTA, nu luxat, nu fisurat!!!), a reusit sa recupereze o minge, si a ajuns si sa execute niste aruncari libere... Din pacate n-a marcat...

    Wow....
    Smile, its good for you!

  5. #5
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    ...si nu trebuie sa uitam ca MJ are vreo 400 de meciuri mai putin decat malone si vreo 500 mai putin decat jabbar. La o medie de 19 puncte pe meci, cat are MJ in sezonul asta, era peste amandoi. Iar sezonu asta MJ a marcat si 2 pct intr-un meci... ceea ce nu s-ar fi intamplat acum 5-6 ani... /nope/

  6. #6
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Pai si e Malone de vina ca a marcat Jordan 2 puncte intr-un meci sezonul asta ? Sau sunt Malone si Jabbar de vina..ca pe Jordan l-au apucat pandaliile si s-a apucat de basseball pe la mijlocul anilor '90 ? Sau ca s-a retras de 15 ori din NBA ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  7. #7
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Daca Jordan juca acelasi numar de meciuri ca si Malone cu siguranta era pe primul loc la puncte inscrise in NBA. Compenseaza cele 6 inele de campion NBA... cate spuneai ca are Malone?

    Vroiam doar sa te supar putin!

    In schimb e Stockton pe primul loc la assist-uri, cu 15662(la data de 14 Martie 2003), urmat la foarte mare distanta de Magic Johnson cu 10141.

    REMEMBER THIS: Malone is nothing without Stockton's assists!

  8. #8
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Si de asemena...John Stockton e primul la interceptie din toate timpurile.

    Si ce daca nu au inele de campion ? Eu ii apreciez mult mai mult decat pe Jordan.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  9. #9
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Un jucator poate sa joace f. bine (vezi Stockton) dar daca el nu castiga un inel de campion NBA prin jocul lui si al coechipierilor sai, ramane in istorie ca un jucator care a jucat bine dar nu a castigat nici macar un titlu - si sunt multi jucatori din astia(vezi Ewing, Barkley)

    In schimb cand joci bine si castigi si titlul NBA (vezi Jordan) lumea te va tine minte ca jucai bine, dovada fiind titlul sau titlurile castigate.

    La fel si in cazul comparatiei Bryant - McGrady... primul are 3 inele(but then again Kobe has Shaq), al doilea nu are nici unul. Lumea il va tine minte pe primul, nu crezi?

  10. #10
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Nu..nu cred acest lucru. Lumea il va tine minte intodeauna pe Ewing. Sunt multzi jucatori fara inele de care lumea isi va aminti...de exemplu Reggie Miller , Payton .

    Kukoc are si el 3 inele de campion. Ce crede lumea despre el ? Sau pivotul ala australian de juca la Chicago.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  11. #11
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Ewing, la fel ca si Malone, va ramine in istorie tocmai ptr. ca nu au cucerit nici un inel...

    Dar comparatia cu Kobe si Tracy, este foarte valabila... Nimeni nu-si va aminti de Tracy peste 40 de ani....Nimeni nu va stii cine a fost Payton sau Garnett, dar Kobe si Shaq vor fii acolo cu litere mari alaturi de un Jordan sau un Wilt sau un Magic...

    Scopul la Olimpiada este sa participi, dar in sportul american e sa invingi....

    Normal, Horry are un inel mai mult decit Kobe, dar asta nu-l va face sa fie altceva decit un "component al acelei echipe"....


    La fel si trupa lui Jordan, se stie de Scot, dar Rodman sau Grant au fost uitati inainte de asi aminti cineva de ei...
    Smile, its good for you!

  12. #12
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Pomenea Azur89 pe un alt subiect de Michael Jordan si de ce ii trebuie pentru a ramane primul la ppg.

    M-am uitat la rpg all-time si nu imi vine sa cred.
    1.Wilt Chamberlain 22.9 rpg
    2.Bill Russell 22.5 rpg

    Dar cum se poate asa ceva ? In ziua de azi f. rar se intalneste ca un jucator sa faca 22 de recuperari..intr-un singur meci...dar asta sa ii fie media pe cariera .
    Ce vremuri erau alea ?

    E adevarat ca Bill Russell are 9 inele de campion ? E jucatorul cu cele mai multe inele , nu ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  13. #13
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    vorbesti de vremea in care nu exista aparare, cele 2 echipe inscriau usor 300 de puncte combinat, si normal, totul era catch and shoot...

    Inchipuieti azi un jucator cu 100 de puncte!!! La felul cum arunca Kobe cind a fost in draci acum citeva saptamini, i-ar trebui cel putin 120 de incercari....

    Nu cred ca poti compara ce a fost atunci cu acum....
    Smile, its good for you!

  14. #14
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Are dreptate Azur, erau alte vremuri... nu poate exista o comparatie adevarata intre ce era atunci si ce e acum. La fel nu se poate compara M. Schumacher cu J.M. Fangio - offtopic!

    Diferite perioade, diferiti oameni, diferite performante...

  15. #15
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    nu numai ca nu se pot compara jucatorii... dar difera enorm stilurile de joc. S-a mutat jocul de la pivoți la extreme. Acum sunt putine echipe unde pivotul inscrie mai mult de 20 de puncte pe meci (lakers e exceptia evidenta). In anii 70-80 pivotii erau de baza. Din 90 au venit unii din Chicago si au castigat niste titluri fara sa aiba pivoți (Cartwright sau Longley nu se pot numi pivoți). A fost o expeție, Houston, cu Olajuwon într-o dispută memorabilă cu Ewing (cât aș fi vrut să câștige NY...). Revenind, cred că aceasta mutare s-a facut in primul rand pentru a creste spectaculozitatea jocului. Una e sa vezi un mj, carter, kobe etc, dribland doi jucatori si "posterizand" un pivot de 2.10 si alta e sa-l vezi pe shaq rupand inelu la fiecare faza. Și la nivel de imagine... daca ti se cere să spui repede trei jucatori din nba, sunt curios câti pivoți o să fie între aștia trei.

  16. #16
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Sunt fan Magic, si sunt fara indoiala subiectiv... oricum McGrady ar trebui sa fie MVP. De ce?

    - media de 32,2 ppg in acest sezon pana acum(primul loc in NBA - urmat la 30,1 ppg de Kobe, adica la o medie de 2 ppg)
    - cea mai mare medie de ppg.* din sez 84-85(*excluzandu-l din calcul doar pe un "anume" Jordan)
    - ultimele 41 de meciuri(de la Craciun pana in prezent, adica jumatate de sezon) cu minim 20 ppg
    - o medie in ultimele 40 de meciuri de 33.9 ppg
    - ultimele 10 meciuri cu o medie de 38,3 ppg
    - 37 de puncte intr-o jumatate de meci vs. Denver
    - duce aproape de unul singur Orlando Magic
    - o medie in acest sezon de 6,5 rpg, 5,5 apg, 1,78 spg, 0,74 bpg - adica este all-around-player
    - o medie de 39.9 mpg
    - procentaje de 46.2% la Field Goals 38.6% la cosuri de 3 puncte si 80.3% la aruncari libere.

    ppg=points per game | rpg=rebounds per game | apg=assists per game | spg=steals per game | bpg=blocks per game | mpg=minutes per game

    Impresionant, nu? Constanta, eficienta si spectacol...

    De ce alte motive mai aveti nevoie pentru a-l vota MVP???

  17. #17
    ardelean eddy_jozsa's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Sibiu, Romania
    Posts
    996
    Reputatie
    1

    Re: performantele din NBA

    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    McGrady a inscris 43 de puncte in meciul vs. Denver... nimic deosebit pana aici!
    Si sârbul ala de la Timisoara a marcat 43 de puncte in meciul vs. Cluj (de 12 ori 3 puncte)

  18. #18
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Si sârbul ala de la Timisoara a marcat 43 de puncte in meciul vs. Cluj (de 12 ori 3 puncte)...

    mare performanță... da la ce apărări sunt în campionatul nostru...
    Dacă ați auzit de Vali Pogonaru... acu 2 ani când a jucat la Steaua în div. A, a avut meciuri cu 30 pct. Faza e că avea 40 de ani. Așa că...

    Întrebările mele sunt 2:

    1. Câte puncte ar fi înscris sârbul ala într-un meci din NBA?
    2. Câte puncte ar fi înscris TMAC într-un meci din campionatul României? :thinking:

  19. #19
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1

    Kobe's gone mad

    a marcat 42 puncte in 2 sferturi in meciu cu Wizards, la cat e el de determinat sa-i arate lu Jordan ca e mai bun ca el probabil ca o sa puna 60 cel putin, daca nu-l potoleshte Phil Jackson!!!!!
    Oricum Bucks au pierdut iar deci, sanse sunt pentru Wizards.

    AH am uitat a dat si 9 3 pointers tot in acealasi half. A doua repriza vad ca a inceput sa rateze destul de mult, sincer mi se pare lipsa de respect fatza de coechipieri, daca simtzi ca nu mai intra mingea paseaz-o nu incerca, ca disperatu sa il depasesti pe Jordan. Teribilismul unui pushti care nu-l va egala niciodata pe Jordan /fu/ /fu/ /fu/ /fu/ kOBE
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  20. #20
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    140 de puncte pentru Indiana. S-a jucat ca in vremurile romantice cred.

    Si interesant faptul ca liderul punctelor..Brad Miller a avut 22 . Deci....joc de echipa . domnilor.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  21. #21
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    pt. Baccardi:
    probabil stiu ceva mai mult ca tine din moment ce il vad jucand live si pe TV, , oricum T-Mac nu e om de echipa si d-aia Orlando nu cred ca trec nici de 1 round in playoff. Pe kobe il forteaza Phil Jackson sa nu mai arunce atat, ca altfel el ar arunca si de 100 de ori. Iverson e singuru pe care nu-l condamn pentru multele aruncari, pentru ca omu n-are cu cine juca; parerea mea. Orlando are acum Gooden, Giricek, Hill avea Miller, deci erau si alti jucatori buni, cu care T-Mac ar putea juca
    Cu siguranta nu am ca tine contactul direct cu NBA-ul(mai mult sau mai putin), in schimb ma uit peste niste amarate de cifre...
    Diferenta intre McGrady(46,4% la FG si 38,5% la 3pct.) si Bryant(45,3% la FG si 38,5 la 3pct.) e de la cer la pamant, chiar daca cifrele nu o arata... "McGrady makes his teammates look better!!!", Bryant se zbatea de unul singur si nu reusea sa isi motiveze colegii la inceputul sezonului 02-03 fara Shaq. Nu?
    Zici de Iverson ca nu are echipa - el arunca ca nebunul in loc sa paseze si are o medie de 41% la FG si de 31,8% la 3pct - fa o comparatie cu McGrady sau Bryant la procentaje; are si coechipieri valorosi: Eric Snow, Keith VanHorn, Tyrone Hill, Aaron McKie, Derrick Coleman. Pana la urma e vorba de eficienta, si dupa formula {[(PTS + REB + AST + STL + BLK) - ((FGA - FGM) + (FTA - FTM) + TO)] / G} McGrady e pe locul 4, Bryant pe 5, iar Iverson pe 22... spune multe asta, nu?

    Astept replica ta. Baccardi!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •