Page 1 of 131 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 21 of 2733

Thread: Diverse 2008

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Diverse 2008

    Asa cum am intrat intr-un nou an, m-am gandit sa deschid un nou thread pentru Diverse, pentru ca celalalt era deja cam prea mare si greu de urmarit.

    Pentru inceput de an, pe intlgymnast.com a aparut o serie de urari pentru noul an, urari mai mult sau mai putin rautacioase si ironice

    - pt Shawn johnson: o valiza mai mare pentru medalii
    - pt Nastia Liukin: o glezna sanatoasa
    - pt Catalina Ponor: sa-si gaseasca pacea o data cu retragerea
    - pt Jade Barbosa: o clasare pe podium la AA si un pachet de servetele
    - pt Ekaterina Kramarenko: sa-si gaseasca pacea si sa "lipeasca" saritura in finala pe echipe
    - pt arbitri: sa puncteze exercitiu si nu costumul
    - pt codul de punctaj: sa gaseasca un echilibru intre executie si dificultate
    - pt Adrian Stoica : that all the numbers add up correctly at the Olympics ( aici nu am reusit sa-mi dau seama la ce se refera si nu am putut traduce...am nevoie de ajutor )
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Super, Mhai!!!Te-ai tinut de cuvant

    Amuzanta partea cu valiza lui Shawn Johnson, dar au fost rai cu Jade PE Gina Gogean o condamnau ca nici nu zambea. nici nu plangea, iar pe Jade Barbosa ca plange de fericire

  3. #3
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Si un articol de anul trecut

    http://www.tribuna.ro/index.php?id=3...he=1&tx_ttnews[year]=2007&tx_ttnews[month]=12&tx_ttnews[day]=20&tx_ttnews[tt_news]=15751&tx_ttnews[backPid]=363

  4. #4
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    pe www.intlgymnast.com se poate nota, in partea dreapta, cu note de la 0 la 10, calitatea gimansticii din 2007.

    Intrebarea suna, in traducerea mot-a-mot :
    "In medie, cum ati evalua calitatea gimansticii internationale in 2007?"

    0-cea mai proasta calitate din istoria gimnasticii

    10-cea mai buna calitate din istoria gimnasticii.

  5. #5
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    A fost inca un reportaj pe TVR cu Forminte in care acesta spunea ca anul acesta vrea cat mai multe medalii, de aur daca se poate pentru ca daca iei medalii de argint e ca si cum ai lua nimic.
    Sper sa puna reportajul si pe internet, pe site=ul lor!!!
    www.fangymnastics.com

  6. #6
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    pe www.intlgymnast.com se poate nota, in partea dreapta, cu note de la 0 la 10, calitatea gimansticii din 2007.

    Intrebarea suna, in traducerea mot-a-mot :
    "In medie, cum ati evalua calitatea gimansticii internationale in 2007?"

    0-cea mai proasta calitate din istoria gimnasticii

    10-cea mai buna calitate din istoria gimnasticii.
    ca dificultate poate a fost anul cel mai competitiv, dar la spectacol si la aspectul uman a pierdut mult.
    eu i-as da 0...si sper ca anul acesta sa nu fie un nou "zero"

  7. #7
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ioana, sincer, si eu am dat tot zero
    Si asta pentru ca m-am gandit ca poate se va afce ceva pentru schimbarea codului astuia nebun. Intr-adevar, mi se pare ca a scazut mult calitatea gimnasticii, dintr-o competitie intreaga de individual compus s-a ajuns sa aiba evolutii fara ratare abia maxim 10 gimnaste, iar dintr-un podium de 4 gimnaste, asa cum a fost cel de la Stuttgart, doar doua au avut evolutii fara ratari si doar una evolutii curate (Shawn)...asa ceva chiar nu mi se pare calitate...da, e drept ca a crescut nivelul exercitiilor, dar asta deja inseamna cantitate, dupa parerea mea

    Plus ca nu prea mai exista termenul de coregrafie(

  8. #8
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    mmm...vad ca parerile sunt impartite, dar "zero" are cele mai multe voturi, din pacate.
    pai cum sa n-aiba...de acord cu tot ce ai zis tu, Cristina, in curand o sa ne uitam la gimnastica cam ca la circ, dar inainte ca plasele si sforile care-i impiedica sa pice rau sa fie introduse

    iar coregrafie...inteleg ca nu toate sunt elegante si poate si noi am avut de pierdut la capitolul asta...dar sa existe posibilitatea sa se compenseze una cu alta cumva.
    sunt curioasa daca o sa schimbe ceva dupa olimpiada...si sper din toata inima sa nu fie "masacru" la Beijing si sa vedem mai multe lacrimi decat zambete (ma refer la toti gimnastii, nu numai ai nostri).
    vreau sa vad o competitie curata in care sa castige cel mai bun/cea mai buna, nu una in care castiga cei care au avut cele mai putine accidentari.

  9. #9
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1

  10. #10
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Crunt...chiar nu se poate sa mearga toate bine...cand aveam aparatele functionabile nu aveam sala, acum ca avem sala si-au batut joc de aparate.
    www.fangymnastics.com

  11. #11
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Personal, sunt si mai dezamagita de faptul ca un antrenor coordonator al lotului national de gimnastica feminina ia in considerare posibilitatea de a muta lotul intr-o alta locatie, iar aceasta cu un an inainte de JO :O.

    Mai ales in conditiile in care altii s-au straduit sa formeze lotul de senioare la Deva, apoi sa aduca si un lot de junioare acolo. Si, oricat de ciudat ar parea, daca alti trei antrenori coordonatori au considerat ca Deva a fost cea mai buna locatie, cred ca este absurd sa vii si sa iesi din rand. Mai ales dupa reabilitarile care s-au facut

    Poate ca Domnul Forminte a zis-o la suparare, dar pe mine m-a intristat afirmatia

  12. #12
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    uf...eu sunt convinsa ca a zis-o la suparare. probabil c-o sa mute aparate de la Izvorani si-o sa se descurce.

    ceea ce ma enerveaza la culme e incompetenta celor care au "reparat" sala...cum poti pune calorifere pe barna sau sa dezmembrezi carucioare?!?? aia chiar nu gandesc?? cand renoveaza or pune si la ei acasa calorifere pe canapele sau mai stiu eu ce??

  13. #13
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    In privinta domnului Forminte si eu cred ca a vorbit la suparare si ca se va repara cumva,dar ma intreb:acei muncitori au fost lasati de capul lor?nu a fost cineva sa-i supravegheze,doar erau aparate scumpe si foarte importante,nu mobila de bucatarie...

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    De parca asta ar fi problema gimnasticii romanesti. Cred ca Federatia isi poate pemite sa cumpere niste barne. Bine ca s-a refacut sala

  15. #15
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    In privinta domnului Forminte si eu cred ca a vorbit la suparare si ca se va repara cumva,dar ma intreb:acei muncitori au fost lasati de capul lor?nu a fost cineva sa-i supravegheze,doar erau aparate scumpe si foarte importante,nu mobila de bucatarie...
    Personal, atunci cand imi fac curat in casa, eu sunt prima care iau toate masurile sa imi protejez lucrurile personale cu tot felul de folii, cartoane etc. Caloriferele puteau sta si afara pe durata reparatiilor, ca nu se intampla nimic..nu cred ca locul lor era pe barna si pe aparate.
    In al doilea rand, este posibil sa nu fi existat vreo supraveghere din partea nimanui de la federatie, in conditiile in care este din ce in ce mai comun conceptul predarii "la cheie" (adica se face toata treaba de catre firma respectiva, fara vreo supraveghere). Dar nu mi se pare logic sa adopti o astfel de atitudine, fara sa lasi nicio supraveghere, sincer

    Deci, oricum ar fi, e greu de spus a cui a fost vina sau unde a fost lipsa de responsabilitate. Dar tot mi se pare neprofesional sa spui ca din cauza asta muti lotul, chiar si la suparare E ca si cum ai spune: nu-mi mai place iarba, imi iau jucarelele si-am plecat.

    o alta problema mai este si cea a calitatii lucrarilor: daca s-a lucrat cu atat lipsa de responsabilitate (din partea oricui ar fi fost ea), ce imi garanteaza ca peste 10 ani nu trebuie schimbata din nou pardoseala??? Probabil ca om trai, om vedea si-om mai discuta.

  16. #16
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Problema cu aparatele cred ca poate fi rezolvata, nu cred ca federatia nu si-ar permite ( sau nu ) Oricum atat reactia lui Forminte cat si calitatea lucrarii m-au cam dezamagit. Reactia lui a fost putin exagerata, iar deciziile pe care le ia, sau care le-a declarat la nervi ( nu am de unde sa stiu exact) sunt cam pripite pt situatia in care se afla cu jumatate de an inaintea JO
    www.fangymnastics.com

  17. #17
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    eu n-as baga mana in foc ca alea au fost chiar cuvintele lui...poate a zis "imi vine sa-mi iau campii" si nu ca si-i ia. ca si cand s-a mai scris ca se antreneaza diferentiat Catalina, titlu ce insinua ca ar fi "mai cu mot", cand ea era de fapt in "intrare in ritm". si multe alte exemple. (iar aici e vorba de GSP, care scrie de gimnastica numai cand e rost de scandal).
    atunci cand vorbesti e usor sa ti se rastalmaceasca cuv...asa ca...era mai bine inainte, cand nimeni nu zicea nimic? nu stiu raspunsul, parca dintr-un egoism de moment as zice ca da, atunci nu ne mai ingrijoram din orice "nimic".

  18. #18
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Silvia Stroescu in tara samurailor :)

    www.fangymnastics.com

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Forminte incepe sa devina Bellu 2. Isi cauta scuze din orice

  20. #20
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Pentru cei care inca nu au votat-o pe Steliana, o mai pot face pana pe 20 ianuarie. Puteti sa o votati la adresa: http://www.onlinesport.ro/forum/show...=200967&page=2

    Cu putin noroc poate va trece pe locul 2
    www.fangymnastics.com

  21. #21
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    mersi ca ne-ai amintit, Mikeyy...eu uitasem sa votez
    acum este...la 6 procente in spatele lui Mutu...uau
    bine macar ca e Bute pe 1!

    oricum, e deja remarcabil ca se afla pe lista

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •