Page 81 of 131 FirstFirst ... 3171798081828391 ... LastLast
Results 1,681 to 1,701 of 2733

Thread: Diverse 2008

  1. #1681
    manager violetta76's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Galati
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Tot cu Karolyi sunteti
    In alta ordine de idei, gimnastica ma urmaresti oriunde merg :ras-plans: Azi am fost pe Transfagarasan si cred ca am vazut-o pe Maria Olaru
    Eu m-am intalnit cu ea la Plesesti, langa Falticeni satul de unde este ea!

  2. #1682
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tsupi View Post
    Doar de Cheng Fei a zis ca a primit nota prea mare. Eu m-am gindit c-a avut dreptate, saritura ei a fost ratata de la cap la coada, a luat nota mare si a mai si urcat pe podium.
    Am auzit pe multi romani spunand ca a fost nedrept sa ia Cheng Fei bronz, cu ratare...dar daca ne gandim ca exact la fel a castigat bronz si Marian Dragulescu acum patru ani...hmmm, parca nu mai este atat de nedrept, nu?
    Last edited by crisloregym; 27th August 2008 at 23:56.

  3. #1683
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Am auzit pe multi romani spunand ca a fost nedrept sa ia Cheng Fei bronz, cu ratare...dar daca ne gandim ca exact la fel a castigat bronz si Marian Dragulescu acum patru ani...hmmm, parca nu mai este atat de nedrept, nu?
    A fost corect si atunci (atentie pe vechiul cod) si acum

  4. #1684
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Am citit discutiile intre voi pe aici si in final am ramas la parerea mea de la inceput: cand aud cu urechile mele si cand vad cu ochii mei pe cineva zicand aia sau aia, cred, ce citesc ca a zis x sau y sau cand z spune ca x sau y a zis.... ma mai gandesc cata credibilitate pot da...

    Are cineva filmulete e la sosirea Olimpicilor? Au fost ceva declaratii mai interesante, iesite din comun? In afara de ce a scris Prosport si GSP...

  5. #1685
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Doar ce a zis Forminte, Tess, ce s-a discutat si aici. Parca nu a aparut nici in GSP nici in Prosport. Pe GSP este un filmulet de la premiere in care le-au prins si pe Sandra, Gabi si Aca, dar imaginea e la format mic si abia se vad la fata. Eu cam atat stiu
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  6. #1686
    manager violetta76's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Galati
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut filmuletzul de la ProTv cu Gabi Dragoi scotandu-si sandalele cu toc si apoi incercand sa le puna imediat inapoi cand Basescu a venit exact la ea! Saracutzele dupa un drum asa de lung s-au trezit la 6 si mai aveau si sandale cu toc!

  7. #1687
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by violetta76 View Post
    Am descarcat si eu finala pe echipe de la NBC si in timpul exercitiului Stelei la paralele Tim spune ca a vorbit cu Forminte si acesta i-a spus ca acum trebuie sa trateze fetele diferit, ele sunt foarte "westernized", Romania e diferita si a dat-o ca exemplu pe Stela ca e foarte posibil ca intre exercitii sa trimita SMS-uri prietenelor ei. Dar nu se referea la competitie ci mai mult atmosfera din sala de antrenament. http://www.megaupload.com/?d=E6PIAGW3
    Nu mi se pare deloc anormal. S-au schimbat conditiile - si eu vad asta ca pe un lucru bun.
    Acum ca o gimnasta are nevoie sa se concentreze detasandu-se de exterior si alta nu, e altceva. Depinde de persoana...

  8. #1688
    manager violetta76's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Galati
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    http://blogsport.ro/geambasu/2008/08...-lui-forminte/
    Antrenorul lotului feminin de gimnastică ne ceartă că n-am făcut sport

    După ce i-a dat cîteva smetii lui “nea Ion” Bela Karoly, Nicolae Forminte ne-a informat că și-a îndeplinit misiunea. Cu aerul acela de mucenic al bîrnei din ochiul altuia. Dacă nu știați, aflați că misiunea dlui. N. Forminte a fost menținerea pe linia de plutire a gimnasticii feminine românești. Numai că printre mari campioni cu discurs sincer și calm, antrenorul fetelor părea cam agitat. Alina Dumitru, Georgeta Andrunache și Sandra Izbașa au povestit în cuvinte simple cum poți deveni campion. Ce simți atunci, în focul bătăliei, și cum se vede viața de după imn și catarg. În timp ce își supraveghea fiul să nu dispară în mulțime, Mihai Covaliu a observat că băieții au rămas încă o dată în urma fetelor.

    Țîfna lui Forminte a fost cu atît mai nepotrivită cu cît episodul se desfășura în sala de așteptare a aeroportului Otopeni. Lume adunată ciopor să-i întîmpine pe sportivii întorși de la Beijing. Erau acolo campioni și rude de campioni. Oficiali, băgători în seamă, profitori, atîrnători. Și presă cît cuprinde. Televiziuni și ziare. Reporteri și cameramani. În astfel de momente, se formulează tot soiul de întrebări banale, însoțite de cele mai multe ori de răspunsuri pe măsură.

    Un coleg de la Antena 3 a avut ideea să treacă de conveniențe și a remarcat că poate bronzul gimnastelor nu se ridică la nivelul așteptării românilor, obișnuiți cu medalii mai strălucitoare. “Dumneata ai făcut sport?”, a despicat văzduhul răspunsul-întrebare al tehnicianului de vreme rea. Răspunsul-răspuns al reporterului a fost sincer: “Nu”. Privirea lui Forminte s-a luminat, iar el, preț de o clipă, nu s-a mai simțit vînat de comparația cu Belu și Bitang. Păi de-aia nu înțelegeți, n-aveți cum, a observat triumfător dom’ profesor. Și l-a certat pe îndrăzneț. De fapt el ne certa pe noi toți, cei care în loc de eroism au mirosit mediocritate.

    N. Forminte nu-i singurul care își închipuie că un bun reporter de război e musai să fi absolvit West Point, că despre muzică nu pot discuta decît compozitorii, că tablourile nu pot fi admirate în cunoștință de cauză decît de pictori, că filmele trebuie cîntărite numai și numai de regizori, iar exercițiile de gimnastică sînt accesibile doar celor care au absolvit facultatea de tumbe. Nu ne simțim datori a-i explica lui Nicolae Forminte la cîte ore de educație fizică am participat, de cîte ori am dat cu piciorul în minge și cîți ani de alergări am pierdut stînd ca fraierii prin sesiuni. Și nu îl întrebăm nici care-i ultima carte pe care a citit-o. L-am fi întrebat care e rolul dumnealui în viitorul gimnasticii românești, dar ne-a răspuns deja. Președintele federației hotărăște. Dînsul se supune. Asta ar fi diferența dintre el și “nea Ion” Bela Karoly, care și-a luat lumea în cap cînd hotărau alții în locul lui.

  9. #1689
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim Vio!
    Nu-mi vine sa cred ce citesc...chiar asa
    www.fangymnastics.com

  10. #1690
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Foarte aiurea "articolul/postarea" de pe blog...si dezamagitoare, totodata...dar la ce te poti astepta de la junralistii care, in activitatea de a-si sustine sus si tare inteligenta si dreptul la libertate uita ce inseamna a gandi, a veni cu tema facuta de acasa si a avea bun simt. As fi vrut sa il vad pe acel "coleg" de-al domnului cu blogul intrand macar o data intr-o sala de gimnastica, in timpul unei competitii, si strangand ceva rezultate pe care a poi s ale analizeze si sa spuna daca e bine sau rau...E mai usor s aintrebam daca bronzul nu este prea putin decat sa stam o ora-doua si sa vedem daca acum trei ani aveam macar speranta de a ajunge la olimpiada, cu doar doua gimnaste sanatoase si apte 100%. Mie, una, mi-a ajuns si imaginea cu jurnalistii veniti la Ploiesti, care aveau foile cu ordinea de concurs in fata, cu loc frumos, pentru note, ;a fiecare gimnast, dar care in timpul concursului nu au facut decat sa isi spuna glumea si s arada cu fata intoarsa la 90 sau 180 de grade de sala....am vazut si noi ce articole au iesit dupa Nationale...dar, Doamne fereste sa le spuna lumea ca sut incompetenti si ca habar nu au pe ce lume sunt!!!!!!! Hai s afim seriosi, e mai usor sa cauti barfa si scandal, acolo nu iti trebuie nicio ora suplimentara de studiu individual, nu? Si asa reporterul respectiv poate a intrebat de vreo zece ori "Sa mi-l arati si mie pe Forminte cand apare, ca vreau sa scot interviu cu el." "Eu nu il cunosc, doar nu am fost fraier sa imi pierd timpul cu Forminte in ceilalti patru ani, pana la Olimpiada."

  11. #1691
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Imi pare rau ca v-ati enervat si voi...eu accesez GSP de muuuulte ori pe zi si am vazut imediat editorialul, dar am zis ca nici nu merita sa-l pun. A facut el cumva si a ajuns la fotbal, a concluzionat ca daca batea mingea in sesiuni stie gimnastica!
    N-am putut sa ma abtin si m-am bagat sa comentez si am mai urmarit apoi ce comentarii apareau...ma revolta ingrozitor ca oamenii nu mai stiu gimnastica dar nici nu vor sa o inteleaga, iar intre timp arunca vorbe aiurea! Si totusi stiu ca nu am ce face...
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #1692
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Acel reporter de la A3 nici nu cred ca s-a uitat la emisiune de pe Antena cu gimnastele...daca urmarea macar 5 minute nu mai venea cu asemenea intrebari
    www.fangymnastics.com

  13. #1693
    manager violetta76's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Galati
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Cred ca asa a reusit si el sa aiba multe comentarii pe blogul sau!

  14. #1694
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Acel reporter de la A3 nici nu cred ca s-a uitat la emisiune de pe Antena cu gimnastele...daca urmarea macar 5 minute nu mai venea cu asemenea intrebari
    Mai stii? Poate i s-a parut anormal ca gimnastele mai si glumesc la antrenamente, ca in camera vorbeau la telefon sau se uitau la televizor - ce tupeu pe ele si pe antrenori sa le lase!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  15. #1695
    senior cherry's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    191
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Acel reporter de la A3 nici nu cred ca s-a uitat la emisiune de pe Antena cu gimnastele...daca urmarea macar 5 minute nu mai venea cu asemenea intrebari
    eu una ma crucesc de ce citesc..
    ma bag ca musca...da' asha ceva n-am pomenit!
    [I]"Oamenii vor accepta cu mai multă ușurință ideea ta dacă le spui că primul care a avut-o a fost Benjamin Franklin."

    "Cine zambeste atunci cand lucrurile merg prost s-a gandit deja pe cine sa dea vina..."[/I]

  16. #1696
    manager violetta76's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Galati
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yanna View Post
    Doar ce a zis Forminte, Tess, ce s-a discutat si aici. Parca nu a aparut nici in GSP nici in Prosport. Pe GSP este un filmulet de la premiere in care le-au prins si pe Sandra, Gabi si Aca, dar imaginea e la format mic si abia se vad la fata. Eu cam atat stiu
    Mai e ceva pe sport.ro
    http://www.sport.ro/jo-2008/campioni...?autoplay=true

  17. #1697
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Multumim Vio!
    Nu-mi vine sa cred ce citesc...chiar asa
    Daca pe acelasi Geambasu l-am facut praf si pulbere dupa un editorial idiot post-Campionatele Mondiale, acum ii iau apararea. In mare parte are perfecta dreptate, daca intrebarea reporterului a fost idioata (eu nu cred ca a fost) atunci raspunsul lui Forminte e la fel de idiot.

    Am mai auzit raspunsuri de acest gen pe la cei din fotbal, aveam alte pretentii de la Forminte.

  18. #1698
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Bineinteles partea cu care nu sunt de acord e preslavirea lui Karolyi.

  19. #1699
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Mmmda. Din punctul meu de vedere replica aceasta era de asteptat. Asta sta in puterea ziaristilor, cum nu le face cineva pe plac cum incep sa arunce cu noroi. Se folosesc si ei de armele pe care le au la dispozitie.

    Acum e drept, poate si Forminte ar trebui sa fie mai diplomat (daca vrea ca astfel de atacuri sa nu mai apara)...dar asta depinde de firea omului. Eu una n-as sta nici eu cu mainile in san daca cineva mi-ar pune, pt a mia oara, aceeasi intrebare legata de medalia aia de bronz, pe acelasi ton arogant si atotstiutor. Eu sa incerc sa fiu mai deschisa, sa mentionez mereu problemele gimnasticii romanesti, doar-doar o pricepe lumea care e situatia reala, iar ei sa publice numai ce vor ei si sa judece cu un aer de superioritate orice rezultat, ignorand toate explicatiile.

    Dar eu sunt mai temperamentala...poate un antrenor coordonator n-ar trebui sa fie asa...sau mai stii? Pana la urma noi si datorita deschiderii acesteia si a declaratiilor am aflat atatea despre situatia lotului, putand, la Olimpiada, judeca la adevarata valoare rezultatele. Aici nu zic ca nu mi-as fi dorit si eu, ca toata lumea, gramada de aur de la Atena, dar, fiind informata, nu m-am asteptat la asta pentru ca nu se putea, orice ar fi facut fetele. Dar cuvantul "informat", din pacate, nu are semnificatie pentru multi dintre jurnalistii care, din 4 in 4 ani, comenteaza rezultatele gimnasticii romanesti...


    ca sa inchei, nu pot sa nu remarc stirea despre Dragoi pe Antena3, cu poza Anei...asta fiind doar una din greselile, pe langa cele din Libertatea si multe altele, permise unor "profesionisti"...care insa pot comenta orice si desfiinta pe oricine.

  20. #1700
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu consider complet aiurea intrebarea respectiva in primul rand pentru ca Forminte tocmai terminase de vorbit despre medalia pe echipe si raspunsul practic fusese dat. Apoi, ma enerveaza ca a comparat fotbalul din sesiuni pe care l-au jucat ei toti, jurnalistii, cu gimnastica! Nu as fi avut nimic de reprosat daca ar fi fost macar un om in echipa GSP care sa stie ce inseamna gimnastica in momentul de fata, dar nu exista asa ceva. A se vedea si articolele din perioada JO, unde tot scoteau in evidenta drept eroare grava un pas in afara covorului la sol sau accentuau [au repetat de vreo 2 sau 3 ori] ca Gabi Dragoi in finala la barna a avut un exercitiu fara nici o greseala majora - de parca ar fi fost plin de ezitari mici si multe, vizibile oricui. Si uite asa se propaga idei gresite...

    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Eu una n-as sta nici eu cu mainile in san daca cineva mi-ar pune, pt a mia oara, aceeasi intrebare legata de medalia aia de bronz, pe acelasi ton arogant si atotstiutor. Eu sa incerc sa fiu mai deschisa, sa mentionez mereu problemele gimnasticii romanesti, doar-doar o pricepe lumea care e situatia reala, iar ei sa publice numai ce vor ei si sa judece cu un aer de superioritate orice rezultat, ignorand toate explicatiile.
    Foarte bine zis Ioana! Sunt complet de acord.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  21. #1701
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Forminte cred ca s-a saturat de intrebarile aiureite ale jurnalistilor....de 3 ani le tot ascuta si cred ca s-a saturat si de aceea reaztioneaza asa. Bineinteles ca ar trebui sa fie mai diplomat, dar nici jurmalistii astia nu merita altceva.

    Eu l-am vazut pe Forminte vorbind frumos si raspunzand decent la intrebarile unor jurmalisti...cei care intr-adevar s-au comportat profi cu el si cu fetele...sunt si jurmnalisti care fac treaba buna, doar ca sunt foarte putini.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •