Page 31 of 131 FirstFirst ... 2129303132334181 ... LastLast
Results 631 to 651 of 2733

Thread: Diverse 2008

  1. #631
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    I-am luat apararea lui Dragulescu si sper sa-mi stiti pozitia. Insa vad ca sunteti foarte orbite de actele de "caritate" facute de un om care s-a imbogatit furand. Ce inseamna furt? Inseamna ca lasi multi oameni nevoiasi in urma care nu au bani de medicamente, spitalizari si de ce nu nu au drept la viata. In numele Bunutului, cu ce va incalzeste ca din toti banii furati de la oameni ca noi, el mai da din cand in cand cate un os catorva? Acei oameni ar fi avut destul sa-si ingrijeasca de copii, sa cumpere medicamente si sa aiba o viata linistita daca in anii '90 nu se fura cum s-a furat.
    Apoi sunteti crestin ortodoxe nu? Stiti cum trebuie ajutat un nevoias in numele daca nu al bunului simt macar al doctrinei ortodoxe? In deplina anonimitate. Sunt oameni care fac acte de caritate si de care voi nu stiti si judecati ca si cum numai fanfaronii fac aceste lucruri. Hagi spre exemplu are o fundatie prin care anonim ajuta oameni nevoiasi. De ce nu-l laudati si de ce nu va mandriti cu el cand a iesit la iveala acest lucru marunt?
    Catalina nu putea face bani decat daca se alipea unui om care isi face reclama. Ea este un om public, nu ar fi facut un ban daca toate actele de "caritate" s-ar fi facut respectand normele umane de bun simt. Ceea ce ma uimeste pe mine este reactia voastra, pe care multi trebuie s-o aiba si care, sa-mi fie cu iertare, nu-si gaseste nici o justificatie. "Barem" nu este un cuvant care ar trebui sa existe in vocabularul unei natii care vrea sa se rupa de chingile mentale impuse de istorie.

  2. #632
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da Alex..ai dreptate...exact asta spuneam si eu mai sus....cand faci o donatie sau un act de caritate nu trebuie sa anunti presa si sa incerc sa pozezi in super-erou. El ajuta, iar apoi cand se enerveaza le reproseaza ca el i-a ajutat, ca fara el nu ar fi facut nimic. Ma deranjeaza faptul ca a inceput sa-si bage coada si prin gimnastica.
    A incercat si la handbal, dar nu i-a mers
    www.fangymnastics.com

  3. #633
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    I-am luat apararea lui Dragulescu si sper sa-mi stiti pozitia. Insa vad ca sunteti foarte orbite de actele de "caritate" facute de un om care s-a imbogatit furand. Ce inseamna furt? Inseamna ca lasi multi oameni nevoiasi in urma care nu au bani de medicamente, spitalizari si de ce nu nu au drept la viata. In numele Bunutului, cu ce va incalzeste ca din toti banii furati de la oameni ca noi, el mai da din cand in cand cate un os catorva? Acei oameni ar fi avut destul sa-si ingrijeasca de copii, sa cumpere medicamente si sa aiba o viata linistita daca in anii '90 nu se fura cum s-a furat.
    Apoi sunteti crestin ortodoxe nu? Stiti cum trebuie ajutat un nevoias in numele daca nu al bunului simt macar al doctrinei ortodoxe? In deplina anonimitate. Sunt oameni care fac acte de caritate si de care voi nu stiti si judecati ca si cum numai fanfaronii fac aceste lucruri. Hagi spre exemplu are o fundatie prin care anonim ajuta oameni nevoiasi. De ce nu-l laudati si de ce nu va mandriti cu el cand a iesit la iveala acest lucru marunt?
    Catalina nu putea face bani decat daca se alipea unui om care isi face reclama. Ea este un om public, nu ar fi facut un ban daca toate actele de "caritate" s-ar fi facut respectand normele umane de bun simt. Ceea ce ma uimeste pe mine este reactia voastra, pe care multi trebuie s-o aiba si care, sa-mi fie cu iertare, nu-si gaseste nici o justificatie. "Barem" nu este un cuvant care ar trebui sa existe in vocabularul unei natii care vrea sa se rupa de chingile mentale impuse de istorie.

    Bine spus, Alex!
    Ma bucur ca ai pus punctul pe I
    Din pacate, pentru multi conteaza ca face asa-zise "acte de caritate", indiferent cu ce scop si cu ce bani!
    Pacat ca Ponor si-a asociat numele cu mocirla din fotbalul romanesc!

  4. #634
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Alex, ai dreptate si nu prea: nu stiu daca ai observat, dar in postul meu nu am pomenit nimic despre angajator, spre deosebire de toti ceilalti. Nici de vot, nici de capacitatea sa intelectuala. Imaginea angajatorului conteaza, sigur, dar daca pentru toata lumea ar conta imaginea angajatorului, Coca-Cola, Pepsi si MacDonalds nu ar avea un numar atat de mare de angajati (unii dintre ei fiind dati ca modele de manageri in revistele de specialitate), pentru simplul fapt ca lucreaza in companii care au ca si consecinta distrugerea sanatatii (lucru mult, mult mai important decat imaginea) atator oameni (imi este si teama sa ma gandesc la cati oameni din toata lumea fac cancer, ciroze sau au cine stie ce probleme de sanatate de la astfel de produse).
    Eu ma leg doar de hotararea Catalinei care, dincolo de a fi om public, trebuie sa aiba grija si de cariera ei. Si ea a facut un compromis, care o va costa mai mult sau mai putin, depinde de implicarea ei in acest post (care, repet, imi este greu sa cred ca este chiar de DIRECTOR de imagine). Nu mi se pare firesc ca un om public sa nu aiba dreptul sa isi faca viata asa cum isi doreste, la fel ca orice om normal. Uita-te pe forum: unii dintre noi de abia s-au trezit de pe bancile facultatii/liceului si isi dau seama ca se bat cu alte mii pentru cateva sute (cel mult) de posturi ok. Cu ce drept sa o judec eu pe Ponor, eu, care nu am facut nici macar 1% din ce a facut ea? Eu, care il vad in fiecare vara si toamna si iarna pe presedintele tarii la o bauta in vreun reportaj TV, evental chiar in stanga sau in dreapta angajatorului de mai sus??? Acolo nu e tot imagine, doar ca acea imagine afecteaza o tara intreaga...culmea, mai putin pe cei care au stat in spatele crearii unei imagini a acestui om politic in anul electoral: ei s-au ales cu banii, stau linistiti...noi ne grozavim si ne miram si ne nelinistim cum se poate sa nu avem Ministru de Justitie o luna intreaga (sic!). Si mai dau un exemplu, Alex...tot de pe forum. Unii dintre noi au simtit ca pot gasi in alta parte ce tara noastra nu poate oferi. De ce sa critice si ei o astfel de decizie, daca si ei s-au dus acolo unde au crezut ca le este mai bine? Daca Catalina Ponor ar fi plecat sa antreneze in SUA, oare ar fi fost mai bine? Eu zic ca nu. Si ea a decis ce a crezut ca este mai bine pentru ea. Timpul ii va da dreptate sau nu, dar atunci cand va dori sa se angajeze undeva, nimeni nu ii va spune: "AAAA, ai lucrat pentru X!!! Nu ai postul!!!!" Va fi intrebata in schimb: "Bun, Ponor, ai fost gimnasta, ai fost grozava, dar cu ce ma ajuta pe mine asta, daca eu produc faianta???? Ce stii sa faci (in afara de tumbe)?" Sa fim seriosi...

    Mai este un lucru...eu nu o apar pe Catalina, ci incerc pur si simplu sa spun ca nu este chiar atat de mare bai si ca pe noi asta ar trebui sa ne ingrijoreze cat de putin. ai era o vorba pe undeva: "Este imaginea ei, face ce vrea cu ea. Este viata ei, iarasi face ce vrea cu ea".

  5. #635
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Bine spus, Alex!
    Ma bucur ca ai pus punctul pe I
    Din pacate, pentru multi conteaza ca face asa-zise "acte de caritate", indiferent cu ce scop si cu ce bani!
    Pacat ca Ponor si-a asociat numele cu mocirla din fotbalul romanesc!
    Legat de crestinismuul-ortodox de care spuneai, Alex, nu stiu daca ai observat, dar de fiecare data cand donezi fie si un leu pentru cladirea unei biserici ti se trece numele in catastif. Daca ai donat mai multe zeci sau sute de lei, ti se citeste si numele la slujba...deci s-a cam dus cu anonimatul Desi asta nu inseamna ca ceilalti care se pricep la facutul donatiilor trebuie sa urmeze acelasi drum...dar asta chiar se practica si in acel crestinism-ortodox.

  6. #636
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post

    Mai este un lucru...eu nu o apar pe Catalina, ci incerc pur si simplu sa spun ca nu este chiar atat de mare bai si ca pe noi asta ar trebui sa ne ingrijoreze cat de putin. ai era o vorba pe undeva: "Este imaginea ei, face ce vrea cu ea. Este viata ei, iarasi face ce vrea cu ea".
    Sigur, este viata ei, este imaginea ei si face ce vrea cu ele doar ca pe mine m-a dezamagit! Un sportiv, un gimnast de talia ei ar fi avut si alte zeci, sute de sanse sa-si mareasca veniturile dar in nici un caz sa devii "director de imagine la fundatia lui......."
    As fi curios sa aflu cum vei reactiona in momentul in care se va debarasa de ea, de un simbol al gimnasticii romanesti....

  7. #637
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Eu sper ca asta sa nu se intample, dar probabil ca voi spune: "ei, daca i-a trebuit asta, asta a avut"

    Dar, Cata, de cate dintre gimnastele din ultimii 12 ani ai auzit ca si-au gasit un loc de munca super ok. Simona Amanar e una, Andreea Raducan, care a inceput prin a fi imaginea unei agentii de turism, e alta. Monica Rosu antreneaza, Dana Sofronie la fel (dar nu pe bani, parca), Milo face chete ca sa isi poata salva fetita, multe altele sunt plecate in strainatate si antreneaza fetite care se vor converti in adversarele noastre, Sabina Cojocar canta pe alocuri, Gina Gogean nu cred ca poate trai doar din salariul de arbitra (care participa la cateva competitii pe an), are ferma de melci (si iti trebuie un anumit fler ca sa exporti melci) dar celelalte? Eremia, Ban, Ana Maria Bican, Boboc, Stroescu, Munteanu, Marinescu, Ionela Loiaes, si toate cele care au facut parte din echipa olimpica sau mondiala a Romaniei?
    Last edited by crisloregym; 3rd May 2008 at 01:29.

  8. #638
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Eu sper ca asta sa nu se intample, dar probabil ca voi spune: "ei, daca i-a trebuit asta, asta a avut"
    Si n-ar fi mai bine sa evite sa ajunga acolo?

  9. #639
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Aoleu, Cata, dar daca o sa dea pisica jos drobul de sare?

  10. #640
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Cris, nu m-ai inteles. Nu m-am luat de Catalina, de aceea am adus aminte de pozitia mea fata de Dragulescu. Eu nu ma iau de oamenii care primesc ajutor. Eu ma iau de omul fanfaron si de mentalitatea ca si oasele sunt bune de ros daca nu ai altceva mai bun.
    Faza cu catastiful o stiu. Biserica si doctrina ortodoxa incep sa se separe foarte mult, de aceea am spus "daca nu de dragul bunului simt" la inceput. La scoala am avut un preot care a predat orele de religie cu foarte mult suflet si bun simt. Daca nu era el, nu as fi putut inghiti religia. Doua lucruri mi-au ramas in minte si-n suflet de la el:
    1. Despre ajutor, donatii trebuiesc facute cu modestie si in anonimat. Anonimatul trebuie pastrat, insa daca cineva te descopera nu trebuie sa minti, poti spune adevarul insa si stunci modestia trebuie pastrata.
    2. Nu purta crucea la gat si nici un simbol care ar da de gol credinta ta in Dumnezeu. Ea trebuie sa fie intima, intre tine si Dumnezeu nu un motiv de fala. Daca esti intre necredinciosi care te-ar face martir, numai atunci o poti purta la vedere cu mandrie. Daca ai o cruciulita mica primita cadou de la parinti, o poti purta dar inauntrul hainelor ca sa nu se vada. Aceasta valoare morala a modestiei sta la baza discreditarii fanariotilor care-si puneau pe fata cu cenusa sa vada toata lumea ca ei se caiesc si cat de mult il iubesc ei pe Dumnezeu. De aceea noi nu avem "Ash wednesday" ca catolicii care tin registru fiecarei donatii si fiecarui nume si daca nu ai donat, nu ti se face botez copilului si ti se refuza nunti. Nu am ajuns acolo slava cerului, si nu toate bisericile din Romania tin registru. Cea din Titan (de acasa de la mine ) pastreaza cutia milei. Daca vrei sa donezi o suma mai mare de bani, preotul o primeste, nu-ti cere numlele si iti scrie o factura care are numai un numar. In fiecare luna se afiseaza o lista cu banii folositi de biserica si numerele facturilor. Adica vezi exact cum s-au folosit banii si ti se pastreaza anonimatul.
    Imi cer scuze ca am vorbit asa de mult de religie, nu sunt deloc o mare credincioasa, doar vroiam sa fiu inteleasa mai bine.

  11. #641
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Sâmbătă s-au împlinit 33 de ani de când Nadia Comăneci a devenit cea mai tânără gimnastă campioană europeană

    Articol Realitatea.net:

    http://realitatea.net/186536_Sambata...-sporturi.html

  12. #642
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Recordul se va mentine atata timp cat regulamnetul nu le mai da voie gimnastelor de 13 ani sa participe la seniori
    www.fangymnastics.com

  13. #643
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Gimnastica, marea speranță a României pentru Jocurile Olimpice

    articol din gardianul: http://www.gardianul.ro/2008/05/04/s...e-s113351.html

  14. #644
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Gimnastica, marea speranță a României pentru Jocurile Olimpice

    articol din gardianul: http://www.gardianul.ro/2008/05/04/s...e-s113351.html
    Daca acest articol aparea inaintea CE fete sau pomenea de baieti ziceam ca e in regula... Asa, ma alatur lui Vlad punandu-mi intrebarea daca nu ne imbatam cu apa rece si prea devreme... Cand se obtine un rezultat toti sar in sus exagerand cu laudele. Exagerate mi se par si criticile dupa un rezultat slab. Cred ca ne lipseste o presa profesionala in domeniu. Dar sa speram ca gimnastii/gimnastele si antrenorii sa reuseasca sa isi vada de treaba fara sa fie influentati prea mult de laudele/criticile exagerate.

  15. #645
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Veste proasta despre Adriana Tamarjan, care s-a retras Stia Mirela Basescu ce spune in articolul despre fetele de la lot

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...marjan-2608475

  16. #646
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Imi pare rau dar in asemenea cazuri sanatatea e mult mai importanta. Sa dea Dumnezeu ca Ana sa fie in continuare sanatoasa si sa poata obtina atatea medalii cat pentru 2 gimnaste!
    www.fangymnastics.com

  17. #647
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    In sfarsit vesti despre Adriana...pacat ca sunt proaste

  18. #648
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Veste proasta despre Adriana Tamarjan, care s-a retras Stia Mirela Basescu ce spune in articolul despre fetele de la lot

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...marjan-2608475
    Ce veste trista! Niciodata nu-si vor mai implini visul de a fi impreuna pe un podium de premiere!

    Dar asa cum spunea si Mihai, sanatatea este mai presus de toate. Deci, multa sanatate amandurora, iar Anei mult succes la olimpiada!

  19. #649
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Veste proasta despre Adriana Tamarjan, care s-a retras Stia Mirela Basescu ce spune in articolul despre fetele de la lot

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...marjan-2608475
    imi pare asa de rau sa aud asta...

  20. #650
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Peste 3 zile, pe 8 mai e ziua Anei Maria si Adrianei Tamirjan.. Sper ca Adriana s-o viziteze pe Ana si sa participe macar la bataia cu frisca....

  21. #651
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cu siguranta la Natioanle o sa o vedem si pe Adriana...pt ca ele sunt din Ploiesti si cu siguranta Adriana va veni sa o sustina pe Ana!!!
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •