Page 15 of 131 FirstFirst ... 513141516172565115 ... LastLast
Results 295 to 315 of 2733

Thread: Diverse 2008

  1. #295
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Rezultate complete:
    http://www.federginnastica.it/immagi...icolo_3295.pdf
    Interesant la seniori...Shawn a batut-o pe Vanessa cu 1.6 puncte
    www.fangymnastics.com

  2. #296
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    mi se par destul de mici notele lui Ferrari,ce se intampla cu ea?

  3. #297
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ferrari a avut parte de o accidentare ( fractura de stres parca).

    Ce tare...echipa de juniori SUA a luat mai multe puncte decat echipa de seniori SUA cu Shawn in componenta...
    Este adevarat ca din echipa de seniori lipseste Liukin, dar totusi e o performanta....
    www.fangymnastics.com

  4. #298
    manager
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    italia
    Posts
    304
    Reputatie
    1
    Eu nu cred ca odata cazut e greu sa te mai ridici .... Se intampla sa fie o perioada mai dificila in gimnastica. Daca va mai aduceti aminte si pe vremea lui Belu a fost asa (pana in olimpiada de la Atena) cand la nu stiu ce concurs (european mi se pare) nici n-a prezentat echipa zicand ca nu are gimnaste de performanta (sau ceva de genul asta), si ce scandal a fost atunci .... Si dupa aia ne-am ridicat si am luat o gramada de medalii. Depinde forte mult si de fete cat de capapbile sunt si cat pot sa duca.... Si apoi de antrenori...
    Eu n-am nimic cu Forminte, dar cred ca Belu era mult mai sincer si mai direct, si la ora asta spunea daca avem sau nu echipa. Si sunt sigura ca reusea sa formeze 6 gimnaste cu potential.
    Cat despre junioare... Am vazut tot concursul in direct. Din ceea ce am vazut a fost exact un antrenament la toate echipele. Ratari au fost peste tot. Toate gimnastele au lucrat foarte lejer fara emotii si concurenta, foarte atente sa nu se accidenteze.
    Problema se pune la nivelul de dificultate pt ca am cam ramas in urma... Atat italiencele cat si americancele au un nivel de dificultate mult mai ridicat la toate aparatele (parerea mea) si de fapt asta ne da inapoi.
    Ferrari nu e in totalitate in forma, dar spera ca la europene sa-si mentina medalia de aur. A scos din exercitiul de la paralele elementul Comaneci si si-a ridicat nivelul de dificultate. Iar pt olimpiada, italienii spera intr-un clasament decent in concurs pt ca sunt siguri ca americancele si chinezoiacele vor fi protagonistele olimpiadei. Pt ei sunt cele mai puternice si cu siguranta primele 2 locuri atat la echipe cat si la individual si la finalele pe aparate vor fi ocupate de SUA si China.

  5. #299
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Geanina cum ti s-au parut romancele? Din ce am vazut la rezultate au ratat foarte mult la paralele
    Ferrari va ramane in contiunare campioana europeana la individual compus caci anul acesta nu va avea loc proba de AA...doar la sol sa incerce sa-si apere titlul european obtinut anul trecut.
    www.fangymnastics.com

  6. #300
    manager
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    italia
    Posts
    304
    Reputatie
    1
    Eu ma abtin sa folosesc anumite cuvinte dure (tip "jalnice") pt ca concursul de ieri a fost pt toate echipele de antrenament, desi federatia Italiei vrea sa faca din acest concurs un Grand Prix mult mai puternic. Fetele noastre au plecat ca favorite si toata lumea voia sa le vada. Au mai spus comentatorii ca senioarele noastre au avut alt concurs pt motivul asta nu s-au prezentat ieri si au trimis doar junioarele.
    Una peste alta... va spun sincer ca sunt foarte revoltata nu pe fete cat pe antrenori ! Parca ar trai sub pamant ! Ei nu vad ca nivelul de dificultate creste pe zi ce trece?!
    Intradevar au ratat, dar se intampla, dar daca puneai la paralele o romanca cu o italianca sa nu zic cu o amerincanca... mi-e greu sa spun... dar imi era rusine (am schimbat si canalul la un momenta dat) . De aia zic sa iasa mai des in concurs mai ales cu americancele... naiba... sa vada si antrenorii nostrii ce mai e pe afara !! Sa vada ce exercitii se fac mai nou !! Sa faca cursuri de aprofundare daca nu sunt in stare !!!
    Scuze pt termenii folositi dar pt prima data am dezamagita.
    Mi-e si firca sa mai fac pronosticuri...
    Nu stiu ce sa mai cred... Eu vb din punct de vedere al unui incepator...dar de data asta atat antrenorii de la seniori cat si cei de la juniori ar trebui sa faca cum a facut Belu, sa trimita doar la aparate nu si echipa .
    Sper sa ma insel....dar din ceea ce am vazut.... (

  7. #301
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumesc Geanina pentru punctul tau de vedere.....aveam nevoie de parerea cuiva care a vazut competitia....mi-ai confirmat ceea ce credeam si eu
    www.fangymnastics.com

  8. #302
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by geanina77 View Post
    Eu nu cred ca odata cazut e greu sa te mai ridici .... Se intampla sa fie o perioada mai dificila in gimnastica. Daca va mai aduceti aminte si pe vremea lui Belu a fost asa (pana in olimpiada de la Atena) cand la nu stiu ce concurs (european mi se pare) nici n-a prezentat echipa zicand ca nu are gimnaste de performanta (sau ceva de genul asta), si ce scandal a fost atunci .... Si dupa aia ne-am ridicat si am luat o gramada de medalii. Depinde forte mult si de fete cat de capapbile sunt si cat pot sa duca.... Si apoi de antrenori...
    Eu n-am nimic cu Forminte, dar cred ca Belu era mult mai sincer si mai direct, si la ora asta spunea daca avem sau nu echipa. Si sunt sigura ca reusea sa formeze 6 gimnaste cu potential.
    Cat despre junioare... Am vazut tot concursul in direct. Din ceea ce am vazut a fost exact un antrenament la toate echipele. Ratari au fost peste tot. Toate gimnastele au lucrat foarte lejer fara emotii si concurenta, foarte atente sa nu se accidenteze.
    Problema se pune la nivelul de dificultate pt ca am cam ramas in urma... Atat italiencele cat si americancele au un nivel de dificultate mult mai ridicat la toate aparatele (parerea mea) si de fapt asta ne da inapoi.
    Ferrari nu e in totalitate in forma, dar spera ca la europene sa-si mentina medalia de aur. A scos din exercitiul de la paralele elementul Comaneci si si-a ridicat nivelul de dificultate. Iar pt olimpiada, italienii spera intr-un clasament decent in concurs pt ca sunt siguri ca americancele si chinezoiacele vor fi protagonistele olimpiadei. Pt ei sunt cele mai puternice si cu siguranta primele 2 locuri atat la echipe cat si la individual si la finalele pe aparate vor fi ocupate de SUA si China.
    E o mare diferenta, atunci n-am participat la Europene dar aveam destule gimnaste cu potential. Acum spune-mi macar una care sa le poata inlocui pe Izbasa si Nistor la anul

  9. #303
    manager
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    italia
    Posts
    304
    Reputatie
    1
    Imi pare rau ca dau vesti proaste .
    Sper sa fie doar o scurta perioada "gri" sa nu zic "neagra" si sa revina totul la normal.

  10. #304
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu zic ca in urmatorii 2-3 ani va fi ok. O avem pe Gabriela Dragoi care daca va fi sanatoasa va putea sa creasca ca dificultate si siguranta. O mai avem pe Cerasela, Ana Tamarjan si cu ajutorul lui Dumnezeu pe Aluissa de la anul.
    Poate nici Sandra nu se va retrage dupa Olimpiada, dar Stela cred ca 90% se va retrage desi mi-as dori sa mai continue caci in 2009 la mondiale nu are loc finala cu echipa si atunci ar putea sa faca doar paralele, dar Stela e de inteles daca se retrage, sanatatea e mult mai importanta.
    Eu zic ca probleme vor aparea inainte de 2012 si bineinteles la olimpiada din 2012.....vom vedea
    www.fangymnastics.com

  11. #305
    manager
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    italia
    Posts
    304
    Reputatie
    1
    Asta asa e... pana in 2012 mai e... si schimbari de generatii si cred ca si de antrenori or sa mai fie. Iti dai seama ca daca Forminte nu obtine rezultate la olimpiada... prind momentul B&B si se intorc in sala. Chiar daca au fost o gramada de scandaluri pe marginea lor, trebuie sa recunoastem ca au adus performanta.

  12. #306
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Buna! Nu am mai scris de mult ca nu am prea mult timp si am ramas obisnuita mai mult cu gymworld, dar citesc si aici Acum nu ma pot abtine sa nu spun si parerea mea - decat sa isi puna sanatatea in pericol mai bine sa nu mai fie pe podium... Eu tot nu inteleg cum la americani, italieni, chinezi etc dupa un anumit tip de accidentare se recupereaza in 2-3 luni si la noi la acelasi tip de accidentare dureaza 1 an sau mai mult, unde mai pui ca ramane si cu probleme dupa
    Acum doar daca nu exagereaza ei cand zic ce accidentare au, si daca nu minimizam noi... Dar m-as mira
    Oricum, gimnastica la momentul asta mi se pare exagerat de dificila, mult prea periculoasa... Tot timpul a fost periculoasa, dar parca prin anii 80 sau inceputul lui 90 (si inainte bineinteles) era altceva, mai putine elemente riscante, mai mult accentul pe executie...
    Iar exercitiile de inainte de noul cod de punctaj nu se prea pot compara cu cele de acum. Chiar as fi fost curioasa sa vad cum ar aborda noul cod Belu. Dar nu merita performanta cu forta daca fetele nu pot, sau daca e prea periculos

  13. #307
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ai dreptate cand spui cu recuperarea dupa o accidentare....la noi dureaza foarte mult, iar in alte tari in 2-3 luni gimnastele se reapuca de antrenament. Conteaza si cat de grava e accidentarea..ca pot exista 2 gimnaste cu aceeasi accidentare, dar la una sa fie mai grav...dar ma indoiesc ca tot romancele au parte de cele mai rele accidentari
    www.fangymnastics.com

  14. #308
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sanatatea conteaza cel mai mult este adevarat....dar cum altii pot sa-si mareasca dificultatea, ale noastre de ce nu pot fara sa se accidenteze. Nici nu mai stiu care este cauza: codul, antrenorii,federatia..poate toate la un loc...dar Romania nu e intr-o situatie prea buna
    www.fangymnastics.com

  15. #309
    manager
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    italia
    Posts
    304
    Reputatie
    1
    E adevarat ca sunt foarte multe accidentari (prea multe as spune) si ca dureaza la noi o vesnicie pana se recupereaza o gimnasta, dar eu nu cred ca Belu chiar a dus cu forta o gimnasta la concurs. A luat-o de o aripa si a aruncat-o in sala sa reprezinte Romania. Si mai cred ca Belu stie cum sa abordeze noul cod.
    Intrebarea e : cum se face ca numai ale noastre se accidenteaza foarte grav, si numai antrenorii nostrii nu stiu sa abordeze noul cod ? Cum se face ca nu mai au siguranta fetele si incredere in ele insele ? Cum se face ca ne ajung din urma tarile fara traditie si ne si intrec si ca antrenorii acestor tari stiu sa abordeze noul cod ?
    Sa inteleg ca celelalte gimnaste nu pun sanatatea pe primul loc, sau ca le forteaza antrenorii sa intre in concurs.

  16. #310
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Intr-adevar ,rezultatele sunt neasteptat de slabe.
    Dar in ceea ce-l priveste pe Belu nu sunt de acord cu ce spui tu, Geanina. Belu a plecat atunci cand avea o super echipa (Ponor, Rosu, Eremia, Sofronie ) spunand ca nu are pe cine sa mai antreneze. Cred ca el s-a uitat undeva spre junioare si a facut afirmatia asta; si se temea de ce reprosuri i s-ar putea aduce atunci cand nu va mai avea rezultatele cu care eram obisnuiti. Mi-e greu sa cred ca se va intoarce.

  17. #311
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by geanina77 View Post
    E adevarat ca sunt foarte multe accidentari (prea multe as spune) si ca dureaza la noi o vesnicie pana se recupereaza o gimnasta, dar eu nu cred ca Belu chiar a dus cu forta o gimnasta la concurs. A luat-o de o aripa si a aruncat-o in sala sa reprezinte Romania. Si mai cred ca Belu stie cum sa abordeze noul cod.
    Intrebarea e : cum se face ca numai ale noastre se accidenteaza foarte grav, si numai antrenorii nostrii nu stiu sa abordeze noul cod ? Cum se face ca nu mai au siguranta fetele si incredere in ele insele ? Cum se face ca ne ajung din urma tarile fara traditie si ne si intrec si ca antrenorii acestor tari stiu sa abordeze noul cod ?
    Sa inteleg ca celelalte gimnaste nu pun sanatatea pe primul loc, sau ca le forteaza antrenorii sa intre in concurs.
    Si eu cred ca Belu stia sa abordeze noul cod. Nu stiu daca coloana vertebrala a gimnastelor din Romania ar fi rezistat insa.
    Chiar credeti ca este vina antrenorilor?Nu v-ati gandit ca pur si simplu gimnastele de acum nu mai sunt la fel de talentate si dispuse la orice sacrficiu ca cele din generatiile trecute? De ce crezi ca a plecat Belu? Tocmai din acest motiv

  18. #312
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Si eu cred ca intr-o oarecare masura retragerea lui Belu si Bitang se datoareaza faptului ca ua realizat ca nu vin vremuri bune si ca nu prea mai au cu cine face treaba. Iar acest caz nu sunt de acord..trebuiau sa ramana si sa incerce sa se descurce cu ceea ce au.
    Avem in continuare gimnaste talentate....cred ca pe fiecare junioara am vazut-o facand un exercitiu bun, dar la ele intervine problema ca nu au experienta si ceea ce e mai grav ca se accidneteaza si perioada de recuperare este lunga si nu toate vor sau au puterea de a trece peste necazut ca Stela. Sanatatea este ff importanta..decat sa stiu ca e accidentata, sau ca o accidentare poate avea repercusiuni pt toata viata..mai bine NU.
    Poate din toamna va reveni Belu si atunci vom vedea cum se descurca cu noul cod.
    Oricum dintre toate aparatele, dupa parerea mea sariturile nu au fost afectate de reglementarile noului cod..iar la acest aparat Romania sta cel mai prost...de ce?
    In Franta totalul pe fiecare aparat a fost:
    sarituri: 43.500
    paralele: 45.750
    barna: 47.250
    sol: 44.400
    La sarituri suntem in urma rau...cu aproape 4 pct in minus fata de barna..enorm. Sa inteleg ca nu avem un antrenor de sarituri.....aici ar trebui sa avem cel putin 45 de pct.
    www.fangymnastics.com

  19. #313
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu nu inteleg de ce am cazut asa de mult la sarituri

  20. #314
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da nici eu nu inteleg si din cate observ nici la sol nu stam prea bine
    Daca nu se remeadiaza situatie si prin asta ma refer sa ajungem peste 45 de pct atat la sarituri cat si la sol nu avem sanse la medalie la JO. Si tare imi e teama ca si la europene sa nu ratam aurul Daca Pavlova va face saritura Amanar suntem terminati
    www.fangymnastics.com

  21. #315
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Da nici eu nu inteleg si din cate observ nici la sol nu stam prea bine
    Daca nu se remeadiaza situatie si prin asta ma refer sa ajungem peste 45 de pct atat la sarituri cat si la sol nu avem sanse la medalie la JO. Si tare imi e teama ca si la europene sa nu ratam aurul Daca Pavlova va face saritura Amanar suntem terminati
    In general sportivii buni la sol sunt buni si la sarituri, de aceea stam destul de prost la ambele. Pe de alta parte nu inteleg cum Izbasa e buna la sol si slaba la sarituri. Cred ca poate mai mult

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •