Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 34

Thread: Michael Jordan

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    9
    Reputatie
    1

    Michael Jordan

    Nu vi se pare rusinos ca Jordan sa nu inceapa in echipa de baza?

    M-am uitat pe net la fotografii si la voi si la altii, mi se pare ca Jordan ar trebui sa uite de teren si sa se duca antrenor.

  2. #2
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    De sa sa ni se para rusinos ? Mi se pare ceva normal. Omu are 39 de ani. Ce vrei sa faca ? Sa joace 45 de minute / meci ?

    Intrebarea mea este alta : Este sau nu Michael Jordan cel mai bun basketbalist din toate timpurile?

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Atunci de ce a facut valuri inainte ca ar vrea sa joace in primii 5? Chiar daca a spus ca va face ce spune antrenorul, nu i-a convenit ca ester ezerva...

  4. #4
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Stiu eu de ce o fi facut valuri ? Dar gandeste-te ca nu are in locul cui sa joace ! Pe postul sau joaca Jerry Stackhouse ! Doar n-o sa stea Stackhouse rezerva !
    Mi se pare foarte buna alegerea antrenorului de la Wizards.

    Raspunde si la ce am intrebat eu,Vadime ! Si argumenteaza !

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Adevarul e ca Stackhouse e tatic.

  6. #6
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1

    pt. Vadim

    Draga Vadim,nu de putine ori ti-ai aratat simpatia fatza de Michael Jordan. Am inteles ca este unul dintre idolii tai in materie de sport.

    Tzi se pare corect sa fie numit cel mai bun basketbalist al tuturor timpurilor ? Crezi ca el a fost cel mai bun jucator de basket all-time ?

    Cu ce au fost mai prejos un Magic Johnson ? Sau un Bill Russell care a cucerit 9 titluri de campion cu Boston Celtics ? Sau un Kareem Abdul Jabbar ? Sau un Oscar Robertson care a reusit ca pe un intreg sezon..sa aiba in medie o triple-double....adica peste 10 puncte,pase si recuperari. In medie ! Este singurul jucator din istorie care a reusit asa ceva.
    Sau cu ce au fost mai prejos Stockton & Malone ?

    Sunt tare curios ce vei raspunde !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  7. #7
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Adevarul e undeva la mijloc... si toti stim asta! Stati o secunda si ganditi-va! Jordan este cel mai mare baschetbalist al tuturor timpurilor... chiar daca in comparatie cu altii nu a realizat la fel de multe!

    In primul rand in perioada Jordan(84-98, cu intreruperi) nivelul baschetului era la un nivel calitativ mult superior fata de cativa ani in urma. Echipele erau mult mai omogene si mai apropiate ca valoare decat la infiintarea NBA si in primii ani de existenta!
    Sa nu uitam nici faptul ca Jordan nu inseamna doar jucatorul de baschet ci reprezinta un "produs mass-media". Probabil Jordan nu ar fi fost nici pe jumatate cunoscut daca mass-media nu l-ar fi promovat atat de bine. Jordan mai inseamna si Jordan Brand, marca subsidiara a NIKE... care cu fiecare ocazie l-a promovat pe Jordan. Jordan a adus de-a lungul carierei sale multe zeci de milioane de dolari economiei orasului Chicago.
    Si totusi Jordan a insemnat extraordinar de mult pt NBA si pentru lumea baschetului! Jordan a insemnat succesul in momentele cheie, vezi finalele NBA! Jordan a avut si are clasa, ca sa nu mai spun de faptul ca are o medie "all-time!!!" de 30.8 puncte/meci si se afla pe primul loc.

    Asta gandesc eu, nu trebuie sa fiti de acord cu mine!

  8. #8
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Toata lumea spune faza cu : basketul de mai demult era mai slab calitativ ,iar jucatorii de atunci nu se pot compara cu Jordan.
    Pai,domnule...asa zic si eu ca Nadia Comaneci a fost o gimnasta mediocra. Dar ar evolua in ziua de azi....cred ca ar fi una foarte slaba,la fel de valoroasa ca o junioare aflata in primii ani.
    Domne..fiecare cu timpul lui. Nu putem stii ce se intampla daca sa zicem Wilt Chamberlain juca in anii 90.
    Asa ca d'aia am zis eu ca nu putem face afirmatia ca Jordan e cel mai bun basketbalist all-time.

    Ca a fost unul dintre cei mai mari basketbalisti .....incontestabil. Chiar si pentru mine,un fan Utah inrait....a fost o mare bucurie sa il pot vedea jucand. Si am vazut o gramada de meciuri cu el...inclusiv 3 finale NBA in direct....1 cu Seattle si 2 cu Utah.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  9. #9
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Si parerea mea e ca Jordan e cel mai mare baschetbalist al tuturor timpurilor. Pe langa faptul ca baschetul din perioada lui nu se compara cu ce se juca pe vremuri mai poti spune fara sa gresesti prea mult ca Jordan a castigat aproape singur tot ce a castigat.
    Si mai e si faptul ca mie personal imi place grozav stilul lui.

  10. #10
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Cipangoo ,am explicat clar care e treaba cu basketul d p vremuri. Poate daca Oscar Robertson ar fi jucat in anii '90...ar fi fost mai bun decat Jordan. Nu ai tu de unde sa stii...acest lucru.

    Si nu mai spunetzi ca a castigat de unul singur ce a castigat. De unul singur a castigat concursurile de slam dunk la care a aprticipat. Fara un Scottie Pippen si altzi coechipieri nu ar fi realizat nimic.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  11. #11
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    singur in comparatie cu alti jucatori. Nu te supara dar cred ca pot sa spun linistit ca a castigat singur. Uita-te la pippen dupa ce a plecat jordan. A ajuns un jucator de pluton. Si in afara de pippen nu juca nimeni atacul la bulls. Sa nu mai vorbim de faptul ca bulls a fost singura echipa care a castigat titlul nba far un pivot cat de cat.

  12. #12
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Detroit Piston a castigat titlul in 1989 si 1990....bazandu-se pe 2 fundashi sub 1.90 ! Este vorba despre Isaiah Thomas si Joe Dumars.
    E drept...ca e singurul caz...din ultimii 30 de ani,in afara de Bulls.

    O sa ma uit pe statisiticile finalelor cu Bulls....si vom vedea daca ai dreptate sau nu.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Din cate imagini video am vazut, cu jucatorii din anii '60, 70', '80, nu se compara cu stilul lui Jordan. Eu nu sunt asa pragmatic, cifrele nu ma incalzesc foarte mult. Ce mi-a placut si imi place la Jordan este eleganta cu care joaca, inegalabila, cel putin pana acum. :worship:

    Pippen a fost un jucator bun, dar care avea nevoie de altul bun langa el. Dupa ce a plecat Jordan, Pippen era si el "trecut", ce mai puteai sa ii ceri...

  14. #14
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Asa e asa e. Trecut. Dar uita-te la Jordan care probabil ca si cu un picior rupt de la genunchi ar mai avea ceva de aratat in NBA. Si vorba lui Vadim, ce eleganta dom'le, ce eleganta!!

  15. #15
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Jordan a revenit in primul 5 de la Wizards... adevarul e ca a aratat multe lucruri chiar si la 39 de ani! Si pe langa eleganta mai are si un pic de detenta! Nu stiu daca ati vazut "2 handed block-steal" aplicat lui Ron Mercer, in meciul cu Chicago anul trecut! Adica mai pe romaneste s-a suparat Jordan si a pus un capac pe panou, cu 2 maini... luand si mingea! Cei care au vazut faza stiu despre ce vorbesc... restul va puteti imagina!!!

    este totusi JORDAN!

  16. #16
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Tocmai a dat doua puncte duminica noapte ... :thinking:

  17. #17
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Am fost la meciul de duminica noapte TOR - WAS si intr-adevar Jordan a reusit "performanta" de a inscrie doar 2p si credeti-ma asta nu s-a datorat faptului ca au avut Raptors o defensiva buna ci pur si simplu Jordan nu a fost in forma. Pe de alta parte Stackhouse a fost de neoprit, el fiind motivul principal pentru care WAS a castigat.

  18. #18
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    ...plus 9 pase si 8 recuperari! A jucat 40 de minute, si are totusi 39 de ani... Cele 2 puncte nu spun nimic despre felul cum a jucat...
    Smile, its good for you!

  19. #19
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    In meciul vs Atlanta Jordan si-a aratat clasa... in 38 de minute a dat 30 de puncte (12 aruncari din 18 si 6 din 6 la libere) plus 3 rebound-uri si doua assist-uri! S-a razbunat pentru cele 2 puncte inscrise in meciul cu Toronto.

    Jordan still rulez!!!

  20. #20
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    ...apoi cele 41 de puncte vs. Indiana Pacers! He still got it!!!

  21. #21
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    JORDAN LA 40 DE ANI

    866 -- Consecutive games in double figures*
    172 -- Career 40-plus point games
    69 -- Points against Cleveland on March 28, 1990, a career high
    63 -- Points in a playoff game against Boston on May 20, 1986*
    52 -- Sports Illustrated covers (an SI record)
    45 -- Number Jordan briefly wore when he returned from his first retirement
    41.0 -- Scoring average in the 1993 NBA Finals*
    40 -- Happy Birthday, Mike
    37.1 -- Highest single season scoring average (1986-87)
    37 -- Times scored 40-plus points in 1986-87
    33.4 -- Career playoff scoring average*
    30.3 -- Career scoring average*
    26 -- Current number of NBA assistants younger than Jordan
    23 -- Well, duh
    18 -- Versions of Air Jordans (the latest are suede)
    14 -- All-Star Game appearances
    13 -- Jordan's shoe size
    10 -- NBA scoring titles*
    9 -- All-NBA Defensive first-team*
    7 -- Consecutive seasons leading the league in scoring*
    6 -- Finals MVPs, NBA titles
    5 -- Regular season MVPs
    4 --Coaches played for (Kevin Loughery, Stan Albeck, Doug Collins (twice) and Phil Jackson)
    3-- NBA head coaches who are younger than Jordan (Golden State's Eric Mussleman, 37, Seattle's Nate McMillan, 38, and Cleveland's Keith Smart, 39)
    2 -- Olympic gold medals (1984, 1992); retirements (so far --1993, 1998)
    1 -- Rookie of the Year award (1985)

    * NBA record held or tied

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •