Results 1 to 14 of 14

Thread: Unde-mi pot ascutzi patinele ?

  1. #1
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    Unde-mi pot ascutzi patinele ?

    Stie cineva un loc in tara asta unde sa-ti poti ascuti corect patinele ? Am fost si la Floreasca acum 4 ani si la Brasov anul trecut ,si n-am fost mutumit - ti le polizeaza pe o piatra ordinara si asta e totul .
    Din cate stiu eu, sunt 2 tipuri de ascutire : unul pt. patinele specializate pt. artistic( muchiile ascutite sunt pe exteriorul sinei,astfel sina ascutita este in forma de U ) altul pt. cele folosite la hochei (are doar o muchie ascutita si e pe mijocul sinei,astfel sina ascutita este sub forma de V) . Am dreptate sau nu ?
    Poate ma ajuta cineva , a inceput sezonul si trebuie sa ascut patinele familiei mele ( 3 perechi ).
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  2. #2
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Bine ai venit Optimistule pe la noi...imi pare rau dar nu am raspuns la intrebarea ta..eu stiam ca ti le poate ascuti la patinoar. Trebuie sa fie cineva acolo, pentru asta. Poate daca Ady sau Zoli ar intra pe aici ti-ar raspunde ei.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  3. #3
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Multumesc pt. intampinare !
    Practic patinajul din timpul facultatii ,din '86 .
    Pe vremea aceea la patinoarul de sub Tampa gaseai ascutitorie ,mai era una chiar langa fostul magazin Universal ( actualul Star ) ,dar ce-a fost odata a disparut ... Apropo, stie cineva daca s-a redeschis patinoarul de sub Tampa ,nu cel de la terenurile de tenis ( asa auzisem prin ianuarie '07 ) . La cel de langa Tractorul mergem in fiecare an .
    Astept interventiile lui Ady si Zoli ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  4. #4
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Si noi ii asteptam..insa Zoli se ocupa momentan de dat"report post" Cand s-o satura-glumesc-speram sa si vorbeasca cu noi
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  5. #5
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    N-a mai terminat Zoli cu "report postul" ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  6. #6
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Nu..nici nu a aparut... Zoli e Zoltan Kelemen-nu stiu daca ti-ai dat seama, sau daca il stii...si probabil e la antrenamente sau stiu eu
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  7. #7
    fs kicks ass rocs_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2,302
    Reputatie
    1
    stiti cumva dak la cismigiu se pot ascuti patinele?

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    ai dreptate...din pacate si eu am aceeasi intrebare...pt zona Cluj, Sibiu, Alba sau Brasov.....cele pt patinaj artistic sunt mai dificil de ascutit...canalul respectiv trebuie facut foarte bine...muchiile trebuie sa aibe aceeasi grosime pe toata lungimea lamei...altfel...buba!!! cele de viteza si hochei cred ca se pot face la un atelier de ascutzitorie..cu conditzia sa nu le faca chiar ca pe niste lame de cutzit:-)

  9. #9
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Pana la urma le-am ascutit in Brasov, pe str. Avram Iancu la un mosulica meserias . Sunt multumit ,mai bine de atat nu mi le-a ascutit nimeni in Romania .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #10
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Multumesc pt. intampinare !
    Practic patinajul din timpul facultatii ,din '86 .
    Pe vremea aceea la patinoarul de sub Tampa gaseai ascutitorie ,mai era una chiar langa fostul magazin Universal ( actualul Star ) ,dar ce-a fost odata a disparut ... Apropo, stie cineva daca s-a redeschis patinoarul de sub Tampa ,nu cel de la terenurile de tenis ( asa auzisem prin ianuarie '07 ) . La cel de langa Tractorul mergem in fiecare an .
    Astept interventiile lui Ady si Zoli ...
    Salut, am vazut cu intarziere mesajul tau. Fiind din Brasov pot sa-ti raspund la inrtebare. Cel de sub Tampa nu s-a deschis ( sincer sa fiu nici nu cred ca se va mai deschide) si de asemenea cred ca nici cel din tractorul.
    Mai ramane cel din Racadau care l-au acoperit si din cate am inteles au gheata colorata ( inca nu am ajuns, sper sa merg curand) De asemenea mai e cel din Poiana Brasov si sper sa se tina de promisiune si sa construiasca un patinoar olimpic langa Sala Sporturilor
    www.fangymnastics.com

  11. #11
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Am fost eu in Racadau joi seara : intrarea 15 ron ,gheata buna si roz . Erau 12 grade cu minus la ora 19...
    La patinoarul vechi de sub Tampa am invatat eu sa patinez in anul I de facultate ,iti dai seama de ce-as vrea sa se redeschida - am amintiri frumoase .
    Dar ce s-a intamplat cu cel din Tractorul ? Anul trecut am patinat acolo ...
    Pe vremea studentiei mele se mai deschidea patinoarul natural de la baza Dinamo.
    Cel din Poiana tot natural e ,nu-i asa ?
    Intr-un cuvant brasovenii au unde patina ! Stiu ca exista candva si o echipa de hochei , mai e ceva de capul ei ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  12. #12
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Despre cel din Tractorul mi-a spus cineva, nu am verificat personal pt ca nu prea imi este in drum. La cel de sub Tampa am invatat si eu...pe vremea aia era mic dar imi amintesc.
    Brasovul are echipa de hochei si din cate am inteles mai ales pentru ei vor sa construiasca patinoarul de dimensiuni olimpice...sa speram ca se vor tine de cuvant, astfel pe langa hochei ar ajuta si patinatorii de performanta din Bv care nu prea au unde sa se antreneze
    www.fangymnastics.com

  13. #13
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ce probe mai aveti in Brasov pt. patinatorii de performanta . O stiam pe Moraru in 1986 la patinaj viteza - am fost coleg cu sora ei .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #14
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Din ceea ce stiu, doar artistic ( fete& baieti) si viteza dar destul de slabut atat din punct de vedere tehnic cat si al bazei de selectie
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •