Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 92

Thread: Skiul romanesc are vreo sansa ?

  1. #1
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    Skiul romanesc are vreo sansa ?

    Skiez din anul 1 de facultate datorita pozitiei favorabile pe care am avut-o in stundetie - in Brasov .
    A fost dragoste la prima vedere ... Dupa tenis ,skiul este sportul meu favorit .
    Nu am inteles niciodata de ce acest sport frumos este cel mai putin sprijinit in Romania ?!
    Acum cand poti avea partii artificiale pe timp de vara , iarna se pot face cantonamente de 6-7 luni la Ranca ,exista sansa ca acest sport care n-a fost niciodata sprijinit de guvern si sponsori sa inceapa sa infloreasca si la noi .
    Stiu ca exista destule tabere de ski in tara dar nici-una n-a scos un junior care sa aibe rezultate internationale , ce sa mai vorbim de seniori ...Sau poate ca sunt eu slab informat ?!
    Ne poate spune cineva daca in istoria skiului romanesc a fost cineva care sa aibe rezultate notabile internationale la juniori sau seniori ?
    Ce avem nevoie pt. ca acest sport sa fie remarcat si la nivel international ? Avem vreo sansa ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  2. #2
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Avem o schioare pe nume Edith Miklos care participa in Cupa FIS, a obtinut locul 6 la mondialele de juniori la coborare. In ultima etapa de Cupa FIS Edith Miklos a ocupat locul 4 la o cursa de Super G. Schiul ar trebui sa fie sustinut pentru ca cum a spus saritorul cu schiurile Thomas Morgenstern: sunt munti, dar de ce nu se implica nimeni in sporturile de iarna? Sper ca intr-un viitor cat mai apropiat sa avem cel putin un schior care sa intre in top 10 in Cupa Mondiala.

  3. #3
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ma bucur ca avem o speranta !
    Cum de-a reusit sa ajunga la aceste performante ? Unde se antreneaza si cu cine ?
    Avem sanse s-o vedem curand pe Edith in vreo transmisiune TV ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  4. #4
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Se antreneaza in Austria, dar nu stiu cu cine. Participa la competitiile din Cupa FIS doar in Austria. Mai multe detalii despre performantele lui Edith la linkul: http://www.fis-ski.com/uk/604/613.ht...73&type=result

  5. #5
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Cred ca ar trebui ca Edith sa fie trimisa in Cupa Mondiala pentru ca are rezultate foarte bune la coborare si la Super G. La coborare cred ca ar avea o sansa la intrarea in puncte.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Romania n-a avut nici o performanta notabila in schiul alpin, doar niste clasari in primii 30 in curse de Cupa Mondiala prin anii 80. Fra indoiala loul 6 obtinut anul acesta de Edith Miklos la CM du juniori e cea mai mare performanta din istoria schiului alpin romanesc.

    Sper s-o vedem pe Miklos macar in 2-3 curse de Cupa Mondiala anul acesta. Probabil ca nu este insa fortata, toata lumea sperand intr-o medalie la Campionatele Mondiale de juniori. Ar fi o premiera pentru Romania

  7. #7
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Stati ca numai pricep nimic ....Edith este nascuta in 31.03. 1988,adica are deja 19 ani si nu inteleg de ce-o mai considerati junioare ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Stati ca numai pricep nimic ....Edith este nascuta in 31.03. 1988,adica are deja 19 ani si nu inteleg de ce-o mai considerati junioare ?
    In schi alpin se concureaza la juniori pana la 21 de ani

  9. #9
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Am inteles ...Mai e vreun sport cu asa regula ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #10
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Schiul alpin romanesc a avut la un moment dat cateva talente, ma gandesc la Dan Cristea,de pilda, dar insuficienta prezenta la intrecerile internationale l-au privat de posibilitatea afirmarii adevarate.
    Problema in Romania nu este de ordin material. Sunt putine statiuni cu conditii prielnice, nu exista destule scoli de schi (cu internate de pilda) unde talentele sa fie crescuti cu grija peste ani.
    Am dat cu aceasta si explicatia de ce Austria domina atat de categoric schiul european si mondial.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Am inteles ...Mai e vreun sport cu asa regula ?
    Probabil ca mai sunt si altele. Schiul fond e unul din ele. La scrima stiu ca este 20 de ani. Difera e la sport la sport

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Schiul alpin romanesc a avut la un moment dat cateva talente, ma gandesc la Dan Cristea,de pilda, dar insuficienta prezenta la intrecerile internationale l-au privat de posibilitatea afirmarii adevarate.
    Problema in Romania nu este de ordin material. Sunt putine statiuni cu conditii prielnice, nu exista destule scoli de schi (cu internate de pilda) unde talentele sa fie crescuti cu grija peste ani.
    Am dat cu aceasta si explicatia de ce Austria domina atat de categoric schiul european si mondial.
    Intr-adevar Dan Cristea a locupat un loc 15 la Campionatul Mondial in anii 70.

    Eu raman la parerea ca principala problema in toate sporturile de iarna de la noi este lipsa antrenorilor buni. Miklos a reusit fiindca si-a facut relatii foarte bune in AUT si s-a pregatit vreme indelungata cu sportivii austrieci si implicit a benficiat si de sfaturile antrenorilor de acolo.

  13. #13
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Avem timp berechet pana la Olimpiada de la Vancouver, 2 ani. Fetele de la biatlon trebuie sa se antreneze foarte bine in extra-sezon, la fel si baietii care au fost "stersi" in ultimele sezoane. Am putea spune ca singurii sportivi renumiti pe care-i avem in momentul de fata sunt Zsolt Antal, Eva Tofalvi si Dana Plotogea. Tot e ceva decat nimic, chiar daca ne-am facut de bacanie iesind sub estonieni sau lituanieni.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Avem timp berechet pana la Olimpiada de la Vancouver, 2 ani. Fetele de la biatlon trebuie sa se antreneze foarte bine in extra-sezon, la fel si baietii care au fost "stersi" in ultimele sezoane. Am putea spune ca singurii sportivi renumiti pe care-i avem in momentul de fata sunt Zsolt Antal, Eva Tofalvi si Dana Plotogea. Tot e ceva decat nimic, chiar daca ne-am facut de bacanie iesind sub estonieni sau lituanieni.
    N-avem nici un sportiv "renumit" in acest moment.

  15. #15
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Trist ...
    Care ar fi totusi solutia ? Antrenori putem cumpara daca-i vrem cu adevarat ,dar cred ca aici e ca la tenis ,iti trebuie tot cadrul necesar pt. marea performanta . Doar cu un munte si-un antrenor e suficient ?
    Avem vreo sansa sa vedem si noi vreodata un roman sau romanca intr-o proba mondiala la TV ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Trist ...
    Care ar fi totusi solutia ? Antrenori putem cumpara daca-i vrem cu adevarat ,dar cred ca aici e ca la tenis ,iti trebuie tot cadrul necesar pt. marea performanta . Doar cu un munte si-un antrenor e suficient ?
    Avem vreo sansa sa vedem si noi vreodata un roman sau romanca intr-o proba mondiala la TV ?
    Munti avem nu asta e problema, baza materiala este problema nu cea naturala. Insa nici asta nu e o problema de netrecut daca intr-adevar se doreste performanta. Oricum majoritatea echipelor se antreneaza prin strainatate in intrasezon.
    Singura solutie pentru a realiza ceva intr-un timp relativ scurt este sa faci un lot national cu cei mai buni schiori, sa angajezi o echipa tehnica de top din strainatate si sa le asiguri pregatirea in strainatate. Sigur asta costa, dar e singura solutie de moment. Pe termen lung se pot face multe, numai vointa sa fie.

    La TV am mai vazut romani. Din pacate cu rezultate jenante. Probabil Miklos va fi prima schioare care va lua puncte de Cupa Mondiala. Totul e sa nu se accidenteze.
    Last edited by rob_din; 27th December 2007 at 11:08.

  17. #17
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    N-avem nici un sportiv "renumit" in acest moment.
    Ba da. Te contrazic. Din moment ce Tofalvi are 6 puncte in clasamentul acestui an, putem sa ne mandrim cu ea. Totusi, e un nume cunoscut in sporturile de iarna romanesti si mondiale, nu a aparut de ieri de azi. Si Plotogea si Antal la fel, chiar daca nu au obtinut rezultate concrete. Vezi ca si la bulgari sau rusi exista asemenea cazuri, de sportivi care nu se remarcasera cu nimic ani de-a randul, si deodata acum ii gasim printre primii, sau au confirmat la Torino la olimpiada.

  18. #18
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Antal sportiv renumit?? Pai el nu s-a clasat decat o data in puncte in Cupa Mondiala, acum cativa ani, a obtinut un loc 19 la Nove Mesto si este renumit?

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Ba da. Te contrazic. Din moment ce Tofalvi are 6 puncte in clasamentul acestui an, putem sa ne mandrim cu ea. Totusi, e un nume cunoscut in sporturile de iarna romanesti si mondiale, nu a aparut de ieri de azi. Si Plotogea si Antal la fel, chiar daca nu au obtinut rezultate concrete. Vezi ca si la bulgari sau rusi exista asemenea cazuri, de sportivi care nu se remarcasera cu nimic ani de-a randul, si deodata acum ii gasim printre primii, sau au confirmat la Torino la olimpiada.
    Faptul ca se intampla ca un roman sa ia cateva puncte de cupa mondiala nu inseamna ca e renumit. Renumit e un sportiv care e recunoscut de cei ce urmaresc constant un sport. Iti garantez ca marea majoritate a celor ce urmaresc sporturile de iarna habar n-au cine e Antal sau Tofalvi

  20. #20
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Puteti sa-mi spuneti si mie cand voi putea vedea in viitorul apropiat un roman intr-un concurs tare la TV ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #21
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Faptul ca se intampla ca un roman sa ia cateva puncte de cupa mondiala nu inseamna ca e renumit. Renumit e un sportiv care e recunoscut de cei ce urmaresc constant un sport. Iti garantez ca marea majoritate a celor ce urmaresc sporturile de iarna habar n-au cine e Antal sau Tofalvi
    Cred ca s-a referit ca e renumit pt. noi ...nu si pt. cei de-afara .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •