Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 43 to 63 of 92

Thread: Skiul romanesc are vreo sansa ?

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Dupa tine ar cam trebui sa desfintam orice ramura sportiva cu exceptia fotbalului.
    daca tu vrei sa intretii sporturile de iarna, fa-o din banii tai, nu din impozitele sau reclama pe care o plateste aceasta tara. Avem nevoie de sosele, de drumuri ingrijite, foarte multe familii au nevoie de a-si face reparatii la locuinte (vezi cum stau sa cada mii de balcoane in Bucuresti), nu cred ca sporturile de iarna sunt vreo prioritate pentru aceasta tara. Fotbalul inca are rezultate, la fel handbalul feminin, gimnastica a fost (in sfarsit) distrusa, gratie presei si schimbarii antrenorilor care au avut foarte multe rezultate la nivel mondial. Lipsa de antrenori pregatiti a dus la rezultate slabe si in fotbal. Si nu uita ca dupa 1990 au murit cateva sporturi in tara asta si nu plange nimeni, la ultima olimpiada nu ne-am mai calificat la niciun sport de echipa.

  2. #44
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Astazi si maine vor avea loc doua slalomuri de Cupa FIS in Austria, iar Edith cred ca va participa. Sa vedem ce rezultat va obtine, desi nu cred ca va fi unul prea bun deoarece probele ei preferate sunt probele de viteza.

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    daca tu vrei sa intretii sporturile de iarna, fa-o din banii tai, nu din impozitele sau reclama pe care o plateste aceasta tara. Avem nevoie de sosele, de drumuri ingrijite, foarte multe familii au nevoie de a-si face reparatii la locuinte (vezi cum stau sa cada mii de balcoane in Bucuresti), nu cred ca sporturile de iarna sunt vreo prioritate pentru aceasta tara. Fotbalul inca are rezultate, la fel handbalul feminin, gimnastica a fost (in sfarsit) distrusa, gratie presei si schimbarii antrenorilor care au avut foarte multe rezultate la nivel mondial. Lipsa de antrenori pregatiti a dus la rezultate slabe si in fotbal. Si nu uita ca dupa 1990 au murit cateva sporturi in tara asta si nu plange nimeni, la ultima olimpiada nu ne-am mai calificat la niciun sport de echipa.
    Dumnezeule, ce mentalitate. De aia nu se fac sosele fiindca se dau bani la sporturile de iarna. Ce rezulatate are fotbalul? Imi permit sa te informeze ca pana si iin sporturile de iarna avem rezultate mai bune decat in fotbal. Iar gimnastica a fost distrusa de oameni ca tine care sunt in stare de orice pentru niste medalii.

    Eu sunt socat de cum gandesti. Dar ma rog, treaba ta.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Astazi si maine vor avea loc doua slalomuri de Cupa FIS in Austria, iar Edith cred ca va participa. Sa vedem ce rezultat va obtine, desi nu cred ca va fi unul prea bun deoarece probele ei preferate sunt probele de viteza.
    S-ar putea sa nu participe fiind vorba de slalom, probabil la SUPER-G-URILE de la Spital/Pyhrn de pe 7 si 8 va participa

  5. #47
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Edith Miklos a participat la primul slalom din Austria, dar a abandonat in prima mansa.

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Asteptam super-g-urile

  7. #49
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Eu sunt socat de cum gandesti. Dar ma rog, treaba ta.
    Eu nu, m-am obisnuit cu @Romeo si din alte postari ...Stai sa vezi ce parere are despre Dobrin ,de ti se incarlionteaza parul si-n nas ?!
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Edith Miklos a participat la primul slalom din Austria, dar a abandonat in prima mansa.
    Sti ce s-a intamplat acolo ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Victorie pentru Miklos in primul Super G de la Spital/Phyrn (Cursa FIS) invingandu-le printe altele pe Kathrin Wilhelm si Alessandra Coletti doua schioare care au luat puncte in Cupa Mondiala. Wilhelm a luat puncte in CM chiar acum doua saptamani deci e in forma buna

    Miklos a declarat ca principalul obiectiv al sezonului ramane CM de juniori din Spania (23.2-1.3)

  9. #51
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post

    Sti ce s-a intamplat acolo ?
    Toate informatiile de pe fis-ski.com

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Maine mai are loc un SuperG. Poate Miklos va reusi dubla

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Partcipare mult mai valoroasa in cel de-al doilea SuperG.

    Miklos a ocupat locul 4, fiind depasita de doua austriece care concureaza de cativa ani in CM Silvia Berger (locul 17 in Cupa Mondiala la SuperG) si Maria Holaus.

    In schimb a reusit sa o invinga pe a doua suedeza ca valoare dupa Anja Paerson in probele de viteza Nike Bent si mai ales pe Ingrid Rumpfhuber care anul acesta a resuit locul 11 in coborarea de Cupa Mondiala de la Aspen aflandu-se in acest moment pe locul 20 in clasamentul la coborarea din Cupa Mondiala.

    Nu stiu daca e decizia antrenorului sau a federatiei dar continui sa cred ca e mare greseala netrimiterea ei in Cupa Mondiala. Oricum, un lucru e clar: are mari sanse la medalie la CM de juniori
    Last edited by rob_din; 8th January 2008 at 16:08.

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sorin Anghel: Edit, cum au fost primele doua concursuri din acest an?
    Edith Miklos: Am avut doua abandonuri, dar asa se intampla atunci cand te bagi 100%.
    De doua zile iti merge foarte bine. Un loc intai si un loc patru, dar mai bun din punct de vedere al punctelor FIS. Ai ajuns la 19 puncte FIS. Felicitari!
    Da, asa este. Astazi au fost schiori mai buni, care merg la Cupa Mondiala.
    Am vazut ca invingatoarea are un podium la Cupa Mondiala si vreo 7 podiumuri la Cupa Europei. Prezenta Mariei Holaus a ridicat valoarea concursului. Daca nu venea ea mai faceai 19 puncte FIS?
    Nu. Ar fi fost punctajul mai mare!
    Dar cand ai schiat mai bine? Ieri sau azi?
    Am mers binisor in ambele zile, dar azi am gresit un pic. Se poate sa schiez si mai bine.
    Ai mai avut vreodata 19 p FIS la Super G?
    Cred ca nu. Doar la coborare am fost la 18 puncte FIS. Acum urmeaza concursul de la Kaprun, unde sunt probe tehnice. Marea mea tinta este Mondialul din Spania, de la sfarsitul lunii februarie.
    Acolo te bagi numai la probele de viteza sau si la cele tehnice?
    O sa concurez la toate probele.
    Alexandru Barbu se duce la Cupa Mondiala luna asta. Tu cand te duci macar la Cupa Europei?
    Nu stiu inca programul, dar sezonul asta ma duc sigur la Cupa Europei.
    Nu e cam mult pentru un schior din Romania sa participe la Cupa Mondiala?
    Depinde cum merge.
    Crezi ca are vreo sansa sa intre in mansa a doua?
    Nu stiu cum merge Alexandru Barbu.
    Cum iti sunt genunchii?
    Bine, nu am probleme.

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Iata ordinea stabiliata de FRSB pe anul 2007

    1 Eva TOFALVI - biatlon
    2 Edit MIKLOS - schi alpin
    3 Reka FERENCZ - biatlon
    4 Paul PEPENE -schi fond
    5 Dana PLOTOGEA - biatlon
    6 Roland GERBACEA - biatlon
    7 Corina GRADINARU - snowboard
    8 Petre HOGIU - schi fond
    9 Mihai DAMIAN - schi sarituri
    10 Remus TUDOR - schi sarituri

  14. #56
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Trebuie spus ca si Paul Pepene este un schior in care se pun mari sperante. El a incheiat proba de 10km liber de la CM de juniori pe un onorabil loc 18 din 95 de participanti

  15. #57
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ma bucur mult de rezultatele lui Edit. Imbecilii astia de la GSP, mai ales, si Prosport se ocupa mai mult de fetele de la...pagina cinci si de flatulentele unuia ca Becali decat de a informa cititorii. Ca sa nu mai pomenesc de stirile de la Pro(st) Tv si de... aiurea. Nu comentez in plus ce a spus Romeo, caci nu este prima data cand nu sunt de acord cu el si nu ma refer numai la sport. E dreptul lui sa spuna ce crede, desi... In final, e ceva s-o bati pe Niki Bent, o schioare de mare perspectiva din noul val...suedez.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Din pacate Miklos a ratat in SuperG-ul de la CN ale Austriei de juniori de la Altenmarkt. Tot aici joi si vineri vor avea loc curse FIS de coborare si supercombinata

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In primul antrenament al coborarii FIS de la Altenmarkt Miklos s-a clasat pe primul loc la fix 2 secunde in fata locului 2

  18. #60
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Oare va participa in acest sezon Edith la vreo etapa din Cupa Mondiala?

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Oare va participa in acest sezon Edith la vreo etapa din Cupa Mondiala?
    Daca va castiga titlul mondial la juniori e obligata Altfel nu stiu, sigur nu pana in Campionatele Mondiale.

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Miklos a castigat si al doilea antrenament. Maine are loc coborarea oficiala

  21. #63
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Daca va castiga titlul mondial la juniori e obligata Altfel nu stiu, sigur nu pana in Campionatele Mondiale.
    La ultima etapa a Cupei Mondiale de Ski.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •