Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 92

Thread: Skiul romanesc are vreo sansa ?

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Puteti sa-mi spuneti si mie cand voi putea vedea in viitorul apropiat un roman intr-un concurs tare la TV ?
    La schi alpin sau la sporturile de iarna in general?

  2. #23
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Trebuie sa spun ca nu doar Edith este o speranta a sporturilor de iarna in Romania, ci si biatlonista Reka Ferencs, care a castigat doua etape in Cupa Europei la juniori si a obtinut si un loc 2. Ceea ce ne da sperante intr-un viitor mai bun. Cea mai buna baza la sporturile de iarna din Romania este la biatlon.

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Trebuie sa spun ca nu doar Edith este o speranta a sporturilor de iarna in Romania, ci si biatlonista Reka Ferencs, care a castigat doua etape in Cupa Europei la juniori si a obtinut si un loc 2. Ceea ce ne da sperante intr-un viitor mai bun. Cea mai buna baza la sporturile de iarna din Romania este la biatlon.
    Imi pare rau sa te dezamagesc, acea etapa a Cupei Europei la juniori a "benficiat" de participarea a doar 15 sportive din tari ca Bulgaria, Serbia sau Macedonia. In etapele in care concureaza si sportivii din vestul Europei Ferencz nu intra in primele 30

  4. #25
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Stiu, dar cand a obtinut locul 2 au fost concurentele cele mai importante de la juniori.

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Stiu, dar cand a obtinut locul 2 au fost concurentele cele mai importante de la juniori.
    Asa e, ai dreptate, in individualul de la Obertilliach. Dar Plotogea a luat locul 2 la un Campionat Mondial si mare lucru n-a facut la seniori

  6. #27
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    La schi alpin sau la sporturile de iarna in general?
    La ski alpin .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    La ski alpin .
    Singura speranta ca in urmatorii 2-3 ani sa vedem un roman este Edith Miklos. Alt schior care macar sa emita pretentii sa ajunga in Cupa Mondiala nu exista in Romania. Se vorbeste de cativa juniori buni de 13-14 ani care se pregatesc prin ITA si AUT dar mai e mult pana sa vorbim de valori certe

  8. #29
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Cred ca singura solutie pentru romani este sa se antreneze in alte tari, cel mai bine ar fi in Austria.

  9. #30
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ma fratilor , ce are Austria asta de produce campioni pe banda ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #31
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Ma fratilor , ce are Austria asta de produce campioni pe banda ?
    Baze sportive mai bune si antrenori mai buni.Asta este parerea mea, si desigur nu lipseste talentul sportivilor.

  11. #32
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Question

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Singura speranta ca in urmatorii 2-3 ani sa vedem un roman este Edith Miklos. Alt schior care macar sa emita pretentii sa ajunga in Cupa Mondiala nu exista in Romania. Se vorbeste de cativa juniori buni de 13-14 ani care se pregatesc prin ITA si AUT dar mai e mult pana sa vorbim de valori certe
    Pai vezi? Si atunci de ce sa nu ne concentram pe schiorii pe care ii avem in prezent, asa cum or fi ei? Atata pot, atata dau, ar fi absurd sa le cerem mai mult, daca ei n-au putut de atatia ani, ce te face sa crezi ca vor aparea alte generatii mai "performante"? Juniorii astia de care spui tu vor putea concura de-abia la olimpiada din 2018, cand vor fi trecuti de 21 de ani. Pana atunci, ne place sau nu, va trebui sa ne multumim cu ce avem si sa ne delectam cu marile glorii mondiale ale sporturilor cu schiurile.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Pai vezi? Si atunci de ce sa nu ne concentram pe schiorii pe care ii avem in prezent, asa cum or fi ei? Atata pot, atata dau, ar fi absurd sa le cerem mai mult, daca ei n-au putut de atatia ani, ce te face sa crezi ca vor aparea alte generatii mai "performante"? Juniorii astia de care spui tu vor putea concura de-abia la olimpiada din 2018, cand vor fi trecuti de 21 de ani. Pana atunci, ne place sau nu, va trebui sa ne multumim cu ce avem si sa ne delectam cu marile glorii mondiale ale sporturilor cu schiurile.
    Cum adica sa ne concentram pe actualii sportivi?
    Tocmai asta am spus, ca pe termen scurt singura solutie e sa se investeasca in ce avem mai bun acum la seniroi. Insa cea mai buna solutie e sa se pregateasca generatiile viitoare fiindca nu ne incalzeste cu nimic sa avem acum un sportiv valoros si peste 10 ani sa revenim la stadiul actual

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Ma fratilor , ce are Austria asta de produce campioni pe banda ?
    La baieti ar cam trebui sa vorbim la trecut, fiindca de la Raich incoace n-au mai scos nici un schior de mare valoare.

    La austrieci s-a intamplat ceva asemanator cu ce s-a intamplat la noi in gimnastica dupa perioada Comaneci. In primul rand la inceputul anilor 90 a fost un boom mediatic bazat bineinteles pe rezultatele sportivilor. Asta a facut ca schiul sa devina sportul national, de aici implicit au aparut multi, foarte multi bani care le-a permis austriecilor sa-si construiasca o baza materiala de top. A crescut baza de selectie. Sa nu uitam ca la inceput austriecii au adus antrenori germani sa se ocupe de loturile lor, fiindca la acea vreme germanii erau foarte buni in schiul alpin. Acum situatia e total inversa.

    Insa o sa vezi ca peste cativa ani Austria nu o sa mai fie forta dominanta care era acum 4-5 ani

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Poate nu va fi dominare autoritara precum cea a austriecilor din ultimul deceniu insa pana in 2010 nord americanii vor ajunge sa domine schiul alpin,

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Sa nu uitam ca nu avem zapada Alpilor si nici posibilitatile financiare ale tarilor din vest. Ca sa ai un schior de nivel mondial iti trebuiesc foarte multi schiori cu rezultate la nivel national, asta inseamna ca acestia sa aia timp sa invete, sa aiba si unde. Cat despre investitii, cine pune bani la asa ceva si mai ales pentru cine ? Noi nu am avut niciodata medalii la sporturi de iarna, poate vreo 2 ratacite in 80 de ani, credeti ca dintr-odata vom avea un campion cum a fost Ilie Nastase in tenis ?

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Sa nu uitam ca nu avem zapada Alpilor si nici posibilitatile financiare ale tarilor din vest. Ca sa ai un schior de nivel mondial iti trebuiesc foarte multi schiori cu rezultate la nivel national, asta inseamna ca acestia sa aia timp sa invete, sa aiba si unde. Cat despre investitii, cine pune bani la asa ceva si mai ales pentru cine ? Noi nu am avut niciodata medalii la sporturi de iarna, poate vreo 2 ratacite in 80 de ani, credeti ca dintr-odata vom avea un campion cum a fost Ilie Nastase in tenis ?
    Nu cerem un mare campion, ci doar 2-3 sportivi de top 30. Pt o tara montana performantele Romaniei sunt rusinoase in sporturile de iarna. Sunt tari mediteraneene cu performante mai bune decat noi.

    Oricum Croatia a scos o campioana de 3 ori mai buna decat Ilie Nastase. Macar niste sportivi bunisori am putea scoate si noi

  17. #38
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Cum adica sa ne concentram pe actualii sportivi?
    Tocmai asta am spus, ca pe termen scurt singura solutie e sa se investeasca in ce avem mai bun acum la seniroi. Insa cea mai buna solutie e sa se pregateasca generatiile viitoare fiindca nu ne incalzeste cu nimic sa avem acum un sportiv valoros si peste 10 ani sa revenim la stadiul actual
    Se pregatesc, n-avea grija, insa la nivel de Romania. Doar cu antrenamente in muntii Carpati nu se poate face performanta, iar antrenamentele in Austria sau tarile nordice costa, si nu stiu cine ar fi dispus sa investeasca bani multi in sporturile cu schiurile. Federatia nu sta pe un munte de bani si nu poate investi in mai mult de 2-3 sportivi, dupa cum vezi. Cine au aparut noi sezonul asta, in afara de Mosoiu si Garnita? Faptul ca se claseaza mereu printre ultimii denota slaba pregatire din extrasezon!
    De ei trebuie sa avem grija sa-i dezvoltam, sa-i antrenam cat mai bine si sa le punem la dispozitie cele mai bune conditii de antrenament. Ar trebui sa ne preocupe probele la care vedem ca ne pricepem cat de cat, in biatlonul masculin. Nu vezi ca n-avem suficienti oameni pentru echipa de stafeta? Sau ca la probele de sprint suntem varza? Si atunci, de ce sa mai participam la acele probe? Mai bine ne antrenam doar pentru individual si pursuit si sa stapanim bine 2 probe, poate cu perseverenta vom reusi sa obtinem ceva puncte.

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Se pregatesc, n-avea grija, insa la nivel de Romania. Doar cu antrenamente in muntii Carpati nu se poate face performanta, iar antrenamentele in Austria sau tarile nordice costa, si nu stiu cine ar fi dispus sa investeasca bani multi in sporturile cu schiurile. Federatia nu sta pe un munte de bani si nu poate investi in mai mult de 2-3 sportivi, dupa cum vezi. Cine au aparut noi sezonul asta, in afara de Mosoiu si Garnita? Faptul ca se claseaza mereu printre ultimii denota slaba pregatire din extrasezon!
    De ei trebuie sa avem grija sa-i dezvoltam, sa-i antrenam cat mai bine si sa le punem la dispozitie cele mai bune conditii de antrenament. Ar trebui sa ne preocupe probele la care vedem ca ne pricepem cat de cat, in biatlonul masculin. Nu vezi ca n-avem suficienti oameni pentru echipa de stafeta? Sau ca la probele de sprint suntem varza? Si atunci, de ce sa mai participam la acele probe? Mai bine ne antrenam doar pentru individual si pursuit si sa stapanim bine 2 probe, poate cu perseverenta vom reusi sa obtinem ceva puncte.
    La nivel de juniori si seniori biatlonul masculin e aproape mort. Trimitem un sportiv ca sa nu se zica ca nu participam.

  19. #40
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Din pacate in Romania putini oameni sunt interesati de sporturile de iarna. Cred ca si noua ne-ar trebui o scanteie, un sportiv care sa aduca performanta, pentru ca oamenii sa fie interesati de sporturile de iarna. Cred ca singura noastra speranta intr-un viitor apropiat este Edith Miklos, pentru ca aceasta schioare este cea mai valoroasa de la noi. La biatlon sperantele pentru clasarile in puncte vin de la Eva Tofalvi si Dana Plotogea, dar sa nu o uitam pe Purdea care a obtinut un rezultat destul de bun la sprintul de la Pokljuka. La biatlon nu are cine sa apara din urma, sportivii care participa la Cupa Europei la juniori au rezultate slabe mai ales la fond, doar Reka Ferencz merge mai bine. La sarituri avem cativa sportivi care concureaza in Cupa FIS, dar mereu ei se claseaza pe ultimele locuri. In acest moment doar la biatlon putem spera la o clasare in puncte. Sper ca la anul Edith va participa in Cupa Mondiala, insa mai important e sa nu se accidenteze.

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    De ei trebuie sa avem grija sa-i dezvoltam, sa-i antrenam cat mai bine si sa le punem la dispozitie cele mai bune conditii de antrenament. Ar trebui sa ne preocupe probele la care vedem ca ne pricepem cat de cat, in biatlonul masculin. Nu vezi ca n-avem suficienti oameni pentru echipa de stafeta? Sau ca la probele de sprint suntem varza? Si atunci, de ce sa mai participam la acele probe? Mai bine ne antrenam doar pentru individual si pursuit si sa stapanim bine 2 probe, poate cu perseverenta vom reusi sa obtinem ceva puncte.
    nu vad motivatia pentru care tara ar cheltui bani sa aibe sportivi de valoare mai mare. La sporturile de echipa poti miza pe un numar de (tele)spectatori. La TV nu vedem decat fotbalul romanesc, care ar muri daca nu ar fi televizat si numai meciuri internationale de handbal si tenis. De pe vremea serbarilor zapezii nu am mai vazut sport de iarna romanesc la TV si nici nu cred ca as fi interesat, cum nu inteleg mare lucru nici din turul Frantei de ciclism. In vest cred ca cei care iau medalii sunt aranjati cu situatia materiala si practica sportul de placere, de ani de zile. La noi iarna trecuta a fost fara zapada (practic) si in plus copiii marilor imbogatiti nu cred ca au practicat sporturi de iarna la nivel profesional ca sa putem concura cu cei care au zapada 8 luni pe an.

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    nu vad motivatia pentru care tara ar cheltui bani sa aibe sportivi de valoare mai mare. La sporturile de echipa poti miza pe un numar de (tele)spectatori. La TV nu vedem decat fotbalul romanesc, care ar muri daca nu ar fi televizat si numai meciuri internationale de handbal si tenis. De pe vremea serbarilor zapezii nu am mai vazut sport de iarna romanesc la TV si nici nu cred ca as fi interesat, cum nu inteleg mare lucru nici din turul Frantei de ciclism. In vest cred ca cei care iau medalii sunt aranjati cu situatia materiala si practica sportul de placere, de ani de zile. La noi iarna trecuta a fost fara zapada (practic) si in plus copiii marilor imbogatiti nu cred ca au practicat sporturi de iarna la nivel profesional ca sa putem concura cu cei care au zapada 8 luni pe an.
    Dupa tine ar cam trebui sa desfintam orice ramura sportiva cu exceptia fotbalului.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •