Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 104

Thread: Declaratii din tabara Farului

  1. #1
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Post Declaratii din tabara Farului

    "Rechinii“ i-au pus gând rău lui Lokomotiv Plovdiv

    Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al FC Farul, a precizat că obiectivul „rechinilor“ în campania europeană pe care o duc este calificarea în turul doi preliminar al Cupei UEFA. Acesta înseamnă ca fariştii să mai treacă două tururi în Intertoto, depăşind Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) şi Auxerre (Franţa)În opinia înaltului oficial farist, Pobeda Prilep a fost un adversar facil pentru „rechini“.
    Last edited by tchibos; 7th July 2006 at 23:29.

  2. #2
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Cool Declaratii dupa meciul tur cu Lokomotiv Plovdiv

    „Trebuia să avem 4-0 la pauză“

    Bogdan Apostu s-a declarat bucuros că, în meciul cu Lokomotiv Plovdiv, a reuşit să marcheze din nou „un gol decisiv şi, în acelaşi timp, important pentru Farul“. „Nu mi-am făcut decât datoria“, a punctat Bogdan, pentru „Cuget Liber“, rămânând însă şi cu un gust amar după această victorie, căci „scorul trebuia să fie mult mai mare în favoarea noastră. Nu reflectă în nici un caz realitatea de pe teren“. Apostu a văzut un meci cu două reprize diametral opuse: „Prima parte am controlat-o cu autoritate, atât din punctul de vedere al jocului, cât şi din cel al ocaziilor clare. Dacă la pauză era 4-0 pentru noi, probabil că nu se supăra nimeni. Dar fotbalul e dur, te pedepseşte, iar ocaziile se răzbună. A trebuit să ne chinuim pentru această victorie“. Fostul atacant farist crede că, la Sofia, Farului îi va fi foarte greu, dar poate izbândi. „Lokomotiv este o echipă solidă, puternică. Trebuie ca băieţii să-şi facă jocul obişnuit. Dacă va fi aşa, nu vor pierde acolo şi implicit se vor califica în turul trei“, încheie Apostu.

    „Ne-am făcut singuri meciul greu“

    Mihai Guriţă a declarat, pentru „Cuget Liber“, că, prin faptul că „rechinii“ nu au marcat la toate situaţiile pe care le-au avut la începutul partidei, „ne-am făcut singuri meciul greu“. „Ăsta este fotbalul, ratările se răzbună; până la urmă, e bine că am obţinut victoria, una muncită, după părerea mea. Ne aşteaptă un retur foarte, foarte greu la Sofia. Şansele de calificare sunt 55% pentru noi, 45% pentru bulgari. Va trebui să fim extrem de atenţi, pentru că ei vor juca şi mai ofensiv decât la Constanţa“, a mai apreciat Guriţă.

    O partidă interesantă şi de calitate

    Antrenorul bulgar Ayan Sadakov a spus că, în ciuda condiţiilor meteorologice dificile, partida Farul - Lokomotiv a fost una foarte interesantă şi a atins un nivel bun. „Cele două echipe au încercat să joace un fotbal de calitate şi cred că au reuşit. Sunt mulţumit de echipa mea. A făcut ce trebuia, dar mai avem de trecut şi returul. Am evoluat cu mulţi fotbalişti tineri. Suntem abia la începutul pregătirii. Doar de 10 zile am demarat antrenamentele pentru noul sezon. Mai avem mult de muncă“, a arătat Sadakov.

    Cuget Liber
    Last edited by tchibos; 5th July 2006 at 01:55.

  3. #3
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Declaratii dupa meciul retur cu Lokomotiv Plovdiv

    „Am trăit meciul cu mari emoţii“

    La partidă au asistat şi un grup de înalţi oficiali farişti, Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director, fiind însoţit de cei doi fii ai săi, Andrei şi Bogdan, şi de Mihai Daraban, Dorel Vlad, Vasile Leu şi Cristian Deliorga. Aceştia au fost acompaniaţi în tribună de ceilalţi reprezentanţi ai Farului, care s-au îngrijit, din Bulgaria, de toate aspectele organizatorice ale stagiului şi meciului, precum Florentin Chiforeanu (directorul executiv al clubului), Gabriel Diaconescu (directorul de marketing), Cosmin Şişcu sau Aurel Constantin. „Jocul a fost disputat. Am trăit partida cu multe emoţii, dar totul e bine când se termină cu bine. Să ne vedem acum în Franţa. Mi-a plăcut foarte mult cum au jucat atât fotbaliştii nou transferaţi, cât şi băieţii promovaţi de la centrul nostru de juniori, care au jucat până acum la echipa a doua, pe care au reuşit să o menţină în Divizia C. Ne dorim, sigur, să trecem de Auxerre şi să ajungem astfel în Cupa UEFA, dar trebuie să şi putem. Pentru meciul cu francezii, sper să alcătuim o echipă mai puternică, mai competitivă, odată cu intrarea celor care au lipsit până acum“, a declarat, în exclusivitate pentru „Cuget Liber“, Gheorghe Bosînceanu. (M.B.)

  4. #4
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    “Mi-am răscumpărat greşeala!”

    Fundaşul Decebal Gheară şi-a povestit reuşita de sâmbătă din meciul cu bulgarii de la Lokomotiv Plovdiv, după ce ratase un penalty în manşa tur. Următorul adversar va fi Auxerre.

    Larisa CALISTRU (Sofia)
    După ce a evoluat la Minerul Certej, Corvinul Hunedoara, Oţelul Galaţi şi la divizionara secundă din Grecia, Panahaiki, Decebal Gheară trăieşte acum la Farul cele mai frumoase momente din cariera de fotbalist.
    Fundaşul central al “marinarilor” a reuşit sâmbătă, pe arena “Vasil Levski”, un gol foarte spectaculos şi în acelaşi timp decisiv pentru calificarea echipei sale. Prin reuşita sa, Gheară şi-a dus echipa în turul al treilea al Cupei UEFA Intertoto, acolo unde urmează să întâlnească puternica formaţie franceză Auxerre. “Acest gol înseamnă foarte mult pentru mine după ratarea penalty-ului din meciul tur. Eram hotărât să-mi răscumpăr greşeala, m-am gândit foarte mult la acest lucru toată săptămâna trecută, iar când am atins balonul, am simţit că voi înscrie”, şi-a povestit isprava apărătorul constănţenilor. Acesta a adăugat că din puţinele reuşite de până acum, acest gol din partida de sâmbătă este cel mai important din cariera sa. “Îl dedic prietenei mele, Oana, şi fratelui meu, Bogdan, care are 11 ani şi joacă şi el fotbal la piticii Corvinului”, a mai spus fundaşul. Gheară şi-a adus aminte cu plăcere de primii ani ai carierei, pe când împărţea camera în cantonamente cu actualul portar al echipei naţionale, Bogdan Lobonţ. “Am fost coleg de cameră cu Bogdan zece ani, atât la copii şi juniori, cât şi la echipa mare. Am vorbit ultima oară cu el atunci când juca la Ajax şi sper să ne reîntâlnim aici la Constanţa, când va veni să joace cu echipa naţională”, a mai spus Gheară. Acesta a mai adăugat că s-a integrat bine în colectivul de la Farul şi că speră ca echipa să aibă un parcurs cât mai lung în cupele europene, iar pentru campionat o clasare superioară celei de anul trecut.

    Prosport

    "Sînt fericit că am reuşit să aducem la Constanţa o formaţie puternică precum Auxerre. Sînt sigur că trecem şi de francezi"
    Gheorghe Bosînceanu, patron Farul

    GSP
    Last edited by tchibos; 10th July 2006 at 21:30.

  5. #5
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    „Au meritat egalul“

    Vasile Leu, directorul general al SC Argus SA Constanţa, membru în consiliul director al Farului, ne-a precizat: „Am trăit meciul cu bulgarii la mare intensitate. Sunt foarte bucuros că Farul a trecut de Lokomotiv. După cum s-a jucat, băieţii meritau egalul. Avem un parcurs foarte bun până acum în Intertoto, dar noi sperăm să mergem şi mai departe“. (M.B.)


    „Extraordinari în repriza secundă“

    „Sunt extrem de bucuros că am venit la Sofia să asist la un asemenea joc al Farului. În prima repriză, băieţii au fost mai puţin motivaţi, însă, în partea secundă, au fost extraordinari. Sunt fericit că ne-am calificat în turul trei“, a arătat şi Dorel Vlad, managerul general al SC Fati International Company SRL, alt membru al consiliului director al Farului. (M.B.)

    Cuget Liber

  6. #6
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    „Nu trebuie să ne fie frică de cineva“

    La Sofia, la meciul Loko Plovdiv - Farul, înaltul oficial farist Mihai Daraban a fost părtaş la „o performanţă extraordinară“ a „rechinilor“, la capătul unui meci „trăit de toţi la emoţii maxime“. „Presiunea publicului a fost imensă, cel puţin asupra noastră. Nu ştiu dacă şi asupra băieţilor din teren, care au fost la o distanţă mai mare de galerie decât noi. Oricum, mesajul către constănţeni e clar: să aibă încredere în echipă, una complet nouă şi cu mari perspective. Cred că ambiţiile acestei tinere formaţii vor depăşi şi aşteptările celui mai pesimist constănţean“, ne-a declarat preşedintele Camerei de Comerţ, Industrie, Navigaţie şi Agricultură Constanţa. Acesta este optimist în privinţa partidei cu Auxerre, spunând că „dacă menţinem jocul actual, avem toate şansele să trecem de echipa franceză. Nu cred că trebuie să ne fie frică de cineva“. (M.B.)

  7. #7
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Mijlocaşul farist Mihai Guriţă crede că „rechinii“ se pot califica în turul doi preliminar al Cupei UEFA în dauna francezilor de la Auxerre, pe care-i întâlnesc, în turul trei al Cupei UEFA-Intertoto, sâmbătă, în deplasare, şi pe 22 iulie, la Constanţa. „Este o dublă foarte grea pentru noi. Suntem concentraţi pentru a ajunge în Cupa UEFA. Chiar dacă Daniel Niculae vrea să-şi ia revanşa după meciul de campionat cu noi, îi vom face o surpriză, atât în meciul de la Auxerre, cât şi în cel de la Constanţa. Sunt sigur că vom scoate două rezultate pozitive. Vom înscrie chiar şi în meciul de sâmbătă“, şi-a exprimat Guriţă optimismul.

    Cuget Liber

  8. #8
    sport legend dorryn's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Basarabi
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    Echipa asta daca isi pune mintea si se concentreaza cum trebuie si chiar crede in calificare.Cand Farul joaca cu cutitul la os nici o echipa din Romania nu ii poate sta in cale.A dovedit-o de multe ori.Si Auxerre nu e FC Barcelona.Putem.Nu pot sa dorm,nu cred ca o sa dorm tot drumul pana sambata,am emotii incerc sa ma incurajez singur dar si daca increrc sa gandesc obiectiv tot vad destule sanse de calificare.Ne trebuie noroc.Trebuie sa-l avem.Doamne ajuta!!!
    =-avem sangele alb si inima albastra-=
    ANTI bosanceanu !

  9. #9
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Pentru onoare in retur

    Chiar daca nu se vor califica mai departe, marinarii vor ca partida de simbata sa le aduca macar satisfactia unei victorii in fata redutabilului lor adversar.

    SPT

  10. #10
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Maeştrii contraatacului

    Antrenorul farist a declarat că Auxerre este o maestră a contraatacului. „Francezii sunt foarte periculoşi pe contraatac. Când construiesc la mijloculul terenului, au răbdare, aşteaptă, utilizând apoi foarte repede arma contraatacului, cum s-a întâmplat şi la meciul tur. Nu trebuie să le dăm spaţii, pentru că le utilizează foarte bine“

  11. #11
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    „Diferenţa putea fi şi mai mare“

    Momcilo Vukotic, antrenorul Farului, a declarat că „rechinii“ au reuşit „o victorie foarte frumoasă, împotriva unei echipe puternice“. Constănţenii au jucat bine şi puteau câştiga la o diferenţă şi mai mare, a precizat „Lupul“, iar „la 2-0 (dacă marca Guriţă), aveam şanse să obţinem şi calificarea în Cupa UEFA“. „În prima repriză, am avut un joc mai mult poziţional, pentru că nu am găsit spaţiile pentru a fi deosebit de periculoşi. Dar, în partea secundă, când s-a deschis scorul, ne-am arătat mai tăioşi, am atacat mai mult şi ne-am creat oportunităţi de a marca“, a mai spus Vukotic

  12. #12
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Tunurile pe campionat

    Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al Farului, a declarat că echipa constănţeană a făcut un meci bun, chiar dacă nu s-a calificat în turul doi preliminar al Cupei UEFA. „Acum o să ne jucăm şansele în campionat“, a precizat Gheorghe Bosînceanu

  13. #13
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Ghinionul lui Guriţă

    Căpitan al Farului în dubla cu Auxerre, Mihai Guriţă a spus că a fost lovit de ghinion în ambele confruntări, când putea să mai marcheze. „ La Constanţa, am întâlnit o echipă bună, care a venit să-şi apere rezultatul din tur. Noi am practicat un joc bun, chiar foarte bun. Eu am avut ocazia de a face 2-0, la puţin timp după 1-0. Nu s-a putut însă. Ăsta este fotbalul, bine că am reuşit o victorie. Se poate spune şi aşa, că la ratarea mea s-a decis soarta calificării. Am avut ghinion, şi în tur am ratat la 2-1. La 2-0 acum, poate alta era soarta meciului“, a arătat Guriţă

  14. #14
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    „Farul a fost mai bună ca Auxerre“

    Tehnicianul lui Auxerre, Jean Fernandez, a recunoscut cu sportivitate că Farul a meritat victoria cu 1-0, fiind mai bună ca echipa sa. „Farul a jucat bine, în special în repriza a doua. După deschiderea scorului, am avut o perioadă foarte dificilă. Dacă gazdele marcau la faza lui Guriţă, lucrurile se complicau pentru noi“, a precizat Fernandez

  15. #15
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Farul - Ceahlaul 0-1

    Gheorghe Bosînceanu: „Ne-am bătut singuri“

    Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al Farului, a declarat, la finalul partidei, că „ne-am bătut singuri“. „Am ratat un 11 m şi le-am dat adversarilor pasa de gol. Mai mult de atât nu puteam face“, a precizat înaltul oficial farist. Totuşi, Gheorghe Bosînceanu crede că, la acest meci, nu au mai fost aceleaşi situaţii, aceeaşi comportare în teren ca la confruntările cu Unirea Urziceni şi Steaua („lipsă de combativitate şi angajament, tratarea superficială a unor faze“), pentru care jucătorii au fost amendaţi. Acum, „au muncit, au vrut să obţină un rezultat favorabil, dar nu a ieşit. A fost un meci de mare luptă“. Întrebat dacă, după această înfrângere, antrenorul Momcilo Vukotic va fi schimbat, Gheorghe Bosînceanu a spus: „Nu ştiu, vom vedea“.

  16. #16
    manager
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    324
    Reputatie
    1
    Totuşi, Gheorghe Bosînceanu crede că, la acest meci, nu au mai fost aceleaşi situaţii, aceeaşi comportare în teren ca la confruntările cu Unirea Urziceni şi Steaua („lipsă de combativitate şi angajament, tratarea superficială a unor faze“), pentru care jucătorii au fost amendaţi. Acum, „au muncit, au vrut să obţină un rezultat favorabil, dar nu a ieşit. A fost un meci de mare luptă“. Întrebat dacă, după această înfrângere, antrenorul Momcilo Vukotic va fi schimbat, Gheorghe Bosînceanu a spus: „Nu ştiu, vom vedea“.


    Pe dracu meciu asta cu Ceahlaul a fost la fel ca meciul cu urziceni . Parca a fost tras la indigo

  17. #17
    sport legend danny del corco's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    1,126
    Reputatie
    1
    La ce meci s-o fi uitat Bosinceanu ? Ce se mai asteapta?

  18. #18
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    „Mă bucur că ne-am luat revanşa“

    Mijlocaşul Marius Nae a declarat că cele două goluri reuşite de el duminică seară au fost urmare a jocului bun al Farului. „Mă bucur că am reuşit să ne luăm revanşa pentru jocul din «Cup㻓, a precizat Nae. „Sunt mulţumit de prestaţia mea actuală. La început, am fost puţin în urmă cu pregătirea, dar apoi am intrat în echipă şi am dat un gol. A urmat o nouă perioadă în care am fost accidentat, dar acum sper că mi-am revenit. Vrem ca în etapele următoare să urcăm în clasament“, a mai arătat Marius.

    Marian BOCAI

    Cuget Liber

  19. #19
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Vor şase puncte din şase

    Căpitanul farist Mihai Guriţă a spus că Farul şi-a propus să scoată maximum de puncte din cele două partide rămase până la finele turului. „În acest sezon, toate echipele se mobilizează mai bine. Este un campionat greu, atât la subsol, cât şi la cupele europene. Însă noi sperăm să obţinem în continuare rezultate pozitive. Mergem încrezători la Craiova“, a arătat Guriţă.

    „Ne-am propus maximum de puncte până la finalul turului. Sperăm să le şi obţinem. Sunt meciuri dificile, diferenţa dintre echipe în clasament este foarte mică şi toţi vor să câştige“, l-a completat Senin pe „Gurigol“.

    Marian BOCAI

    Cuget Liber

  20. #20
    sport legend danny del corco's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    1,126
    Reputatie
    1
    Nu cerem decat sa vedem ca isi dau interesul, ca lupta pentru culorile clubului. Apoi rezultatele vin singure. Oare cerem asa de mult ?

  21. #21
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    „Anul trecut, ne-a bătut «Brad Pitt», nu adversarul“

    Florentin Chiforeanu, preşedintele executiv al FC Farul, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că este convins că echipa constănţeană are resursele necesare pentru a depăşi criza de rezultate pe care o traversează actualmente. Bineînţeles, acest lucru este echivalent cu o victorie contra lui CFR Cluj, echipă care a câştigat ambele partide disputate la Constanţa, contra Farului, de când a repromovat în prima ligă, în 2004. „Să nu uităm însă că, anul trecut, ne-a bătut arbitrul «Brad Pitt» Tudor, nu CFR-ul“, reaminteşte Florentin Chiforeanu. (M.B.)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •