Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 57 of 57

Thread: SUBIECTUL SAPTAMANII ! DINEL STAICU

  1. #43
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Se pare ca Dinel s-a retras oficial...sa fie oare adevarat?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Cred ca poti sa te bucuri!

    Gazeta Sporturilor
    "Aventura lui Dinel Staicu la şefia Ştiinţei se apropie de final. După ce, lunea trecută, a avertizat verbal că nu va mai finanţa formaţia craioveană, patronul Universităţii a trimis ieri o adresă oficială Consiliului Local şi Consiliului Judeţean, īn care anunţă că donează clubul īn schimbul unui euro!

    Singura condiţie pusă de Dinel este ca 51 la sută din acţiuni să rămīnă īn posesia celor două instituţii, pentru a se evita situaţii precum cea de acum doi ani, cīnd Neţoiu a vrut să mute echipa din Bănie. "Eu o să mă retrag din toate funcţiile deţinute, iar după cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor locale aştept să fiu chemat la negocieri. Vreau īn primul rīnd să asigur viitorul jucătorilor. Cei care nu vor mai fi doriţi, īi vom vinde, dar vă promit că nimeni nu va rămīne pe drumuri", a promis Staicu. "

    Se pare ca va pleca Mircea Rednic , dar si cativa jucatori importanti, iar noul antrenor al echipei va fi Pavel Badea!

  3. #45
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Situatzia, recunosc, e cam nasoala pentru voi, dar cred ca s-ar putea face ceva:
    1. Dupa ce se va sti cine castiga alegerile locale, mergeti (in numar cat mai mare si fara scandal) la primarul cel nou si solicitati o convocare de urgenta a Consiliului Local. Nu sunt jurist si nu bag mana-n foc, dar s-ar putea ca sa existe chiar posibilitatea unei cereri publice (cateva mii de semnaturi) pentru o astfel de convocare.

    2. Consiliul Local sa voteze (de urgentza) instituirea unei taxe locale de cca 30.000 lei/luna pentru crearea unui fond de sustzinere a echipei de fotbal. Suma nu cred ca-i exagerata (un pachet de tigari), dar daca o inmultzim cu 12 (luni) si cu 150.000 (salariatzi din Craiova) vedetzi ca se ajunge la o suma rezonabila (peste 1,3 mil Euro). Alte surse s-ar obtine din publicitate si sponsorizari (atentzie, nu "sponsorizari" de tip netzoiu).

    3. Fondul sa fie administrat de un board compus din oameni de incredere, in frunte cu (sa zicem) Pavel Badea, care ar urma sa dea periodic socoteala unor cenzori. Eventual, situatia financiara ar putea fi facuta publica, la cerere.

    Numai atunci echipa ar deveni cu adevarat a orasului si nu a unor "finantzatori" de carton manatzi de interese obscure.
    Last edited by Subiectiv; 13th June 2004 at 14:16.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Subiectiv , nu cred ca este legala o astfel de taxa si cand este vorba de banul public nu poti sa mai ai incredere in nimeni .
    Si apoi...nu am vazut vreo echipa care sa faca performanta sub tutela autoritatilor locale... Cel putin la noi in tara... Oradea, Bacaul si parca Iasiul.. dar nu stiu nici la astea daca a fost implicata doar primaria...

  5. #47
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Edmond si subiectiv, nu mai credeti ca tot ce zboara se mananca
    Sint convins ca staicu u renunta la echipa
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Exista anumite informatii ca , in cazul in care Staicu renunta la Universitatea nu s-ar retrage de tot din fotbal si ar trece la divizionara B FC Craiova , impreuna cu Mitrita.
    Alaturi de Nedelescu care este deja acolo ar intari in mod serios stafful acestei formatii care in acest caz , in anul urmator si-ar propune promovarea. O serie de jucatori , promisi lui Sandoi la Pandurii nu ar mai ajunge acolo si ar ramane la echipa craioveana de divizia B.

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ieri Staicu a admis ca ar putea ramane langa echipa , intr-o eventuala asociere cu Consiliul municipal ( primarie ) si cel judetean ( prefectura ).

    De asemenea este interesat si de alte doua variante.
    = Cedarea echipei comunitatii locale contra sumei simbolice de un euro cu o singura conditie. Tranzactia sa aiba o clauza , in cazul in care Universitatea va retrograda sa fie platit pretul de 4 000 000 de dolari ( si bineinteles comunitatea sa plateasca contractele jucatorilor ).
    = de asemenea admite ca ar putea ( contra a 4 000 000 de dolari ) sa vanda echipa si unor persoane fizice sau juridice private , dar ca ar prefera prima varianta ( comunitatea locala ) pentru a fi sigur ca echipa nu va fi ulterior vanduta in afara Olteniei.

    Spuneam odata ca Staicu nu se va preocupa excesiv de fotbal si ca nu va investi in fotbal mai mult decat si-a propus. Acest lucru mi se confirma astazi. Posibil sa-l intereseze o asociere sau o contributie din partea comunitatii , posibil chiar sa-l intereseze vanzarea echipei si renuntarea la fotbal.
    Indiferent varianta care ar urma sa se intample , fac observatia ca Staicu nu a stopat nimic din actiunile pentru pregatirea sezonului urmator.
    * Ieri a fost 90 minute la sediul clubului discutand cu Badea si stabilind contractul oficial prin care acesta va deveni oficial presedintele clubului pentru urmatorii ani! ( Badea avea inca in vigoare contractul de jucator ).
    * A stabilit detaliile prelungirii contractului cu Bundea pe inca trei ani , jucatorul primind un salariu de 50 000 ( fata de 30 000 pana acum ).
    * Continua lucrarile la cele doua terenuri de antrenament promise lui Rednic pentru ca echipa sa aiba conditii bune de antrenament.
    * Indiferent ce apare in presa si ce stim noi , se pare ca Rednic si Badea au mandat sa continue tratativele pentru eventuale transferuri la Craiova.

    Toate acestea demonstreaza ( parerea mea ) ca tine la aceasta echipa si nu-i este indiferent ce se intampla cu ea.

  8. #50
    Brimi2004
    Guest
    Nu cred ca Staicu va pleca...daca avea intentia asta vindea echipa si baga banii in buzunar .. iesea oricum in castig !

  9. #51
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Dar a declarat ca in iarna pleaca sigur. Asta inseamna ca Stiinta o va duce bine doar pana atunci, iar dupa aceea nu se va sti ce se va mai alege de noi?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Daca echipa merge bine si va fi in lupta pentru campionat sau cupa sunt convins ca nu o va lasa..de fapt cred ca vor fi din nou probleme abia in vara viitoare!
    Declaratie Rednic :

    “Īl voi convinge, īmpreună cu Bădiţă, că este cel mai important la acest club. El iubeşte echipa şi cred că va fi ajutat de autorităţile locale. Vreau să facem treabă şi-i promit că nu va fi dezamăgit după sezonul următor”.

  11. #53
    Brimi2004
    Guest
    Cred ca va trebui sa asteptam inceputul campionatului pentru a sti care sunt adevaratele intentii ale lui Staicu... faptul ca Rednic a ramas si ca Plesan este inca la echipa sunt puncte in plus pentru patronul echipei.

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Un material din Prosportul de astazi despre Staicu si declaratiile facute dupa demisia lui Badea!

    ""Dinel s-a pus preşedinte
    SurprinzĂtor. Dinel Staicu a revenit la conducerea executivă a Universităţii, deşi declarase de mai multe ori că vrea să se retragă din fotbal. După demisia lui Pavel Badea, finanţatorul grupării alb-albastre s-a hotărīt să nu mai lase clubul pe mīna altora. Vădit afectat de decizia lui Pavel Badea de a părăsi clubul la care timp de doi ani a īndeplinit funcţiile de jucător, antrenor, vicepreşedinte şi preşedinte, Dinel Staicu a fost foarte diplomat la conferinţa de presă de ieri. Fără a ridica tonul şi dīnd vina pe presă şi pe interesele meschine din oraş, Dinel Staicu a spus că toţi īn Craiova sīnt o apă şi-un pămīnt şi că la Universitatea nici Superman nu rezistă.
    Patronul juveţilor i-a aprobat lui Badea demisia şi, aşa cum s-a mai īntīmplat īn ultimii doi ani, a decis să se instaleze el īn funcţia de preşedinte executiv. “Cīt timp voi fi eu finanţator la Universitatea nu mai aduc nici un preşedinte. Nici unul nu poate fi mai bun ca Badea. Cu el am reuşit să punem pe roate acest club. Ieri (n.r. - duminică) reuşisem să-l conving să rămīnă, dar Bădiţă nu a mai rezistat văzīnd reacţiile din presă. A fost mīna mea dreaptă şi nu a avut nici o vină, doar a dus la īndeplinire deciziile Consiliului de Administraţie. Aţi făcut o diversiune ieftină, dar sīnteţi olteni şi, vorba aceea, noi avem darul de a băga jordeaua printre gard. Regret pierderea lui Badea şi voi face tot posibilul ca īn viitor să-l readuc la club”, a spus Staicu. Acesta a rupt tăcerea după o lungă perioadă de timp īn care a stat departe de Universitatea, īnsă a preferat ca, după conferinţa de presă, să se solidarizeze cu echipa, intrīnd īn silenzio-stampa.
    “Nu vreau să mai vorbesc. Am spus ce am avut de spus, dar vă anunţ că după moartea lui Costeşin şi Deselnicu am pierdut ceva nepreţuit, iar astăzi (n.r. - ieri) mă simt la fel, după plecarea lui Badea”, a īncheiat Staicu.

    Credit lui Rednic

    “Schimbarea antrenorului īn aceste momente ar fi cea mai tīmpită mutare pe care aş putea să o fac. Am mare īncredere īn lotul actual şi īn antrenorul Mircea Rednic (foto), şi nu vreau să mai aud că vine x sau y”, a declarat ieri Dinel pentru a pune capăt zvonurilor care-l dădeau pe Puriu schimbat după meciul cu Steaua, īn cazul unui eşec. Acesta a mai afirmat că Mutică va fi rezolvat, īnsă nu este de acord cu clauzele celor de la Petrolul īn ceea ce-l priveşte pe Dobre: “Ei nu-l lăsau să plece de la Craiova decīt cu semnătura lor”. (George Păunescu)

    Ştiinţa este de vīnzare
    Staicu nu vrea să dea echipa unei persoane fizice decīt dacă aceasta va prezenta garanţii bancare şi este īn continuare dispus să o lase comunităţii fără nici o obligaţie. “Dacă o ia comunitatea, nu am nici o doleanţă. Dar aici e marea problemă... Toţi iubim Universitatea Craiova, īnsă cīnd vine vorba de dat bani doar Staicu scoate din buzunar. Am făcut două mari greşeli īn viaţă, prima că m-am implicat īn fotbal, şi a doua că am făcut politică pentru Universitatea. Sper să-mi duc la capăt misiunea şi apoi să mă retrag”, a spus Dinel. Acesta a menţionat că firma
    LukOil ar putea deveni sponsor, şi să ajute clubul cu 285.000 de dolari pe an. (George Păunescu)

    L-a apĂrat pe MihĂiţĂ Pleşan
    Deranjat de atitudinea publicului faţă de Mihăiţă Pleşan (foto), patronul juveţilor a sărit īn apărarea fotbalistului său preferat. “Nu regret că nu l-am vīndut pe Pleşan, deşi am avut multe oferte. Am fost foarte īncăpăţīnat că nu am dat jucători, dar e mai bine aşa. O să-l ajut pe Mihăiţă să treacă de această perioadă şi veţi vedea că va juca şi mai bine”, a spus Staicu optimist. (Narcis Drejan)
    Oferte pentru pavel Badea
    După plecarea lui Pavel Badea de la Universitatea, conducerea administrativă a divizionarei B
    FC Caracal l-a contactat pe acesta pentru a prelua funcţia de antrenor principal. Īn afara celor de la Caracal, Bădiţă este ofertat şi de prim-divizionara Apulum Alba-Iulia. “Nu vreau să comentez. O să vorbesc la momentul potrivit”, au fost cuvintele fostului preşedinte. narcis.drejan@prosport.ro
    cristi.stancescu@prosport.ro

  13. #55
    Brimi2004
    Guest
    “Nu vreau să mai vorbesc. Am spus ce am avut de spus, dar vă anunţ că după moartea lui Costeşin şi Deselnicu am pierdut ceva nepreţuit, iar astăzi (n.r. - ieri) mă simt la fel, după plecarea lui Badea”,

    Frumoase cuvinte... nu cred ca suporterii au avut dreptate in ceea ce-l priveste pe Badea , daca exista un complot ar fi trebuit sa cada Rednic.... cred ca anumite gesturi si vorbe au fost amplificate de presa si intelese gresit ...

  14. #56
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    = In perioada "Badea" Staicu a fost mult mai acceptabil ca patron al clubului. Nu a mai dat tot felul de interviuri aiuritoare , nu s-a implicat efectiv in viata echipei , a fost o prezenta discreta. Pe de alta parte Pavel Badea a fost mana dreapta a patronului lasandu-i acestuia mai multa libertate de miscare pentru afaceri si convingandu-l sa investeasca in cantonament , terenul sintetic , sala de forta ,aducerea de noi jucatori. Numai contractele celor adusi de Rednic in aceasta vara il obliga pe Staicu la un efort suplimentar de vreo patru sute de mii de dolari.
    Contrar celor spuse in presa de anumiti ziaristi, Staicu nu a vrut in nici un moment sa-l lase pe Badea s aplece si acum cauta o varianta sa-l aduca inpoi , langa echipa. Badea a recunoscut ieri acest lucru , a spus ca ii va da un raspuns in cateva zile.
    Este posibil ca Badea sa revina la club , intr-o alta functie , dupa meciul cu Steaua.
    Personal vad ca posibila , in cazul in care Rednic va avea in continuare esecuri , varianta cu Badea antrenor pana in iarna si apoi Badea- presedinte , Piturca - antrenor.

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Multi au crezut ca Rednic a obtinut o victorie la Craiova, impunandu-si punctele de vedere.Rednic trebuie sa faca o serie de compromisuri : primele le-a facut deja - a reprimit pe Lutu si Iordache la antrenamente si se \pregateste sa faca acelasi lucru si cu Njock.... uite ce spune Staicu:

    " Rednic va trebui sa se consulte cu mine cand alcatuieste echipa. Imi voi impune ce jucatori doresc in echipa. Indiferent ce se va spune despre mine , eu voi decide echipa care joaca. Voi discuta cu Rednic pentru ca doresc sa joace anumiti fotbalisti care au fost titulari anul trecut. Am investit bani in ei , si , cat mai stau finantator trebuie sa-i recuperez. In plus vreau ca tineri ca Stoianof, Claudiu Tudor , Vigariu sa fie folositi frecvent, pentru ca pot face bani cu ei. Voi discuta cu el si posibilitatea de a ne desparti de anumiti jucatori veniti in aceasta vara , dar intai vreau sa le vad contractele de joc, sa gasesc o portita de reziliere'' (Miclea era mai bun decat multi dintre cei adusi in aceasta vara).
    '' Daca lui Rednic nu ii convine este treaba lui. Eu nu il dau afara pentru ca, oricum, ii platesc contractul.De fapt pana la iarna nu am ce sa-i mai ofer pentru ca i-am dat bani in avans.Daca vrea sa ramana e bine , daca nu , la fel.. Oricum , eu decid.""
    "" Daca pleaca pana in iarna vor ramane Ciurea si Lung..Trebuie sa execute ce vreau eu pentru ca sunt angajatii mei.

    ""Rednic daca nu vrea sa plece , este treaba lui.In schimb de acum incolo , va face echipa numai dupa ce se va consulta cu mine.Sunt banii mei in joc si nu vreau sa-si mai bata nimeni joc de ei. ""

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •