Results 1 to 13 of 13

Thread: Ciclism

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    26
    Reputatie
    1

    Ciclism

    ieri s-a desfasurat prima competitie ciclista a sezonului si din cate am aflat a fost jalnic ///imi pare rau sa o spun dar in Romania ciclismul nu e un "sport" ci mai degraba sport extrem///dar cu toate acestea sunt foarte multi tineri care practica ciclismul///daca ar exista ceva mai multe fonduri sau daca s-ar sustine o campanie de promovare in toata regula am ajunge departe poate chiar in TURuL FRANTEI ma gandesc pt. ca talente sunt destule///ciclismul are mai multe sanse de reusita decat fotbalul si fiecare dintre noi ciclistii are o sansa///trebuie facut ceva si asta cat mai urgent///CATALIN_MANEA@YAHOO.CO.UK///catalin -targoviste 17 ani

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Cred ca vei iesi tu la pensie pana sa avem si noi un ciclist roman in LE TOUR. Cum sa ajunga el acolo? Avem noi Campionate Nationale, in urma carora sa il remarce cineva? Au echipele noastre de ciclism suficiente fonduri incat sa participe macar la curse de mana a doua? Exista bani, pentru ca macar un ciclist, cel mai bun de la noi, sa fie trimis sa faca un stagiu serios de pregatire? Ma doare sufletul cand vad ca sunt ciclisti profesionisti din REPUBLICA MOLDOVA, iar de la noi nu e nimeni... Ei cem au reusit? La ei de unde s-au gasit banii necesari pentru a sprijini tinerele talente? Cand vom avea si noi un ciclist macar ca IGOR PUGACI, cel de la SAECO, fost participant in LE TOUR si in LA VUELTA?

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    26
    Reputatie
    1

    ciclismul romanesc

    Quote Originally Posted by DORIN_COJO
    Cred ca vei iesi tu la pensie pana sa avem si noi un ciclist roman in LE TOUR. Cum sa ajunga el acolo? Avem noi Campionate Nationale, in urma carora sa il remarce cineva? Au echipele noastre de ciclism suficiente fonduri incat sa participe macar la curse de mana a doua? Exista bani, pentru ca macar un ciclist, cel mai bun de la noi, sa fie trimis sa faca un stagiu serios de pregatire? Ma doare sufletul cand vad ca sunt ciclisti profesionisti din REPUBLICA MOLDOVA, iar de la noi nu e nimeni... Ei cem au reusit? La ei de unde s-au gasit banii necesari pentru a sprijini tinerele talente? Cand vom avea si noi un ciclist macar ca IGOR PUGACI, cel de la SAECO, fost participant in LE TOUR si in LA VUELTA?
    //// ///sti care e vina noastra pt. acest lucru???faptul ca oamenii din conducerea sportului romanesc dau atatia bani pt. fotbal iar rezultatele nu prea mai vin de ceva vreme///ai vazut si tu cati bani le-au trebuit celor de la FRF ca sa construiasca ''Casa Fotbalului''///daca banii ar pleca cam in toate sporturile atunci MTS ar fi cel mai laudat minister dar cum in Romania totul se face dupa o ureche nu prea sunt sanse prietene asa ca degeaba dam cu gura daca pe ei ai doare in cot de realitate,o realitate crunta chiar si in sport...pacat de noi spectatorii care suferim///suntem buni la atletism-bani???suntem buni la gimnastica-bani???suntem buni la natatie-bani???avem o biatlonista buna-bani???suntem buni la handbal-bani???suntem buni cam peste tot in afara de fotbal dar asta este///ciclismul romanesc ar avea sanse foarte mari doar daca s-ar trezi cineva cu bani ca la MTS-slabe sperante///mai vorbim

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    ciocan


    Mai eu sunt nou pe siteul vostru dar cred ca Dorin_Cojo are dreptate nu se face nimik pt ciclismul romanesc, macar ca talente sunt cu carul........(aici ma refer shi la mine)
    stef

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Stefan



    Mai eu sunt nou pe siteul vostru dar cred ca Dorin_Cojo are dreptate nu se face nimik pt ciclismul romanesc, macar ca talente sunt cu carul........(aici ma refer shi la mine)
    ///si eu m-am apucat recent de cicilsm(o jumatate de an)si cred ca fiecare are sansa lui si trebuie sa credem in ea///e adevarat ca ciclismul romanesc e vai mama lui...conducatorii forului roman sportiv n-au ei treaba cu ce se intampla la noi in tara ,ei se gandesc doar la bani si atat ...performanta e doar un vis frumos///ce sa mai asta este ,asta-i ROMANIA///tot noi cei de rand si multi ne strofocam pentru sportul romanesc si tot degeaba daca nu-s bani///din cate am auzit s-a format recent un club ciclist in CONSTANTA-BILAL 2002 si au si cateva rezultate...nu stiu nume dar stiu ca-s buni ca na acolo barim s-a gasit cineva cu capul pe umeri///din "turul GRECIEI" n-am auzit nici o informatie inca---ce s-o fi intamplat cu CONPET(reprezentantii nostrii)///CATALIN TARGOVISTE

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Eu te apreciez pentru ca te-ai apucat de ciclism. Sper sa faci ceva, sa reusesti sa ajungi macar in Turul Romaniei... Insa de acum totul depinde numai de tine si de norocul pe care il ai... Tu trebuie sa muncesti mult, daca vrei sa ajungi sa faci performanta... Iar norocul ar fi sa te remarce o ecgipa cat de cat buna... Nu stiu insa ce sanse ai ramanand in Romania...
    Quote Originally Posted by catalin_manea2002
    ciocan:


    ///si eu m-am apucat recent de cicilsm(o jumatate de an)si cred ca fiecare are sansa lui si trebuie sa credem in ea///e adevarat ca ciclismul romanesc e vai mama lui...conducatorii forului roman sportiv n-au ei treaba cu ce se intampla la noi in tara ,ei se gandesc doar la bani si atat ...performanta e doar un vis frumos///ce sa mai asta este ,asta-i ROMANIA///tot noi cei de rand si multi ne strofocam pentru sportul romanesc si tot degeaba daca nu-s bani///din cate am auzit s-a format recent un club ciclist in CONSTANTA-BILAL 2002 si au si cateva rezultate...nu stiu nume dar stiu ca-s buni ca na acolo barim s-a gasit cineva cu capul pe umeri///din "turul GRECIEI" n-am auzit nici o informatie inca---ce s-o fi intamplat cu CONPET(reprezentantii nostrii)///CATALIN TARGOVISTE

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DORIN_COJO
    Eu te apreciez pentru ca te-ai apucat de ciclism. Sper sa faci ceva, sa reusesti sa ajungi macar in Turul Romaniei... Insa de acum totul depinde numai de tine si de norocul pe care il ai... Tu trebuie sa muncesti mult, daca vrei sa ajungi sa faci performanta... Iar norocul ar fi sa te remarce o ecgipa cat de cat buna... Nu stiu insa ce sanse ai ramanand in Romania...
    Quote Originally Posted by catalin_manea2002
    ciocan:


    ///si eu m-am apucat recent de cicilsm(o jumatate de an)si cred ca fiecare are sansa lui si trebuie sa credem in ea///e adevarat ca ciclismul romanesc e vai mama lui...conducatorii forului roman sportiv n-au ei treaba cu ce se intampla la noi in tara ,ei se gandesc doar la bani si atat ...performanta e doar un vis frumos///ce sa mai asta este ,asta-i ROMANIA///tot noi cei de rand si multi ne strofocam pentru sportul romanesc si tot degeaba daca nu-s bani///din cate am auzit s-a format recent un club ciclist in CONSTANTA-BILAL 2002 si au si cateva rezultate...nu stiu nume dar stiu ca-s buni ca na acolo barim s-a gasit cineva cu capul pe umeri///din "turul GRECIEI" n-am auzit nici o informatie inca---ce s-o fi intamplat cu CONPET(reprezentantii nostrii)///CATALIN TARGOVISTE
    ///Dorin_Cojo...esti cumva profesionist esti inscris la vreun club///uite adresa mea CATALIN_MANEA2002@YAHOO.CO.UK si haide sa comunicam mai des///

  8. #8
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Ce se intimpla oare

    Ceva curios ce se intimpla in domeniul CILCLISM in romania este ca nu este promovat. Personal vreau sa ma inscriu la un club de ciclism dar nu am reusit sa dau de nici unul . Sunt din brasov si nu am facut nici o data ciclism de performanta pentru ca nu am avut ocazia unde dar mi-ar face mare placere sa ma inscriu in unul. Daca cineva este dragut sa ma ajute cu o informatie despre un club de ciclism din zona.Poate fi si in Bucuresti numai sa fie i-l rog sa-mi trimita un e-mail la mihai_ureche@hotmail.com si o sa-i raspun de confirmate imediat


    Mihai Ureche

  9. #9
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Vreau mai multe informatii referitoare la acel club din Ploiest. Scuzati ca apelez la aces forum dar nu merge adresa de email a lui Catalin Manea.
    Catalin, te rog da-mi mai multe detalii in legatura cu acel club din ploiesti si eventual o adresa de e-mail sau poate un site unde pot sa ma interesez de mai multe detalii.

    Mihai Ureche

  10. #10
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    probabil ati vazut la TVR ca Saeco a investit intr-o echipa romaneasca. am vazut imagini cu 6 baieti, nu stiu unde era restul echipei. nu stiu in ce consta aceasta investitie, dar e oricum un pas inainte.
    sa speram ca vor mai veni si alte echipe la noi.

  11. #11
    incepator
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    mie imi vine sa ma dau cu capul de perete cand stiu ca am avut sansa sa particip in "le tour" ... am fost intr`o cursa regionala in frantza si am luat locul 2....dar boul de mine nu eram interesat de echipele ce m`au contactat

  12. #12
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Poti detalia? Cand, la ce echipa, ce varsta ai si despre ce Le Tour era vorba?

  13. #13
    junior
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    56
    Reputatie
    1

    Cupa Autoconstruct

    La Campulung Muscel s-a incheiat Cupa Autoconstruct pe sosea

    http://ciclism.blogspot.com/2008/05/...ruct-2008.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •