Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 26 of 26

Thread: Doljul pe locul 4 la "productia" de jucatori

  1. #22
    sport legend MagicTouch's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Londoin SW4
    Posts
    1,243
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jus7M3 View Post
    nu cred .. pt ca din cate am inteles mititelu vrea ca jucatorii sa fie 100% ai Universitatii si iuda vrea coproprietate ... deci slabe sanse sa se inteleaga
    Sper ca sansele sa se inteleaga sa fie ZERO!! Tineti-va jucatorii acolo, faceti o noua Craiova Maxima. Fotbalul romanesc este nevoie de asa ceva. Lasati coproprietatea, IAS Stana de....Bale si alte rahaturi gen Pipera. "Mititeii" oltenesti sunt facuti din carne buna, nu se amesteca (auzi, coproprietate ) cu carne de c....oaie.
    Nu ma mira ca Doljul (Oltenia in general) da atatia jucatori de valoare. Nu au fost rare ocaziile cand, de acolo, au aparut jucatori de exceptie. De aceea s-au perindat pe la Univ. zeci de mafioti dornici de inavutire peste noapte; stiau unde este valoarea. Din pacate, in ultimul timp calitatea a fost "exportata" si s-au pastrat (in mare masura) calitatea a doua sau mai rau.
    Galatiul este o surpriza placuta in aceasta statistica. In schimb, locul Argesului....
    If you can dream - and not make dreams your master,
    If you can think - and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same

  2. #23
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Paul Răducan știe ce spune
    „Stoian și Mladen vor fi titulari la Roma în returul viitor al Seriei A“

    Totti și compania l-au poreclit deja Mutu pe puștanul școlit la Hanul Doctorului



    În ianuarie, Adrian Stoian semna actele cu AS Roma. În nici trei luni, mijlocașul de 18 ani crescut la Școala de Fotbal „Gică Popescu“ a îmbrăcat tricoul primei echipe a clubului din capitala Italiei. S-a întâmplat sâmbătă, la derbiul cu Juve. Mentorul său, Paul Răducan, prevede că puștiul din Craiovița va juca în maxim un an alături de Totti și De Rossi. Implicit, că va forța porțile naționalei mari.
    Cosmin Cojocăreanu
    Adrian Stoian a debutat sâmbătă noaptea în prima garnitură a AS Roma. A intrat în minutul 90 în locul muntenegreanului Vucinic. Secundele în care românul s-a aflat pe gazonul de pe „Olimpico“ au fost trăite la intensitate maximă de Paul Răducan, antrenorul care l-a șlefuit pe Stoian: „Cred că am avut emoții mai mari decât el. Dar a fost super! E un prim pas pe care Adrian îl face spre marea performanță. A jucat câteva secunde, dar important e că i-a atras atenția unui antrenor mare, ca Spalletti. Eu unul sunt mulțumit. Nu mă simt neapărat realizat prin reușita fostului meu elev. Sunt doar bucuros că rezultatele muncii se văd“.



    Multă muncă și o tonă de ambiție
    Răducan ne-a explicat și cum a ajuns Stoian să joace la un asemenea nivel. „Muncă, muncă și iar muncă, asta e rețeta succesului în cazul lui Adrian. Când era la Han, măcar de trei ori pe săptămână rămânea 45-50 de minute în plus după antrenament. Îi dădeam o minge și exersa șutul, centrările. Și eu am făcut mult individual cu el, nu trecea ziua să nu se vadă progresele. Și la el, și la Mladen. Iar ce e foarte important e că ambii nu se mulțumesc cu ce au făcut până acum. Sunt conștienți că încă nu au realizat nimic. Și Stoian, și Mladen, sunt înfometați de performanță“, spune antrenorul de la GP. Paul Răducan își vede „copiii“ în prima garnitură a Romei în cel mult un an: „Sunt convins că Stoian și Mladen vor fi titulari la Roma în returul viitor al Seriei A. Apoi vor ajunge lejer și la echipa națională. Trebuie doar să continue să muncească așa cum o fac acum“.



    Vine din urmă Ionuț Șerban
    Și cum Paul Răducan nu stă să contemple ascensiunea foștilor jucători, ne propune alte două nume pentru anii următori: „Am doi fotbaliști care vor călca pe urmele lui Stoian și Mladen. E vorba de Ionuț Șerban, mijlocaș central născut în ’92, de lot național, pe care sigur nu-l va mai prinde toamna la Han, ci în străinătate, și Tiberiu Serediuc, un vârf tot de ’92, la fel de valoros“.



    I-am dat brânci lui Stoian la naționala mică
    Pe 3 martie, Emil Săndoi a acordat un interviu vast ziarului Lupa. Selecționerul s-a plâns la vremea respectivă că nu prea are din ce să alcătuiască echipa, pentru că jucătorii tineri evoluează prea puțin în Liga lui Mitică. Obligat-forțat, explica Săndoi, trebuie să utilizeze rezerve ale echipelor românești. Ne-a ridicat o minge la fileu, numai bună să-i ridicăm la rândul nostru următoarea problemă: sunt mai valoroase rezervele echipelor autohtone sau cele ale echipelor din Vest (cu referire evidentă la situația tridentul Stoian-Mladen-Pena)? Selecționerul ne-a răspuns abia duminică, atunci când l-a anunțat pe Stoian în lotul pentru următoarele două acțiuni ale naționalei mici.
    În dialogul avut la începutul lunii, Săndoi spunea despre Stoian și ceilalți români de la Roma: „Am referințe foarte bune despre ei. În special despre Stoian, știu că la ultimul meci din campionat, cu Siena, a fost pe banca de rezerve. Important pentru ei va fi să joace la echipele de club. Garantez că dacă vor juca la prima echipă a Romei va apărea și prima convocare la naționala de tineret“.

    Lupa mea

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Cred ca Galatiul are ceva mai multi jucatori in Liga 1 decat avea in urma cu un an.

  4. #25
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    sandoi este depasit la tineret.strica si generatia asta.
    sunt mai buni cei din liga lu` mitica decat cei din seria a.
    cel putin asa reiese din convocarile care le face.

  5. #26
    manager
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    Degeaba produce fotbalisti daca ei apara alte culori la profesionisti

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •