Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 26

Thread: Doljul pe locul 4 la "productia" de jucatori

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0

    Doljul pe locul 4 la "productia" de jucatori

    http://www.cotidianul.ro/fileadmin/2...12-07/37_1.jpghttp://www.cotidianul.ro/fileadmin/2...12-07/37_3.jpgMiticii domina numeric fotbalulFlorin Dobre, Traian Ungureanu
    --------------------------------------------------------------------------------

    Aparut in editia din 21 Decembrie 2007 in "Cotidianul"
    Provincia domina primul esalon in clasament, bucurestenii se lauda cu cei mai multi fotbalisti. Oltenia a cazut si de pe podium, Banatul nu e deloc „fruncea“, iar in Dobrogea e seceta mare.


    Ofensiva provinciei se face cu jucatori bucuresteni. Demografic, primul esalon este dominat de jucatori din Capitala, la mare distanta fata de celelalte judete. Din cei peste 360 de fotbalisti care s-au aliniat la startul competitiei din acest sezon, aproape 50 isi au originea in Bucuresti, cu mult mai multi decit cei din zone cu traditie, precum Dolj (18), Arges (17) sau Constanta (11). „Arges si Dolj erau inainte de ’89 principalele pepiniere. Dar lipsa investitiilor a dus la aceasta scadere. Ca o regula generala, in fotbalul modern, doar prin investitii exista si rezultate. E fireasca ierarhia. In Bucuresti sint foarte multe baze sportive. In Craiova a mai ramas doar scoala de fotbal a lui Gica Popescu, iar in Arges, cea a lui Nicolae Dobrin. Fotbalul romanesc se situeaza pe linia europeana. In Anglia, Londra ramine principala pepiniera, in Franta - Parisul, iar in Italia - Roma si Milano“, ne-a declarat sociologul Marius Pieleanu. „E corecta ierarhia, pentru ca in Bucuresti sint foarte multe baze sportive“, considera si presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir. Judetele Cluj si Galati fac concurenta de la distanta Capitalei, cu cite 29, respectiv 22 de jucatori, chiar daca echipele reprezentative nu merg prea bine in campionat, exceptie fiind CFR Cluj, unde oricum aportul jucatorilor romani la echipa tinde sa fie nesemnificativ.

    La polul opus, nu conteaza pe harta jucatorilor prim divizionari judete precum Covasna, Harghita sau Calarasi, cu cite un reprezentant, sau Salaj, Tulcea, Satu Mare, Ialomita, Giurgiu, Botosani si Alba, cu cite doi jucatori pe prima scena. Nici Teleormanul, un judet in care interesul pentru fotbal este foarte mare, chiar daca nu mai exista nici o echipa competitiva, nu sta mai bine pe harta fotbalului romanesc. „Aici de vina este lipsa de reactie a factorilor politici. Inainte sa retrogradeze din Liga a II-a, Rulmentul Alexandria avea cea mai mare medie de spectatori, chiar si peste Liga I“, spune Marius Pieleanu.

    Situatia la nivel de judet tinde sa se generalizeze in planul regiunilor istorice. Primele trei pozitii sint ocupate, astfel, de Muntenia, cu 108 jucatori, urmata de Transilvania, la o distanta foarte mica, de sapte jucatori, ultima treapta a podiumului fiind ocupata de Moldova, cu 71 de jucatori. Nu de mult regiunea cu cei mai multi fotbalisti, Oltenia se situeaza doar pe locul al patrulea, avind intre echipele din Liga I 46 de jucatori. „Erau mai multi fotbalisti in Oltenia, dar acum s-au mai rarit, din cauza infrastructurii. Daca vrei sa faci croitorie, iti iei masina de cusut. Daca vrei sa inveti fotbal, iti iei teren pe care sa joci“, crede Dumitru Dragomir. „Exista potential mai mare in Transilvania decit in Moldova. La Cluj sint scoli de fotbal foarte bune. In Moldova sint zone mai sarace. Nu mai e ca inainte, saracia nu-i mai indeamna pe copii sa vina spre fotbal tocmai ca sa scape de ea“, considera sociologul de la SNSPA.

    Logica ierarhiei pe regiuni nu o respecta neaparat pe cea a echipelor prezente in Liga I. Muntenia, detinatoarea recordului de jucatori pe prima scena, are si cele mai multe echipe - sase -, fiind insa urmata de Moldova, cu patru formatii in Liga I, de Transilvania, cu trei, si de Banat si Oltenia, cu cite doua. Dobrogea, cu o echipa in Liga - Farul -, are si cei mai putini jucatori - 13. Nu toti jucatorii ramin insa aproape de casa. De pilda, la Rapid sint in lot 8 jucatori bucuresteni, in timp ce la Steaua se afla doar doi. Patriotismul local functioneaza si la Craiova, unde joaca 8 dintre cei 18 doljeni din Liga I, asemenea la “U“ Cluj, unde evolueaza noua jucatori locali, fata de numai doi la CFR. Liderul este si detinatorul recordului de straini din lot, 17 stranieri luind startul sezonului 2007/2008. Interesante sint insa zonele fara echipa in prima divizie, dar ai caror jucatori ajung la virful competitiilor interne. In asteptarea lui FC Brasov in Liga I, judetul transilvanean a trimis 15 jucatori pe prima scena, in timp ce Suceava, Bacau sau Mures au in prima liga 13, 11, respectiv 10 jucatori. Chiar daca, in acest intersezon, se anunta schimbari majore, datele nu pot suferi insa mari modificari, intrucit tendinta conducatorilor romani este de a transfera cu precadere jucatori straini, nu sa promoveze tineri romani. (Florin Dobre)

  2. #2
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    nu pot sa cred ca Clujul e pe 2 in clasamentul sta
    asta tinand cont si de faptul ca CFR are putini romani la echipa, d'apoi clujeni
    Last edited by lordliv; 21st December 2007 at 19:16.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    nu pot sa cred ca Clujul e pe 2 in clasamentul sta
    asta tinand cont si de faptul ca CFR are putini romani la echipa, d'apoi clujeni
    jucatorii din cluj nu au loc la echipa cfr,care este stat in stat!

  4. #4
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    oricum... si Galatiul sta surprinzator de bine

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0

    8 jucatori craioveni ,au semnat pe 5 ani cu stiinta!

    Politica clubului din Banie de a avea o echipa tinara si de a se baza pe valorile Olteniei continua. Gruparea craioveana s-a asigurat ca inca opt dintre cei mai promitatori tineri jucatori ai sai vor apara culorile Stiintei si in urmatoarele sezoane. Sorin Busu, Valerian Gaman, Cosmin Gingioveanu, Dragos Puchiu, Silviu Lung jr., Radu Barbu, Daniel Giurca si Dragoa Firtulescu au parafat contracte post-juniorat pe cinci sezoane cu Universitatea.

    Busu vrea cit mai multe trofee, iar Firtulescu sa mai stea inca cel putin sapte ani la Universitatea.

    Dintre cei opt trei s-au aratat optimisti in ce priveste alegerea facuta. Aflat la Caracal sub forma de imprumut pina la vara, Dragos Firtulescu a spus: “Faptul ca am semnat pe cinci ani cu Universitatea este un pas foarte important pentru mine si o mare bucurie. Sunt de sapte ani la aceasta echipa si imi doresc sa stau cel putin inca pe atit. Dar contractul este doar o hirtie. Eu trebuie de acum inainte sa demonstrez ca merit sa joc la aceasta formatie. Sper sa ajung cit mai repede la echipa mare si sa am evolutii cit mai bune.”

    Un alt fotbalist care a semnat contractul cu Universitatea, Cosmin Gingioveanu, asteapta ca, incepind cu partea a doua a campionatului, sa i se ofere sansa sa joace la prima echipa. “Avind in vedere ca am avut o oferta si din Anglia, cred ca faptul ca am semnat cu Universitatea demonstreaza inca odata ca iubesc aceasta echipa. Acum imi doresc doar sa mi se ofere sansa sa confirm, asa cum s-a intimplat si cu alti coechipieri de-ai mei”, a declarat Gangioveanu. Iar Sorin Busu a spus: "Ma bucur ca am semnat si ca pot fi de folos inca cinci ani Stiintei. Sper sa imi duc contractul pina la capat, sa ajung titular si sa cistig cit mai multe trofee cu Universitatea”.

    din fanatik

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Suceava
    Posts
    513
    Reputatie
    1
    cu 13 jucatori suceava`i pe locu 7:X...cel mai bun Goian :X
    [FONT="Arial Black"][COLOR="Red"]AICI E BUCOVINA ! AICI E TARA NOASTRA ![/COLOR][/FONT]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Bănia a mai pierdut încă cinci fotbaliști care au ales să plece la echipa militară. Steliștii și-au prezentat planul de bătaie pentru viitor, din cei 16 jucători, cinci dintre ei fiind de la Școala de Fotbal „Gică Popescu“.
    IONUȚ MIHAI (20 de ani), DUCU NINU (22 ani), LUCIAN FILIP (18), IONUȚ NĂSTĂSIE (16) ȘI ROBERT VĂDUVA (16) AU SEMNAT CU CLUBUL DIN GHENCEA. Este adevărat că primii doi au fost luați de FC Național și de acolo au ajuns la Steaua, însă au fost crescuți tot la gruparea de la Hanul Doctorului. „Nu avem cum să îi oprim. Vin părinții și ne cer să îi lăsăm să plece. Este vorba de viitorul fotbaliștilor în joc. Nu putem să îi ținem toată viața la școala noastră. În plus, nu am avea bugetul necesar pentru a le satisface toate dorințele“, a explicat managerul Școlii de Fotbal „Gică Popescu“, Nicolae Zamfir. În afara celor cinci, săptămâna trecută, Pena și Mladen au semnat cu AS Roma, iar în lunile precedente, Sburlea a plecat la FCM Brașov. Nu trebuie omis nici faptul că atacantul dinamovist Liviu Ganea a fost crescut tot de antrenorii de la Școala de Fotbal „Gică Popescu“.

    VĂZÂND CĂ ECHIPA SA ESTE ÎN ECLIPSĂ DE FORMĂ ȘI DE REZULTATE, GIGI BECALI A DECIS, ÎMPREUNĂ CU ADRIAN ILIE, SĂ STABILEASCĂ O STRATEGIE PE TERMEN LUNG, ÎN PLAN FIIND INCLUȘI ȘI CEI CINCI CRAIOVENI. De aceeași părere cu Zamfir a fost și antrenorul Paul Răducan, care i-a pregătit pe cei trei jucători din curtea Stelei. „Nu trebuie să ne mai ascundem după degete. Sunt jucători foarte valoroși care au fost descoperiți de alte echipe. Noi am spus-o de nenumărate ori: prima opțiune este Universitatea, însă dacă jucătorii nu sunt căutați de oficialii Științei nu avem ce să facem. Nu putem să îi ținem toată viața la noi“, a declarat Paul Răducan. În afara celor care au plecat, Răducan a mai remarcat încă trei juniori de mare perspectivă: mijlocașul dreapta Lucian Goge, și atacanții Adrian Stoian și Andrei Mladin, toși trei fiind componenți ai naționalei României Under ’91, prezentă în fazele finale ale Campionatului European. Astfel, chiar dacă au pierdut mulți fotbaliști valoroși, conducerea Asociației Familiale Mititelu i-ar putea achiziționa pe cei trei tineri înainte de a fi descoperiți de alte grupări.

    TOT ÎN ACEST SENS, FOSTUL PREȘEDINTE MARCEL IANCU S-A REFERIT LA LIPSA DE PROFESIONALISM CE EXISTĂ LA CLUBUL DIN BĂNIE. „Pena, Mladen, Liviu Ganea și Sburlea se alătură celor cinci fotbaliști care puteau face parte din lotul actual al Univesității Craiova. Sunt jucători valoroși care au plecat la alte grupări în loc să rămână în curtea Universității. Adrian Mititelu este de apreciat pentru că a investit în Știința, dar pentru a forma un club puternic trebuia să existe o colaborare cu Gică Popescu, dar mai ales cu Consiliul Local și Județean. Interminabilele scandaluri locale au dus la slăbirea clubului și personal consider că și această problemă trebuie rezolvată în viitorul apropiat“, a recunoscut Marcel Iancu. Dincolo de toate astea, se poate observa că Școala de Fotbal „Gică Popescu“ a transferat aproape o echipă întreagă la formații puternice din țară și din străinătate. Astfel, Oltenia rămâne un izvor nesecat de talente chiar dacă se încearcă aducerea unor jucători din străinătate de valoare îndoielnică.

  8. 6th February 2008, 09:34

  9. #8
    sport legend Blu3 Lion's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by maur85 View Post
    nu degeaba juniorii sunt vicecampioni
    Daca nu era Geolgau antrenor la meciul cu Galati iar Patrascu nu dadea in portar de doua ori singur cu elprobabil noi ajungeam la faza finala.Galatiul nu a aratat nimic la meciul ala in afara de masivitatea jucatorilor si determinare,dar asa a fost sa fie si poate au de invatat din asta tinerii jucatori.
    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="4"]Mereu alaturi de Stiinta![/SIZE][/B][/FONT]

  10. #9
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    adevaru e ca in meciurile respective am pierdut pe mana noastra !! dar c'est la vie .. sper ca juniorii nostri sa fi invatat din propriile greseli
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  11. #10
    sport legend Blu3 Lion's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Si tu ai fost de vina,ai tipat la arbitrii si s-au intimidat copiiiatunci ai facut si tu pe observatorul
    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="4"]Mereu alaturi de Stiinta![/SIZE][/B][/FONT]

  12. #11
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    hehehe

    n-am tipat frate .. asa vb de obieci pe un ton mai ridicat
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  13. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Costea și Prepeliță, la lotul național B

    Doi jucători de la Universitatea Craiova, Florin Costea și Andrei Prepeliță, vor fi convocați de către Victor Pițurcă la echipa națională B, pentru meciul amical cu Rusia, din 25 martie. Un alt jucător al Științei, Andrei Ionescu, va face parte din lotul echipei de tineret a României, care va disputa un joc de verificare cu Irlanda de Nord, pe 24 martie.

  14. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Paul Răducan calcă apăsat pe urmele lui Van Gaal
    Antrenorul care exportă la AS Roma

    Când a venit și el la rând, Paul Răducan i-a găsit în față pe Tilihoi, Gică Popescu, Săndoi, Cioroianu și Adrian Popescu. Când a ajuns la ghișeu, tricourile de fotbalist la Universitatea se terminaseră deja

    Despre Oltenia s-a spus, nu o singură dată, că este cea mai importantă pepinieră din fotbalul autohton. Universitatea de azi nu mai produce, asta dacă nu ne îmbătăm cu apă și apreciem că pentru cele 10 minute jucate la naționala de tineret, Bărboianu reprezintă speranța fotbalului craiovean. Și totuși, sectorul juvenil nu a murit în Bănie. La Școala „Gică Popescu“ ies talente pe bandă. Le șlefuiește, printre alții, antrenorul Paul Răducan.

    Ce e mai important: un titlu de campion la juniori B sau să știi că un jucător format de tine are șanse să îmbrace tricoul lui AS Roma? Paul Răducan, cel mai titrat antrenor de juniori din Bănie, nu poate să pună vreuna din aceste realizări pe primul loc. Câștigarea unui campionat și promovarea unui jucător îi produc aceeași satisfacție. „Nu pot să fac o diferență. Cert e că una fără alta nu se poate, că doar nu am cum să iau titlul dacă nu scot câteva valori dintr-o echipă“, spune antrenorul de la „Gică Popescu“.



    „Unde să mai încap și eu?“

    Răducan și-a început cariera de antrenor la copiii Universității. Asta după ce apărase culorile alb-albastre și ca jucător. În prea puține meciuri, ca să rămână printre legendele Științei. „Am avut 43 de jocuri internaționale la juniori. La Craiova, doar șase în prima ligă. Toate în sezonul 1985-1986, cu Mircea Rădulescu pe bancă. Și în niciunul nu am fost titular. Vă dați seama ce concurență era atunci în apărarea Universității? Păi era Adrian Popescu, Săndoi, Gică, Cioroianu, Tilihoi încă nu se retrăsese, unde să mai încap și eu? Era mai ușor să ajung la naționalele de juniori decât în primul unsprezece al Craiovei“, își aduce aminte Răducan.



    Mităchescu m-a dat afară

    Nu a putut sta departe de fotbal după ce a agățat ghetele în cui, așa că și-a început cariera în antrenorat. Ucenicia a fost la grupele de copii ale Științei, de unde a fost zburat după trei ani. „Am ajuns la GP dintr-o întâmplare. În 1999, au avut loc schimbări majore în organigramă. Antrenor a venit Balaci, iar nea Gigi Mităchescu a fost pus șef la juniori. Mităchescu nu prea mă avea la inimă, așa că, probabil, m-a cerut afară. Nedelescu, care era vicepreședinte la club, mi-a comunicat că nu mai sunt dorit. M-a luat prin învăluire, că se face o nouă organigramă, că o fi, c-o păți. I-am zis: dă-mi un A4, foaie, nu mașină, și-un pix și se rezolvă. Recunosc, vorbisem deja cu Țâcă Zamfir, că bănuiam că mi se pregătește debarcarea“, povestește Paul Răducan.



    Două titluri naționale

    La Han a găsit stabilitate și profesionalism, că doar de-asta de mai bine de opt ani stă printre „școlari“ să-i învețe tainele jocului de fotbal. A răsplătit încrederea angajatorului: două titluri naționale, la juniori C (2003) și juniori B (2007), acesta din urmă reprezentând cea mai importantă performanță a Școlii, un loc trei la juniori B (2004) și un alt bronz la juniori E (2007) – adică la Memorialul „Gheorghe Ola“. „Eram gata-gata să iau două titluri naționale în același an. Aș fi fost de pomina lumii, un vârf de barcă mi-a lipsit“, regretă antrenorul titlul scăpat printre degete la turneul de la Târgu Jiu, din decembrie. Și am prezentat doar titlurile naționale, că dacă ar fi să vorbim despre cele locale am umple toată pagina, dar rezumăm: nu a fost an în care grupele lui Răducan să nu fie pe primul loc la nivel județean.



    Cel mai bun produs e la Dinamo

    Nu doar medaliile aduc mulțumire unui tehnician ce lucrează cu copii și juniori. Ci și debutul jucătorilor pe care i-a format în fotbalul mare: „Crește inima în mine când îmi văd băieții că debutează în Liga Întâi. Nu-mi imaginez ce va fi când voi vedea un jucător de-al meu că debutează în Serie A“. Șanse sunt, întrucât Sebi Mladen, Alex Pena și Adrian Stoian au fost, sau vor fi, cazul ultimului, înregimentați la AS Roma. Cu trei jucători în curtea unei echipe de Liga Campionilor, Răducan e nostalgic. Tot pe Liviu Ganea îl consideră cel mai bun produs șlefuit de el. „Deja a jucat la Dinamo, pe când romanii mai au până să debuteze“, se explică antrenorul. „Dar Stoian va fi cel puțin egal cu Ganea“, se completează.
    Răducan nu consideră că ascensiunea trioului Pena-Mladen-Stoian pe „Olimpico“ reprezintă punctul culminant al carierei lui de antrenor: „Sunt încântat că trei elevi de-ai mei se antrenează cu Totti. Dar nu e ăsta punctul maxim atins. La anul, trebuie să facem alți trei, și la anul alți trei. Adică trebuie să menținem standardele înalte, nu să ne culcăm pe o ureche și 10 ani să nu mai producem nimic că am produs în 2008. Eu le spun o dată pe săptămână băieților mei că aș vrea să vin în vestiar și să-l găsesc gol, pentru că acesta e până la urmă scopul Școlii: să dea jucători“.
    De altfel, i s-a cam întâmplat lui Paul Răducan să găsească vestiarul gol. Nu pentru că fuseseră vânduți fără știrea lui, ci pentru că erau la loturile naționale: „Când am avut grupa de ’88, nouă jucători erau mai mereu la loturi, de ajunsesem să fac antrenamentele cu 4-5 băieți“. Acum, mai are doar patru care fac naveta Craiova-Mogoșoaia: Stoian, Goge, Roșianu și Cioinac.



    Nu antrenează cu cafeaua în mână

    O serie de întrebări se impun logic: de ce Universitatea nu se mândrește cu jucători la loturile de tineret, cu transferuri în străinătate, la echipe de Liga Campionilor? De ce doar Răducan poate să producă pentru o echipă de talia Romei? L-am încolțit pe antrenor și ne-a dezvăluit o parte din secretele meseriei pe care zice că a învățat-o de la antrenorii pe care i-a avut: Petculescu, Zamfir, Rădulescu, Nelu Oblemenco, Nae Manea, Gigi Staicu și Silviu Stănescu.
    „Cel mai important e să ai ochi, să știi să selecționezi. Să vezi calitățile, iar apoi trebuie să le dezvolți. În al doilea rând, antrenamentele nu se fac după ureche. Nu există «dați-i drumul să alergați» sau «le-am spus să facă», ci «am făcut, am exersat». Ședința de pregătire nu se face din fluier, cu cafeaua în față. La mine, fiecare antrenament e descris înainte și conștientizat. În al treilea rând, într-o grupă de republicani, ca să ai rezultate, nu poți lucra cu mai mult de 14 jucători. Una e motivația și într-un fel îi observi când sunt 25-28 de jucători, altceva e când sunt 14. În plus, numărul de repetiții la exerciții e mai ridicat“, a dezvăluit Răducan. Bineînțeles, sunt și aspecte tactice care contează. Răducan e adept convins al sistemului cu patru fundași, pentru că „dacă joci cu trei pe linia de fund trebuie să-l ai în echipă la club pe Carl Lewis, care să fie și maratonist și să dea și bine cu capul“.



    Îl copiază pe Van Gaal

    Pentru că avea prea mult timp la dispoziție, Paul Răducan și-a mai luat o belea de cap: liderul din Liga lui Neagoe, AS Prometeu, e antrenat tot de el. De când se ocupă de pompieri, aceștia au înregitrat numai victorii, cu o singură excepție, remiză albă cu defuncta ASF Mârșani. „A fost o provocare pentru mine să antrenez Prometeul. La ăștia mari, aparent e mai ușor ca la juniori, că doar nu trebuie să-i înveți cum să dea în minge. Dacă nu stăpânești fenomenul se schimbă foaia, te citesc imediat dacă nu ai nicio treabă și ușorul devine greu“, spune Paul Răducan.
    Pe lângă „provocarea“ încununată până acum de succes, Răducan a văzut că se poate și la seniori. Nu vrea să se oprească aici, după modelul Van Gaal, care „a luat-o de la copii și juniori ca să ajungă să câștige Liga cu Ajax“, ne-a mărturisit că visul său este să antreneze în Liga Întâi.

  15. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    “O ACȚIUNE FOARTE REUȘITĂ”


    Astăzi, cu începere de la ora 17, a avut loc pe stadionul “Extensiv” ultima acțiune de selecție a copiilor talentați din județul Dolj. După Calafat și Dioști, antrenorii Științei au fost din nou asaltați de copii care au dorit să profite de campania “Știința caută talente, Știința te face campion” pentru a-și îndeplini visul, acela de a îmbrăca tricoul Universității. “Sunt mulțumit de modul cum au răspuns oamenii la această acțiune, a fost un succes și asta s-a văzut prin numărul mare de copii care s-au prezentat la cele trei selecții. A fost o acțiune reușită, pe care sper să o repetăm cât mai repede și asta nu numai în județul Dolj, pentru că am primit multe mail-uri și telefoane de la oameni din întreaga Oltenie, care spun că ne așteaptă cu brațele deschise”, a spus managerul Universității, Ovidiu Stângă. Toți copii care au fost selectați în cele trei acțiuni din această primăvară vor începe fotbalul de performanță la grupele de copii și juniori ale Universității.

  16. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Fonfo îi dă patru ani Craiovei să redevină Maxima
    Știința i-a luat pe Balaci și Gică Popescu, dar l-a ratat pe Chivu

    Clonele Ionuț Popescu și Dan Gogoșoiu au un avantaj în fața originalilor: nu-și vor rupe picioarele pe zgura de odinioară


    În patru ani, oltenii nu vor mai visa la performanțele Craiovei Maxima, ci le vor retrăi. E de părere Victor Niculescu, mai cunoscut ca Fonfo, fost component al Campioanei unei mari iubiri, actualmente antrenor de copii și juniori. Și are un argument solid: clonele lui Ilie Balaci și Gică Popescu au prins un loc în lotul Științei. Alb-albaștrii l-au ratat doar pe noul Chivu, dar asta să fie pierderea.

    În imposibilitatea de a transfera și vânzătoare serioasă în mercato, Universitatea nu a avut decât o singură soluție pentru completarea lotului în această vară: promovarea juniorilor. Astfel au făcut saltul la prima echipă Dan Gogoșoiu și Ionuț Popescu, aflați acum în cantonamentul olandez. Fostul lor profesor de fotbal Victor Niculescu consideră că cei doi sunt Balaci și Gică Popescu în variantă contemporană, și implicit că Universitatea a dat lovitura prin promovările făcute, iar de acum tandemul Napoli-Mititelu trebuie doar „să le ofere competiție, pentru ca strategia aleasă, aceea de a se baza pe jucătorii din propria pepinieră, să aibă succes. Dacă îi vor ține să frece banca, riscă să-i piardă ca fotbaliști“.

    Ionuț e de fapt Gică
    Pentru că i-a antrenat o groază de ani, profesorul Niculescu îi cunoaște cel mai bine. Așa că descrierile făcute de el nu pot fi decât conforme cu realitatea. Despre Gogoșoiu, Niculescu spune: „Are calități fizice și tehnice native, își folosește ambele picioare, de bază e dreptul, driblează spre poartă, exact ca Balaci, e combativ, are ambiție și inteligență în joc“. Ionuț Popescu, internațional under 18, „e leit Gică Popescu. E fundașul central care se cere în fotbalul modern: are talie, 1,90 m, joc de cap bun și deposedare excelentă. Greu poate un atacant să-l depășească“. Ionuț Popescu e feblețea lui Fonfo: „Anul ăsta sigur va debuta la Universitatea și s-ar putea și la naționala de tineret. Știu că Săndoi îl monitorizează“.

    Bălmău a dat Universitatea pe Gaz
    Niculescu apreciază că alături de Gogoșoiu și Popescu, conducătorii Științei „mai trebuiau să aibă grijă și de Mirescu și Bălmău“. Alex Mirescu e încă la Primăvara, și, intrând în jocul comparațiilor, profesorul Niculescu ni-l prezintă ca fiind „oricum mai tehnic decât Nicoliță, dar, e adevărat, nu fuge mai mult. Are tehnică bună, viteză de deplasare și de execuție, agilitate și forță, dar, recunosc, nu rezistă ca Nicoliță. Însă fotbalul nu înseamnă doar să fugi mult, că așa te-ai apuca să dai ture de stadion ca să câștigi meciul“. Cosmin Bălmău, celălalt evidențiat al lui Fonfo, e un capitol închis pentru Știința, asta pentru că a semnat cu Gaz Metan CFR Craiova. „Joacă fundaș sau mijlocaș stânga. E rău în joc, pasează precis și pierde rar mingea. E noul Chivu, numai să i se ofere posibilitatea să crească. Din păcate pentru Universitatea, l-a ratat“, spune antrenorul de copii și juniori.

    Spiritul oltenesc, temelia performanțelor
    Promovările jucătorilor din propria ogradă nu pot fi decât în avantajul Universității, e opinia lui Niculescu. Pe care o argumentează: „Mititelu copiază politica de la începuturi. De când eram eu, Deselnicu, Oblemenco, Iulică Popa, Deliu, Vasilescu la echipă, toți olteni. Vrea să revigoreze spiritul ăsta oltenesc, ceea ce nu poate fi decât benefic pentru Știința. Pentru că asta a fost temelia performanțelor, spiritul nostru. O să vedeți, în patru ani, când acești copii vor ajunge la maturitate, Universitatea va fi din nou acolo sus“.

  17. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Încă un oltean la AS Roma!

    Punct final în telenovela ce-l avea ca personaj central pe Adrian Stoian. S-a stabilit: cel mai bun produs recent al Școlii de Fotbal „Gică Popescu“ va ajunge la AS Roma. De ce telenovelă? Deoarece cu mijlocașul școlarilor au jucat ping-pong Roma și Porto. Inițial, prin decembrie, totul era aranjat cu echipa din capitala Italiei. Însă, acum vreo două luni, pe fir s-a băgat și campioana Portugaliei, care l-a și convocat pentru un stagiu de pregătire de două săptămâni pe „Dragao“, cu echipa de juniori a dragonilor. Stoian a dat randament și a început licitația. În cele din urmă, giallorosii romani i-au învins pe alb-albaștrii lusitani, iar Stoian va pleca pe 20 iulie să-i cunoască pe Totti și Mancini. La Roma îi va avea alături pe foștii coechipieri de la GP Alex Pena și Sebi Mladen. (C.C.)

  18. #17
    sport legend *Coco*'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    5,584
    Reputatie
    1
    Copilul asta e fan inrait Stiinta

  19. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Jerry Gane:
    „Lui Craciun ii prevad un viitor stralucit”


    Una dintre surprizele Stiintei in acest cantonament, a fost cel mai tanar component al lotului, Stefan Craciun. Desi nu a implinit nici 17 ani, Stefan Craciun a impresionat pe toata lumea in meciurile in care a jucat.

    Craciun a obtinut penalti in partida cu Top Oss, iar in amicalul de ieri seara, cu Slaven, a creat panica printre masivii aparatori croati.

    „Este un jucator foarte ambitios, deși nu a implinit nici macar 17 ani. Are o dorinta de a-si demonstra talentul fantastica. Ii prevad un viitor stralucit, daca se va tine de treaba si va fi serios”, a spus Jerry Gane.

  20. #19
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    este fara discutie un pusti talentat .. dar mai are mult pana sa confirme ca fotbalist
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  21. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    care este situatia lui corcoveanu?
    din cate stiu s a intors la " gica popescu " de la otopeni...

    mai merita atentie?

  22. #21
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    nu cred .. pt ca din cate am inteles mititelu vrea ca jucatorii sa fie 100% ai Universitatii si iuda vrea coproprietate ... deci slabe sanse sa se inteleaga
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •