Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 28

Thread: Invatand din filosofia americana

  1. #1
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Invatand din filosofia americana

    Pe 1 februarie am avut ocazia sa urmaresc "live", impreuna cu dlgicu, un meci de hochei din campionatul nord-american (NHL): Boston Bruins - Pittsburgh Penguins.

    Cred ca e interesant sa comentam cateva lucruri care ar putea fi retinute si de catre conducatorii nostri. Mentionez de la inceput ca nu sunt un admirator al modului de viata american, am grija sa pastrez proportiile si sunt constient ca nu avem forta financiara a celor de aici, nu cred ca e bine sa copiem de oriunde doar de dragul de a face ca altii, insa consider ca putem invata lucruri bune de la oricine (desi cele rele au prins mult mai usor in Romania dupa 1990).

    Meciul in sine este un adevarat spectacol de sunet si imagini proiectate pe ecranele salii - "show" in stil USA, dar care prinde la public. La intrarea echipelor, crainicul are grija sa pronunte numele fiecarui jucator, fiind completat de spectatori. Poti urmari faze din timpul disputei, reluari, imagini din tribuna - suporteri care danseaza sau care afiseaza pancarte cu mesaje. Tavanul salii este plin cu steaguri atarnate unde sunt insemnati anii in care "ursii" au castigat Stanley Cup, sau pancarte separate cu sportivii reprezentativi si perioada in care au evoluat aici (la momentul retragerii, jucatorului i se organizeaza o festivitate in care el insusi isi inalta steguletul avand inscris propriul nume).

    Imprejurimile patinoarului sunt un adevarat centru comercial. Se vand tricouri ale echipei de hochei, dar si ale celei de baschet (Boston Celtics), care foloseste aceeasi sala. Nu mai vorbesc de vanzarile de bautura si mancaruri (hamburgheri si pizza in general). Iar cei veniti la meci nu se zgarcesc sa chetuiasca pentru a se simti bine in timpul partidei. Iata deci cum se pot castiga bani in mod cinstit si inteligent!

    Acestea fiind spuse, ridicam si noi urmatoarele probleme:
    - de ce echipa noastra nu are macar un magazin de materiale promotionale (tricouri, fulare si fesuri), pentru ca in mod sigur ar exista vanzare, s-ar atrage suporterii, deci pana la urma s-ar castiga BANI pentru club
    - de ce la stadion nu se afla macar 2 pancarte pe care sa scrie "Campioana 1971/1972" si "Campioana 1978/1979"
    - de ce nu avem macar o sala deschisa accesului public, unde sa se afle trofee, tricouri ale jucatorilor, fotografii si sa se poata viziona imagini din partidele de referinta (sunt destui suporteri care ar cumpara de exemplu caseta inregistrata a celebrului Dinamo - FC Arges 3-4 din 1979) - s-ar atrage copiii si tinerii, am avea noi sustinatori - pana la urma, asta ar aduce BANI
    - de ce in timpul meciurilor trebuie sa se plimbe prin tribune doar vanzatorii de seminte, cand clubul ar putea vinde bauturi racoritoare si sandvisuri si ar castiga BANI

    In afara castigurilor financiare, nu ne-ar strica si unul in planul imaginii, atat de putin pretuite la noi. Repet, nu avem forta financiara de aici, nici publicul nu are acceasi mentalitate, nu semanam cu marile cluburi de fotbal ale Europei, dar macar 5% din ceea ce am vazut aici am fi capabili si noi sa realizam.

    BANI-IMAGINE-SUPORTERI-REZULTATE: o spirala care, parcursa asa cum se cuvine, ne-ar aduce succes. Potential avem, traditie avem, ne lipsesc doar persoanele decise si pricepute care sa conduca.

    P.S. Tot in sprijinul ideii de a nu lua drept model partile negative, un aspect care m-a impresionat neplacut: publicul nu isi incurajeaza echipa DECAT LA COMANDA! Tabelele electronice afiseaza mesaje: "Make some noise!", "It's noise time!", "Louder", altfel spectatorii NU AR REACTIONA. Asa ceva nu s-ar intampla niciodata nici la Pitesti, nici in Romania, probabil nici in alta parte a Europei.

  2. #2
    senior ultravioletu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Heidelberg
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    - de ce in timpul meciurilor trebuie sa se plimbe prin tribune doar vanzatorii de seminte, cand clubul ar putea vinde bauturi racoritoare si sandvisuri si ar castiga BANI
    Pe site-ul uefa s-a facut misto pe tema asta, dar bundesliga a cerut fifa sa mareasca pauza la 20 de minute, motivand ca suporterii nu ar avea suficient timp sa cumpere racoritoare si wurst in alea 15 minute. (aici asa e! am stat in pauza la Stuttgart la coada de mi s-au lungit urechile si am pierdut si un gol!) Cica Schalke 04 ar fi facut un calcul: ar castiga suplimentar 300.000 de euro pe sezon din faza asta. Repet: suplimentar.
    Asta ca sa ne dam seama cat de importante sunt modalitatile colaterale. Noi n-avem 60.000 de spectatori, ca Schalke, dar 6.000 tot ar fi. La Pitesti n-or costa 6 euro doi carnati si-un suc, dar la un 40-50.000 tot s-ar baga lumea.

  3. #3
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ultravioletu
    Pe site-ul uefa s-a facut misto pe tema asta
    Sa nu imi spui ca au aparut pe site-ul UEFA vanzatorii de seminte din Romania...

  4. #4
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    pai, tudose, ar trebui sa ne schimbam filosofia cu totul. aia-s practici, noi bascaliosi. vorba romanului "merge si asa" sau "se poate si mai rau"... de ce sa se gindesca ce si cum, mai usor e sa sara la dat cu gura. altfel stau si aud poe unul pe altul ce bine e "dincolo". n-ar lua de "dincolo", doamne fereste, cite ceva bun sa puna p'aci. par de-un exemplu la americani, ma rog acolo unde fusei, nu capatai beutura fara id major la tine. nici nu se uita ala in gura ta ca "m-a trimis tata". sa vina tac-tu care te-a facut. altfel te uiti la statistici si te minunezi. pusti de liceu (62%) cu bautura-n nas, de tigari ce sa mai spun. si ca sa fie masa completa o luaram pe aia cu drogurile ca cine nu trage nu e barbat.

  5. #5
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Da, se poate discuta mult pe marginea subiectelor ridicate de tine. Eu ridicasem in principiu problema legarii marketing-ului de sport, mai ales atunci cand ai traditie, potential si produci jucatori de valoare. O sa revin pe tema aceasta.

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Am mutat subiectul la Diverse, pentru ca poate destula lume ar fi interesata sa isi exprime o parere.

  7. #7
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Da, se poate discuta mult pe marginea subiectelor ridicate de tine. Eu ridicasem in principiu problema legarii marketing-ului de sport, mai ales atunci cand ai traditie, potential si produci jucatori de valoare. O sa revin pe tema aceasta.
    pai problema e generala nu particulara. in cazul de fata orice echipa ar putea face asta. si la fotbal si la altele. in general se asteapta ceva pomana si nimeni nu se gindeste ca asazisele maruntisuri pot aduce f multi bani.

  8. #8
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ultravioletu
    Asta ca sa ne dam seama cat de importante sunt modalitatile colaterale. Noi n-avem 60.000 de spectatori, ca Schalke, dar 6.000 tot ar fi. La Pitesti n-or costa 6 euro doi carnati si-un suc, dar la un 40-50.000 tot s-ar baga lumea.
    Tocmai in ideea pe care o spuneam eu: nu avem forta financiara din America sau din Vestul Europei, dar multe am putea sa facem si noi! Si uite asa, lucruri mici ar aduce venituri bune!

  9. #9
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Cred ca ar mai fi interesant de adaugat cate ceva despre incasarile care se fac numai din VANZAREA DE BILETE si de audienta pe care o are sportul aici:
    O echipa de hochei din NHL joaca in sezonul regulat 82 de meciuri (41 acasa), si la fiecare meci sala se umple cel putin 75%. Ca sa nu mai vorbim de play-off, unde, indiferent de sport (fotbal american, baseball, baschet sau hochei) incepe nebunia de a prinde un bilet, toate meciurile jucandu-se cu casa inchisa, pe ebay speculantii vanzand bilete si cu mii de dolari.
    ...Asta in cazul unei echipe medii, din hochei, sportul nr. 4 aici.
    Pentru ca in cazul unei "legende" precum echipa de baseball Boston Red Sox, lucrurile stau cu totul altfel: un total de aproape 3.000.000 de spectatori la cele 65 de meciuri acasa din sezonul trecut (de cinci ani se tot doboara recordul de audienta totala, iar anul 2004 se pare ca depaseste cu mult pe 2003), cu bilete care in general INCEP de la $20, iar anul asta, de curand au fost puse in vanzare bilete pentru sezonul care incepe in APRILIE: cozi la greu, s-au vandut numai cate 12 bilete de persoana "sa se ajunga la toata lumea". Pe net ($5 processing fee pentru fiecare order) abonamentele pe un sezon intreg sau diversele pachete promotionale sunt sold out de mult. Mai poti gasi doar sa cumperi bilete la fiecare meci in parte, dar si aici la meciurile cu New York Yankees (eternii rivali) nu se mai gasesc bilete, nici la alte cateva meciuri. Sezonul este precedat de o luna de meciuri de pregatire la care de asemenea se vand bilete, cam la jumatate de pret.

    Am inteles ca sezonul asta s-a inregistrat un numar extrem de mic de spectatori la Pitesti, neobisnuit pentru FC Arges. Si in America se televizeaza la greu, iti poti face chiar abonament sa vezi meciurile echipei prin internet de mare viteza, dar se pare ca lumea inca prefera sa fie ACOLO. Inca nu am citit vreo stire care sa arate conducerea clubului pitestean preocupata de asta, sau vreo campanie (promotii, publicitate etc) menita sa aduca inapoi publicul pe stadion. Probabil ca, asa cum spunea si vasile314tzurka, numarul de spectatori la stadion e trecut tot la capitoul "maruntisuri", sau poate ca inca nu s-a atins pragul de jos al lui "merge si asa".
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  10. #10
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dlgicu
    Am inteles ca sezonul asta s-a inregistrat un numar extrem de mic de spectatori la Pitesti, neobisnuit pentru FC Arges. Si in America se televizeaza la greu, iti poti face chiar abonament sa vezi meciurile echipei prin internet de mare viteza, dar se pare ca lumea inca prefera sa fie ACOLO. Inca nu am citit vreo stire care sa arate conducerea clubului pitestean preocupata de asta, sau vreo campanie (promotii, publicitate etc) menita sa aduca inapoi publicul pe stadion. Probabil ca, asa cum spunea si vasile314tzurka, numarul de spectatori la stadion e trecut tot la capitoul "maruntisuri", sau poate ca inca nu s-a atins pragul de jos al lui "merge si asa".
    Presedintele Schiaucu i-a intrebat pe cativa din membri galeriei de ce nu mai vine lumea la stadion. Nu stiu exact ce raspuns a primit, dar se arunca in mod inutil vina numai pe televizari, pe rezultatele mai slabe din ultima vreme sau pe timpul neprielnic (ori e prea cald vara, ori e frig si ninge iarna). Scuze si justificari se gasesc mereu, insa problema e ca la club NIMENI NU FACE NIMIC pentru a readuce lumea in tribune. Pentru ca oameni pasionati de fotbal sunt o gramada in Pitesti!

  11. #11
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Tudose, scuza-ma pentru sugestie, dar cred ca ar fi trebuit sa treci un comentariu al meciul (cu tot ce s-a petrecut in jur lui) pe OLS la Jurnalist pentru o zi. Asta este ideea acelui thread. Membrii forumului sunt raspanditi in intreaga lume si participa la competitii diverse. Una este comentariul unui "martor ocular" si alta este o relatare seaca a unei agentii de presa sau numai ceea ce se vede la televizor. In acest fel Onlinesport poate deveni ceea mai importanta sursa de informatii si comentarii sportive din Romania. Presa romaneasca a capatat sindromul Evenimentul Zilei si nu mai scapa de el. Numai cancan si informatii truncheate, interpretate sau eronate. Eu garantez ca daca-i dai romanului 2-3 pagini de informatii autentice si comentarii obiective ti le citeste cap-coada.

    Ideea este sa punem in practica aceasta idee. Primul pas este important, restul va veni de la sine.

  12. #12
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Cred ca ar trebui sa ma intalnesc cu dlgicu, sa refacem cronica meciului. Am si fotografii...
    Referitor la nivelul si modalitatea de actiune a presei de sport din Romania, s-au mai discutat aceste lucruri pe forum. Si aici exista goana dupa senzational si publicitate fortata, la un nivel inca si mai ridicat fata de Romania, chiar si in ziare sau la posturi TV serioase.

  13. #13
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Nu neg ca exista peste tot. Dar, eu cred (cel putin din punctul meu de vedere) ca oamenii doresc sa citeasca cat mai mult. Aici nu este numai problema presei sportive, ci a presei romanesti in general. La birou am abonament la 25-30 de ziare si reviste si in zece minute nu am ce face cu ele. Si elementele de cancan au rolul lor, dar acestea trebuie sa fie amanunte picante, nu subiectul in sine.

  14. #14
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Referitor la:"Presedintele Schiaucu i-a intrebat pe cativa din membri galeriei de ce nu mai vine lumea la stadion."...ma aflam cu smoala liderul galeriei in birou la Schiauchu atunci cand am primit aceasta intrebare..Raspunsurie au fost mai multe dintre care:
    1.Prestatia slaba a echipei!
    2.Mentalitatea pitestenilor!
    3.Presa centrala care nu scrie decat din joi in pasti despre fcarges!

  15. #15
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Daca presa centrala nu scrie decat rar despre FC Arges, de ce nu avem noi grija la Pitesti sa ii facem po****ritate si imagine? De ce nu facem noi ceva? Asta ar trebui sa li se spuna conducatorilor echipei!

  16. #16
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Pentru fotbal ar trebui urmarit exemplul englez. Lumea merge la fotbal ca la teatru. Ambianta este deschisa , nu sint garduri de sarma ,oamenii sint aparati de ploaie si vint si stau comod. Lumea se imbraca frumos si toata familia vine (chiar de multe ori si femeile) la meci. Se poate manca si bea civilizat .Este ca si cum ai merge la teatru (si costa tot cam atat).Lumea prioriteaza si respecta o intrecere sportiva .
    Mi-aduc aminte o intamplare de la CM de hochei din Suedia de anul trecut. Eram f aproape de galeria oficiala suedeza in timpul meciului cu Germania .La un momentdat 5 nemti complet echipati ca suporteri au venit acolo si cind taceau suedezii incepeau sa strige cit puteau . NIMENI nu i-a injurat ci s-a ras si lumea s-a distrat iar galeria suedeza incepea sa strige si mai tare ca sa-i acopere.Si cind meciul s-a terminat s-au dus toti la o bere. Iar in tribuna era plin de copii veniti la spectacol! Cind mai citesc ce se intampla pe la noi si ce se striga la meciuri cred ca multi nu se duc de frica si considera totul ca subcultura Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  17. #17
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Pentru ca tot vorbeam de vanzari de echipament sportiv cu insemnele clubului si castigare de bani de pe urma acestora, redau un mail primit din Argentina de la cineva interesat sa cumpere un tricou al lui FC Arges:

    "HELLO MY FRIEND MY NAME IS GASTON, I'AM FROM ARGENTINA I LIKE MUCH YOUR CLUB THE SOCCER, I WOULD LIKE INFORMATION HOW GET THE T-SHIRT OF YOU SOCCER'S CLUB TO OBTAIN THE T-SHIRT HOW MUCH EUROS ONE T-SHIRT?. I DONT NOT PROBLEM TO RECEIVE THE T-SHIRT THE OLD MODEL OR USED FOR ONE PLAYERS., IN MY COUNTRY ONE T-SHIRT COST APROXIMADY 20 EUROS, PLEASE HELPME TO OBTAIN THE T-SHIRT, HAPPY NEW YEARS. I WAIT FOR YOU ANSWER. THANK YOU. GASTON"

    adresa de e-mail la care poate fi contactat este: gastonmouro@hotmail.com

  18. #18
    senior ultravioletu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Heidelberg
    Posts
    168
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Sa nu imi spui ca au aparut pe site-ul UEFA vanzatorii de seminte din Romania...
    Hehe, nu, au ei o rubrica saptamanala de stiri mai ciudate, pe care le prezinta un pic condimentate cu aluzii umoristice. De bun gust, nu mistocareala de doi lei, cum probabil am dat eu de inteles.

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    lasati mahh ca nu vor romani sa in vete de la americani...cica se descurca ei asa cum stiu ca nu sunt prosti :p

  20. #20
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Nu suntem prosti, nu asta e problema noastra. Iar de invatat ceva bun, poti invata de oriunde si de la oricine.

  21. #21
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Cand mergeam la meciuri pe timpul lui nea Nicu existau tonete la intrare.Aveau dulciuri ,racoritoare .......
    Nu am mai fost demiult pe un stadion dar stiu ca atunci cand cumparai bilet ti se dadea si un pliant in care erea palmaresul echipei F.C.Arges dar si al echipei oaspete,
    cat despre tricouri ,fulare sau alte accesorii trebuia sa-ti mituiesti mama sau sora sa-ti scrie pe un tricou sau sa-ti croseteze un fular .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •