View Poll Results: Cine se califica ?

Voters
120. You may not vote on this poll
  • Romania

    80 66.67%
  • Franta

    55 45.83%
  • Olanda

    28 23.33%
  • Italia

    81 67.50%
Multiple Choice Poll.
Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 143

Thread: EURO2008: Grupa C: Olanda, Italia, Romania, Franta

  1. #64
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Selecționerul Roberto Donadoni a declarat, marți, că și-ar dori să continue pe banca tehnică a Italiei, dar nu poate face previziuni în acest sens pentru că nu are o sferă de cristal în care să poată vedea viitorul său după turneul final al Euro-2008 , informează cotidianul Gazzetta dello Sport.
    "Obiectivul meu este să rămân la naționala Italiei. Nu ascund faptul că mi-ar plăcea să continui munca. Gândul meu este acum fiocalizat la turneul final al Euro-2008, dar nu am o sferă de cristal să pot vedea care este viitorul meu. Am ambiția de a continua acest proiect și sper să rămân la națională pentru încă cel puțin doi ani", a spus Donadoni.
    Contractul lui Roberto Donadoni cu Federația Italiană de Fotbal expiră după turneul final al Euro-2008, iar tehnicianul a refuzat deja o ofertă de prelungire a înțelegerii, din cauza unei clauze în care se specifica că este obligat să ajungă în semifinalele CE.
    Italia este adversara României în grupa C la Campionatul European din Austria și Elveția (7-29 iunie), alături de Franța și Olanda.

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  2. #65
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Claude Makelele, mijlocașul Franței, a declarat că naționala de acum a „cocoșilor“ are un avantaj față de lotul din 2006. „Franța 2008 este experimentată. Acum doi ani aveam mai mulți tineri. Este un avantaj pentru noi. Franța produce teamă. Sunt destule echipe cărora le e frică de noi“, a spus Makelele.

    prosport.ro
    Zbor pana la stele.

  3. #66
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Site-ul francez Maxifoot a dezvaluit un grup de jucatori ce ar putea fi convocati de selectionerul Raymond Domenech in perspectiva turneului final, unde “cocosii” ii vor intilni pe “tricolori” in primul meci al grupei C. Iata lotul prezentat de Maxifoot, cu comentariile jurnalistilor din Hexagon!

    Portari: Coupet (”incontestabil”); Landreau (”pentru a nu se bulversa ierarhia”); Mandanda (sau Frey)

    Fundasi: Thuram (foto), Abidal, Gallas, Sagnol (”nici o surpriza”); Evra, Squillaci si, probabil, Mexes li se vor alatura; Escude are si el sanse, iar “Sagna ar putea sa-i ia fata lui Clerc daca va fi nevoie de un al doilea fundas lateral dreapta”

    Mijlocasi: Makelele, Vieira, Toulalan (”sigur”) si, e posibil, Lassana Diarra pentru faza defensiva; in ofensiva, Ribery, Malouda, Govou si Nasri “vor face calatoria. Daca se elibereaza un loc, ar putea aparea si Ben Arfa sau Valbuena”.

    Atac: Henry, Anelka, Benzema “asteptati. Pentru ultimul loc se bat Djibril Cisse si Trezeguet”.

    ifotbal.ro
    Zbor pana la stele.

  4. #67
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Vieira: “Romania? Surpriza”

    Patrick Vieira, capitanul “nationalei” Frantei, crede ca “Romania poate fi surpriza grupei C la Campionatul European. Are multi jucatori de un nivel excelent”. “Cocosul” isi atentioneaza coechipierii: “N-avem dreptul la nici o eroare. Nici un meci nu va fi usor. Insa Franta are valoare, si individuala, si colectiva, pentru a se impune”. Duminica, Vieira a jucat excelent pentru Inter (2-0 cu Fiorentina), fiind declarat omul meciului de catre Gazzetta dello Sport. “Guvernatorul liniei mediane, francezul a traversat terenul in lung si-n lat, transmitind siguranta colegilor. Rateaza doua goluri intr-un minut, apoi are o actiune extraordinara la deschiderea scorului. A riscat o data, in minutul 90, cind l-a faultat pe Jorgensen si a luat un cartonas galben care il va face sa piarda partida de la Torino. Nota: 7,5.

    ifotbal.ro
    Zbor pana la stele.

  5. #68
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    “Nu sintem incintati ca jucam cu Italia, nici olandezii ca-i vad pe romani”

    Raymond Domenech ar vrea o regula speciala: “E pacat ca nu se poate face ceva ca echipele care au luptat in preliminarii in aceeasi serie sa nu se mai intilneasca si in grupele unui turneu final”. Selectionerul Frantei a acceptat sincer ca “nici noi nu sintem incintati sa jucam din nou cu Italia, cum nici olandezii nu sint incintati ca-i vad iarasi pe romani”. Selectionerul Frantei are o multime de batai de cap inainte sa anunte lotul largit pentru turneul final. Dar nu-si face griji ce le va spune jucatorilor care nu vor fi opriti in grupul definitiv. “N-am nici un cuvint pentru ei. Ce le-as putea zice? Imi pare rau? Baietilor nu le pasa de asemenea replici. Esti mai bun, dar nu joci? N-am ce sa le explic. Am vorbit cu 45 de fotbalisti si le-am spus: <Sinteti in vederile mele, fiti pregatiti!>”.

    Nu este de acord cu programul incarcat care-i sufoca uneori pe jucatori: “Intr-un sezon, Gallas a bifat 75 de meciuri la Chelsea! Daca te gindesti la cite saptamini ar reprezenta, te intrebi cum a reusit. E imposibil: juca si noaptea? O cadenta infernala”.

    ifotbal.ro
    Zbor pana la stele.

  6. #69
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Probleme mari la “cocosi”!

    Zece din cei 11 posibili titulari ai “nationalei” Frantei pentru meciul contra Romaniei la Euro (9 iunie, Zurich) au dificultati in acest sezon. Exceptia este Franck Ribery, care joaca foarte bine meci de meci la Bayern Munchen si nu este accidentat. In rest, numai probleme. Selectionerul Domenech trebuie sa lucreze serios in cantonamentul de la Tignes, inainte de Euro.

    Coupet (35 de ani) - 14 meciuri la Lyon; revenit dupa o grava ruptura de ligamente incrucisate la genunchi, portarul lui Domenech este departe de capacitatea maxima si nu mai ofera coechipierilor linistea de dinaintea accidentarii

    Sagnol (31 de ani) - 6 meciuri, 0 goluri; ghinioanele continua; absent intre aprilie si noiembrie 2007, dupa o operatie suferita la ligamente si la menisc, apoi victima unei duble hernii de disc; miercuri, cu Frankfurt, inca o contuzie la picior. “Acesta este cel mai dificil sezon al carierei”.

    Thuram (36 de ani) - 14 meciuri, 0 goluri; la a doua stagiune pe Camp Nou, veteranul Frantei (138 selectii) a fost utilizat destul de putin de antrenorul Barcelonei; “Deja se vad limitele sale. Nu mai e la fel de vivace”, a comentat presa franceza

    Gallas (30 de ani) - 28 meciuri, 4 goluri; “carapacea lui Gallas s-a fisurat in ultimul timp. Cu Birmingham (2-2) si-a pierdut singele rece, cu Chelsea a gresit de citeva ori si a fost dur criticat in Anglia. In plus, Lee Dixon, fost jucator al londonezilor, pune la indoiala calitatile sale de lider”

    Abidal (28 de ani) - 26 meciuri, 0 goluri; fundasul stinga a admis: “Nu sint multumit de randamentul meu. Incerc sa fiu la suta la suta, dar nu e usor; a inceput bine sezonul la Barcelona, dar n-a continuat la fel

    Ribery (25 de ani) - 25 meciuri, 7 goluri; “Cind l-am angajat, parca am fi cistigat la Loto”, a declarat Beckenbauer, fericit ca micutul mijlocas joaca excelent la Bayern

    Vieira (31 de ani) - 12 meciuri, 2 goluri; sezon foarte greu pentru capitanul Frantei; a jucat putin la Inter din cauza accidentarilor, fiind titular doar de 9 ori in Serie A; in ultimele meciuri a jucat mai bine

    Makelele (35 de ani) - 15 meciuri, 0 goluri; inca important la recuperare, dar n-a fost folosit prea mult in acest campionat la Chelsea

    Malouda (27 de ani) - 18 meciuri, 1 gol; performant in primele meciuri la Chelsea, fostul lyonez n-a mai prins prea des echipa de baza in ultima vreme; cind a jucat, n-a confirmat

    Anelka (29 de ani) - 29 meciuri, 11 goluri; de cind s-a transferat de la Bolton la Chelsea, virful evolueaza mult mai rar; a bifat in total 11 partide, dintre care numai 5 ca titular

    Henry (30 de ani) - 25 de meciuri, 7 goluri; venit cu surle si trimbite de la Arsenal, Henry nu-si gaseste locul la Barcelona; antrenorul Rijkaard l-a plasat pe aripa stinga si francezul nu da randamentul asteptat.

    ifotbal.ro
    Zbor pana la stele.

  7. #70
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Președintele FRF, Mircea Sandu, a declarat, pentru AFP, că România și Franța vor termina la egalitate, fără goluri, meciul de la turneul final al Campionatului European din Austria și Elveția, adăugând că Italia va încheia pe primul loc grupa C, în care se mai află și Olanda.
    "Pronosticul meu? Un meci nul al României fără gol cu Franța (n.r. - programat la 9 iunie), la fel ca la Saint-Etienne în 1994 (n.r- în preliminariile Euro-96), chiar dacă aș prefera un 2-2 pentru spectacol", a declarat Sandu.
    În opinia șefului FRF, această remiză ar fi "bună pentru cele două echipe, deoarece o înfrângere le-ar diminua șansele și pentru că nu ar exista un perdant înainte de reîntâlnirea din octombrie", în cadrul preliminariilor Cupei Mondiale din 2010.
    Deși consideră Franța și Italia "favoritele" grupei C, Sandu mizează mai degrabă pe Squadra Azzurra pentru a încheia pe locul 1. "Sunt două favorite, Franța și Italia, și alte două echipe (România, Olanda) care trebuie să producă surpriza. Însă pronosticul meu este că Italia va termina pe primul loc în grupă, iar apoi totul este deschis", a subliniat oficialul FRF.
    "Franța este o echipă tehnică, foarte bună în plan tactic. Însă Italia este o echipă puternică, care joacă în apărare și contraatacă, excelând în arta conservării avantajului la scorul la care a marcat", a menționat Sandu.

    Mediafax

    Deie Domnul....
    Zbor pana la stele.

  8. #71
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    293% cereri de bilete in Italia pentru meciul de la Euro cu Romania!

    Italienii s-au inghesuit la bilete pentru turneul final din Elvetia si Austria. Mai mult la meciurile cu Franta si Olanda, si mai putin la partida de pe 13 iunie, contra “tricolorilor”. Cum numarul celor ce au solicitat tichete inscriindu-se pe site-ul FIGC a depasit cu mult oferta disponibila, s-a procedat la tragerea la sorti. Pentru jocul cu Romania, au existat 2,93 de candidati pe bilet, in timp ce pentru celelalte doua intilniri ale grupei C bataia a fost crincena. De 4,24 ori mai multe cereri decit bilete la Italia - Olanda si de 4,16 ori la Italia - Franta.

    ifotbal.ro
    Zbor pana la stele.

  9. #72
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Mijlocașul echipei Bayern Munchen, Franck Ribery, a declarat că reprezentativele Franței, Germaniei, Olandei și Italiei sunt principalele favorite la câștigarea turneului final al Campionatului European din Austria și Elveția, informează, joi, cotidianul Gazzetta dello Sport.
    "Campionatul European este o competiției dificilă, dar va trebui să facem lucruri bune. Favoritele sunt Franța, Germania, Olanda și Italia, dar trebuie să fim atenți la surprize. Pot spune că sunt unul dintre liderii naționalei franceze și am o relație bună cu selecționerul Raymond Domenech", a spus Ribery.
    Internaționalul francez consideră că este urmașul lui Zinedine Zidane. "Este adevărat, eu sunt urmașul lui lui Zidane. Joc pe același post pe care a evoluat și el, dar am și calitățile lui", a afirmat Ribery, care consideră că marele său eșec este pierderea finalei Cupei Mondiale din 2006 în fața Italiei: "Am făcut o partidă foarte bună, am fost mai puternici, dar penaltiurile sunt o loterie. Medalia de argint nu înseamnă nimic, aș fi preferat o poză cu trofeul în mâinile mele".Franck Ribery, în vârstă de 25 de ani, a câștigat în acest sezon Cupa Ligii și Cupa Germaniei și se află în cursă pentru cucerirea titlului de campion în Bundesliga și a Cupei UEFA.
    Franța va fi adversara României la turneul final al Campionatului European, cele două făcând parte din grupa C, alături de formațiile Italiei și Olandei.

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  10. #73
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Echipa națională a Italiei, adversara României la turneul final al Campionatului European din Austria și Elveția, va disputa un meci amical în compania reprezentativei Braziliei la 11 februarie 2009, la Londra, a anunțat, joi, agenția Kataweb.
    Oficialii celor două federații au decis ca partida să aibă loc la Londra, dar nu s-a hotărât dacă se va juca pe stadionul Wembley sau pe Emirates, arena formației Arsenal.
    Ultima întâlnire dintre Italia și Brazilia a avut loc la Lyon, la 8 iunie 1997, și s-a terminat la egalitate, scor 3-3.
    Italia va fi adversara României la turneul final al Campionatului European, cele două echipe făcând parte din grupa C, alături de formațiile Franței și Olandei.

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  11. #74
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Ribery nu-i baga in seama pe “tricolori”

    Mijlocasul francez se arata convins ca echipa Romaniei nu va iesi din grupele Euro. Intr-un interviu acordat cotidianului italian “La Gazzetta dello Sport”, Frank Ribery a zis: “Campionatul European este o intrecere complicata. Va trebui ca noi sa facem o treaba buna. Favoritele sint Franta, Germania, Olanda si Italia”. Totusi, viitorul rival al “tricolorilor”, care vor fi la CE in grupa cu Franta, Olanda si Italia, a lasat si o doza de indoiala: “Va trebui sa fim foarte atenti si la surprize”.

    ifotbal.ro
    Zbor pana la stele.

  12. #75
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Henry: “Vom fi puternici la Euro”

    Golgeterul “nationalei” Frantei, Thierry Henry, 44 de goluri in 98 de partide, a declarat: “Paradoxal, faptul ca am suferit in preliminarii e un lucru bun. De fiecare data cind ne-am chinuit ca sa ne calificam, am facut un turneu final excelent. Dovada, Euro 2000″. Atacantul Barcelonei a incheiat: “Vom fi puternici la Euro. Nu spun ca vom fi campioni, dar putem fi”.

    ifotbal.ro
    Zbor pana la stele.

  13. #76
    sport legend
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,362
    Reputatie
    1
    Pe francezi am cea mai mare ura din toata grupa, de cand ne-au facut tigani ! Sper sa iasa pe 4 .

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Ce bine ar fi sa necalificam, dar suntem oare in stare ? Avem cu cine ? Din gura suntem puternici sa vedem cum v-a arata echipa pe teren. Multa bafta !
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  15. #78
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,987
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Geografu View Post
    Henry: “Vom fi puternici la Euro”

    Golgeterul “nationalei” Frantei, Thierry Henry, 44 de goluri in 98 de partide, a declarat: “Paradoxal, faptul ca am suferit in preliminarii e un lucru bun. De fiecare data cind ne-am chinuit ca sa ne calificam, am facut un turneu final excelent. Dovada, Euro 2000″. Atacantul Barcelonei a incheiat: “Vom fi puternici la Euro. Nu spun ca vom fi campioni, dar putem fi”.

    ifotbal.ro
    Henry nu prea e in forma si multi in Franta se intreaba daca are loc in primul 11.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,362
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ferko View Post
    Ce bine ar fi sa necalificam, dar suntem oare in stare ? Avem cu cine ? Din gura suntem puternici sa vedem cum v-a arata echipa pe teren. Multa bafta !
    Cu Radoi la mijloc care ii e frica sa bage picioru ..

  17. #80
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    `Henry nu prea e in forma ` antrenorul francezilor e cel putin ciudat nu prea conteaza pentru el daca e in forma sau nu,sunt sigur ca Henry va fi titular , sper sa joace super bine(numai impotriva noastra NU) si francezi sa castige competita.
    hmm abea astept sa inceapa euro,vai doamne daca cumva reusim sa casitgam un meci ce ma rup :X:X...daca nu castigam ma rup de suparare deci din acest punct de vedere e bine oricum

  18. #81
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    EURO 2008: Van Basten a anunțat lotul extins al Olandei

    Selecționerul echipei naționale a Olandei, Marco van Basten, a anunțat astăzi lotul extins de 30 de jucători pentru Campionatul European din Austria și Elveția, unde echipa batavă va întâlni în Grupa C România, Franța și Italia, informează site-ul oficial al Federației Olandeze.

    Lotul extins al Olandei pentru EURO 2008:

    Portari: Sander Boschker (FC Twente), Edwin van der Sar (Manchester United), Maarten Stekelenburg (Ajax), Henk Timmer (Feyenoord).

    Fundași: Wilfred Bouma (Aston Villa), Tim de Cler (Feyenoord), Urby Emanuelson (Ajax), John Heitinga (Ajax), Kew Jaliens (AZ Alkmaar), Joris Mathijsen (Hamburg), Mario Melchiot (Wigan Athletic), Andre Ooijer (Blackburn Rovers).

    Mijlocași: Ibrahim Afellay (PSV Eindhoven), Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord), Orlando Engelaar (FC Twente), Nigel de Jong (Hamburg), Denny Landzaat (Feyenoord), Hedwiges Maduro (Valencia), Clarence Seedorf (AC Milan), Wesley Sneijder (Real Madrid), Rafael van der Vaart (Hamburg), Demy de Zeeuw (AZ Alkmaar).

    Atacanți: Ryan Babel (Liverpool), Klaas Jan Huntelaar (Ajax), Danny Koevermans (PSV Eindhoven), Dirk Kuyt (Liverpool), Ruud van Nistelrooy (Real Madrid), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Real Madrid), Jan Vennegoor of Hesselink (Celtic).

    Jucătorii olandezi vor pleca și într-un scurt cantonament, iar în următoarea fază Van Basten va selecta 26 de fotbaliști, urmând ca lista definitivă, de 23 de jucători, să fie publicată până cel mai târziu la 28 mai, data limită stabilită de UEFA.

    Olanda va juca în Grupa C, împotriva Italiei (9 iunie), Franței (13 iunie) și României (17 iunie).
    http://realitatea.net/188161_EURO-20...rnational.html
    Din lot lipsesc: Boulahruz, van der Meide, van Bommel, Davids, Kluivert si altii.

  19. #82
    redd ReD_Devil's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Galati
    Posts
    650
    Reputatie
    1
    Franta e favorita la castigarea grupei,implicit la calificarea in sferturi,si am mai pus si Romania...nu stiu cat de obiectiv am fost la a 2-a optiune
    Last edited by ReD_Devil; 9th May 2008 at 15:23.
    [B][I][SIZE="2"]"Nothing is permanent in this wicked world - not even our troubles."[/SIZE][/I][/B]
    [B][SIZE="2"]Charlie Chaplin[/SIZE][/B]

  20. #83
    Pinguin radical BBB's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3,781
    Reputatie
    1
    Cea mai slaba echipa din grupa este Franta. Apoi urmeaza Romania. Probabil se vor califica Olanda si Italia. Romania poate obtine maxim 4 puncte, 3 cu Franta si 1 cu Olanda

  21. #84
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Eu zic ca se vor califica mai departe Franta si Italia, sau poate.....Romania si Italia

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •