View Poll Results: Cine se califica ?

Voters
39. You may not vote on this poll
  • Elvetia

    11 28.21%
  • Cehia

    23 58.97%
  • Portugalia

    37 94.87%
  • Turcia

    5 12.82%
Multiple Choice Poll.
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 32 of 32

Thread: EURO2008: Grupa A: Elvetia, Cehia, Portugalia, Turcia

  1. #22
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Atacantul ceh Jan Koller, în vârstă de 35 de ani, cel mai bun marcator din toate timpurile al naționalei țării sale, a anunțat, marți, în cadrul unei conferințe de presă, că își va încheia cariera internațională după Campionatul European din Austria și Elveția (7-29 iunie), informează AFP.
    "Este o decizie definitivă, nimic nu o mai poate schimba. Mă simt foarte legat de selecționerul Karel Bruckner. Cred că timpul meu va expira după Euro-2008", a subliniat Koller, pentru cotidianul praghez Dnes.
    Selecționerul Cehiei, Karel Bruckner, în vârstă de 68 de ani, a dezvăluit recent că va renunța la funcție după Euro-2008.
    Koller, care evoluează în prezent la formația FC Nurnberg, are în palmares 85 de meciuri și 52 de goluri marcate pentru echipa națională a Cehiei.
    Jan Koller, originar din satul ceh Smetanova Lhota, din sudul Boemiei, a debutat în fotbalul "mare" la Sparta Praga, la vârsta de 20 de ani, după care și-a continuat cariera la Lokeren și Anderlecht (Belgia), Borussia Dortmund (Germania), AS Monaco (Franța) și FC Nurnberg (Germania).
    Jan Koller a marcat pentru prima dată în tricoul echipei naționale chiar la debutul său în prima reprezentativă, în 9 februarie 1999, la Bruxelles, într-un meci cu Belgia, încheiat la egalitate, scor 1-1.
    Cehia va evoula în grupa A la Euro-2008, urmând să întâlnească Elveția (în 7 iunie, la Basel), Portugalia (în 11 iunie, la Geneva) și Turcia (în 15 iunie la Geneva).

    Mediafax
    Zbor pana la stele.

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,362
    Reputatie
    1
    Portugalia si Cehia .

  3. #24
    redd ReD_Devil's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Galati
    Posts
    650
    Reputatie
    1
    cea mai "clara" grupa...Portugalia si Cehia ...exact in ordinea asta
    [B][I][SIZE="2"]"Nothing is permanent in this wicked world - not even our troubles."[/SIZE][/I][/B]
    [B][SIZE="2"]Charlie Chaplin[/SIZE][/B]

  4. #25
    incepator neo970's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Clasamentul va fi urmator : ( Parera mea )

    1.Portugalia
    2.Cehia
    3.Turcia
    4.Elvetia
    [SIZE="5"][COLOR="Red"]Red[/COLOR] Devils [COLOR="Red"]Forever[/COLOR][/SIZE]

  5. #26
    blanco kain's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Buzau
    Posts
    4,277
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by neo970 View Post
    Clasamentul va fi urmator : ( Parerea mea )

    1.Portugalia
    2.Cehia
    3.Turcia
    4.Elvetia
    1.Portugalia
    2.Turcia
    3.Cehia
    4.Elvetia
    [B]"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.[/B]" ([COLOR="Blue"]Albert Einstein[/COLOR])

    "[B]Di Stefano is the greatest player of all time and Kaka is the best current footballer.[/B]" ([COLOR="Blue"]Pele[/COLOR])

    ex-kainutz / RIP Antonio Puerta / RIP Marian Cozma

  6. #27
    sport legend clausisme's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    451
    Reputatie
    1
    una din gazde va iesi din grupe cel mai probabil elvetia ...iar turcii sunt ai draq si o sa treaca si ei

  7. #28
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Elvetia a inceput cu ghinion acest turneu.
    Infrangere cu Cehia , au pierdut atacantul si cel mai bun jucator din echipa Frei, antrenorul are probleme personale grave etc ...
    Cred ca e prima oara in istoria fotbalului cand echipa organizatoare a unui turneu are un astfel de debut
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #29
    sport legend carlo's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Werderland
    Posts
    1,144
    Reputatie
    1
    Portugalia o vad in finala,Turcia nu face nici un punct la acest turneu.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,362
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristian Rapid View Post
    Portugalia si Cehia .
    Oi fi avut dreptate ?

  10. #31
    fan Gica Chioru
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,990
    Reputatie
    1
    Daca Turcia si Cehia termina ultimul meci din grupa la egalitatea sferturile se decid la penaltiuri pentru grupa A.

    Cehia a pierdut cu 3-1 in fata Portugaliei care este matematic calificata in sferturi la Euro 2008, in timp ce Turcia a batut Elvetia cu 2-1 in prelungiri. Cele doua echipe au acelasi numar de puncte, acelasi numar de goluri marcate si acelasi numar de goluri primite.

    Conform articolului 7.08 al UEFA, daca doua echipe aflate la egalitate joaca ultimul meci din grupa, acesta va fi decis la lovituri libere daca nu se stabiliste pana la finalul celor 90 de minute castigatoarea.




    Sport.ro

  11. #32
    YNWA Ferdininho's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Undeva in Vest
    Posts
    2,081
    Reputatie
    1
    După eliminarea Cehiei de la Euro, Dusan Uhrin jr. a fost propus de federația de la Praga pentru postul de antrenor al primei reprezentative, în locul lui Ka­rel Bruckner. Pe listă se aflau 10 antrenori, dar Uhrin jr. era creditat cu șanse extrem de mari să preia postul.

    “Sînt prea tînăr, Poate peste zece ani”

    Antrenorul Timișoarei a refuzat, însă! Motivul său: “Sînt prea tînăr”.

    “Deocamdată nu mă gîndesc la asemenea lucruri, pentru că nu e momentul. Am început un drum la Poli și vreau să-l duc pînă la capăt. Nu se pune problema să renunț acum, nici măcar pentru echipa națională!”, a spus cehul, aflat în cantonament cu Poli, la Debrecen. “Vreau să mai antrenez cel puțin 10 ani la echipe de club. Doar atunci consider că voi fi destul de pregătit pentru echipa națională”, a adăugat Uhrin, care nu e dorit doar la reprezentativa Cehiei, ci și în Emiratele Arabe. “O altă ofertă pe care n-o pot onora. Familiei mele i-ar fi foarte greu acolo și, dacă nu ar veni, probabil mi-ar fi mie foarte greu fără ea”, a explicat Dusan Uhrin.

    “Nu-i ca românii”

    Impresionat de atașamentul arătat de Uhrin, Marian Iancu s-a felicitat pentru decizia de a-l aduce pe ceh. “Nu mi-a spus nimic de aceste oferte, dar nici nu era nevoie. Cunosc bine relația noastră, gîndim la fel”, a spus Iancu. “Modul lui de a gîndi lucrurile e total diferit de al nostru, al românilor. Asta îmi dovedește încă o dată că am fost inspirat cînd m-am zbătut să-l aduc. Avem de învățat multe de la el”, a adăugat șeful lui Poli.

    Sursa violamania
    LIVERBIRD UPON MY CHEST!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •