Page 6 of 397 FirstFirst ... 456781656106 ... LastLast
Results 106 to 126 of 8332

Thread: Stiri externe

  1. #106
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Wow..inseamna ca va fi o competitie tare American Cup, acum chiar imi pare rau ca nu participa si o romanca
    Multumim de informatii Tess!!!
    www.fangymnastics.com

  2. #107
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumim, Tess

    Din cate am inteles, la American Cup, in afara americancelor, competitia este extrem de slaba.
    alyssa Brown (Canada), Xiao TingTing (China), Nathalia Sanchez (Columbia) si Joeline Moebius (Germania). Era incerta prezenta lui Jade Barbosa.
    Marturisesc ca despre TingTing nu stiu nimic
    Pentru noi, costurile ar fi fost prea mari. In plus, am impresia ca pe 8 martie mai este si competitia din Italia,d eci probabil ca o sa fie timp si de castigat experienta.

    Se pare ca aceasta American Cup este creata mai degraba pentru promovarea gimanstelor din SUA (nu stiu cum este si pentru baieti, sincer), pentru setarea unui avantaj moral al americancelor si pentru atragerea sponsorilor.

  3. #108
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    CU Ting Ting am vazut niste exercitii interesante la paralele....am mai discutat despre ea acum ceva vreme.
    Chiar daca americancele nu au concurenta din exterior...concurenta e intre ele, iar orgoliile sunt mari intre Johnson si Liukin ( parerea mea). Va fi interesant
    www.fangymnastics.com

  4. #109
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Zecele Nadiei luat la American Cup in Madison Square in 1975 la sol (solul Nadiei cu dublu salt ce a lipsit la Montreal 76) a fost primul ce a facut valva. Shawn a castigat anul trecut. Participarea internationala acum e mai modesta poate de unde americanii se cred cei mai tari, dar competitia e de renume. Avem un reprezentant la baieti prin Flavius si sper sa faca un concurs bun. In ceea ce priveste concursul fetelor astept cu nerabdare noile exercitii si note de plecare. Cred ca exercitiile prezentate acum vor fi cele de la Olimpiada.

  5. #110
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Mea culpa, a fost 1976 nu 1975. Dar a fost American Cup, a fost Madison Square a fost sol cu dublu salt si a fost 10.
    http://www.youtube.com/watch?v=13RHDP25TTI

  6. #111
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim Tess....imi place intotdeauna sa revad exercitii d-ale Nadiei, mai ales pentru faptul ca nu eram pe vremea aia
    www.fangymnastics.com

  7. #112
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Cu placere cu toate ca nu eu am filmat M-am gandit de multe ori cum ar fi fost daca Nadia pastra dublu saltul la sol si ii iesea la Montreal...

  8. #113
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Cu placere cu toate ca nu eu am filmat M-am gandit de multe ori cum ar fi fost daca Nadia pastra dublu saltul la sol si ii iesea la Montreal...
    Multumim, Tess, pentru aceasta evolutie...eu nu o stiam, dar ce frumos!!!! Da, probabil ca daca ar fi pastrat dublul si la Montreal, Nelli Kim ne-ar fi urat si mai mult, nu ar fi apucat sa ia nici macar un aur la individual

  9. #114
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Se pare ca Nastia Liukin are la paralele nota de plecare undeva pe la 7.6 (Wow!!!)
    Multi zic ca e doar un zvon, iar altii ca este adevarat.
    Eu cred ca e putin exagerat...


    Solul Dariei Joura este pregatit de Adriana Pop si se pare ca va avea din punct de vedere tehnic urmatoarele elemente:
    -dublu intins
    -whip+triple full ( nu stiu care e acest element...daca poate sa-mi explice si mie cineva )... triple full e cumva 1080-ul?
    -900+salt inainte
    -dublu echer/tsukahara
    Last edited by mikeyy; 23rd February 2008 at 16:23.
    www.fangymnastics.com

  10. #115
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    WOWWWWW, si pentru Daria Joura, si pentru Nastia...in felul acesta, Daria va fi o competitoare de varf atat la individual-compus, cat si la sol. triple full cred ca este, intr-adevar 1080-ul, ca altceva triplu inca nu a aparut, cel putin deocamdata.

    In alta ordine de idei, una din junioarele de top olandeze, Imke Glas, s-a accidentat prin octombrie 2007, efectuand o saritura in timpul antrenamentelor (conform anuntului pus pe gymworld la acea vreme de DutchFan). Atunci se spunea ca va ramane paralizata (ceea ce face sa fie al doilea caz de genul acesta din 2007, socotind-o si pe chinezoaica de la Nationalele Chinei). Din fericire, stirile recente (Turnfan1987) spun ca acum merge, intr-o situatie asemenatoare fiind si chinezoiaca

    Oricum, aceste doua incidente parca te fac sa te gandesti cat de prostesc este acest cod de punctaj, mai ales daca ne gandim la Nastia cu 7.6 la paralele (eu sper sa nu fie asa:d) sau la gimnastul Yang Wei, despre care se spuna ca este absolut imbatabil datorita notelor sale mari de plecare. Tinand cont de aceasta evolutie a gimnasticii, poate la JO vom vedea triplu salt la sol:O, ca pentru surub cvadruplu deja sunt incercari si anunturi din partea lui Cheng Fei.
    Last edited by crisloregym; 23rd February 2008 at 20:42.

  11. #116
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    conform unui articol scanat si postat pe gymnet, apoi de Lina pe gymworld, vestile din Franta ar fi:

    1. Marine Debauve, campioana la individual compus la Europenele din 2005, a revenit in activitate
    2. Nelu Pop a fost numit ca antrenor asistent al lotului Frantei, dupa scandalul cu Yves Kieffer, antrenorul coordonator, care si-a prezentat demisia.

  12. #117
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    ce ma intristeaza accidentele astea....dar se pare ca Imke s-a recuperat cat de cat, a avut mare noroc:
    http://www.imkeglas.nl/Imke%20in%20turnhal.wmv
    asta e un filmulet de pe site-ul ei, din ianuarie...cand se antreneaza cu celelalte fete. se vede ca nu poate face tot ce fac ele, dar e f bine fata de noiembrie, cand s-a accidentat.

  13. #118
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ioana, stii cumva daca Imke ia in considerare posibilitatea de a continua gimnastica de performanta, sau daca mai are posibilitatea aceasta. Sau imaginile au fost facute la o simpla vizita la sala ei de gimnastica? Oricum, este uimitor faptul ca dintr-un scaun cu rotile a ajuns aici!!! sa faca cumpana si celelalte elemente

  14. #119
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    am incercat sa citesc pe site-ul ei stirile: http://www.imkeglas.nl/nieuwspagina.htm
    ce am inteles este ca inca se recupereaza, pe 2 februarie a fost prima zi de scoala dupa 3 luni (accidentul s-a intamplat in noiembrie) si acum (pe 16 febr) este in fine acasa. inca se mai duce sa vada competitii de gimnastica si mai face exercitii, dar e mai mult pt ca, desi fizic s-a recuperat f repede, mental inca nu e recuperata. inca nu stie ce sa faca in timpul liber si nu s-a obisnuit cu ideea de a nu mai face gimnastica.

    fragmentul acesta m-a impresionat (12 februarie):
    "Ook de toekomst is voor Imke best wel onzeker. Wat ga ik straks met mijn vrije tijd doen , hoe zal het weer op school gaan, kan ik nog aan sport doen, zijn toch vragen waar wij denken dat Imke mee worstelt. En hoewel Imke in Heliomare lichamelijk bij de toppers hoort zal ze thuis toch haar beperkingen ondervinden. Ze is ook niet echt een prater en wanneer je vraagt hoe het met haar gaat is het antwoord meestal... "goed" . Dit geheel uit zich in Hyperventilatie. Het afgelopen weekend begon ze over haar hele lijf te trillen en ze had het gevoel dat haar hart oversloeg. Ze kreeg het wat benauwd en het hele vertrouwen in haar eigen lijf was eigenlijk een beetje weg."

    Viitor e nesigur pentru Imke. Ce-o sa fac in timpul meu liber, cum imi va merge la scoala, mai pot face sport, sunt intrebari care o macina pe Imke. Si, in timp ce, in centrul de recuperare Heliomare, este printre cei mai buni, acasa va avea probleme (va fi limitata in a face anumite lucruri). Ea nici nu este o vorbareata, de fiecare data cand o intreaba cineva ce mai face raspunde cu..."bine". Asta genereaza cateodata in hiperventilatie. Weekendul trecut a inceput sa tremure din tot corpul si a avut sentimentul ca inima ii inceta sa-i bata. S-a speriat si ultimul pic de incredere in propriul corp a parasit-o.

    (scuze, traducerea nu-i cea mai buna)

  15. #120
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim Ioana pentru aceste informatii si pentru traducere.
    Imi pare rau de Imke, a afectat-o accidentarea....si din cate mi-am dat seama e predispusa la atac de panica.
    www.fangymnastics.com

  16. #121
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumim, Ioana...stai bine cu olandeza

    Pacat sa aud ca in loc sa fie fericita ca si-a recapatat capacitatea locomotorie are atacuri de panica. Poate parintii vor sti sa o indrepte catre altceva, poate studia sa devina antrenoare sau arbitra de gimnastica, ca sa nu se rupa total de acest sport, dar cred ca aici parintii si prietenii pot sa ii fie alaturi, ajutand-o sa isi propuna noi obiective in viata, astfel incat sa stie ca viata ei are un scop. Eu sper sa se intample asa

  17. #122
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    cu placere, macar atat sa iasa si din sederea mea in Olanda

    cred ca procesul de readaptare dupa atatia ani de gimnastica e f greu...e un copil caruia i s-a luat cea mai pretioasa jucarie...si eu sper sa aiba taria sa-si revina si sa se reorienteze.
    va reusi ea pana la urma...cel mai important e ca acum e acasa cu familia si incepe sa duca o viata mai "normala".

  18. #123
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Cupa Rusiei

    De pe gymword, am aflat cateva vesti privitoare la acest concurs..inca nu e clara situatia,dar va voi tine la curent cu tot ce se intampla.
    Pana acum au avut loc calificarile:
    1.Semenova 58.400
    2.Klyukina 58.350
    3.Afanasyeva 58.300
    4..............???
    5.Yulia Lozhechko
    6...........????
    7.Ana Pavlova

    Pavlova a atins cu mana la aterizarea de la sarituri...o saritura cu nota de plecare 6.5 ( o fi saritura Amanar?).
    Afansyeva a fost liderul clasamanentului pana la ultimul aparat,la,sol, unde a fost un dezastru.
    Zamo a terminat pe 18,datorita unei accidentari la spate si s-a anuntat ca nu va participa la Europenele din Franta.
    Concursul continua...
    www.fangymnastics.com

  19. #124
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    French Team Test

    Pe 23 februarie a avut loc la Paris o competitie pentru a desemna componenta echipei pentru europene si bineinteles pentru JO de la Beijing.

    Gimnasta care a impresionat in mod placut este Pauline Morel ( eu nu am mai auzit de ea ) care si-a imbunatatit foarte mult integralele. La sarituri a facut un DTY, la paralele si-a adaugat o Shaposhnikova si un Pak, la barna are 1080 la coborare, iar la sol a prezentat un dublu intins. Scorul per total a fost de aproximativ 59.000.

    Isabelle Severino nu a concurat la paralele, dar la restul aparatelor a aratat o forma buna. Pentru sol si-a ales un tango.
    Cassy Vericel a avut o barna frumoasa, iar la sol a avut un exercitiu usurat datorita faptului ca inca se recupereaza dupa o accidentare la glezna. Am inteles ca si ea are o noua melodie pentru sol, dar nu sunt prea incantati fanii de alegere
    Cassy a fost intrebata despre ce pregateste la sol, iar ea a zis ca are in gand urmatoarele diagonale ( tineti-va bine)
    -dublu intins
    -double arabian
    -Dos Santos
    -triplu twist
    -dublu echer
    -3/2 twist+front twist+3/2 twist forward
    Dintre aceste 6 diagonale, pe care e capabila sa le faca, va alege 5 pentru solul de la europene si pt JO.
    Oare cam cat va fi nota ei de plecare...daca Vlad ne-ar putea spune asa aproximativ.
    Last edited by mikeyy; 26th February 2008 at 11:40.
    www.fangymnastics.com

  20. #125
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    De pe gymword, am aflat cateva vesti privitoare la acest concurs..inca nu e clara situatia,dar va voi tine la curent cu tot ce se intampla.
    Pana acum au avut loc calificarile:
    1.Semenova 58.400
    2.Klyukina 58.350
    3.Afanasyeva 58.300
    4..............???
    5.Yulia Lozhechko
    6...........????
    7.Ana Pavlova

    Pavlova a atins cu mana la aterizarea de la sarituri...o saritura cu nota de plecare 6.5 ( o fi saritura Amanar?).
    Afansyeva a fost liderul clasamanentului pana la ultimul aparat,la,sol, unde a fost un dezastru.
    Zamo a terminat pe 18,datorita unei accidentari la spate si s-a anuntat ca nu va participa la Europenele din Franta.
    Concursul continua...
    Interesante punctajele...ma gandesc pe cine o sa "arunce" rusii la individual compus, desi probabil ca raspunsul ar fi: Semenova

  21. #126
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu cred ca pe Semenova..ea nu prea straluceste la sarituri si sol, la barna nu e constanta si cred ca rusii o sa o pastreze pt paralele unde are sanse mari la aurul olimpic. Pentru individual cred ca vor merge pe mana lui Lozhecko.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •