Page 3 of 397 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 8332

Thread: Stiri externe

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Catalin, Mia, a fost placerea mea. Cu patinajul artistic ar fi trebuit sa ma delectez si eu aseara, dar am cedat TV-ul tatei. Nu-i nimic, ma voi delecta in seara asta. Si mie mi-au placut mult interviurile acestea, este extraordinara fatita aceasta si chiar ar merita aur olimpic

    Multumesc mult pentru floricica
    Pacat ca nu ai vazut aseara patinajul. A fost un spectacol fantastic!
    vizionare placuta in aceasta seara si in zilele urmatoare!

  2. #44
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumesc, Cata.

    Pai, normal, cu conditia sa ia si ale noasre aurul!!! De aceea am spus ca merita O medalie de aur, poate sa fie la sarituri sau la un aparat la care noi nu o sa ne luptam pentru aur. Dar pe echipe, daca e sa nu fim noi, prefer sa fie China...macar ar fi mai modeste.

  3. #45
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    http://www.prosport.ro/articole/abuz...antrenor/74863
    Exact despre ce a aparut sapt trecuta pe intlgymanst despre antrenorul Frantei si ne-a tradus Cristina......

    PS: Cristina cred ca Prosportul s-a inspirat de la tine
    www.fangymnastics.com

  4. #46
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    http://www.prosport.ro/articole/abuz...antrenor/74863
    Exact despre ce a aparut sapt trecuta pe intlgymanst despre antrenorul Frantei si ne-a tradus Cristina......

    PS: Cristina cred ca Prosportul s-a inspirat de la tine
    Nu m-ar deranja sa fie asa,asta insemnind ca ei citesc ce scriem noi si ar putea veni cu unele informatii ca raspuns la intrebarile pe care ni le punem.

  5. #47
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nici pe mine nu ma deranjeaza, dimpotriva ma bucur caci inseamna ca ii intereseaza sa scrie despre gimnastica, doresc sa faca acest lucru si eu consider ca este un lucru bun si benefic atat pentru gimnastica cat si pentru pasionatii acestui sport.
    www.fangymnastics.com

  6. #48
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Federatia chineza ii forteaza pe antrenori sa semeneze un contract prin care se obliga sa aiba grija ca sportivii sa nu se accidenteze pana la Jocurile Olimpice.
    "Toti antrenorii chinezi, vor semna un contract cu centrul administrativ pentru a preveni eventualele accidentari inaintea Jocurilor Olimpice. Nu vrem ca niste accidentari sa ne spulbere asteptarile pentru JO de la Beijing. Speram sa reducem numarul de accidentari la minim prin semnarea acestui contract." A declarat Zhang Peiwen - coordonatorul echipelor.

    De asemenea gimnastii au trebuit sa semneze ca nu vor consuma droguri, sau alte substant interzise de regulament.
    "Scopul acestui contract este de a-i avertiza pe gimnasti si de a evita orice incident" a declarat tot Zhang Peiwan.
    Sursa: WCSN
    www.fangymnastics.com

  7. #49
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    WOW!!!!!Dar, totusi, cum sa controlezi niste accidentari???

  8. #50
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    "avertiza pe gimnasti"....ce tare!! ca saracii s-or accidenta cu voia lor...aiurea de tot mi se pare.

  9. #51
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Avertizarea gimnastilor cred ca se refera la problema cu drogurile, ca ei aia semneaza. De accidentari semneaza contracte antrenorii.
    Mi se pare totusi ca acel contract pe care l-au semnat antrenorii nu va duce la evitarea accidentarilor ci mai degraba la ascunderea lor. Un antrenor daca i se va accidenta gimnasta in loc sa spuna ca s-a accidentat o va forta sa nu spuna si sa se antreneze in continuare, daca nu vrea sa aibe probleme. Normal ca vor sta cu ochii in 4 sa nu pateasca ceva gimnastii, dar sunt unele accidentari se intampla si n-ai ce sa faci sa le eviti.
    Iar problema cu drogurile pare normala la prima vedere, dar tinand cont de absurditatea contractului cu antrenorii, ma tem ca si contractele cu gimnastii ascund lucruri necurate. De exemplu ca li se vor da droguri si se acopera, in caz ca vor fi detectati, sa arunce vina doar asupra sportivului.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  10. #52
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu ce spui tu, Vlad, cred ca asa este...daca vor fi accidentari, le vor ascunde, nu stiu la partea cu drogurile...oricum, nu mi se par o chestie ok aceste contracte

  11. #53
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    De asemenea se vehiculeaza ca le este interzis gimnastilor sa incerce elemente noi...nu mai au voie sa faca elemnte noi care ar putea sa le aduca accidentari.
    Eu ma intreb cum de o lasa pe Cheng Fei sa faca cvadruplu la sol....sau poate il stapaneste atat de bine incat nu mai sunt probleme

    Parerea mea ca asemenea decizii sunt cam exagerate...si cred ca nu prea aduc beneficii, dimpotriva creste presiunea pe umerii gimnastilor si a antrenorilor.
    In Romania eu nu as fi de acord cu aceste contracte.....chinezii intrec orice limita
    www.fangymnastics.com

  12. 31st January 2008, 18:45

  13. #54
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Intlgymnast.com ne ofera 2 reportaje: unul referitor la Germania si altul referitor la o competitie de juniori & seniori

    1)Germania a anunta candidatele pentru echipa olimpica 2008. Acestea sunt:
    - Oksana Chusovitina , Marie-Sophie Hindermann, Anja Brinker, Katja Abel , Joeline Möbius Jenny Brunner, Kim Bui ,Lisa-Katharina Hill, Julia Hänel si Susann Herbst .
    Pentru Europenele din primavara, antrenorul coordonator are ca obiective principale: clasare pe podium la sarituri prin Chusovitina si inttrarea in finala la paralele a gimnastelor Hindermann si Brinker.

    2)Home Club Sweeps WOGA Classic 2008:
    Rebecca Bross, a inregistrat cel mai amre punctaj la individual compus atat la juniori cat si seniori, ea totalizand 58.350, cazand la toate aparatele, exceptie sarituri ( ce gluma buna ).
    Pe locul al doilea a venit o gimnasta din Rusia, Nailia Mustafina in varsta de numai 12 ani care a totalizat 57.900 !!! (wow)
    Rezultate complete:

    Echipe:
    1. WOGA 115.350
    2. Russia 114.350
    3. Australia 112.575

    Individual compus - seniori
    1. Christa Tanella (WOGA) 56.900
    2T. Ashleigh Brennan (Australia) 56.750
    2T. Kristina Vaculik (Gemini Canada) 56.750
    4. Kimberly Jacob (Superior) 55.100
    5. Anne Tritten (Netherlands) 52.950
    6. Kerby Purcell (Australia) 52.675
    7. Fiona Coley (Australia) 52.650
    8. Valeria Savelyeva (Ukraine) 52.150
    9. Ashley Quinton (Alberta Gymnastics) 51.300
    10. Momoko Sawada (Japan) 51.050

    Sarituri-seniori
    1. Kristina Vaculik (Gemini Canada) 12.850

    Paralele-seniori
    1. Nansy Damianova (Gymnix Canada) 14.650
    2. Kristina Vaculik (Gemini Canada) 14.450
    3. Ashleigh Brennan (Australia) 14.200

    Barna-seniori
    1. Ashleigh Brennan (Australia) 15.450
    2. Mattie Larson (All Olympia) 15.400
    3. Kristina Vaculik (Gemini Canada) 14.750

    Sol-seniori
    1. Mattie Larson (All Olympia) 15.350
    2. Christa Tanella (WOGA) 14.850
    3. Kristina Vaculik (Gemini Canada) 14.300

    Individual compus-juniori
    1. Rebecca Bross (WOGA) 58.35
    2. Nailia Mustafina (Russia) 57.900
    3. Viktoria Komova (Russia) 56.450
    4. Celine van Gerner (Netherlands) 54.150
    5T. Britt Greeley (Australia) 53.950
    5T. Natasja Blind (Netherlands) 53.950
    7T. Wyomi Masela (Netherlands) 52.900
    7T. Natalia Kononenko (Ukraine) 52.900
    9. Anysia Unick (Alberta Gymnastics) 51.700
    10. Sayaka Ueda (Japan) 51.400

    Sarituri-juniori
    1. Viktoria Komova (Russia) 13.750

    Paralele-juniori
    1. Samantha Shapiro (All Olympia) 15.800
    2. Nailia Mustafina (Russia) 14.800
    3. Viktoria Komova (Russia) 13.950

    Barna-juniori
    1. Rebecca Bross (WOGA) 15.700
    2. Nailia Mustafina (Russia) 15.600
    3. Samantha Shapiro (All Olympia) 15.500

    Sol-juniori
    1. Nailia Mustafina (Russia) 14.500
    2. Rebecca Bross (WOGA) 14.400
    3. Hallie Mossett (All Olympia) 14.350
    www.fangymnastics.com

  14. #55
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc Mihai. Din cite imi amintesc eu, Roberta Bross a fost a doua la individual compus la PanAmericans (dupa Johnson dar inaintea Barbosei) si parca a luat aur la sol. La Campionatele Visa 2007 s-a clasat prima la juniori. Fiind nascuta in 1993, nu cred ca are dreptul (?) in echipa SUA pentru Olimiada de anul acesta. E parte a clubului WOGA antrenata de Valeri Liukin (colega de club cu Nastia).

  15. #56
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Asa este, Bross nu are voie la Olimpiada..dar va fi un pion important la mondialele din 2009
    www.fangymnastics.com

  16. #57
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    in 2009 o ia Aluissa de departe

  17. #58
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Slava Domnului ca Bross nu este eligibila...inca una ca Shawn si nu le mai poate nimeni intrece pe americance Desi mie, una, Bross nu imi place asa de mult...Ce-i drept nici Shawn nu mi-a placut, dar ce a facut-o apoi sa imi placa a fost atitudinea ei. Ceea ce nu prea prevad sa se intampla cu Bross)

  18. #59
    sport legend Diana Filoti's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Belgium
    Posts
    589
    Reputatie
    1
    Si mie imi pare bine ca nu e eligibila Bross. E gimnasta americana tipica. Mult prea greoaie dupa gustul meu,desi f buna acrobata. Imi place insa Ivana Hong, imi place linia ei si cum "curge" pe aparate.
    Se simte foarte tare la ale noastre ca nu au sansa unor concursuri puternice acasa ! Macar sa le vada sub ochii lor la lucru pe marile vedete...si tot ar fi o experienta. E jenant ca la palmaresul Romaniei, noi nu avem o etapa de Cupa Mondiala!
    [B]ROMANIA - number one gymnastics nation![/B]
    [B]Gimnastica incepe cu ROMANIA![/B]

  19. #60
    sport legend Diana Filoti's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Belgium
    Posts
    589
    Reputatie
    1
    Si ca sa adaug ceva...lipsa banilor nu e scuza. La ce imagine eu campioane precum Simona, Maria, Andreea sau Catalina...cred ca ar putea atrage multi sponsori. Si cred ca ar putea fi organizat un concurs la Sibiu, unde sala e ca si noua, e f cocheta. Nici la DTB la Dortmund sala nu e prea mare.
    [B]ROMANIA - number one gymnastics nation![/B]
    [B]Gimnastica incepe cu ROMANIA![/B]

  20. #61
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Week-endul asta va avea loc campionatul cluburilor din Italia (prima etapa din 4, daca am inteles bine), unde vor participa cam 35 de cluburi. Unui club ii este permis sa concureze cu un gimnast strain, dar gimnastul strain poate evolua doar la un aparat.
    Vad ca este trecuta si Anamaria Tamarjan concurand pentru GYM TEAM LIXONUM in seria A2. Nu stiu daca seriile A1 si A2 sunt pur si simplu impartite ca sa poata concura in intervale de timp cat de cat rezonabile sau sunt pe criterii valorice. La prima vedere echipele din serie A1 par totusi mai puternice.
    Mai multe detalii aici: http://www.federginnastica.it/html/a...lo.php?Id=3123

    Mi-e ciuda pe italieni. Au atatia gimnasti si in fiecare club sunt macar 1-2 puternici. In cativa ani parca vad ca n-or sa mai discute cu noi, care de abia strangem 2-3 echipe de club la nationalele noastre. Si la ei sunt pline salile de concurs si au si sponsori si juniorii vin din ce in ce mai valorosi din spate.
    Last edited by vlad001; 9th February 2008 at 12:13.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  21. #62
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim de informatii!!! Ma bucur ca astfel aflam ceva vesti despre Ana Tamarjan, caci in ultima vreme de ea nu mai stiam numic.
    Italienii vad ca sunt pusi pe fapte si au si de ce sa adopte o astfel de atitudine atata timp cat au cu cine, noi mai slabut, dar sper sa le putem face fata in anii ce vor urma!
    www.fangymnastics.com

  22. #63
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Paul Hamm

    A avut loc un concurs in SUA: Winter Cup si a reprezentat revenirea lui Paul Hamm in competitia de individual compus. A reusit sa se claseze pe prima pozitie, in fata lui Raj Bhavsar si Alexander (Sasha) Artemev cu o diferenta considerabila
    Top 10 la individual:
    1. Paul Hamm 92.800
    2. Raj Bhavsar 89.000
    3. Alexander Artemev 88.900
    4. David Sender 87.800
    5. David Durante 87.700
    6. Joseph Hagerty 87.450
    7. Sean Townsend 85.650
    8. Luis Vargas 84.650
    8. Steven Legendre 84.600
    9. Guillermo Alvarez 84.400
    9. Paul Ruggeri 84.400

    Sursa:intlgymnast.com
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •