Page 397 of 397 FirstFirst ... 297347387395396397
Results 8,317 to 8,332 of 8332

Thread: Stiri externe

  1. #8317
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Din cite inteleg de pe forumul International Gymnastics, rezervele nu se pot antrena in satul olimpic, asa ca federatiile nationale trebuie sa gaseasca alte sali pentru pregatire. Cum Statele Unite isi permit sa inchirieze o sala bine pusa la punct, au procedat in felul asta. Larisa s-a antrenat la un hotel pentru ca atit i-a putut oferi celebra Federatie Romana de Gimnastică. And here comes the best part: pe Internet a aparut o fotografie cu Larisa alaturi de rezervele din echipa Americii. Nu stiu daca a facut-o o singura data sau daca poate merge zilnic acolo, dar gestul e emotionant de-a dreptul. Si, apropo, daca Miss Univers... pardon, Ponor pateste ceva tot cazand la fiecare desprindere din antrenament la paralele, Larisa va intra in concurs fara sa fi avut parte de un antrenament pe podium. In locul ei, as incepe deja sa-mi string actele pentru emigrare, ORICE tara ar plati greutatea ei in aur si i-ar oferi macar niste conditii omenesti de antrenament la Jocurile Olimpice. Romania, in mod cert si revoltator, nu o merita.

    lari.jpg
    Last edited by stere78; 4th August 2016 at 02:50.

  2. 4th August 2016, 03:10

  3. #8318
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Alta varianta a povestii (nu stiu daca sursa e de incredere sau nu, dar...): https://pariurix.com/larisa-iordache...ade-forta.html .

  4. #8319
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru precizari am banuit ca federatia romana trebuia sa organizeze cazarea si sala de pregatire pentru rezerva din timp dar probabil s-a procedat asa cum s-a procedat la fiecare olimpiada cind pe nimeni nu a mai interesat soarta unei rezerve!
    Federatia trebuia sa faca un efort financiar in conditiile in care avea de ales intre doua fete care au facut ceva pentru gimnastica romaneasca mai ales ca ambele erau in primavara accidentate deci se stia ca recuperaea lor se va face pina la ora intrarii in concurs!

    Pe de alta parte si daca Cata se accidenteaza Larisa nu are cum sa mai intre in competitie. Orice om sanatos la cap ar refuza.
    Nu e vorba de ifose aceste ruperi in ritmul de pregatire se vor vedea in concurs si risca accidentari si mai mari.
    In ochii federatiei Larisa s-a plimbat pe banii lor si cam atit.

    Da am vazut urmatorul link idar oricum te uiti la problema situatia a fost prost managariata de la inceput. Eu tot nu inteleg cind esti manager (ca de fapt federatia asta este ) trebuie sa ai o privire clara si sa fi sigur de toti pasii urmatori practic.
    Last edited by AntoniaA; 4th August 2016 at 03:33.

  5. #8320
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Din cite inteleg de pe forumul International Gymnastics, rezervele nu se pot antrena in satul olimpic, asa ca federatiile nationale trebuie sa gaseasca alte sali pentru pregatire. Cum Statele Unite isi permit sa inchirieze o sala bine pusa la punct, au procedat in felul asta. Larisa s-a antrenat la un hotel pentru ca atit i-a putut oferi celebra Federatie Romana de Gimnastică. And here comes the best part: pe Internet a aparut o fotografie cu Larisa alaturi de rezervele din echipa Americii. Nu stiu daca a facut-o o singura data sau daca poate merge zilnic acolo, dar gestul e emotionant de-a dreptul. Si, apropo, daca Miss Univers... pardon, Ponor pateste ceva tot cazand la fiecare desprindere din antrenament la paralele, Larisa va intra in concurs fara sa fi avut parte de un antrenament pe podium. In locul ei, as incepe deja sa-mi string actele pentru emigrare, ORICE tara ar plati greutatea ei in aur si i-ar oferi macar niste conditii omenesti de antrenament la Jocurile Olimpice. Romania, in mod cert si revoltator, nu o merita.

    lari.jpg
    Lasa mai ca e patrioata. Doar ******* sa fi fost sa nu anticipezi ca brazilienii sunt de rahat la capitolul olimpiade. Frg trebuia sa și găsească loc pt rezerve cum americanii au facutde altfel.

  6. #8321
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Mihai traiesc intr-o zona a lumii in care toti stiu ca nu se poate pune baza pe cuvintul oficialilor brazilieni.
    Nu ma refer la oamenii de rind care sint ok ma refer la autoritati destul de corupte, nu are sens sa facem politica aici....
    Romania a trimis o echipa in primavara la Rio pentru calificari deci cumva stiau la ce sa se astepte.
    Pe scurt daca Lari are unde sa se antreneze citusi de putin e bine, ce va fi pe viitor nu se decide la cald, eu ii doresc sa ajunga la Tokyo si sa paseasca nu in secolul 21 ci in secolul 22 ( asta daca noi restul lumii traim in se olul 21:-)))))

  7. #8322
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Mihai traiesc intr-o zona a lumii in care toti stiu ca nu se poate pune baza pe cuvintul oficialilor brazilieni.
    Nu ma refer la oamenii de rind care sint ok ma refer la autoritati destul de corupte, nu are sens sa facem politica aici....
    Romania a trimis o echipa in primavara la Rio pentru calificari deci cumva stiau la ce sa se astepte.
    Pe scurt daca Lari are unde sa se antreneze citusi de putin e bine, ce va fi pe viitor nu se decide la cald, eu ii doresc sa ajunga la Tokyo si sa paseasca nu in secolul 21 ci in secolul 22 ( asta daca noi restul lumii traim in se olul 21:-)))))
    Vina apartine Comitetului Olimpic International. In mod firesc nu ar trebui sa accepte tari cu probleme de coruptie sau alte probleme sa candideze pentru organizarea acestor jocuri, darmite sa le mai declare ca si castigatoare. Nu este normal sa creezi un disconfort sportivilor din toata lumea fiindca tu esti corupt si incompetent in materie de management.
    Ciudat cu antrenamentele acestor rezerve. Ce se intampla in situatia in care in ultimul minut trebuie ca una din ele sa inlocuiasca o titulara cand ele nu au ocazia sa ia contact cu aparatele de acolo? Personal consider ca aici vina apartine si forurilor internationale care accepta asemenea mizerii.

  8. #8323
    sport legend magicgym's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    544
    Reputatie
    1
    Pe pagina lor de FB Federatia spune ca e treaba COSR sa faca aranjamentele in Rio. Nu stiu daca e adevarat doar pentru cei din satul olimpic sau pentru toti am vazut multe opinii cum ca rezervele ar fi responsabilitatea federatiilor. Am vazut si declaratii cum ca ar fi inchiriat o sala la 350 de km de Rio. Dincolo de problemele brazilienilor, e clar ca oficialii nostri nu isi fac treaba. Toate tarile care au deplasat rezerve si-au facut temele, salile au fost inchiriate cu luni in urma. Ai nostri ce au facut? Si acum arunca vina de la unul la altul si singurii care sufera sunt sportivii.

  9. #8324
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Eu am citit ca ieri s-a găsit o soluție pentru Lari, 300 de euro/sedinta de antrenament plătită deocamdată de Cristi Moldovan, cu promisiune de decontare in tara. Pentru 3 zile s-au asigurat deocamdată. Iar la Podium Training am citit ca participa ambele fete. Oricum, si gestionarea acestei situatii tot romanescă a fost.

  10. #8325
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Vina apartine Comitetului Olimpic International. In mod firesc nu ar trebui sa accepte tari cu probleme de coruptie sau alte probleme sa candideze pentru organizarea acestor jocuri, darmite sa le mai declare ca si castigatoare. Nu este normal sa creezi un disconfort sportivilor din toata lumea fiindca tu esti corupt si incompetent in materie de management.
    Ciudat cu antrenamentele acestor rezerve. Ce se intampla in situatia in care in ultimul minut trebuie ca una din ele sa inlocuiasca o titulara cand ele nu au ocazia sa ia contact cu aparatele de acolo? Personal consider ca aici vina apartine si forurilor internationale care accepta asemenea mizerii.
    Ai total dreptate dar trezirea, banul vorbeste. Și la sochi și la s Africa și la brazil și la Rusia în doi ani.

    Situația rezervelor e a frg de rezolvat. Au rezolvat o în stilul gimnastico înmormântato mioritic. That's all. Dacă nu ii dati afara nu va mai plingeti. Capul jos și înotați fără valuri.

  11. #8326
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Initial imi puneam problema de ce nu avem rezerva si la baieti, probabil ca 2 sunt si-asa prea multi. Acuma ma gandesc ca e mai bine ca nu au mai trimis pe inca cineva sa-l chinuie prin sali de fitness pe-acolo.

  12. #8327
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Hong Un Jong si un Yurchenko cu 3 suruburi https://www.youtube.com/watch?v=MsJ3o2WxG8M

  13. #8328
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...arate-15551009

    Cata "Integralul de la sol pe care îl voi prezenta în concurs va fi mai valoros, nu a avut rost să arăt acum tot. În calificări nu știu dacă voi face ieșirea de la bârnă cu Tsukahara, voi vedea în funcție și de ceea ce fac celelalte sportive. Nu cred că voi mai concura la paralele"

  14. #8329
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1

  15. #8330
    junior
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    http://www.flogymnastics.com/article...9#.WLrD5vIYHx4 Mihai Brestyan numit antrenor al nationalei de gimnastica a Australiei

  16. #8331
    junior
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Last edited by silivasfan1234; 4th March 2017 at 18:20.

  17. #8332
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    https://youtu.be/OIJe8fQw7Wo
    Este incredibil de bine pregatita Simone . Nu e numai talent este si o abordare serioasa a pregatirii . A facut pauza , a schimbat antrenorul si a revenit nu numai la ce a fost dar si cu upgrade. No comment...
    Prima zi de nationale ale Americanilor .

  18. 24th October 2019, 17:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •