View Poll Results: Care credeti ca este cea mai potrivita structura a Diviziei A?

Voters
61. You may not vote on this poll
  • 16 echipe

    22 36.07%
  • 18 echipe

    18 29.51%
  • Sistem play off

    20 32.79%
  • Alta

    1 1.64%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 81

Thread: Structura Diviziei Nationale

  1. #1
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1

    Structura Diviziei Nationale

    Pentru ca pe "Prostia saptamanii" s-a deviat de la subiect, m-am gandit sa facem un thread separat aici cu aceasta tema. Asa ca va rog sa postati variante de structura a campionatului romanesc, sustinute de avantajele si dezavantajele fiecareia, in opinia voastra.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  2. #2
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    18 sunt prea multe dupa mine si dilueaza campionatiul. nu avem 18 echipe care sa joace fotbal profesionist ci o biata mimare. are avantajul ca mai multe zone ale tarii pot participa la campionat si mai multi jucatori devin vizibili. dar pot deveni vizibili doar la extern si p'aci le e calea. asa ca mare lucru nu vad ce ar fi bine.

  3. #3
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    play off ... mi se pare mai interesant si atractiv pe de alta parte ar insemna mai putine echipe sa participe la titlu !

  4. #4
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu as vrea o prima divizie de 18 echipe cu 4 retrogradate direct, coroborat cu o singura serie de B, de 18 echipe.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Bine Ayrton, la asta eshti frate cu Gheorghe Shtefan. Dar zii tu, ce echipe din B ishi permit sa faca deplasari pe tot intinsul tzarii? Shi care ar fi acele 18 "all-star" care sa joace in A? La modul cum arata acum economia romaneasca eu cred k sistemul actual e cel mai bun. Cand o sa fie evident ca e nevoie de mai multe echipe in A shi de o singura serie in B, atunci ar trebui sa se faca schimbarea, nu acum.
    ex-alpopa

  6. #6
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    Ayrton , merg pe mana ta cu 18/18

    Alpopa , pai dac nu-si permit sa mearga, sa se desfiinteze frate sa ajungem la Div A cu 18 echipe si la Div. B cu 4 echipe .......... si atunci sa-i vedem pe "mai marii" frf&lpf" cum sar la "cap"
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  7. #7
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Si eu tot 18 insa la B ridic stacheta la 20.

    Imi place mai mult un campionat cu mai multe meciuri. asa dorm 3 luni, ma scol 2 si cand tocmai se incing lucrurile se termina si castiga Steaua campionatul(da bine la alegeri, nu stiu de ce ne mai facem sperante cand mitica il perie si pe o parte si pe alta pe jiji, e clar cine castiga)

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Deja v-atzi creat un alibi! Bravo baietzi! Chiar ma intrebam ce reactzie o sa avetzi cand o sa luam titlul. Acum vad ca v-atzi pregatit terenul. O sa zicetzi ca a fost premeditat........ ..... DA! S-a premeditat acolo sus, unde cineva ne iubeshte! :p
    ex-alpopa

  9. #9
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Eu optez pentru sistemul play off. Doua serii de cate 8 echipe, sa zicem. La inceput echilibrate (la sfarsitul unui campionat se iau locurile 1,3,5,7,9,11,13,15 intr-o serie si 2,4,6,8,10,12,14,15 in cealalta. Se joaca in fiecare serie meci tur-retur (14 meciuri pana aici). Dupa aceea primele 4 clasate in fiecare serie fac o noua serie de 8, in care se bat pentru Cupele Europene, iar restul fac alta serie in care se bat la retrogradare (inca 14 meciuri). Asadar 28 de meciuri pe campionat. Se pot face si seriile initiale de cate 10 echipe (20 de echipe in Divizia A, ma pupa Ghe. Stefan . Atunci vor fi 36 de meciuri pe an.
    Avantaje:
    1. 2 varfuri competitionale pe an. Mai intai se bat sa intre in seria pentru Cupele Europene, dupa aceea unii se bat la Cupe, altii sa nu pice.
    2. Meciuri mai tari. Intr-un singur an putem vedem 4 meciuri Steaua-Dinamo (l-am pus pe asta ca "derby" ca e de traditie). Si poate nici un meci Dinamo-Bistrita, sau care era meciul ala in care le-a stricat Vasilache socotelile dand gol...
    3. Serii scurte, in care fiecare punctulet conteaza. Echipele vor lupta tot anul, nu ca acuma, cand in tur va batem noi, in retur ne bateti voi si toata lumea e multumita. Sau Cheahlaul trage tare un sfert de campionat, face poze cu clasamentul si dupa aia stau linistiti tot anul.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  10. #10
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    16 echipe sunt de ajuns. Si asa se joaca in conditii extrem de grele in noiembrie si uneori in martie, nu trebuie un calendar prea incarcat. Asta pentru a nu mai discuta de valoarea scazuta a competitiei.
    Pledez pentru o singura serie de B. Acum sunt 3, si an de an exista retrageri din competitie. Apoi, de ce sa ne gandim la distante, cand in actuala serie I a Diviziei B o echipa din Constanta trebuie sa se deplaseze tocmai pana in nordul Moldovei?
    Daca vrem sa avem o intrecere interna de calitate, ar trebui sa renuntam la ideea de a pune sa joace zeci de echipe de umplutura. Vrem performanta? Trebuie cerute garantii financiare echipelor, asa cum se intampla in Germania. Altfel, vom continua sa ne scaldam in mediocritate si scuze.

  11. #11
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alpopa
    Deja v-atzi creat un alibi! Bravo baietzi! Chiar ma intrebam ce reactzie o sa avetzi cand o sa luam titlul. Acum vad ca v-atzi pregatit terenul. O sa zicetzi ca a fost premeditat........ ..... DA! S-a premeditat acolo sus, unde cineva ne iubeshte! :p

    Alpopa vezi ca te cheama jiji in partid sa iti dea niste acte. Nici nu mai are sens sa discut cu tine cand tu nu vezi decat pe conducatorul tau iubit si stimat.

  12. #12
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    18 in div A cu 2 retrogradate direct , si doua la baraj
    o serie de 20 in div B
    o serie de 20 in div C
    Si "cele o mie" de serii D
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  13. #13
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Am votat "18 echipe" si daca s-ar putea sa se faca cu 20 de echipe ca in Anglia!!!
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    Alpopa vezi ca te cheama jiji in partid sa iti dea niste acte. Nici nu mai are sens sa discut cu tine cand tu nu vezi decat pe conducatorul tau iubit si stimat.
    La ce concluzii tragi din discutzile noastre placerea e de partea mea! Auf wiedersehen!
    ex-alpopa

  15. #15
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    stai linistit ca nu scapi de mine. Nu mai vorbesc pe tema asta cu tine. Cum se spune, imi iau jucariile si plec.

  16. #16
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    16 echipe in A, dar neaparat o singura serie de B. PlayOff-ul suna la fel de interesant, dar dupa fostul sistem elvetian(din 12 echipe primele 8 lupta pt. titlu, ultimele 4 cu primele 4 din B pt. evitarea retrogradarii sau promovare).
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #17
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    In situatia de azi normal ar trebui 14 echipe sa fie in A, normal ca 18 ii convine lui Dragomir ca are din ce face bani daca sint mai multe echipe care dau spaga plus ca competitia interna a ajuns o competite de papagal nu de fotbal si care are mai multi bani sa se bata in piept
    anti Dinamo, anti oier

  18. #18
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Eu cred ca un sistem play-off ar fi cel mai avantajos mai ales din prisma faptului ca s-ar juca multe meciuri tari. Si jucatorii ar avea de castigat si echipele si mai ales noi suporterii.
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  19. #19
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Play-off - sistemul elvetian.

  20. #20
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    16 echipe
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  21. #21
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Adevarul e ca si play-off-ul e bun...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •