Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 328

Thread: Problema Steaua

  1. #22
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Probabil. Ma fac si sef de filiala la cat de prosti sunt aia fara sa ma intrebe de sanatate sau competenta.

  2. #23
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    o sa-mi fii subaltern. eu vreau ceva mai procopsit. de exemplu purtator de cuvint ca si asa nu o sa am ce face. la cum ii place lui jiji sa se dea pe sticla nu mai am probleme

  3. #24
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Spin doctor ar fii mai nimerit. Probabil ca o sa ma lase sa deschid filiala la Viena.

  4. #25
    Banned
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    273
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ieppy
    Raspuns demn de un membru de partid. Te anunt ca sunt meciuri amicale si inainte de meciul cu Georgia insa nu inter-tari. Daca se fac convocari la lot atunci te duci in orice conditii ca doar esti roman. Nu se pun conditii la Nationala. Jiji nu vrea sa faca singur legile? Tu nu ai raspuns la intrebare. Cum se face ca drepturile federative ale lui raducau au fost vadute inainte de transferul in Spania. Practic Steaua nu a primit nici un ban din tranzactie si nici el. Daca insa are banii atunci nu mai vorbim de 4% ci de evaziune fiscala. Or fi spus conducatorii lui Dinamo ca nu le place legea insa ei platesc pentru ca asa e legea. Ce face jiji? Vrea sa faca FRF sa intre in normalitate? Care normalitate? Ce are Jiji de a face cu normalitatea? Ma gandesc cateodata cum poate prostii omul asta atatia oameni. Poate imi explici tu.
    Din pacate n-am cum sa-ti expilic pt. ca nu prea doresti sa pricepi.
    Raspunde-mi la o intrebare: de ce in nici o alta tara nu exista aceasta lege aberanta de a plati procente din vanzarea unui jucator Federatiei?????

  5. #26
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    fiecare are legile ei. pe de o parte. pina una alta respecti legea si in cadrul democratic existent convingi lumea ca ai dreptate. vorbesc de democratie. nu faci tu legi doar pentru tine. poate exista varianta sa ai dreptate (de jiji vorbesc) dar incerci sa schimbi legea nu sa o nesocotesti. asa fiecare poate sa spuna ca nu e de acord cu nu stiu ce lege. si?

  6. #27
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    De aia! De ce trebuie la noi sa fie ca peste tot? Nu inteleg unde bati. La noi exista o LEGE, care poate sa fie buna sau rea, insa ramane o LEGE, care trebuie urmata pentru ca este, exact, o LEGE. Iar jiji nu prea intelege cum vine treaba cu LEGILE astea. Sau poate intelege de aia si evaziunea fiscala. Tie ti se pare norma evaziunea fiscala? Mie nu. Apropo ca tot zici de procente. De ce statul ia procente din banii pe care ii primesc oamenii pentru munca lor? Ce statul a muncit in locul lor?

    Se vede ca esti indoctrinat pana la suflet. Incearca sa gandesti rational si spune-mi cum e cu evaziunea asta fiscala.

  7. #28
    Banned
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    273
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by vasile314tzurka
    fiecare are legile ei. pe de o parte. pina una alta respecti legea si in cadrul democratic existent convingi lumea ca ai dreptate. vorbesc de democratie. nu faci tu legi doar pentru tine. poate exista varianta sa ai dreptate (de jiji vorbesc) dar incerci sa schimbi legea nu sa o nesocotesti. asa fiecare poate sa spuna ca nu e de acord cu nu stiu ce lege. si?
    In principiu ai dreptate, dar oare este posibil ceea ce doresti tu intr-o tara ca Romania, unde se taraganeaza la infinit aproape orice lucru?
    Daca inca nu te-ai prins, atunci afla ca mult mai usor este sa faci valuri, sa protestezi energic si sa nu te supui, pt. a obtine un ceva. Crezi ca daca nu iesea lumea in strada, mani****ta sau nu, Ceausescu renunta atat de repede???

  8. #29
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    confunzi lucrurile si eu stiu precis unde ma aflu. taman de aceea am scris asta. prea multa lume care nu respecta mai nimic inclusiv legea. suntem totusi intr-o oarecare democratie. daca ar fi toti de acord nu cred ca federatia ar putea impune cu forta legea. aia cu valurile sa stii ca o poti face si platind. nu stiu de ce dar aici aia mari nu platesc, li se anuleaza datoriile, air cei mici ajung la puscarie. asa ca las-o.

  9. #30
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Hai las-o moarta ca deviezi de la subiect. Crezi ca daca jiji sar intelege cu conducatorii lui Dinamo si poate Rapid si Craiova si ar face un demers spre anularea acestei legi nu ar reusii? Iti spun eu ca da, insa el a ales sa nu se supuna astfel sfidand pe toti cei care se supun acestei legi. Sa inteleg ca jiji este un fel de luptator al dreptatii si noi toti ceilalti care urmam legile niste idioti ca ne supem lor? Se pare ca daca nu e de acord cu legea asta ii da dreptul la evaziune fiscala, nu?

  10. #31
    Banned
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    273
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ieppy
    De aia! De ce trebuie la noi sa fie ca peste tot? Nu inteleg unde bati. La noi exista o LEGE, care poate sa fie buna sau rea, insa ramane o LEGE, care trebuie urmata pentru ca este, exact, o LEGE. Iar jiji nu prea intelege cum vine treaba cu LEGILE astea. Sau poate intelege de aia si evaziunea fiscala. Tie ti se pare norma evaziunea fiscala? Mie nu. Apropo ca tot zici de procente. De ce statul ia procente din banii pe care ii primesc oamenii pentru munca lor? Ce statul a muncit in locul lor?

    Se vede ca esti indoctrinat pana la suflet. Incearca sa gandesti rational si spune-mi cum e cu evaziunea asta fiscala.
    Nu cred, mai degraba tu esti indoctrinat si pe deasupra vehement. Stau si ma intreb daca nu cumva esti ruda cu Nasu????

    La noi trebuie sa fie ca peste tot pt. ca atunci cand toti fac un lucru, mai mult ca sigur acel lucru este ceva bine facut.
    Vezi ca incurci borcanele. Neplata celor 10 sau 4 procente nu inseamna nicidecum evaziune fiscala. Evaziune ar fi daca Becali nu plateste statului impozitul aferent pt. castigurile sale. Cele cateva procente sunt bani luati cu japca de la cluburi, pt. care Federatia nu misca un deget.

  11. #32
    Banned
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    273
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ieppy
    Hai las-o moarta ca deviezi de la subiect. Crezi ca daca jiji sar intelege cu conducatorii lui Dinamo si poate Rapid si Craiova si ar face un demers spre anularea acestei legi nu ar reusii? Iti spun eu ca da, insa el a ales sa nu se supuna astfel sfidand pe toti cei care se supun acestei legi. Sa inteleg ca jiji este un fel de luptator al dreptatii si noi toti ceilalti care urmam legile niste idioti ca ne supem lor? Se pare ca daca nu e de acord cu legea asta ii da dreptul la evaziune fiscala, nu?
    Din fericire aici ai cat de cat dreptate. Gigi este un luptator pt. dreptate.
    Ca unul ca tine nu vrea sau nu are capacitatea sa inteleaga e numai treaba ta.
    Gigi stie ca are dreptate si din acest motiv se tine tare pe pozitie. Ca tu sau altii ca tine nu sunteti in stare sa pricepeti, repet, e treaba voastra.

  12. #33
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Mai convins, cand ma pot baga in partid. Jiji lupatatorul pentru dreptate. Jiji omul care va face curatenie in fotbalul si societatea romaneasca. Tu gandesti inainte sa scrii sau te lasi luat de valul iubirii pentru jiji?

    Se pare ca nu ai citit cum trebuie dar iti voi mai pune inca odata problema sa vedem daca intelegi:


    Se pare ca Jiji nu mai trebuie sa dea cei 4% la FRF. De ce? Pentru ca a vandut cu vreo 5 zile inaintea transferului drepturile jucatorului unei firme din Cipru. Asta ne crede pe toti prosti se pare. Adica pana acum spunea ca nu ii plateste si acum dintr-o data nu mai e nevoie sa ii plateasca. Problema e urmatoarea, sunt convins ca daca acest lucru sa intamplat atunci in ultimele 2 zile, ceea ce ridica urmatoarea problema: Unde sunt de fapt banii? In Cipru sau la Steaua.


    este luata din postul meu initial pe acest subiect. Din ce spune jiji nici si nici Steaua nu au luat un dolar(euro) pe raducanu. Daca insa a luat in conditiile in care a vandut drepturile federative ale jucatorului atunci acest lucru se numeste evaziune fiscala.

    Zici ca federatia nu misca nici un deget pentru banii aia. De acord, dar unde crezi ca ar trebuii sa se duca banii aia? Spun ar trebuii ca nu poti fi niciodata sigur, insa menirea lor este investitia in centre de copii si juniori. Si ti-am dat exeplul cu statul. Cum de statul poate sa ceara procente din salariu cand statul nu a muncit? E acelasi lucru.

    Stai linistit ca daca as fii ruda cu Nasu' as lucra la Federatie ceea ce nu e cazul.

  13. #34
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    daca ala care nu pricepe esti tu? si nu e vorba ca e treaba noastra sau nu. e vorba ca tu il pui pe jiji in rind cu aia care au murit in 89 si spui ca e similara situatia. haida de. de unde si pina unde? puteai atunci sa iesi pe sticla si sa spui ca nu e bun ceausescu si ca propui schimbarea lui? e vreun pericol pentru jiji daca nu plateste? comparatie este cel putin sinistra, daca nu chiar dezgustatoare.

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    LOOOOOOL Ma amuz de ce s-au incins spiritele aici. Cik "PATRIOTISM" shi alte chestii........Fratzilor, n-o datzi in penibil va rog eu. Iata principalele date ale problemei, asha cum le vad eu :
    ---------------------
    1). LEGEA TREBUIE RESPECTATA
    2). O LEGE PROASTA TREBUIE SCHIMBATA
    ---------------------
    Acum de ce ar trebui schimbata legea ?
    1). Un turneu de pregatire al natzionalei in presezon este o aberatzie dupa parerea mea; jucatorii trebuie sa ramana la echipele lor de club, sa lucreze pe plan fizic, tactic shi mai ales la omogenizarea relatzilor de joc.
    2). E inutil sa te prezintzi la echipa natzionala cu o saptamana inainte de meci, in conditzile date. Daca era meci oficial DA! Se puteau face lucruri interesante in 7 zile : studiul adversarului, experientze tactice etc. Dar asha? Ce sa faci? Fandari shi genoflexiuni la ordinul lui Iordanescu?!

    Dupa mine s-a facut prea mare tam-tam. Jucatorii shi clubul Steaua ishi cunosc interesul. Ei nu au refuzat convocarea ci au cerut sa vina la lot pe 15 ianuarie, adica cu 3 zile inainte de meci! Fitzi obiectivi shi spunetzi voi : CE AVANTAJ REPREZINTA PENTRU JUCATORI, CLUB SHI ECHIPA NATZIONALA FAPTUL CA ACEI JUCATORI S-AR FI PREZENTAT LA LOT PE 11 SHI NU PE 15?! Raspunsul meu : nici unul. Doar sa se afle in treaba Iordanescu shi sa se simta puternic, avand in subordine cat mai multzi jucatori.
    Concluzia mea : acest turneu de pregatire este pus aiurea in calendar; Sandu zice ca "echipele din Divizia A au fost anuntzate inca de anul trecut de planurile natzionalei". Pai shi nu shi-a sincronizat cineva stagiile de pregatire? Steaua are ultimul meci amical pe 14 sau 15 parca. Meciul natzionalei e pe 18. Deci mi se pare evident ca cei din conducerea Stelei au facut tot posibilul ca sa-shi tzina jucatorii (cel putzin cei de la natzionala) in priza. Shi acum vine Iordanescu shi le spune sa vina in cantonament, s-o frece in tricolor timp de 7 zile........
    ex-alpopa

  15. #36
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Nu schimba datele problemei in nici un fel ce zici tu. De ce e Steaua singura echipa care refuza? daca ar fii asa de rau de ce celalate echipe sunt de acord? Care este avantajul? Avantajul este ca atunci cand o sa joace o sa joace ca o echipa. Ce echipa faci tu in 3 zile? Tie nu ti se pare lipsa de patriotism sa spui ca nu mai vii la Nationala daca nu te mai lasa 3 zile la club? Mie DA. Conditionezi prezenta ta la echipa nationala unde ar trebuii sa vii si pe jos.

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Pardon. Jucatorii au zis ca "daca vom fii sanctzionatzi vom renuntza la echipa natzionala". N-au zis in nici un caz ca "renuntzam la echipa natzionala daca nu mai stam 3 zile la Steaua". Shi itzi spun eu ce se poate face in 3-4 zile. De pe 11 pana pe 15 Steaua mai joaca 2 meciuri amicale. Ce face echipa natzionala de pe 11 pana pe 15? Joaca meciuri "shcoala"! LOOOOL Adica un fel de "hai baietzi sa vad shi io cum datzi cu picioru' in minge, ca la campionat mi-e cam lene sa ma uit !".
    ex-alpopa

  17. #38
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Gresit. In acest moment joaca un meci amical cu o echipa cel putin la fel de buna ca cele intalnite de Steaua.


    Oricum se pare ca nu vor fi sanctionati, prietenul bun al lui jiji, mitica declaranduse de partea lui jiji. A spus ca nu suspenda pe nimeni si la atacat pe Iordanescu. Intre timp Rapid si Dinamo sunt de partea Federatiei. Se anunta un razboi interesant pe care cel mai probabil il va castiga Steaua dupa ce ii va ameninta cu batatie jiji pe toti.

  18. #39
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    alpopa, ca legea e proasta suntem de acord, vad. ca trebuie respectata iarasi. ca altii nu protesteaza e treaba lor. ca jiji sare calul e treaba lui sandu.

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Eu cred ca discutam aiurea! Ce se intampla daca toate echipele refuza sa mai dea jucatori la echipa nationala? Daca se trezeste alt conducator de club si zice , domnule , jucatorii mei sunt pregatiti , vor veni la lot numai in ziua premergatoare partidei! Cred ca uitati ca se pune si problema omogenizarii echipei nationale , jucatorii trebuie sa invete sa lucreze unii cu altii, sunt lucruri diferite fata de echipa de club , sunt alte relatii de joc , alti coechipieri... Ma intreb daca era in situatia asta alta echipa , Craiova , de ex.... cat de repede se aplica regulamentul in vigoare!?

  20. #41
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Oricum povestea sa terminat. Sa renuntat la cei 3 crai ai lui jiji si au fost adusi Alexa, Caramarin si Constantin de la Brasov. Sa vedem acum ce face Dorinel ca el ar trebuii sa se prezinte pe 18. facem pariuri:

    Eu zic ca va trebuii sa renunte la nationala din cauza lui jiji.

  21. #42
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    spaga lui. cind a dat declaratii stia ce urmeaza. daca nu stia si fantaza ca o sa tina e iar spaga lui. fiecare ce alege aia are. din pacate nu e bine pentru nationala si chiar pentru starea generala a fotbalului romanesc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •