Cum au fost rasplatiti eroii de la Sevilla, stie toata lumea: un Aro si cateva zeci de mii de lei. Cariera lui Duckadam s-a stins dupa cea mai mare performanta a sportului romanesc. Dupa revolutie multi au profitat de pe urma fotbalului: jucatorii au prins contracte pe dincolo, iar cei din conducere si-au umplut buzunarele cu banii din transferuri. De aceasta oportunitate nu a putut profita si Duckadam care iesise deja din fotbal. Totusi, cei care au venit la conducerea fotbalului romanesc si s-au imbogatit din fotbal ar fi trebuit sa-l rasplateasca asa cum se cuvine pe cel mai mare erou al fotbalului romanesc. Asa cum in Anglia eroii sunt rasplatiti cu titlul de "Sir", si el ar fi trebuit sa aiba parte de cele mai inalte onoruri oficiale plus un cec care ar fi doar o mica parte din cat ii datoreaza cei din fotbal si nu numai. Dar cum numai la noi se poate intampla, el a fost complet ignorat. A primit ajutor de la Vadim si de la Gigi, acestia profitand de numele lui, el fiind astfel umilit in loc sa fie rasplatit.
La emisiunea lui Gheorghe, aflam ca a intrat in partidul lui Gigi, probabil simtindu-se dator ca l-a ajutat, in loc ca cei in frunte cu Sandu, Dragomir si chiar si Iordanescu sa se simta datori fata de el.
Tot Gheorghe ii spune ca e cam naiv, dar ar fii trebuit sa fie naiv atunci la 11 metrii, cand cu o intuitie fantastica nu a primit nici un gol din 4 lovituri (INCREDIBIL!!!!!) in finala Cupei Campionilor, in timp ce coechipierii ratau 2 lovituri consecutive. Ar fi trebuit sa fie naiv si sa sara cum au sarit portarii nostrii la mondiale cu Irlanda si Suedia, doar pentru impresia artistica.
Asta am fii meritat!!!!! Mi-e rusine cand il vad la televizor in loc sa ma bucur de un asa erou. Mi-e rusine de tara in care traiesc si cel putin la toti cei care au castigat vreun ban din fotbal ar trebui sa le fie rusine, fiindca poate fotbalul nostru nu s-ar fi ridicat niciodata din mediocritatea de dinainte daca atunci pierdeam!!! Si tocmai datorita acestui model de promovare a valorilor in fotbalul nostru in care eroii sunt neamul Becali, Dragomir, Sandu si multi alti profitori ne vom scufunda sigur in aceeasi mediocritare.
Asta meritam asta avem!!!

P.S. Astept si parerile voastre