Results 1 to 11 of 11

Thread: Duckadam, un erou pe care nu-l meritam!!!

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    Duckadam, un erou pe care nu-l meritam!!!

    Cum au fost rasplatiti eroii de la Sevilla, stie toata lumea: un Aro si cateva zeci de mii de lei. Cariera lui Duckadam s-a stins dupa cea mai mare performanta a sportului romanesc. Dupa revolutie multi au profitat de pe urma fotbalului: jucatorii au prins contracte pe dincolo, iar cei din conducere si-au umplut buzunarele cu banii din transferuri. De aceasta oportunitate nu a putut profita si Duckadam care iesise deja din fotbal. Totusi, cei care au venit la conducerea fotbalului romanesc si s-au imbogatit din fotbal ar fi trebuit sa-l rasplateasca asa cum se cuvine pe cel mai mare erou al fotbalului romanesc. Asa cum in Anglia eroii sunt rasplatiti cu titlul de "Sir", si el ar fi trebuit sa aiba parte de cele mai inalte onoruri oficiale plus un cec care ar fi doar o mica parte din cat ii datoreaza cei din fotbal si nu numai. Dar cum numai la noi se poate intampla, el a fost complet ignorat. A primit ajutor de la Vadim si de la Gigi, acestia profitand de numele lui, el fiind astfel umilit in loc sa fie rasplatit.
    La emisiunea lui Gheorghe, aflam ca a intrat in partidul lui Gigi, probabil simtindu-se dator ca l-a ajutat, in loc ca cei in frunte cu Sandu, Dragomir si chiar si Iordanescu sa se simta datori fata de el.
    Tot Gheorghe ii spune ca e cam naiv, dar ar fii trebuit sa fie naiv atunci la 11 metrii, cand cu o intuitie fantastica nu a primit nici un gol din 4 lovituri (INCREDIBIL!!!!!) in finala Cupei Campionilor, in timp ce coechipierii ratau 2 lovituri consecutive. Ar fi trebuit sa fie naiv si sa sara cum au sarit portarii nostrii la mondiale cu Irlanda si Suedia, doar pentru impresia artistica.
    Asta am fii meritat!!!!! Mi-e rusine cand il vad la televizor in loc sa ma bucur de un asa erou. Mi-e rusine de tara in care traiesc si cel putin la toti cei care au castigat vreun ban din fotbal ar trebui sa le fie rusine, fiindca poate fotbalul nostru nu s-ar fi ridicat niciodata din mediocritatea de dinainte daca atunci pierdeam!!! Si tocmai datorita acestui model de promovare a valorilor in fotbalul nostru in care eroii sunt neamul Becali, Dragomir, Sandu si multi alti profitori ne vom scufunda sigur in aceeasi mediocritare.
    Asta meritam asta avem!!!

    P.S. Astept si parerile voastre

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Sir_mircea, Duckadam ramane un erou pentru toti suporterii. Pana si femeile stiu de el, ca a aparat atunci acele lovituri de departajare. Faptul ca acesti oameni aflati la putere nu dau pe el doi bani, asa cum nu dau pe strazi, pe scoli, pe spitale, pe vietile celor de pe strada, asa nu le-a pasat nici de el. L-au lasat sa plece, in loc sa ii fi dat un loc caldut in Ministerul Sporturilor. Numai ca acolo sint bagati altii, functionarii spagilor si comisioanelor, care habar nu au cu ce se mananca sportul si care, la fel ca Andrei Gheorghe, dau cu gura dupa care arunca banii.

  3. #3
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Din pacate, MIRCEA, SIR, o clipa frumoasa trece repede !
    Poate ca si DUCKADAM poarta vina ca nu si-a continuat meseria !
    Am inteles ca a fost accidentat !
    Dar...se putea gasi si pentru el un loc undeva unde sa-si etaleze cunostintele pe care le are in domeniu.
    GERD MÜLLER, pe care precis il cunosti, vazut, auzit de el, are mari probleme cu...GLAJA : le cam trage la masea !
    Cei de la BAYERN i-au gasit totusi un post de antrenor !
    Si unde mai pui, rezultatele se vad !

    Sint multe de spus...
    Eu nu pot decit sa-mi aduc aminte cu deosebita placere de seara finalei . Oarecum si cu un zimbet in coltul gurii : ma aflam la prietena de atunci in casa.
    Cind DUCKADAM a aparat primul penalty, am sarit in sus de bucurie si...am dat in candelabru !
    Unul dintre bratele care era peste bec, a..."sarit" si...l-am prins in brate !!!
    "Socrul", sas si care nu prea le avea cu...romanii, mi-a spus : "ce faci mä copile ? esti nebun?"
    De rusine, m-am dus in bucatarie. Am fost rechemat de "soacra" . :O

  4. #4
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Eu cred ca prima mana trebuia sa-i fie intinsa de catre steaua. La ce portar a fost el, chiar nu stiu cum de nu s-a intamplat asta. Se obisnuieste la romani un comportament din asta. Ne lasam olimpicii sa plece, ne batem joc de (unii) marii sportivi ai tzarii, ii uitam pe cei care ne-au facut lobby pe la casele mai mari ale Europei sau Americii.... De ce va mira ce s-a intamplat cu Duckadam?
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  5. #5
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    de ce nu ar avea dukadam pensie? asta ma mira. pe de alta parte e adevarat ca steaua ar fi fost corecta daca i-ar fi dat un jog, chiar si unul onorific.

    p.s. nu a avut accident. a avut probleme grave de sanatate. anevrism aortic, daca nu ma insel. a facut operatie destul de repede dupa sevilla. daca nu ma inseala memoria a fost adus din ordinul lui valentin cu elicopterul de urgenta la bucuresti si a fost operat la spitalul militar. legendele vremii spuneau ca a fost batut de nicu ceausescu pe motiv ca ala ar fi vrut limuzina "primita" in dar de dukadam de la regele spaniei, care a fost impresionat de prestatia aradeanului. e adevarat ca a fost impresionat, dar e ca in bancul cu radio erevan

  6. #6
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    HELMUTH DUCKADAM
    o legenda !
    a facut posibil - imposibilul in 1986 , mai , 7 !
    Cred ca dintre toti componentii acelei echipe el s-a realizat cel mai slab .
    Iordanescu - antrenor Nationala
    Piturca - Steaua
    Bumbescu , Iovan , Majearu - antrenori la loturile steliste
    Lacatus - antrenor ex-Brasov
    Balint - antrenor Sportul
    Boloni - antrenor in Franta
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  7. #7
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Duckadam este impreuna cu cei de la Sevilla un simbol in fotbalul romanesc. Merita poate mai multa recunostinta pentru asta.
    Dar sa nu exageram, nu e un om pe drumuri, a fost optiunea lui sa plece in State (a castigat loteria vizelor) in special pentru copil (fata lui cea mica facea 21 de ani si nu mai putea pleca cu el).
    Duckadam din cate stiu eu era ofiter la vama, poate gresesc, dar in cazul asta nu era un om sarac. S-a intors pentru ca nu s-a putut adapta acolo, dar omul nu a spus niciodata ca e sarac si vrea ajutor, e pe picioarele lui.
    Chestia cu pensii de stat pentru sportivii de valoare are argumente pro si contra, si in alte tari fosti sportivi mari au un nivel de trai mediu si nu sunt intretinuti de stat, onorurile gen “sir” au avut la noi echivalent in “Steaua Romaniei” parca. Si sa fim seriosi, exista si in alte domenii performeri care nici nu au fost bagati in seama; ma refer la scriitori, actori, oameni de stiinta etc.
    E cam aiurea totusi pentru o tara cu pretentii sa ne gandim numai la fostii sportivi pe cand alti “eroi” traiesc dintr-o pensie amarata. In acest context eu zic ca Duckadam este un erou pe care-l meritam, altii sunt eroii pe care nu-i meritam. Sa fim sinceri, ar fi de plans sa votam partidul lui Gigi Becali doar pentru ca va fi plin de astfel de eroi.
    Pe vremea lui ’86 a primi un Aro si cateva zeci de mii de lei era o chestie daca luati in calcul salariu mediu de vreo 3000 de lei, plus 1 video, plus ca sportivii aveau destule alte avantaje si atunci. Acum pare derizoriu si hilar acea plata in natura, dar atunci reprezenta ceva. Cel mai bun argument ca au fost multumiti si material este relatia de prietenie stransa si astazi intre marii fotbalisti ai Stelei de atunci si Valentin Ceausescu.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #8
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    nimeni nu-i exclude si pe alti eroi in alte domenii. dar la noi s-a incetatenit un soi de pomana sau bacsis. nu de pomana ar fi vorba ci de o recunoastere oficializata. un post onorific care sa ii apere pe acestia de limita mizeriei ar fi cel mai bun lucru.

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Duckadam nu e la limita mizeriei, o duce chiar bine si e recunoscut oficial. Un exemplu este faptul ca la intoarcerea din SUA l-am vazut intr-o zi la 5 posturi de televiziune. Daca are ceva nevoi el poate discuta direct cu autoritatile statului cu speranta de rezolvare, chiar locul de munca trebuie sa fiti de acord ca oricat de bun esti iti mai trebuie si o seama de relatii si spagi, ceea ce el cred ca nu a dat. A fost membru PD, PRM va fi NG. Ce sa faci, Hagi presedinte, Duckadam prim-ministru, Ilie Dumitrescu la Externe si Lupu la Interne. Dar da exemplu de posturi de acest gen, onorifice si la ce sume va ganditi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    S-a intors la Steaua , si la Noua Generatie e Presedinte pe Arad ...
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  11. #11
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    S-a cam facut de rasul curcilor cu tabloul lui JJ pe perete si cu faptul ca il preamareste pe un cioban.
    Initiatorul topicului cred ca exagereaza totusi cand il numeste "cel mai mare erou al fotbalului romanesc". Momentul de la Sevilla a fost intr-adevar fantastic, demn de Cartea Recordurilor. A fost totusi, parerea mea, mai mult un moment de inspiratie divina. Ca valoare generala parca nu prea avea loc de Lung si Moraru la Nationala.
    Nu vreau sa ii diminuez meritele, intr-adevar ceea ce a facut el este fantastic si merita tot respectul pentru acea seara.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •