View Poll Results: Care echipa este cea mai avantajata de transferurile efectuate?

Voters
37. You may not vote on this poll
  • echipa Vestului

    3 8.11%
  • Rusia

    0 0%
  • AND1 Mixtape 2

    0 0%
  • AND1 Mixtape 3

    0 0%
  • AND1 Mixtape 4

    0 0%
  • AND1 Mixtape 5

    1 2.70%
  • RODDICK

    0 0%
  • FEDERER

    0 0%
  • AGASSI

    6 16.22%
  • FERRERO

    0 0%
  • VENUS

    1 2.70%
  • CLIJSTERS

    1 2.70%
  • 5. Tommi Makkinen

    3 8.11%
  • 3. Carlos Sainz

    4 10.81%
  • 2. Colin McRae

    1 2.70%
  • 4. Richard Burns

    0 0%
  • 6. Peter Solberg

    1 2.70%
  • 7. Harri Rovanpera

    0 0%
  • 8. Gilles Panizzi

    1 2.70%
  • 9. Sebastien Loeb

    0 0%
  • 10. Altul

    0 0%
  • Michael Schumacher

    10 27.03%
  • David Coulthard

    0 0%
  • Rubens Barrichello

    0 0%
  • Kimi Raikkonen

    3 8.11%
  • Ralf Schumacher

    0 0%
  • Jacques Villeneuve

    0 0%
  • NU

    0 0%
  • NU STIU

    0 0%
  • Orlando

    1 2.70%
  • Seattle

    1 2.70%
  • Vancouver

    0 0%
Results 1 to 9 of 9

Thread: Transferuri NBA februarie 2003

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    Transferuri NBA februarie 2003

    Transferuri importante:

    1. Gary Payton, Desmond Mason la Milwaukee - Ray Allen, Kevin Ollie, Ronald Murray la Seattle

    2. Mike Miller, Ryan Humphrey la Vancouver - Drew Gooden si Gordan Giricek la Orlando

    Ce ziceti de transferurile astea?

  2. #2
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    Giricek si Gooden sunt super buni, eu o vad pe orlando in finala NBA, acum dupa transferul asta. Amandoi marcheaza 15-20 pncte pe meci, plus gooden si recupereaza bine. Super bine transferu pentru orlando.
    De partea cealalta, io unu nu l-as fi dat pe payton pentru oricine, deci cred ca seattle a pierdut aici. plus ca desmond mason, in 2-3 ani isi face tir, si incepe si el sa devina all round player. Dar totusi milwakee o sa trebuiasca sa joace cu 2 PG, nu o sa stea Cassell pe bara. Deci o sa ia ceva timp pana se acomodeaza, poate la anu sa aiba ceva de spus in liga.
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  3. #3
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Io zic ca Seattle a iesit bine din schimbul asta, chiar daca au pierdut un jucator foarte bun Gary "The Glove" Payton.
    De cand a venit Ray Allen au un record de 6-1, ceea ce e superbine pentru orice echipa din NBA!

  4. #4
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    ayrton, respect pentru poza

    stiu ca nu-i fair-play sa vorbim de fotbal( si romanesc pe deasupra) pe forumul asta, dar totusi, eshti caine, sau doar anti-sTEAUA?????
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  5. #5
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Nu stiu citi dintre voi ati intelessi substraturile celor 2 transferuri mentionate aici..

    Primul, si cel mai important, legat de Payton, acesta mai are doar vreo 20 de meciuri plus primul tur in play off de jucat in Milwaukee, dupa care devine agent liber.... Ce inseamna asta? Inseamna ca Bucks au scapat de un contract foarte mare (a lui Allen) si care oricum era mai mult decit plictisit....
    De cealalta parte, Seatle, ei n-au avut de ales, ruptura este mare intre Payton si conducerea echipei, oricum el devenea jucator liber de contract la sfirsitul anului, a declarat deja sus si tare ca nu mai semneaza cu Supersonics, asa ca date fiind datele problemei, ptr. Seatle si un copil era bun, daramite un all-star player precum Allen... Si daca e sa ma exprim acum dupa 2 saptamini, se pare ca ambele echipe se pot felicita pentru tranzactie... Au obtinut ceva din nimic, iar Bucks vor fii la sfirsitul anului pe piata la cumparaturi...

    Al doilea transfer, cu Magic si Memphis (a fost odata Vancouver, acum vreo 2 ani), se pare ca totul a plecat de la T-MAc Tracy) care era cel mai bun prieten cu Miller....Aceasta prietenie se pare ca n-a facut prea mult bine in sinul echipei, asa ca conducerea a hotarit sa o strice...Normal ca nu era sa renunte la McGrady, si ptr. ca nu au absolut nici un jucator capabil sa joace in mijloc (cel mai inalt al lor, Garity, este unul dintre cei mai buni aruncatori de 3 puncte, dar niciodata sub panou, la fel ca si Miller de altfel, la fel ca si McGrady) si asa au apelat la Gooden, care dupe ce Tracy se va impaca cu ideea ca Miller nu mai e, poate deveni o arma foarte periculoasa...Giricek nu e decit un alt Miller, francezul pe care l-am vazut pomenit pe forum pe aici, ma indoiesc ca-l mai vad la anul in NBA....

    De partea cealalta, ptr. Memphis, Miller e un jucator ce poate deveni un lider de echipa.... Din pacate acolo mai e nevoie de mult talent mai intii, asa ca din ceea ce a fost Rookie of the Year acum 2 ani, se va cam alege praful.... Doar daca matematica nu ma inseala el ar trebui sa devina jucator liber la sfirsitul anului viitor, si spre binele lui ar face bine sa-si caute echipa....

    In final 2 vorbe si despre Magic in finala...Pentru cei care nu urmaresc NBA live, e greu sa te ghidezi dupa rezultate.. MAgic nu reprezinta nimic mai mult decit McGrady...Nu are importanta numele unui jucator, dar un lucru e clar, un om nu poate duce 4 in spate in play-off....Sezonul normal e cu totul alt tip de baschet decit play-off-ul...Nu vreau sa fiu pesimist aici, dar daca s-ar termina NBA azi si ar fii prima runda intre 76 si Magic, ar fii greu sa cred ca Magic ar cistiga mai mult de un meci... La fel nici o sansa cu Nets sau cu Boston, Detroit sau New Orleans...Destul de inselator programul din ultimele 2 saptamini, in care au cistigat cred, 9 si au pierdut 2(ambele cu Knicks, exact ce spuneam mai sus, putina aparare si dublaj la McGrady, si atunci totul depinde de Garity si ale lui 3 puncte)....I-am vazut seara asta, la celalalt meci am fost in sala , la retragerea tricoului lui Ewing, si nu m-au impresionat cu nimic in afara de talentul lui T-Mac, dar de aia stiam dinainte, am mai spus-o aici, e de departe cel mai inzesrat jucator din NBA la ora actuala...Daca ar avea un Duncan sau Garnet probabil i-ar desfiinta pe Los Angeles Fakers... Si cind te gindesti ca Magic l-a avut pe Shaq si i-a dat drumul!
    Smile, its good for you!

  6. #6
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Oau ! Ce comentariu frumos. Azur..tu esti bun de analist NBA.

    Dar ce daca erau prieteni Mac si Miller ? Cu ce ii deranja asta pe conducatorii clubului ?

    Uite...daca tot analizezi asa frumos ..fa-ma si pe mine sa inteleg un lucru. Cum de Pistons sunt asa de buni ? Daca ma uit pe lotul lor nu vad pe nimeni de valoare. Nu au jucatori de all-star game...nu au nimic. Ce e cu ei ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  7. #7
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Tu singur raspunzi la a doua intrebare cu prima....

    La Orlanda, T-Mac nu este chiar cel mai bun coechipier cu care vrei sa fii in echipa...In sensul ca Magic e tot asa de buna precum McGrady in seara respectiva....Daca el prinde o zi proasta (n-a prea fost cazul asta in acest sezon, ce-i drept) Magic pierde si cu Cavaliers... Si invers, e in stare singur sa bata orice echipa... SINGUR!!!! Ar fii usor sa intelegi daca ai avea ocazia sa urmaresti macar un meci al lor de la cap la coada... Totul se bazeaza pe aruncari de afara si eventuali patrunderi individuale... Antrenorul lor pare net depasit de tot ce se petrece in jurul lui, el deseneaza diagrame si T-Mac i le corecteaza, nu pot verifica asta, dar probabil ca nimeni nu le respecta oricum... De ce problema cu Miller/? E simplu , s-a creat o bisericuta, au aparut probleme la antrenamente (unul se antreneaza din constiinta, celalalt n-o facea ca era prietenul vedetei), daca esti in acelasi vestiar si mai ales la un sport in 5, unitatea conteaza foarte mult.... E usor cind ai 11 si doi sint cu mot, echipa poate recupera mai ales ca unul dintre ei e superdotat. Orlanda a crezut ca prin eliminarea lui Miller il va forta pe Tracy sa formeze un alt cheag si poate va implica toata echipa... Dar nu e cazul, si nu cred ca va fii....Tracy e in NBA sa demonstreze ce copil teribil e el(la fel ca si Kobe), si nicidecum sa arate ce poate face el la o echipa (vezi Duncan, Kid, Nash, Stackton, Payton, Iverson).

    De cealalta parte, Detroit, e exact opusul... Du-te inapoi la inceputul sezonului si vezi ce transfer au facut ei la inceputul anului.... L-au lasat sa plece pe cel mai bun om al lor (Jerry) si au luat la schimb un copil(ce-i drept bun!)... Insa au un antrenor extraordinar care stie cum sa FORMEZE o echipa, si nu sa exploateze un talent.... Acum, lucru comun de ambele parti, nici una dintre cele doua formatii nu vor ajunge macar la o finala NBA in actuala conjunctura..... Dar lotul uneia cu antrenorul celeilalte ar putea lua 1-2 meciuri intr-o finala de la o echipa din West.... E pacat de talentul lui Tracy, Orlando nu e o echipa cu pretentii, orasul in sine nu e cine stie ce amator de baschet (al treilea sell-out in acest sezon, 2 impotriva New Yorkului, si asta fiindca foarte multi s-au mutat acolo din NY), asa ca atita timp cit Magic merge in play-off, antrenorul sta pe un scaun cald si moale... Singura sansa pentru Tracy e sa iasa de acolo... Pune-l macar pentru o secunda in trupa celor din Dallas sau Sacramento, si vei vedea ca Los Angeles Fakers nu vor mai fii favoriti... /nope/
    Smile, its good for you!

  8. #8
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Sincer sa fiu nu prea l-ash vedea pe McGrady la Dallas. Ce sa faca el acolo ? Ar strica echipa ! Aia sunt o echipa de vedete..care joaca in echipa,nicidecum individual. Cel putin asa ii "vad" eu. Si nici la Kings.

    Pe cine vezi in finala din partea Estului ? Ce zici de 76'ers ? Mi se pare mie s-au i-au fraierit rau de tot pe New Jersey asta toamna ? Van Horn vad ca are peste 16 ppg si peste 7.5 rpg. Mutombo ce are ? Ba pe deasupra l-au luat si pe grasutzul irlandez...care joaca centru..cat de cat bine. Pacat ca acum e accidentat. Dar Coleman isi face treaba bine , nu ?
    Mari fraieri New Jersey astia.

    De Indiana ce parere ai ? Eu zic ca vor ajunge in finala. Au jucatori foarte buni pe fiecare post. Si chiar au cel mai colectiv joc , nu ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  9. #9
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Vezi tu Azur89 Orlando joaca bina cand joaca bine McGrady dintr-un singur motiv... McGrady este the go-to-guy! El tine echipa asta in spate! Acum probabil ii este mai usor avand in vedere cele 2 achizitii, Gooden si Giricek. Zici ca Orlando nu este o echipa cu pretentii... cum asa? Dupa AllStar Orlando e una dintre cele mai constante echipe, nu ca New Jersey -echipa pe care o admiri tu atat de mult! Sunt putine echipe care sunt tinute in spate de un singur om, cum e cazul la Orlando.
    Nu cred ca McGrady o sa paraseasca prea curand Orlando. Parca McGrady s-a nascut in Florida, daca nu ma insel... asa ca nu prea are motive sa plece la Dallas(sau oricare alta echipa), fiind astfel mai aproape de casa. NU?

    Despre transferul lui Miller... probabil John Gabriel a vrut sa demonstreze ca nimeni din lot nu este "untouchable", chiar daca Miller este/era cel mai bun prieten al lui T-Mac.

    Orlando nu a vrut sa scape de Shaq, dar "shmekerul" de Jerry West l-a furat si a furat si titlurile care urmau sa vina in Orlando. Acelasi Jerry West a fost la baza transferului dintre Mike Miller + Ryan Humphrey / Drew Gooden + Gordan Giricek.

    Despre sell-outs au fost 4 pana acum in sezonul asta: 2 la meciurile cu Washington pt MJ, unul cu LA Lakers si ultimul cu NY Knicks.

    Ca o echipa sa aiba succes trebuie sa aiba o echipa omogena cu rezerve care marcheaza puncte importante, cu alte cuvinte sa aiba "a deep bench"... cum are Indiana, Dallas, Sacramento, Seattle!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •