In aceasta saptamana, in Ungaria are loc Campionatul European de Gimnastica Aerobica atat pentru juniori cat si pentru seniori, unde participa si Romania.
Singurele rezultate care le-am gasit deocamdata sunt de la calificari. Astfel Romania ocupa locul 1 la calificari la urmatoarele probe:
-Mixt Pairs AG ( BECZE Maria-Bianca, CIMPOI Mihaita-Iulian)
-Individual baieti AG ( CIMPOI Mihaita-Iulian)
-Individual fete AG (BECZE Maria-Bianca)
-Trio AG ( BECZE Maria-Bianca, CIMPOI Mihaita-Iulian, MATEI Premia-Maria)A A mai fost o proba, dar Romania nu a participat.
Din cate am inteles AG se refera la grupele de varsta ( age group), dar nu stiu ce la ce se refera, ce grupe de varsta intra, dar e posibil sa fie vorba de juniori
Last edited by mikeyy; 22nd November 2007 at 19:38.
Seniorii care ne vor reprezenta sunt:
Cristina Nedelcu
Cristina Antonescu
Cristina marin
Mircea Zamfir
Mircea Branzea
Petru Porimet
Valentin Mavrodineanu
Si eu abia astept sa vad filmulete daca sunt postate pe youtube. Mai ales juniorii; imi place acest sport pentru ca nu pare sa fie atat de solicitant pentru organism iar micutii par sa se distreze in timpul exercitiului.
d) Individual baieti:
1.GARAVEL Benjamin Franta
2.KONDRATICHEV Alexandr Rusia
3.CAFORIO Antonio Italia
4.LLI Vicente Spania 5.RAILEANU Ferdinand Romania
6.PETRUSE Marius Romania
e)Individual fete:
1.BIANCHI Giulia Italia
2.BUCSANSZKI Linda Ungaria 3.PAVEL Maria-Luisa Romania
....... 5.HORVAT Alexandra Romania
JUNIORI: -Grup: locul 3 (SURDU Anca-Claudia, DINCA Andreea-Maria, EREMIA Claudia-Loredana, CONSTANTIN Oana-Corina, PAVEL Maria-Luisa, BOGATI Andreea) -Trio: locul 1 (trio2: EREMIA Claudia-Loredana, DINCA Andreea-Maria, BOGATI Andreea)
locul 3 ( trio1: CONSTANTIN Oana-Corina, COVRIG Claudia, IUGA Andreea-Elena)
-Perechi:locul 1 (mixt2: RAILEANU Ferdinand, SURDU Anca-Claudia)
locul 4 (mixt1: HORVAT Alexandra, PETRUSE Marius)
-Indivdual fete: locul 3: PAVEL Maria-Luisa
locul 5:HORVAT Alexandra
-Individual baieti: locul 5 PETRUSE Marius
SENIORI: -Grup: locul 3 (PORIME-TOLAN Petru, POPA Bogdan, MAVRODINEANU Valentin, NEDELCU Cristina, ANTONESCU Cristina, MARIN Cristina) -Trio: locul 1 ( trio2: MAVRODINEANU Valentin, BRINZEA Mircea, ZAMFIR Mircea)
locul 5 ( trio1: PORIME-TOLAN Petru, MUJ Cosmin, POPA Bogdan) -Perechi: locul 2 (mixt1 : ANTONESCU Cristina, BRINZEA Mircea)
locul 5 (mixt2: MINCU Codruta, MUJ Cosmin) Individual fete: - Individual baieti: locul 1: ZAMFIR Mircea
locul 4: Brinzea Mircea
pina in decembrie au fost postate si inregistrarile tuturor celor care au obtinut medali pe site UEG,acum nu mai sintpentru cei care vor sa vada ceva poze cu premierile sa intre pe pagina 17sau 18 de la forumul de gimn aerobica.LA CAMP EU din ung nu sa putut filma si fotografia in sala totul sa cumparat de la ei
presa din romania vorbeste prea putin despre acesti spoortivi ,televiziunea nu mai intra in discutie nu ii intereseaza acest sport desi rezultatele sint extraordinare.Am fost la campionatele si de anul trecut de la Petrosani si la cel de acum doi ani de la Bucuresti nici o televiziune nu a prezentat mai nimic, la Cupa Farul desi este o competitie majora de verificare inaintea camp nat la fel nu e mediatizata dar asteptam sa devenim sport olimpic fara ajutorul presei de tiraj mare si al TV,ci doar prin munca unor oameni care sint implicati in acest sport si pun suflet,si al sportivilor care dau tot ce pot.