Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 74

Thread: Steaua Deja Campioana !!?

  1. #22
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Cred ca trebuie sa te corectez Ieppy (sper sa nu te superi). Real madrid a facut mari achizitii (Figo, Zidane) dupa ce a vandut stadionul primariei tocmai ca sa acopere datoriile pe care le avea. A fost o miscare desteapta din partea lui Perez (a avut si cu cine), miscare ce i-a permis sa investeasca in jucatori precum cei mai sus mentionati. De fapt asta a fost momentul de cotitura in istoria moderna a Real-ului. Este adevarat ca pana atunci a functionat bine mersi cu datorii imense, insa trebuie sa fim atenti, aceste datorii (200 mil) nu le aveau numai la bugetul de stat, ci in principal la banci. Este o practica des intalnita in occident ca un club sa se imprumute la banci, ceea ce la noi nu se intampla. La Real ajunsese cutitul la os....
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  2. #23
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    de ce sa ma supar? Cu toate astea si in momentul de fata Real are datorii imense. Diferanta este probabil cui datoreaza bani insa eu vroiam doar sa arat ca nu conteaza cate datorii ai in moentul in care faci transferuri.

    A si pe Figo la cumparat inainte sa vanda baza.

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ieppy , este o deturnare a discutiei! De fapt ca si la Ultras care vine cu o aiureala de fisiere si incearca sa ne abureasca spunanad "Din pacate nu pot sa atasez si fisierul cu datoriile la bugetul de sanatate deoarece este foarte interesant."
    Realitatea este ca echipele din vest au datorii la banci sau la persoane fizice si nu la stat. In principiu datoriile catre stat cu o vechime mai mare de un an nu se iarta!
    In afara lui Red Heat nimeni nu s-a straduit sa raspunda la intrebari!!

  4. #25
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Nu ma lua cu faze din astea Edmond pentru ca stii bine ca nu imi plac. am vrut sa imi exprim o parere la ceea ce ai scris in primul mesaj. iar ca sa adaug tu chiar crezi ca numai la noi in fotbal nu se platesc datoriile la stat? Nu as fii asa sigur. Ce ai vrea sa raspund? vrei sa fiu de acord cu echipele ca nu isi platesc datoriile? Ce naiba subiectul asta e clar. Ar avea viata daca ar veni cineva si ar spune ca gigi nu trebuie sa plateasca datoriile ca oricum va fi prim-minustru si practic sar plati singur. Cum ma indoiesc ca asta e cazul(cine stie poate avem noroc) atunci nu vad la ce intrebari ar trebuii sa raspund.

  5. #26
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Aiureala? Tu ai dorit sursa informatiilor mele! Putina rabdare si bag si fisierul celalalt. Dar ca de obicei nu te intereseaza faptele, ci numai parerile tale subiective!

  6. #27
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Prima parte
    Attached Files Attached Files

  7. #28
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    A doua parte a listei celor cu datorii la bugetul de sanatate
    Attached Files Attached Files

  8. #29
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    La intrebarea daca neplata datoriilor la stat ajuta Sportul Studentesc respunsul meu este urmatorul: daca Siman ar fi folosit acesti bani pentru a cumpara jucatori, pentru a da prime sau pentru a le majora contracte, da. Dar in conditiile in care Siman nu plateste nimic, nici datoriile catre stat, nici jucatorii, nici angajatii clubului, nu investeste nici un leu, nu vad nici un avantaj, ba din contra. Numai scandaluri care afecteaza echipa. In schimb vad un avantaj evident pentru Pandurii Tg. Jiu care sug bugetul de stat prin intermediul mafiotului Condescu (care mai tine inca 2-3 echipe), in conditiile in care 6.000 de mineri vor fi disponibilizati carora li se vor plati salarii compensatorii de peste 300 milioane de lei. Regia nu are bani (care se duc in Pandurii, Rarora, Mineru Motru etc) si se varsa bani din bugetul de stat adica de la toti. In conditiile astea parca nici eu nu mai as vrea sa-mi platesc impozitele. Adevarul este ca sunt unii dăştăpţi, care ii iau pe restul de prosti. Da' pana la urma se va inchide robinetul si sa mai vedem de unde finantare. 2-3 ani si apoi adio Pandurii, Mineru Motru...

    Se mai practica un altfel de spoliere a bugetului de stat si al bugetelor locale. Finantarea de catre ministere si primarii a unor echipe de fotbal fara ca acestea sa fie actionare la acestea. Daca o primarie (de exemplu) ar avea actiuni la un club as fi de acord ca aceasta sa finanteze cu o suma cota parte conform procentului de actiuni pe care le detine. Dar in conditiile in care banii publici sunt practic donati unor persoane private, dati-mi voie sa nu fiu de acord! Ca tot vorbim de favoritisme.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Eu cred ca da! Daca Siman ar fi strans cu usa sa plateasca ar trebui , probabil , sa vanda doi trei jucatori( pe care si asa o sa-i vanda...) si ar fi si destul de inghesuit... ar conta destul de mult in desfasurarea ostilitatilor! La fel si la Steaua , cele in jur de trei milioane de dolari vor conta destul de mult , presupunem ca Becali va plati odata si odata .. pana atunci insa , are sanse sa castige campionatul cheltuind din acesti bani !

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Spuneam ca probabil daca sunt cifre incorecte cluburile vizate vor da o dezmintire , sau vor avea o replica... Ei bine , in Prosportul de astazi am avut surpriza ( placuta pentru mine! ) ca singura echipa care a vut o reactie sa fie Universitatea Craiova , care prin vocea vicepresedintelui Pavel Badea a remis un comunicat prin care se arata ca Stiinta nu mai are obligatii de plata la stat la sfarsitul anului 2003 ( aminteste chiar un Certificat de atestare fiscala care sta marturie ): Nu stiu cat adevar este ( oricum datoria Craiovei era printre cele mai mici, cam un miliard) dar este o reactie...

  11. #32
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Becali nu are de gand nici macar sa dea procentul din transferuri care se cuvine federatiei conform Legii Sportului, cum vrei sa plateasca la stat. Despre Siman (frate de obiceiuri cu Gigi) nu pot sa spun decat ca va plati cand va avea chef sa o faca. Problema este ca singura masura coercitiva legala este blocarea conturilor care la Sportul oricum sunt goale. Singura solutie de fortare ar fi angajarea de catre stat a unor recuperatori (stiti de care fel e vorba). Problema este insa de fond in societatea romaneasca. Dupa cum spuneam in Romania sunt datornici mult mai mari decat cluburile de fotbal, care au datorii mai mari de zeci, sute, poate chiar mii de ori mai mari decat acestea. Si atunci se ridica intrebarea: cei mici de ce sa plateasca la timp? Ia sa se inchida Media Pro pentru datori si valorificarea activelor sale. Sau oprirea emisiei la ProTV. Sa le scoata camerele pe taraba! Atunci, da!

    Chestia aia cu vanzarea fortata a 2-3 jucatori se poate intampla numai in alt tip de sistem, in orice caz nu in unul care se doreste democratic.

  12. #33
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    pai de cand cu noul guvern, protv si-a asigurat protectia prin faptul ca Adrian Paunescu (senator psd) a inceput sa aiba emisiuni pe la ei, inainte mi se pareau cei mai pesedei.
    trebuie sa-l mentionez si pe brucan, care de cateva emisiuni a inceput sa profeteasca despre acest guvern care are cele mai multe realizari dupa '89 incoace

    echipe cu datorii de nivelul stelei, rapidului sau celor de la dinamo nu ar trebui inscrise in campionat
    nu este corect ca Universitatea sau Bacaul (datorii zero!!!) sa nu isi poata permite cumpararea de jucatori pentru ca de banii aia si-a achitat datoriile si in acelasi timp echipele mari fac achizitii si nu platesc un leu la stat
    cum poti realiza o competitie corecta?
    cum poti crede intr-un om care se bate cu pumnul in piept ca este patriot si vrea o functie in legislativul tarii cand el insala statul si nu-si plateste taxele?

  13. #34
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Universitatea si-a platit impozitele, dar daca observi apare in lista cu datornici la fondul de sanatate. Si suma nu e mica. Ce declara Badea, Staicu sau Mititelu este treaba lor, la fel cum e treaba lui Siman ce declara. Dar, problema este ce declara Fiscul. In cazul nostru AVAB-ul care a blocat conturile datornicilor. Am cautat si pe net si am gasit informatia respectiva. Puteti face comparatia cu listele atasate mai sus.

    http://www.medfam.ro/modsis/article.php?sid=1085

  14. #35
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Cred ca gresesti PIMP. Eu sunt departe de a fi n PSD-ist, insa sa stii ca nu am pierdut decat foarte putine emisiuni "Profetii despre trecut" si sa stii ca Brucan, lasand la o parte bilele negre pe care le are, nu se sfieste deloc, ba dimpotriva, sa loveasca in PSD. Nu cred ca emisiunea asta se incadreaza la cele amintite de tine...
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Am fost plecat si nu prea am putut sa mai intru ...abia acum vad aiurelile postate de ultras aici! In ritmul asta o sa descopere in curand ca Universitatea este cel mai mare datornic din divizia A , iar Sportul este de fapt mieluselul cel curat al fotbalului romanesc...si de fapt Sportul nu are nici 580 000 datorie , era vorba de mult mai putin , nu se stie excat cat dar .. se va descoperi in urmatoarele zile!
    Pentru ca nu am postat acest thread sa fac un dialog cu Ultras si pentru ca toti ceilalti care au postat au fost destul de obiectivi nu mai spun deocamadata nimic despre acest subiect. Am cerut niste informatii si voi reveni probabil spre seara, pentru ca vreau ca discutia sa fie cat de cat la obiect , fara devieri inutile si informatii cel putin tendentioase...

  16. #37
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Intr-adevar, spun numai aiureli. Este normal in conditiile in care informatiile sunt tendentioase, iar parerile personale sunt legi! Asta este Romania in care traim.

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Acum am dat shi eu peste thread-ul asta. Parerea mea e ca MF ar trebui sa mai faca nishte controale la sange, nu numai la echipele de club dar mai ales la federatzie. Despre datoriile Stelei, acestea sunt moshtenite de pe vremea "patronului care nu investea nimic", adica Viorel Paunescu. Nu o spun ca o scuza, pentru ca e evident ca din momentul in care a preluat clubul Becali shi-a insushit (sau a trebuit sa-shi insusheasca) shi datoriile de pana atunci. Eu cred ca pana la urma Becali le va plati. Dar nu vad nici o graba. Suma e prea mica pentru eforturile lui Becali, asha ca nu o sa se streseze din cauza asta. In plus, cu banii aia poate sa faca o investitzie ca lumea in stadion, investitzie pe care nu sunt sigur ca statul, prin intermediul Ministerului Apararii, ar face-o.
    Despre "avantajele" echipelor cu datorii fatza de cele fara datorii nu pot sa zic decat atat : nu prea exista, cu exceptzia Rapidului, unde probabil Copos shi-ar face harakiri daca ar afla ca tre' sa scoata bani din buzunar.

    Despre Ultras :
    Quote Originally Posted by Ultras
    Despre Siman (frate de obiceiuri cu Gigi)
    LOOOL E mare diferentza intre Gigi shi Shiman. Cea mai importanta e ca Gigi plateshte salariile jucatorilor shi le ofera cat de cat conditzii de pregatire, pe cand la Sportul baza de antrenament parca e cocina. Shi spun asta cu mare parere de rau.
    ex-alpopa

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Alpopa , pana acum nu ai vrut sa vezi acest thread , ca si alti stelisti de ex ,..nu-mi vinde mie gogosi ... ( ca suporter ...te inteleg ! ) .. ai dreptate cu mostenirea de care vorbesti, dar numai intr-o mica parte...Steaua a continuat sa faca datorii si sub Becali , iar acesta a preluat tot fondul de jucatori.... de fapt nu ma intereseaza strict problema Stelei... nu vad insa de ce ar trebui sa foloseasca Gigi acesti bani la repararea stadionului ..si de ce ar fi Rapidul cel mai avantajat de neplata acestor datorii...fii mai explicit...

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    Alpopa , pana acum nu ai vrut sa vezi acest thread , ca si alti stelisti de ex ,..nu-mi vinde mie gogosi ... ( ca suporter ...te inteleg ! )
    Se pare ca nu m-ai intzeles. AM ZIS CA NU AM VAZUT ACEST THREAD
    Cat despre faza cu RAPID : Copos este cel mai "zgarcit" patron shi probabil unul dintre cei mai egoishti shi mai lipsitzi de cuvant oameni. La asta m-am referit. Shi-ar baga unghia in gat daca l-ar obliga cineva sa scoata bani din buzunar. Shi ma gandesc ca aici Gigi Becali ar putea sa faca o mishcare inteligenta : sa propuna insistent ca din 2004/2005 toate echipele care nu-shi platesc datoriile sa fie excluse din competitzii. Shi sunt sigur ca nu Steaua ar avea de suferit!
    ex-alpopa

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    mai lasa-ma! Daca ma gandesc bine Rapidul a castigat in ultimii ani mai multe decat Steaua.... chiar asa eficienta sa fie zgarcenia lui Copos ? Si de unde stii ca este zgarcit , nu crezi ca faci niste afirmatii usor hazardate ... este de discutat... insa sincer cred ca este superior lui Gigi in multe aspecte....

  21. #42
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    mai lasa-ma! Daca ma gandesc bine Rapidul a castigat in ultimii ani mai multe decat Steaua.... chiar asa eficienta sa fie zgarcenia lui Copos ? Si de unde stii ca este zgarcit , nu crezi ca faci niste afirmatii usor hazardate ... este de discutat... insa sincer cred ca este superior lui Gigi in multe aspecte....
    Poate si pe Dinel sa-l mai intreaca atoatestiutorule ?
    CE subiect ai gasit ?
    :p
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •