Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 113

Thread: Concursul preolimpic “Good luck Beijing”

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1

    Concursul preolimpic “Good luck Beijing”

    “Good luck Beijing” va avea loc intre 28 noiembrie- 3 decembrie:


    http://www.prosport.ro/articole/stan...limpiada/67141

    La fete Romania va fi reprezentata de Alina Stanculescu si Gabriela Gragoi!

  2. #2
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    “Good luck Beijing” va avea loc intre 28 noiembrie- 3 decembrie:


    http://www.prosport.ro/articole/stan...limpiada/67141

    La fete Romania va fi reprezentata de Alina Stanculescu si Gabriela Gragoi!
    Dap, asa este...sincera sa fiu, tare ma bucura evolutia Alinei...imi doresc de multa vreme sa o vad u un exercitiu bun la barna pe la europene, mondiale....si chiar ma gandeam ca va fi o gimnasta pierduta, la fel ca Roxana Stan, Rodica Marinescu, care au fost in echipa cu Izbasa, Nistor si Stanculescu la Amsterdam in 2004. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa si sa prinda echipa petru Beijing.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu voi intelege niciodata asemenea decizii.
    In primul rand nu e un concurs ca oricare altul. In afara de SUA toate celelate echipe vin cu ce au mai bun. In al doilea rand era important pentru Steliana Nistor sa concureze in sala in acre se vor desfasura JO in fata a 10 mii de specatori. Mai bine nu participa la competitiile din ultime saptamani si ar fi mers la Beijing.
    Felicitari lui dan Grecu care-si duce toata echipa.

  4. #4
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu voi intelege niciodata asemenea decizii.
    In primul rand nu e un concurs ca oricare altul. In afara de SUA toate celelate echipe vin cu ce au mai bun. In al doilea rand era important pentru Steliana Nistor sa concureze in sala in acre se vor desfasura JO in fata a 10 mii de specatori. Mai bine nu participa la competitiile din ultime saptamani si ar fi mers la Beijing.
    Felicitari lui dan Grecu care-si duce toata echipa.
    Ma insel eu sau tu ne-ai spus ca la baieti exista concurs pe echipe pe cand la fete nu si ca sunt cate 2 concurente de tara?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  5. #5
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu voi intelege niciodata asemenea decizii.
    In primul rand nu e un concurs ca oricare altul. In afara de SUA toate celelate echipe vin cu ce au mai bun. In al doilea rand era important pentru Steliana Nistor sa concureze in sala in acre se vor desfasura JO in fata a 10 mii de specatori. Mai bine nu participa la competitiile din ultime saptamani si ar fi mers la Beijing.
    Felicitari lui dan Grecu care-si duce toata echipa.
    Sincera sa fiu, nu am vazut lista cu participantii, dar nici in 2004 nu au fost cele mai bune gimnaste din Romania, deci nu e o decizie a lui Forminte strict, e o strategie a Federatiei. Si acest lucru poate se intampla tocmai pentru a le roda si pe celelalte gimnaste, nu numai pe cele bune intotdeauna. Si pentru a le vedea cum se comporta. Referitor la etapele de Cupa Mondiala la care a participat Stela (Swiss Cup si Glasgow), acestea au rolul de a califica gimnastele pentru finala Cupei Mondiale care se disputa la fiecare doi ani. In plus, premiile sunt mari si, atunci, iti duci gimnastele cu cel mai mare potential la o medalie, astfel incat sa ai asigurate locuri si in finala Cupei Mondiale. De asemenea, de obicei participantele la aceste concursuri sunt cam aceleasi (e valabil pentru orice tara) si de obicei cele mai bune din tara respectiva, tocmai pentru a acumula puncte. Anumite tari aleg sa participe an de an la aceleasi competitii, excluzandu-le pe altele. Ca un fel d etraditie, daca vrei, dar justificata si prin prezenta mai calitativa la unele decat la altele. Romania, de exemplu, le onoreaza pe cele de la : Cottbus, Stuttgart, Internationalele Frantei, Masilia Cup, Swiss Cup si Glasgow.

    In al doilea rand, aceste competitii sunt organizate cu precadere pentru ca organizatorii JO sa isi dea seama de configuratia aparatelor in sala, sa vada ce functioneaza si ce mai trebuie corectat. Pentru gimnaste impactul este destul de mic, dupa parerea mea, intrucat este inutil sa iti fixezi niste repere in sala respectiva cu un an inainte. Oricum, nu mai retii nimic. Si ce folos pentru Stela sa concureze acum cu o sala in care putine locuri (in comparatie cu cele 10 000) sunt ocupate??? Nu e aceeasi situatie ca la o etapa de Cupa Mondiala??

  6. #6
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Englezii trimit pe Marissa King si Hannah Clowes (fara Tweddle), nemtii pe Marie-Sophie Hindermann si Anja Brinker (fara Chusovitina), Italienii nu stiu pe cine trimit dar pun pariu ca nu pe Ferrari.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  7. #7
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ei, s-a publicat si lista cu participantii si se pare ca doar 2-3 tari isi trimit ce au mai bun (cel putin la fete). Iar la baieti, cica nici unul din gimnastii chinezi campioni mondiali anul acesta nu va fi prezent...deci...

    detalii mai multe..pe www.intlgymnast.com

    Feminin:
    Australiaasha Joura, Lauren Mitchell
    Belarus:Anastasia Marachkovskaya
    Canada: Kristina Vaculik
    China: Cheng Fei, Jiang Yuyan, Pang Panpan, Zhou Zhuoru
    Czech Republic: Jana Sikulova
    France: Laetitia Dugain, Cassy Vericel
    Great Britain: Hannah Clowes, Marissa King
    Germany: Anja Brinker, Marie-Sophie Hindermann
    Greece: Stefani Bisbikou
    Italy: Francesca Benolli, Federica Macri
    Japan: Keiki Mukumoto, Miki Uemura
    The Netherlands: Verona van de Leur
    North Korea: Hong Su Jong
    Romania: Gabriela Dragoi, Alina Stanculescu
    Russia: Ksenia Afanasyeva, Daria Yelizarova
    Switzerland: Ariella Kasslin
    Ukraine: Olga Scherbatykh, Daria Zgoba
    United States: Chellsie Memmel, Bridget Sloan

    Masculin:
    Belarus: Dmitry Kasperovich, Igor Kozlov, Denis Savenkov, Dmitry Savitsky, Alexander Tsarevich, Vladimir Yermakov

    Canada: Grant Golding, Nathan Gafuik, Jayd Lukenchuk, Brandon O'Neill, Aexander Rayment, Hugh Smith
    China: Feng Zhe, Guo Mingsheng, Lu Bin, Lu Bo, Liang Mingsheng, Yan Mingyong
    France: Pierre-Yves Beny, Gael Da Silva, Danny Rodrigues, Hamilton Sabot,
    Raphael Wignanitz, Arnaud Willig

    Germany: Philipp Boy, Fabian Hambchen, Robert Juckel, Marcel Nguyen, Eugen Spiridonov, Robert Weber

    Great Britain: Ross Brewer
    Greece: Vlasios Maras
    Italy: Enzo Bernardoni, Paolo Ottavi
    Japan: Yosuke Hoshi, Kenya Kobayashi, Makoto Okiguchi, Kazuhito Tanaka, Kohei Uchimura, Kazuya Ueda

    Korea: Kim Dae Eun, Kim Ji Hoon, Kim Soo Myun, Yang Tae Seok, Yang Tae Young, Yoo Won Chul

    Puerto Rico: Luis Vargas
    Romania: Alin Jivan, Flavius Koczi, Cosmin Malita, Ilie Popescu, Dorin Selariu, Robert Stanescu

    Russia: Dmitry Barkalov, Dmitry Gogotov, Sergei Khorokhordin, Kostantin Pluzhnikov, Anatoly Vasilyev, Yevgeny Vasilyev

    Spain: Christian Bazan, Isaac Botella, Jose Fernandez , Arkaitz Garcia , Christian Guillem, Sergio Munoz

    Switzerland: Claudio Capelli
    Ukraine: Vadim Kuvakin
    United States : David Durante, Sean Golden, Sho Nakamori, David Sender,
    Clayton Strother, Todd Thornton

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Multumesc mult pentru stire! Multumesc pentru primire (cu intarziere)

    Mie mi se pare un concurs destul de puternic la fete. Sper ca Alina Stanculescu si Gabriela Dragoi sa isi revina pana la anul (Dragoi in primavara la internationalele Romaniei arata foarte bine pe aparate - inainte de accidentari)
    Eu nu sunt de acord cu un lucru - in 2004 Andreea Munteanu nu a prins echipa nu pentru ca nu era printre cele mai bune, ci pentru ca s-a accidentat. Mie la nationalele din 2004 mi s-a parut foarte in forma - isi imbunatatise barna, paralele etc Avea cele mai mari sanse la individual compus dintre romance, si o sansa inaintea lui Ponor la sol (care putea pierde datorita formei de la surubul triplu). Se vede ca Andreea Munteanu a fost gimnasta mea preferata, nu ? Imi pare foarte rau ca s-a accidentat si nu a reusit sa concureze mai mult - avea un potential enorm. Sper insa ca acum nu mai are probleme de sanatate si poate sa isi vada linistita de viata.

  9. #9
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim Cris de aceste informatii.
    Eu credeam ca Chellsie Memmel s-a retras...vad ca nu Oricum Memmel e cam singura "vedeta" de pe acolo, alaturi de Fei Cheng.
    Va fi un concurs interesant, mai ales la baieti unde vom merge cu toata echipa
    www.fangymnastics.com

  10. #10
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Probabil ca ati observat ca au disparut niste mesaje din acest thread, nu s-au pierdut ci le-am mutat de aici caci nu se potriveau subiectului. Astfel, o parte le gasiti pe thread-ul cu Diverse si celelalte la gasiti pe subforumul "Alte discutii" la "Discutii offtopic"
    www.fangymnastics.com

  11. #11
    sport legend Diana Filoti's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Belgium
    Posts
    589
    Reputatie
    1

    concurs

    Eu cred ca e bine ca dl. Forminte le "incearca" si pe Dragoi si Stanculescu. Mie imi plac foarte mult amandoua. Dragoi e tare frumoasa si intinsa, are tinuta. Imi place exercitiul ei la paralele...cred ca e bine ca avem gimnaste bune le paralele...din ce in ce mai bune. E un progres clar la paralele. Nistor e senzationala, Patrascu e foarte buna, Izbasa imi place f mult, are o iesire buna. E o gimnasta constanta. Si vin tare din urma Lacusteanu - are o iesire super, ca Stela -si Dragoi, chiar.
    Iar Stanculescu imi place mult la barna, e o gimnasta cu prezenta artistica foarte buna, e foarte expresiva, are un sol tare frumos. http://www.youtube.com/watch?v=7N6ww...eature=related
    Mai are de lucrat la diagonale, trebuie sa sporeasca un pic nivelul de dificultate. Sa faca trei suruburi in loc de doua, sa faca un Tzukahara in loc de echer la inceput...dar astea vin firesc, in timp. Pana la anul va fi super.
    Va salut din nou cu drag, incerc sa fiu o prezenta constanta pe forum...Oricum in fiecare zi fur de la munca...zece minute, cat pauza de cafea si ma uit pe youtube la minunile Romaniei.
    Sa aveti un sfarsit de saptamana frumos.
    Draga Vlad, multumesc pentru link-uri si astept alte informatii. Sa stii ca banuiam ca ai o legatura cu Titel, se vedea clar ca e cineva informat...plus ca lipseau comentariile...semnate vlad.

  12. #12
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Da, si eu sunt complet de acord cu tine Si partea buna e ca amandoua sunt gimnaste cu o tinuta frumoasa, care ataca efectiv barna, ceea ce e extraordinar in conditiile in care gimnastele actuale nu prea ataca acest aparat. Iar Alina Stanculescu are o atitudine sigura si la sol

    A propos de Dragoi, are cineva idee daca anul viitor va fi deja senioara?

  13. #13
    junior vio76's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    72
    Reputatie
    1
    Gabriela Dragoi e nascuta in 1992 deci va avea 16 ani anul viitor si e eligibila pentru Olimpiada.

  14. #14
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da asa e Dragoi este senioara cu acte in regula din 2008, putea sa participe inca de anul acesta, fiind an preolimpic. Cerasela de asemenea, inca nu are 15 ani ( ii va implini in decembrie)
    www.fangymnastics.com

  15. #15
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Super Thanks

  16. #16
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Gabriela Dragoi a fost inlocuita de Andreea Grigore, deoarece Gabriela e nascuta in 1992, putea sa concureze la mondiale, dar nu si la alte concursuri de seniori.
    Se pare ca competitia va fi transmisa de postul rus Planeta Sport. Cred ca este acelasi post unde am azut Swiss Cup, dar nu mai stiu exact, daca Vlad isi mai aminteste ce canal era, ca el ne-a dat parca link atunci
    www.fangymnastics.com

  17. #17
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Pacat...mi-ar fi placut sa o vad pe Gabriela...dar, pe de alta parte, o sa prinda bien sa o vedem si pe Andreea Grigore, s avedem in ce stadiu este fata de Mondiale.

  18. #18
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Gabriela Dragoi a fost inlocuita de Andreea Grigore, deoarece Gabriela e nascuta in 1992, putea sa concureze la mondiale, dar nu si la alte concursuri de seniori.
    Se pare ca competitia va fi transmisa de postul rus Planeta Sport. Cred ca este acelasi post unde am azut Swiss Cup, dar nu mai stiu exact, daca Vlad isi mai aminteste ce canal era, ca el ne-a dat parca link atunci

    Aici am gasit transmisiile live pentru planeta sport:
    http://livetv.ru/en/chanelinfo/246/
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  19. #19
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Aveti idee si cand transmit ei?

  20. #20
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Planeta sport va difuza live pe 29 nov si 02 dec.
    www.fangymnastics.com

  21. #21
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    OK, merci

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •