Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 98

Thread: Arhiva

  1. #64
    Banned
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    757
    Reputatie
    0
    Simona pentru aur

  2. #65
    Banned
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    757
    Reputatie
    0
    Campioane mondiale
    exceptional! Scriem istorie!

  3. #66
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Bravo romania!

  4. #67
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Bravo! Am castigat cu ceva emotii.

  5. #68
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    este aur, dar Simona Alexandru asta e dusa cu capul. i-a facut trei puncte chinezoaicei pe atacurile ei in 20 de secunde. s-a scos totusi, dar facem cu inima.

  6. #69
    Banned
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    757
    Reputatie
    0
    Sa curga whisky-ul!

  7. #70
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Bravo fetele!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #71
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Istorie! Pentru prima data repetam un titlu mondial 2 ani la rand si pentru prima data doua romance sunt pe podiumul mondial la individual!!! Ce final! zob, a fost si Loredana acolo, pe al doilea asalt al ei, cand a furat-o si arbitra. Ce echipa!

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1



    Attached Images Attached Images

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Ceremonia (atat cat am prins pe youtube)
    http://youtu.be/gkmkQTMacto

    Pozele sunt de pe daylife.

  11. #74
    incepator
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zob79 View Post
    Ana s-a accidentat in primul ei asalt din semifinala, contra lui Sozanska. Din fericire, antrenorul a gindit bine tactica in continuare; inlocuitoarea Anei, Loredana Dinu, a facut 2 asalturi de 0-0, lasind-o pe Simona sa transeze meciul in fatal ui Heidemann, care a facut un Mondial mult sub cota ei obisnuita.
    Sa speram ca Ana isi revine pina in finala; Loredana Dinu mai e in echipa, de vreo 2 ani, doar pt ca zimbeste frumos in pozele de final. Simona Deac e mult mai in forma (a batut-o clar si la Nationale) si are si atuul virstei....nu inteleg de ce nu e in lot acum. Trebuie neaparat sa fie cineva din Craiova in echipa? ca sa se inteleaga ca centrul ala olimpic e productiv?
    Branza a venit de la craiova inapoi la steaua cand avea vreo 16-17 ani, ea participand la inceput pentru steaua si apoi luata fiind de craiova. A facut echipa la acea vreme cu Alexandru si Stanciulescu (in ciuda talentului s-a lasat un pic dupa perioada junioratului). Apoi au fost transferate fete de la alte cluburi in special craiova. zdanovschi, macesanu, maroiu si nu in ultimul rand deac (satu-mare). practic in afara de alexandru si intr-o mica masura branza nici una dintre componente nu este crescuta de steaua. sunt o echipa bine inchegata, care fac minuni pe plansa bravo lor si antrenorilor.
    dinu nu zambeste doar frumos. este o sportiva cu foarte multa experienta care poate face fata cu brio unui concurs de o asemenea anvergura. deac mai are de invatat De ce crezi ca ar avea deac atuul varstei in fata lui dinu? dinu a ajuns deja la maturitate in ceea ce priveste scrima. ca a batut-o o data la nationale? trebuie sa confirme din nou. asa putem spune ca si dinu a batut-o de mai multe ori la nationale be branza.
    In final felicitari fetelor si la cat mai multe medalii

  12. #75
    Banned
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    757
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihu33 View Post
    Branza a venit de la craiova inapoi la steaua cand avea vreo 16-17 ani, ea participand la inceput pentru steaua si apoi luata fiind de craiova. A facut echipa la acea vreme cu Alexandru si Stanciulescu (in ciuda talentului s-a lasat un pic dupa perioada junioratului). Apoi au fost transferate fete de la alte cluburi in special craiova. zdanovschi, macesanu, maroiu si nu in ultimul rand deac (satu-mare). practic in afara de alexandru si intr-o mica masura branza nici una dintre componente nu este crescuta de steaua. sunt o echipa bine inchegata, care fac minuni pe plansa bravo lor si antrenorilor.
    dinu nu zambeste doar frumos. este o sportiva cu foarte multa experienta care poate face fata cu brio unui concurs de o asemenea anvergura. deac mai are de invatat De ce crezi ca ar avea deac atuul varstei in fata lui dinu? dinu a ajuns deja la maturitate in ceea ce priveste scrima. ca a batut-o o data la nationale? trebuie sa confirme din nou. asa putem spune ca si dinu a batut-o de mai multe ori la nationale be branza.
    In final felicitari fetelor si la cat mai multe medalii
    Interesant...vad ca asta e primul tau post S-a dat ordin in centrul olimpic sa se inregistreze careva pe forum ca sa spuna niste prostii? Macar sa va fi pus toti cu burta pe carte si sa fi iesit ceva folositor din truda asta, insa tu esti penibil
    Ingaduie-mi totusi sa revin cu citeva ginduri, desi nu-s din craiova si nu traiesc pe banii federatiei la centru
    Loredana face parte din lot pentru zimbet si pt ca anumite persoane din federatie considera ca e riscant sa faca schimbari intr-o echipa care e campioana mondiala. E doar o prezenta decorativa, un mutunache care zimbeste mereu cind vede blitzurile, si s-a considerat(aici sint de acord) ca e perfecta pt rolul de eterna rezerva. Problema apare atunci cind una din cele trei fete care stiu scrima se accidenteaza; hai sa ne uitam pe cifre si sa vedem ce-a facut Loredana ieri, ca sa nu aberam in gol ca tine.
    SEMIFINALE: 0-0 cu Duplitzer, 0-0 cu Heidemann, 4-5 cu cea mai slaba nemtoaica, Sozanska
    FINALA: 0-0 cu Sun, 2-3 cu cea mai slaba chinezoaica, Luo si 4-3 cu Na Li
    Singura prestatie buna a fost cea cu Li, releu in care a fost condusa de pe margine ca o papusa mecanica de Dl. Podeanu; toate tusele ei au fost obtinute in defensiva, n-a facut UN atac in finala. In rest...dupa cum vedem, non-combat si infringeri la cele mai slabe tragatoare ale adversarelor.
    Se observa lejer experienta competitionala a ei de care tu esti asa mindru. Eu as fi pus-o in ultimul asalt; sint convins ca nu ne aducea atitea emotii precum Simona, care a decis semifinala si finala....
    Despre Deac...tinind cont si de tonul general al mesajului tau, incep sa cred ca ai probleme serioase la mansarda din moment ce poti spune ca mai tb sa confirme in fata lui Dinu la campionatele nationale i-a dat 15-11, in finala Cupei pe echipe i-a dat 5-2...ce mai trebuia sa faca? Iar rezultatele nu pica din...Craiova, ele sint expresia talentului; in prezent, Simona e de 10 ori mai buna decit Dinu. Problema si mai serioasa pe care tu si cei care te-au pus sa scrii n-o vedeti e legata de perspectiva: Simona e cu 4 ani si jumatate mai tinara decit Dinu; cind mutunache va imbatrini, sau cind pt rolul de rezerva va fi nevoie de altceva decit mutunache, ne vom trezi ca o sportiva foarte valoroasa nu are experienta fiindca...ghici ce, mihulache, n-a avut unde s-o acumuleze la cel mai inalt nivel.

  13. #76
    incepator
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zob79 View Post
    Interesant...vad ca asta e primul tau post S-a dat ordin in centrul olimpic sa se inregistreze careva pe forum ca sa spuna niste prostii? Macar sa va fi pus toti cu burta pe carte si sa fi iesit ceva folositor din truda asta, insa tu esti penibil
    Ingaduie-mi totusi sa revin cu citeva ginduri, desi nu-s din craiova si nu traiesc pe banii federatiei la centru
    Loredana face parte din lot pentru zimbet si pt ca anumite persoane din federatie considera ca e riscant sa faca schimbari intr-o echipa care e campioana mondiala. E doar o prezenta decorativa, un mutunache care zimbeste mereu cind vede blitzurile, si s-a considerat(aici sint de acord) ca e perfecta pt rolul de eterna rezerva. Problema apare atunci cind una din cele trei fete care stiu scrima se accidenteaza; hai sa ne uitam pe cifre si sa vedem ce-a facut Loredana ieri, ca sa nu aberam in gol ca tine.
    SEMIFINALE: 0-0 cu Duplitzer, 0-0 cu Heidemann, 4-5 cu cea mai slaba nemtoaica, Sozanska
    FINALA: 0-0 cu Sun, 2-3 cu cea mai slaba chinezoaica, Luo si 4-3 cu Na Li
    Singura prestatie buna a fost cea cu Li, releu in care a fost condusa de pe margine ca o papusa mecanica de Dl. Podeanu; toate tusele ei au fost obtinute in defensiva, n-a facut UN atac in finala. In rest...dupa cum vedem, non-combat si infringeri la cele mai slabe tragatoare ale adversarelor.
    Se observa lejer experienta competitionala a ei de care tu esti asa mindru. Eu as fi pus-o in ultimul asalt; sint convins ca nu ne aducea atitea emotii precum Simona, care a decis semifinala si finala....
    Despre Deac...tinind cont si de tonul general al mesajului tau, incep sa cred ca ai probleme serioase la mansarda din moment ce poti spune ca mai tb sa confirme in fata lui Dinu la campionatele nationale i-a dat 15-11, in finala Cupei pe echipe i-a dat 5-2...ce mai trebuia sa faca? Iar rezultatele nu pica din...Craiova, ele sint expresia talentului; in prezent, Simona e de 10 ori mai buna decit Dinu. Problema si mai serioasa pe care tu si cei care te-au pus sa scrii n-o vedeti e legata de perspectiva: Simona e cu 4 ani si jumatate mai tinara decit Dinu; cind mutunache va imbatrini, sau cind pt rolul de rezerva va fi nevoie de altceva decit mutunache, ne vom trezi ca o sportiva foarte valoroasa nu are experienta fiindca...ghici ce, mihulache, n-a avut unde s-o acumuleze la cel mai inalt nivel.


    4 si treci la loc. data viitoare fa-ti temele mai bine si fi mai calm ca nu-ti prieste

    este primul meu post pentru ca am lucruri mai importante de facut in fiecare zi. nu am timp sa stau sa postez pe 1001 de forumuri. pur si simplu am simtit nevoia de aceasta data sa imi scriu gandurile de apreciere pentru aceste fete. da chiar si pentru iordachioiu!!! imagineaza-ti cat tupeu din partea mea.

    nu lucrez la frs si nici nu sunt din craiova spre mirarea ta si cu toate acestea am avut si o sa am mereu de a face cu scrima.

    loredana a castigat in 2009 cupa romaniei si nici macar nu a fost inclusa in echipa pentru mondiale. stiu pentru tine a fost corect pentru ca ea zambeste frumos. deac a castigat 2 asalturi la nationale, nu inseamna neaparat ca trebuie sa ii ia locul in echipa. daca ai impresia ca a fi rezerva este echivalent cu a face nimic sau ca esti cel mai slab din echipa mai ai mult de invatat despre scrima. si daca tot esti asa de priceput de ce nu te oferi tu sa fi rezerva? sa asculti indicatiile antrenorului dupa margine e usor, partea grea vine cand trebuie sa le pui in practica, pe plansa. fiecare si-a facut treaba ieri. au lucrat ca o echipa, iar rezultatul nu a intarziat sa vina. atat timp cat in formula aceasta functioneaza foarte bine, nimic nu se va schimba

    problema perspectivei este strict legata de bani. experienta nu o acumulezi de 2 ori pe an la mondiale si europene cum ai tu impresia. dureaza ani de zile. sunt atatea etape de cupa mondiala la care se pot trimite cate 8 tragatoare. romania din nefericire nu isi permite. la etapa din china anul acesta frs a avut bani doar pentru o singura sportiva. de restul s-au ocupat cluburile. fetele vor imbatrani toate, nu numai loredana. romania are atatea fete talentate la spada (si nu numai) care promit. cazul lui deac nu este singular. s-a intamplat si in trecut altor sportive si nu se va opri aici. daca tu ai impresia ca loredana este buba, parerea mea sincera este ca te inseli, mai gandeste-te nu este vina fetei ca federatia nu poate trimite sportivele mai tinere pentru a acumula experienta.

    rezultatele nu vin doar in urma talentului, este nevoie si de foarte multa munca pe langa acesta, experienta si un dram de noroc

    in final iti doresc sa ai o seara placuta, numai bine si data viitoare incearca sa nu mai folosesti fel si fel de apelative la adresa unor persoane pe care nu le cunosti doar pentru simplul fapt ca tu nu le placi

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Mihu, intre timp aceste fete raman un mister pentru majoritatea celor care urmaresc sportul. Cum au crescut in scrima, cum se antreneaza, care este potentialul scrimei romanesti: astea sunt lucruri pe care nu le stie mai nimeni. Interventia ta pe forum a venit ca raspuns la o acuza. Cu asta, ai reglat un cont cu un user si nu le-ai facut niciun bine spadasinelor. Data viitoare, ajuta cu informatii despre acest sport pe care il cunosti mai bine decat noi.

  15. #78
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    I've got treats!

    Semifinala 1 spada individual
    Ana Branza vs. Sun Yujie http://www.youtube.com/watch?v=l8SoahOB8PQ#t=10h30m35s

    Semifinala 2 spada individual
    Anca Maroiu vs. Li Na http://www.youtube.com/watch?v=l8SoahOB8PQ#t=10h50m35s

    Finala spada echipe
    Romania vs. China http://www.youtube.com/watch?v=uJt-HIiYprI#t=11h28m00s



    Revin cu restul meciurilor fetelor din zilele respective cand voi putea sa parcurg streamul in intregime .

    Au ajuns fetele in tara:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...a-foto-8877560
    http://www.gsp.ro/sporturi/altele/ga...sa-272576.html
    Last edited by Anicia Juliana; 18th October 2011 at 12:52.

  16. #79

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mayas View Post
    Interviu Simona Alexandru in Prosport:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...fernal-8882825
    Inca unul, tot de atunci:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...xandru-8883307

    A fost un campionat mondial extrem de puternic, cu meciuri încheiate la o tușă ce relevă forța tuturor competitoarelor, n-am văzut alt turneu mai tare ca acesta. La antrenamente, îl zăream undeva pitit în sală pe tehnicianul nemțoaicelor și pe antrenorul francez al chinezoaicelor cum ne spionau. Ne spuneam "ce-or înțelege ăștia ce facem? că nu înțelegem nici noi"…



    Sportive de reală valoare!? Ar mai fi o singură fată, Simona Deac, de la Satu Mare, are 24 de ani, și ar mai fi două sportive de 17 ani... Punem gura pe ele, le încurajăm, le ajutăm și le luăm între noi. În rest... e jale, pentru că nu mai vin copiii la scrimă. Un antrenor se duce să facă selecția, bine, ce selecție, ia un grup să spunem de 40 de micuți. Îi cheamă pe toți, vin 40 la prima întâlnire, când le explică ce e scrima, dar la a doua deja numărul lor se înjumătățește. După o lună, antrenorul maiare doar doi copii în sală și cred că o vină o poartă și părinții pentru că le inoculează fiilor lor să se ducă la fotbal, să ajungă precum Mutu, să câștige bani...


    Felicitari, Prosport pentru initiativa si la mai multe!
    Last edited by Anicia Juliana; 20th October 2011 at 14:30.

  18. #81
    manager mayas's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    335
    Reputatie
    1
    interviu Prosport, Loredana Dinu:
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...fetele-8890413

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Ana Branza incepe anul cu argint la Doha (primul Grand Prix dupa JO).

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Veste buna pt viitorul echipei de spada.

    Ana Maria Brânză
    Simona Deac
    Amalia Tătăran
    Maria Udrea
    Ioana Dumitru

    au castigat medalia de bronz la Cupa Mondiala de la Leipzig.

  21. #84
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Stiri interesante din GSP:

    Ana Branza - locul 1 la CM de la Saint-Maur
    (Deac a pierdut 14:15 cu Șemiakina, campioana olimpica
    urmeaza concursul pe echipe)
    CE cadeti, floreta (!) - locul 4 la echipe, locul 2 la individual

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •