Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 367

Thread: Noi - despre gimnastica...

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Noi - despre gimnastica...

    Am deschis acest thread pentru cei ce vor sa ne impartaseasca momentul in care au inceput sa fie pasionati de gimnastica, ce i-a determinat sa-si indrepte atentia asupra acestui sport si orice altceva ce vor sa povesteasca despre gimnastica ( indiferent ca e vorba de artistica, ritmica sau aerobica)
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Eu si gimnastica

    Incep eu prin a va impartasi anumite momente

    Eu de mic am crescut uitandu-ma la gimnastica si asta datorita faptului ca si parintii mei urmareau competitiile mari de gimnastica. Fata de mine ei au avut posibilitatea de a trai momentul Montreal 1976 cand Nadia a facut senzatie.
    Primele momente de care imi amintesc acum sunt cele de la Jocurile Olimpice (1992) la care Lavinia Milosovici a luat nota 10 la exercitiul de la sol. Ea este singura romanca de care imi amintesc de la acea vreme. Cu timpul, mai ales in ultimii ani am cautat mai multe informatii si astfel in acest moment am mult mai multe cunostinte despre gimnastica decat aveam in acea vreme( si e normal tinand cont de varsta pe care o aveam 6-7 ani) Tot din acea vreme imi amintesc de o gimnasta din China, era foarte mica de inaltime, dar careia nu ii stiu numele, am cautat inregistrari dar nu era nici una care seamana cu imaginea care o am eu in minte. Nu stiu daca a avut rezultate bune sau a fost doar o membra a echipei, dar eu o tin si acum minte.
    Astfel, de la momentul Laviniei Milosovici am inceput sa urmaresc gimnastica atat de mult cat puteam, nu eram un fan atat de mare ca acum. Cu adevarat pasiunea pt gimnastica a inceput in 1999 la campionatul mondial unde mi-a placut in mod deosebit de Andreea Raducan si unde m-am bucurat de succesul Mariei Olaru. Apoi au urmat Jocurile Olimpice din Australia, jocuri unde Romania a trecut de la agonie la extaz si invers. A fost o olimpiada cu totul unica si aici vorbesc de acele momente in care podiumul de premiere era ocupat de 3 romance.
    La Atena 2004, ma uitam la gmnastica avand o masea umflata, dar asta nu m-a tinut sa nu ma bucur, mai ales la sfarsitul exercitiului de la sol al Catalinei Ponor cand comentatorii Tv erau Cristian Topescu si Andreea Raducan, iar Andreea la sfarsit a inceput sa tipe ca “am castigat!”
    Si asa am ajuns in 2007 cand am urmarit Campionatul Mondial de gimnastica alaturi de unii dintre voi aici pe forum, moment pe care de asemenea il voi tine minte.
    Sper sa vedem si olimpiada(2008) impreuna si sa reusim sa si mergem la un concurs din Romania (deocamdata) impreuna.
    Cam asta e pe scurt “despre mine si gimnastica”.
    www.fangymnastics.com

  3. #3
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    eu nu stiu cand am inceput, ca n-am memorie buna, dar mi-o amintesc pe Daniela Silivas (de fapt doar numele pt ca fatza cand ma uit acum mi se pare necunoscuta). aveam 8-9 ani.
    de atunci imi amintesc toate numele mari, cu toate ca rezultatele exacte imi scapa (iar memoria, bat-o vina). bine, exceptand Andreea in 2000.
    nici nu stiu la ce competitii m-am uitat de-a lungul timpului, dar stiu ca oricand era vreun concurs de gimnastica la TV ma uitam...m-am uitat si la Irina Deleanu in anii 90 cand dadeau si ritmica...am incercat sa le imit, dar pana la urma am ramas cu uitatul

    fiindca am memoria asta cam slaba, cand am descoperit anul asta ca exista filmulete pe youtube, m-am simtit in al noulea cer...pt ca ma pot uita de 10 ori la un exercitiu sau la rezultate, pana cand imi intra in cap

  4. #4
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    fata de povestea lui Mikeyy a mea pare cam...confuza

    dar am o scuza, n-am avut niciodata pe nimeni in familie sau intre prieteni pasionat de gimnastica, stirile putine, no internet...
    aveam doar un sentiment puternic, care a devenit acum, in fine,pt ca am unde citi si ma uita cand vreau, "hobby"

  5. #5
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Povestea mea cred ca ar fi, totusi, precisa:d.

    La fel ca si in cazul lui Mihai, si la mine gimnastica a inceput tot cu Milo (am mai spus-o, de fapt). eram cu ai mei in vizita la niste prieteni de familie (la mine acasa se urmareau campionate de gimnastica doar ocazional, daca asta se difuza, nimic premeditat, motiv pentru care pana in 1999 nu am stiut niciodata cand si ce competitii de gimnastica sunt pe la tv). imi amintesc ca se juca reme (sau remi, nu stiu care este ortografia corecta) si televizorul era dat pe TVR, JO de la Barcelona, competitia de gimnastica, finala pe aparate. Imi amintesc ca in momentul in care a evoluat Milo, s-a facut liniste printre cei 10 oameni cati eram, iar la final s-a exclamat: "gata, castiga!!!" si "Bravo!!!". Aveam 7 ani pe atunci si mi-au ramas in minte doua imagini clare: una din timpul exercitiului, legat de coregrafie (http://www.youtube.com/watch?v=buyuzys0RpY, min 00.32) ...la mintea mea de copil, nu mi-a placut acea miscare:d; iar a doua imagine este cea in care sare de pe podiumul de concurs direct in bratele lui Belu (fara ca macar sa coboare scaricelele). Atat, in rest s-a rupt filmul pana in 1996, JO de la Atlanta.

    1996, vara, cald, mers la mare, ca de obicei, cu parintii....plecare la ora 2.00 dimineata, cu masina familiei, drum, ne hotaram sa ne oprim la Focsani, la fratele mamei. Intram in casa, stam doar 10 minute. Fratele mamei se uita la transmisiunea de la JO, Lavinia Milosovici la sarituri, la individual-compus. Evolutie buna, unchiul exclama "Bine!!!". Peste ani, dupa moarte lui, aveam sa aflu ca Milo era gimnasta lui preferata. Si de atunci imi place sa ii spun mamei ca acuma inteleg d ece imi era atat de drag unchiul: pentru ca aveam aceeasi gimnasta preferata.

    Iarasi se rupe filmul, ramanand in amintire doar "exeritiile" la sol si mai tarziu la "barna" pe care le faceam prin casa cand ramaneam singura...la barna aveam chiar o compozitie, coregrafie inpirata din cea a fetelor, sarituri gen "pusca cioara" si "tur". La sol, chiar o combinatie (pirueta 360 cu tur 360)...si imi iese ceva-ceva, nu stiu la tinuta, dar macar le intorc
    Urmatorul moment: 1997, anul de retragere al lui Milo, precum si fizionomia ei in timpul discursului din cadrul unui Campionat National. apoi 1997 - Mondialele de la Lausanne, cand Gina Gogean i-a suflat medalia Khorkhinei la sol (in finala pe aparate) doar datorita faptului ac se calificase cu o nota mai mare decat rusoaica. Astfel, castiga aurul. Iarasi tin minte ca in perioada respectiva, la festivitatea de premiere (nu sunt convinsa ca era Lausanne sau ceva prin '96) s-a incurcat imnul Romaniei...intai s-a pus Tricolorul, apoi si-au dat seama si au pus "Desteapta-te, romane!".

    Apoi 1999, Tianjin, uimita de talentul Andreei Raducan...am innebunit-o pe mama cu cat de minunat era ca fetita asta castigase doua medalii (argint barna si aur sol)+ aur pe echipe. Si ca Simona fusese a doua la sol, doua romance in fata rusaoicelor.


    Sydney 2000 a fost extraordinar!!!Apoi Ghent 2001, singurul concurs la care am fost efectiv constienta de ce elemente sunt in gimnastica, ce note etc. Anul acesta mi-am realizat si unul din vise: am fost in sala in timpulk unei competitii internationale de gimnastica, la care a participat si Romania: internationalele Frantei. Mai ramane un vis de indeplinit: de a intra efectiv intr-o sala de gimnastica, de a urca pe barna si pe sol. Atat

  6. #6
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Bravo,Mihai ,ai gasit din nou un subiect placut!O sa am multe de povestit,cred ca o voi face in mai multe "reprize"
    Prima mea imagine cu o gimnasta este o coperta de revista sau almanah,cu o fetita frumoasa,cu breton,doua funde mari albe si ochi patrunzatori,foarte serioasa;era Nadia Comaneci prin1973-1974.Am revazut-o la CE 1975 la Skien,in Norvegia,unde a cistigat 4 medalii de aur si una de argint;dupa cum v-am mai spus cindva,prima imagine cu gimnastica vazuta de mine la TV a fost elanul Nadiei pentru sarituri la acea competitie,si a fost momentul in care am prins drag de acest sport minunat!

  7. #7
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    La acel CE am inteles ca in gimnastica sunt 4 aparate si ind.compus.

    A venit olimpiada de la Montreal,dar noi nu aveam televizor si transmisiile erau noaptea,asa ca toate informatiile le aflam de la radio,si erau multe,plus interviuri,comentarii....imi amintesc de un interviu cu familia Nadiei,l-au intrebat pe fratiorul ei ce melodie vrea si el a spus "melodia Nadiei" adica muzica de la sol.
    Era un sextet "Cantabile" care imediat i-a facut Nadiei un cintec,si se dadea la radio.
    Imagini de la Montreal am vazut mult mai tirziu.
    In 1977 a aparut cartea "Nadia" de Ioan Chirila si a mai aparut o carte"Nadia Comaneci si echipa de aur",pe care le-am "devorat" cu pasiune si am invatat multe lucruri din ele.
    In acelasi an am vazut europenele de la Praga(?) si,daca nu ma insel,atunci a fost un scandal monstruos,Nadia cistigase la individual,la sarituri a cistigat dar la festivitatea de premiere a fost anuntata Nelli Kim pe primul loc(rusii facusera contestatie).Nu-mi amintesc ce a fost la paralele,dar transmisia TV s-a oprit,anuntindu-se ca FRG a hotarit retragerea sportivelor din concurs.Pina sa ajunga hotarirea la Praga s-a desfasurat si conc.la birna,unde Nadia a cistigat.Medaliile obtinute au ramas in posesia Nadiei.
    Peste ani am citit undeva ca hotarirea o luase Ceausescu.

    In camera de internat,suparate foc si frustrate,i-am pus o patura in cap unei colege de etnie ucraineana si i-am dat citeva ghionturi,strigind:uite ce-au facut rusii tai!biata de ea striga de sub patura ca e romanca si tine cu Nadia!
    Last edited by miafangina; 19th November 2007 at 21:19.

  8. #8
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Imi mai amintesc apoi de CE din 1979 din Copenhaga,cred,care a fost un adevarat triumf,la ind.Nadia pe 1 si Emilia Eberle pe 2.Nu-mi amintesc rezultatele de la aparate,dar au fost foarte bune pentru ca eram foarte fericiti a doua zi la scoala,si primul lucru pe care ni l-a spus un profesor pasionat ca si noi a fost:Ei,v-a placut,acuma sunteti multumiti?
    Cautam cu infrigurare ziarul de sport,pentru ca erau exemplare putine,sa citim declaratii,sa vedem poze...

  9. #9
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Si a venit olimpiada de la Moscova 1980,boicotata de americani,dar la gimnastica nu conta,fortele erau oricum din Europa!
    La echipe au luat rusoaicele aur,noi argint.
    La individual compus a fost mare scandal din nou.Nadia cade la paralele si primeste 9,35,iar urmaritoarele au avut posibilitatea sa o ajunga.Nadia termina cu birna si era penultima.Elena Davidova conducea,iar pe locul doi era Maxi Gnauch din RDG(careia dl.Topescu din cauza vitezei i-a spus maxi-taxi -ce ne-am mai amuzat!)
    Nadia a evoluat foarte bine,dar arbitrele se tirguiau;daca ii dadeau 9,95 lua aur,cu 9,90 lua argint;dupa 35 de minute i-au dat 9,85 si a luat argint,la egalitate cu Maxi Gnauch!
    Arbitra romanca,sefa de la birna Maria Simionescu,refuza sa afiseze nota,pe care o afiseaza presedinta comisiei tehnice feminine Ellen Berger!Bella Karoly se plimba ca un leu in cusca,iar ultima gimnasta de la birna astepta becul verde!
    In cartea ei Nadia spune referitor la acest episod,ca a fost vina ei,pentru ca a cazut la paralele.
    Iar ne-am suparat rau de tot pe arbitre!

  10. #10
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Am trecut peste episodul CM de la Fort Wort ,foarte important,pentru ca atunci am cistigat in fata rusoaicelor pe echipe,cu Nadia accidentata!
    La intoarcere,au fost primite cu mare bucurie,imi amintesc ca erau imbracate in blugi si aveau palarii de cawboy,si mi s-au parut foarte moderne si frumoase.
    Imi amintesc din acea perioada de Dumitrita Turner,care avea un sol foarte frumos

  11. #11
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Aici urmeaza o pauza,din care nu-mi mai amintesc aproape nimic,probabil ca nu s-a mai dat la TV sau nu mai incap amintirile toate in creierasul meu...
    1984-olimpiada californiana,boicotata de blocul comunist,ca replica la biocotul capitalist de la Moscova;au participat totusi Romania,Yugoslavia si Cuba.
    La festivitatea de deschidere delegatia Romaniei a fost aplaudata ca niciodata si ca nicaieri in lume!Am fost foarte bucuroasa ca romanii au putut sa participe!
    La echipe fetele au luat titlul,dar parca,in absenta Rusiei nu era chiar asa o mare victorie.La individual americanca Mary Lou Retton a cistigat la mustata in fata Ecaterinei Szabo,noi am zis ca nemeritat,era foarte acrobata si bine sustinuta de public si arbitre!
    Se dadea un rezumat al competitiilor din ziua respectiva,cam doua ore,seara;ne-am multumit si cu atit.

  12. #12
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Urma o perioada frumoasa,epoca Danielei Silivas,care la un campionat european tinut in Rusia a luat toate medaliile de aur!
    Campionatul Mondial de la Rotterdam 1987 a fost fantastic,cu Aurelia Dobre,prima campioana absoluta romanca si cu celelalte evolutii fantastice ale fetelor noastre la aparate!
    Olimpiada de la Seul din 1988 nu s-a dat la televizor,motiv pentru care i-am urit cu putere pe comunisti!
    Toate informatiile veneau de la unguri,dar eu nu prindeam,asa ca ma tinea la curent o doctorita unguroaica,ea a vazut concursul.Spunea ca nu stie sa-mi spuna sigur,dar parca Susunova a meritat la individual locul 1.A fost cea mai frustranta perioada pentru mine,nu dadeau nici macar stiri la televizor,a fost singura olimpiada pe care nu am vazut-o.:huhu:

  13. #13
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    In anii urmatori ne-au delectat Cristina Bontas,baimareanca mea frumoasa Mirela Pasca,campioana europeana la paralele si miss la acea competitie,aparuse deja Lavinia Milosovici si scapasem de zidul comunist.
    La Campionatul mondial de la Indianapolis din 1991,am vazut ce inseamna show american,public innebunit care urla la fiecare evolutie a favoritelor lui.
    Si a mai fost competitia in care am reauzit-o pe Nadia la microfonul TVR,si a fost triumful lui Bella Karoly cu Kim Zmeskal,o gimnasta care nu mi-a placut in mod deosebit,mie Vanessa imi aminteste de stilul ei.

  14. #14
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Am obosit,prieteni,dar inainte de pauza o sa va spun ca in aceasta perioada am primit un dar minunat,o colega de serviciu care mi-a devenit cea mai buna prietena,pasionata mai mult decit mine de sport si gimnastica,Aurica.De trei luni o bat la cap sa se inregistreze pe forum.
    Ani la rind am trait impreuna marile competitii sportive,o sa va povestesc multe data viitoare!

  15. #15
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Prima mea amintire despre gimnastica a fost si ea din 1992, JO de la Barcelona. Insa nu Milo; pana nu am descoperit Youtube-ul nici nu stiam ca Milo a luat si ea 10 la acea olimpiada. Adevarul este ca nici nu stiam ca Lavinia Milosovici a reprezentat Romania. Imi tot aparea pe youtube si nu vrioam sa ma uit la ea, ma uitam eu (chipurile) numai la romance.
    Prima mea amintire a fost exercitiul lui Lu Li de la paralele care mi-a placut. Ce mi-a placut cel mai mult a fost fericirea de pe chipul ei de fata cam de varsta mea cand s-a afisat nota. 10. Nu am stiut semnificatia acelei note, am aflat-o tarziu, dar era purtata-n brate si radia de fericire. Descoperind Youtube-ul m-am gandit sa caut, printre altele si acea chinezoiaca care m-a facut sa zambesc. Am gasit-o cu greu nestiind cine era sau nici macar la ce competitie a fost. Dupa aceea am incercat sa caut si alte gimnaste, de-ale noastre insa, pentru ca stiam ca am fost campioni mondiali o gramada de ani la rand. Mi-am amintit printre picaturi ca am auzit mult numele: Amanar, Cojocar, Moceanu. Nu stiu ce competie era, terminasera fetele noastre la barna si se anunta urmatoarea gimnasta din SUA Moceanu.. Iar eu la varsta aia ma gandeam ca si pe americani ii cheama ca pe noi.
    Le-am descoperit pe rand aproape pe toate care sunt pe youtube, si junioare trimise prin anii 80 la diferite cupe pregatitoare dar care nu au reusit sa se afirme. Am gasit-o si pe Angela Ghimpu, mi-a placut de Eberle la paralele, Szabo, Silivas, Dobre, Voinea, Isarescu, Presecan, Raducan la sol in '99 etc,etc, etc, etc, etc
    Si aproape de sfarsit m-a cautat si pe mine curiozitatea s-o vad pe Nadia. O vazusem si pe Korbut inaintea ei. Nu stiu de ce nu am vrut sa-i vad exercitiile chair daca eram curioasa. Mi-era frica sa nu raman dezamagita fiindca am vazut cat se dezvoltase gimnastica. Erau acolo, exercitii mirifice ca din vis pe care nu vroiam sa le vad ca sa nu devina niste exercitii (chair daca frumoase) ca oricare altele. Totusi m-am uitat, primul exercitiu cel de la optional fara comentatori, unde se auzea sala vibrand cu fiecare element al ei. Apoi cel de la impus, primul ei 10, cu Rigby ca comentatoare, era extatica : "Oh, ce amplitudine, Uh, se misca foarte bine".
    Si apoi am dat de Teodora Ungureanu, exercitiul ei la barna, la paralele si la sol. Exercitiul la sol mi-a ramas in inima fiindca a fost mult mai frumos decat al Nadiei. Nu mi-am dat seama de calitatea gimnasticii, insa nu am inteles de ce nu a primit nici o medalie la compus, sau la sol cu acel sol superb (a luat doar 9,80 la compus). Apoi am vazut exercitiul Nadiei la sol la individual compus, dar transmisia TVR-ului cu Topescu. Avea noduri in gat cand vorbea inainte de inceperea exercitiului, apoi tacere. Sunetul cazuse, si Nadia se misca fara muzica, alb-negru, calitate proasta. Parca il si aud pe taica-miu: "Ma, sa se duca cineva sa vada de antena aia, ca iarasi nu mai prindem bulgarii". Mi-am dat seama ca oricat stramb eu din nas, si o admir mai mult pe Ungureanu, Nadia a insemnat mult pentru noi. Vazand-o asa, concurand cand fara sunet, cand cu fasait, alb-negru si la nu stiu ce ora de transmisie in Romania, am realizat ca a fost un fenomen si pentru noi oricat am stramba acum din nas. Apoi am vazut exercitiul ei la barna din 1979, cand a concurat pentru noi cu mana infectata. A fost si un om de echipa.
    Nu am vazut JO din Atlanta si nici din Sidney. Le-am vazut pe youtube. Am vazut insa JO de la Atena, unde am dominat, lucru foarte placut. Insa am cazut in capcana in care vad multi "fani" cazand. Aceea de "bun, tre sa fie usor pt noi, deci acum pot sa dorm linistita pana la urmatoarele JO unde vom lua alti pumni de medalii de aur." Insa in 2005/6 am avut probleme si atunci mi-am pus problema ca poate lucrurile nu stateau cum pareau. Deabia atunci, din pacate, m-am indragostit cu adevarat de gimnastica Romaneasca.

  16. #16
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Mi se par extraordinare toate aceste povesti. chiar m-am simtit bine citindu-le si amintindu-mi si eu, o data in plus, aceste evenimente

    Personal, mi-a mai ramas un episod de povestit, pentru ac a fost cu totul si cu totul special: Sydeny 2000. Am zis data trecuta ca ma opresc, sa nu cumva sa plictisesc.

    Aflasem de pe teletext si din jurnalele sportive despre performanta pe echipe a Romaniei, caci transmisiunile erau dimineata, cand eram la scoala, vezi, Doamne, clasa a IX-a. Ajung acasa la sfarsitul orelor (crezand ca s-a terminat competitia la individual-compus). Nu stiam, sincer, mai nimic despre sansele alor noastre, chiar daca auzisem numele lor. Intru pe usa si apoi in dormitor, la tata, care se uita la tv. Si am intreaba: dar am castigat la gimnastica???Eu ii spun: Nu stiu, daca am fost la scoala!!!!

    Ei, si in momentul acela o zaresc pe Simona Amanar in fata "plutonului" gimnastelor care mergeau spre podium, pentru premiere. Imediat in spatele ei zaresc al doilea costum de gimnastica apartinand Romaniei (a propos, costumele acelea de gimanstica sunt preferatele mele din toti anii astia; mi se par cele mai reusite si cele mai finute). Ei, zic, nu se poate!!!doua medalii de argint sau de bronz pentru Romania!!Wow....Tata, neafectat de factorul emotional, imi atrage atentia: nu, de fapt sunt trei. Cum, tata, unde? Si o zaresc in sfarsit si pe Maria, in costumul discordant fata de cele ale Simonei si Andreei:d. Deja am inceput sa exclam ca nu se poate, avem aur si inca doua medalii!!!!Ce tare!!!!Si vad, apoi, jos, pe ecran, afisate numele lor pentru cele trei medalii...adica podium 100% romanesc, fara nici un intrus. Sentimentul care m-a incerat vazand acele trei steaguri urcandu-se pe acordurile imnului nostru au fost extraordinare...era emotie, era mandrie, era bucuria ineditului care s-a produs...din acea perioada mi-a ramas in minte declaratia caustica a lui Belu la jurnalul de stiri: "Ei, daca ne gandim ca si la Atlanta tot trei medalii am avut...Acum am schimbat doar culoarea uneia dintre ele" sau ceva in genul asta.

    Atena, insa, a fost altceva...a fost prima editie a JO pe care am urmarit-o 100%. Deja pentru competitiile de la Anaheim ma trezisem la ora 3-4 dimineata, sa le vad pe fetele noastre...CM d ela Ghent...am analizat la rece situatia si pe sperantele Stroescu si Cojocar. La Atena, fiind seara, am stat nedezlipita de ecran, atragand-o si pe mama pentru o ora...la ora 12.00 a fost premierea pe echipe. La 12.15 trimiteam prietenilor apropiati SMS-uri in care ii anuntam de bucuria aurului. Dezlantuirea romaneasca (norocoasa pe alocuri) care a urmat a fost fantastica!!!!Eram de mii d eori mai buni decat Americanii, in conditiile in care in calificari fetele noastre abia de au fost filmate ici si colo din cauza Campioanei Mondiale en-titre, SUA(...MA gandeam la sfarsitul JO cat de mult au avut de invatat regizorii acelei transisiuni de la romani.

    Si tot de la Atena imi mai vine in minte un fapt memorabil, cel mai frumos fapt intamplat vreodata in vreo sala de gimnastica. Atunci cand se auzea imnul Romaniei, la aurul pe echipe, TOATA sala canta in limba romana "Desteapta-te, romane!!!"Erau atat de multi romani in sla, d eparac ar fi fost la noi acasa...americanii amutisera, se auzea doar romanimea, in uniunea ei Si mi-a placut!!!S-a auzit tare bine!!!

  17. #17
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MIAFANGINA View Post
    Am obosit,prieteni,dar inainte de pauza o sa va spun ca in aceasta perioada am primit un dar minunat,o colega de serviciu care mi-a devenit cea mai buna prietena,pasionata mai mult decit mine de sport si gimnastica,Aurica.De trei luni o bat la cap sa se inregistreze pe forum.
    Ani la rind am trait impreuna marile competitii sportive,o sa va povestesc multe data viitoare!
    Sunt uimitoare povestile tale, Mia, cu atat mai mult cu cat pe vremea aceea noi nici nu ne propuneam sa existam

  18. #18
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Cristina,n-as putea sa ma plictisesc niciodata citind povesti despre gimnastica!
    Va rog pe toti,povestiti orice va amintiti,unde erati,ce ati auzit,cum simteau si se manifestau cei din jurul vostru,credeti-ma,toate sunt povesti extraordinare,pentru ca le-am trait cu pasiune,noi toti.
    acum o sa va spun perceptia unui taran maramuresean care a vazut primul exercitiu de gimnastica la televizor:Nu poate fi adevarata,tu nu vezi ca-i de guma si-o poarta cu electrica?

  19. #19
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    foarte frumos, Mia
    multumesc pt povestioare.

    imi pare rau ca eu n-am putut da mai multe detalii, de fapt nici nu am stiut ca trebuie sa povestesc si intamplari mai recente
    asa ma pot lauda si eu ca am fost la Europenele din 2004 si 2007 in Amsterdam...

    In 2004 eram venita de nici un an in Olanda si printr-o intamplare am aflat ca vor fi Europenele aici...m-am mobilizat, am mai strans vreo cativa romani, am cumparat biletele cu vreo luna inainte...si nu mai trebuie sa va spun c-a fost un concurs extraordinar! Ne-am ridicat de vreo 8 ori in picioare pentru imnul Romaniei, Catalina ne-a facut cu mana, le-am vazut pe junioare si pe Mariana Bitang incurajandu-le pe senioare (invers nu mai stiu)...toti spectatorii din jur ne invidiau, ce mai, ni se facea pielea de gaina, a fost nemaipomenit!!!

    Anul acesta insa a fost gustul mai amar...intai ca devenise mai po****r concursul, n-am gasit bilete unde vroiam nici cu 3 luni inainte...am fost totusi vreo 5 romani si a fost frumos. Insa a fost trist sa-l vedem pe Marian aproape rupandu-si gatul, sa auzim ca Aluissa si-a rupt genunchiul, si apoi s-o vedem pe Sandra in lacrimi dupa ex la barna...De data asta nu ne-a mai facut nimeni cu mana
    O bucurie f mare am trait-o insa cand Stela si-a facut exercitiul la paralele frumos si a luat argintul...a fost un exercitiu extraordinar (mai ales pt o romanca).

    Anul acesta in august am inceput sa postez pe forumul acesta...o bucurie f mare ca l-am "descoperit", sincer imi pierdusem speranta sa intalnesc, la un loc, atat de multi romani pasionati de gimnastica. Cu cat mai multi dintre voi as vrea sa ma intalnesc la Nationale in iulie anul viitor!; la Internationale nu-s convinsa ca pot ajunge pt ca incep slujba noua din ianuarie/februarie...

    In 2010 Mondialele sunt la Rotterdam, daca mai sunt pe-aici imi doresc enorm sa fiu acolo. Sper din toata inima ca atunci sa straluceasca si Aluissa, Ana Maria si Adriana, Cerasela... Probabil ca atunci va trebui sa cumpar biletele cu un an inainte...


    cam atat deocamdata...cand imi mai amintesc ceva, va mai zic

  20. #20
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumim, Ioana...ei, ca in 2004, cand s-a castigat cat s-a castigat...!!!

  21. #21
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Multumim, Ioana...ei, ca in 2004, cand s-a castigat cat s-a castigat...!!!
    heeei, oameni buni, eu cand am scris scapasem ultima pagina cu povestile voastre

    f frumoase povestile ma regasesc in povestea lui Alex un pic pentru ca nici eu n-am realizat cat de grea e gimnastica pana prin 2005...adica stiam, pt ca eu nu puteam face ce faceau ele...dar nu credeam ca pot gresi sau sa-si rupa ceva in fatza mea

    eu am avut internet acasa doar din 2001, cand era prin Connex, deci dura 3 ore sa intru...asa ca pana sa vin in Olanda nici nu stiam de forumuri, youtube etc...de aceea pentru mine gimnastica de dinainte insemna starea de placere pe care o traiam vazandu-le...le stiam numele, ma uitam cu infrigurare la toate concursurile, interviurile, emisiunile...si atat.
    neputand revedea exercitiile n-am putut sa le invat miscarile ca sa pot evalua exercitiile...dar niciodata nu e prea tarziu.

    imi pare rau ca nu am avut ocazia asta in t scolii, cand stateam cu ai mei si aveam vacantele de vara de 3 luni in care, de obicei, nu faceam altceva decat sa citesc literatura si, in rest, sa ma plictisesc...acum e un hobby pentru care incerc sa-mi fac cat mai mult timp, dar nu e usor...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •