Page 8 of 18 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 148 to 168 of 367

Thread: Noi - despre gimnastica...

  1. #148
    manager alexa_andra's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    Datorita unui post de la CE, am ajuns si eu aici
    Puteti sa nu ma bagati in seama, azi (si in ultimii 20 de ani) sufar de logoree.
    Prima mea intalnire cu gimnastica a avut loc cand aveam vreo 5 ani si a venit o tanti la gradinita si ne-a intrebat daca vrem la gimnastica.
    Raspunsul logic a fost ca in fata starii civile: DA, clar si raspicat!
    Din pacate, si, poate, datorita conditiilor cel putin mizere din acea imitatie de sala, in mai putin de 2 luni am fost nevoita sa renunt. Mai exact, mi s-au declansat o serie de alergii si gratie unei bronsite am facut astm. Asa ca adio efort fizic. I know, I’m a drama queen!

    Anii s-au scurs si m-am trezit in 2000, venind mai devreme de la scoala (tocmai luasem un 10 pe un cocostarc desenat ) si am prins exact momentul in care Andreea Raducan isi incepea exercitiul la sol. Am intepenit in mijlocul camerei cu ghiozdanul in spate….si nu m-am miscat pana n-a stat la ultima linie. Am inceput sa rad si sa plang in acelasi timp privind-o pe Andreea pe umerii lui Belu. Cand s-a afisat nota am strigat-o pe sarmana mama, care dormea dupa o noapte de munca. Draga de ea, i-au dat lacrimile cand a vazut podiumul 100% romanesc. Eu oricum boceam fara oprire.

    Au urmat alte lacrimi- si de bucurie, si de tristete…Bucuria cea mai mare a fost titlul lui Marius Urzica. El e gimnastul meu preferat si in ziua de azi. Si nu vorbesc doar despre performante si despre faptul ca e cel mai elegant gimnast al nostru din toate timpurile, ci si despre caracterul lui. Imi pare un om deosebit.
    Momentele triste se stiu prea bine, deci n-ar avea rost sa le mentionez din nou…
    In urma acestor Jocuri Olimpice, am inceput sa urmaresc gimnastica (recunosc, si alte cateva sporturi) tot mai mult, de cate ori aveam posibilitatea. Si uite-asa am ajuns in anul de gratie 2007, cand am urmarit Mondialele din umbra, alaturi de voi. De atunci, m-am apropiat si mai mult de gimnastica, in special pt ca voi ati comentat si competitiile interne despre care pana atunci nu stiam mare lucru (nici macar cand aveau loc!).Aici iar vin cu periutza si va multumesc tuturor!

    Nu pot sa nu mentionez aici si cativa din preferatii mei...
    La baieti, Urzica-i clar no. 1, urmat de Ioan Suciu. Din generatia actuala, Alin Jivan si Selariu.
    La fete, am trei mari slabiciuni: Gabita, Anamaria si Cera.
    Dupa cum spuneam mai sus, imi plac atat ca sportivi, cat si ca oameni.
    La capitolul “epoca de aur”, preferata mea este Aurelia Dobre. Se intelege, banuiesc, ca am vazut-o doar pe youtube, dat fiind faptul ca in ’87 nu eram nici macar in planuri.
    In concluzie si in urma unor descrieri amanuntite si poate inutile, asa am ajuns sa iubesc gimnastica!

  2. #149
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Nu sunt inutile descrierile tale,ba, din contra, mie mi-a facut mare placere sa citesc tot ce ai scris! Ne bucuram ca esti aici, cu noi!

  3. #150
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alexa_andra View Post
    Anii s-au scurs si m-am trezit in 2000, venind mai devreme de la scoala (tocmai luasem un 10 pe un cocostarc desenat ) si am prins exact momentul in care Andreea Raducan isi incepea exercitiul la sol. Am intepenit in mijlocul camerei cu ghiozdanul in spate….si nu m-am miscat pana n-a stat la ultima linie. Am inceput sa rad si sa plang in acelasi timp privind-o pe Andreea pe umerii lui Belu. Cand s-a afisat nota am strigat-o pe sarmana mama, care dormea dupa o noapte de munca. Draga de ea, i-au dat lacrimile cand a vazut podiumul 100% romanesc. Eu oricum boceam fara oprire.
    Ma regasesc in momentul 2000 prin lacrimi si bucurie...desi in cazul meu nu au fost primele (de...varsta!).... inceputul pentru mine a fost Barcelona 1992...Lavinia Milosovici, primele lacrimi...urmate de lacrimile f amare de la Atlanta...

  4. #151
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Pentru mine inceputul a fost 1988 Olimpiada de la Seul. Prima mea imagine din gimnastica: Daniela Silivas cu parul permanent pe barna.

  5. #152
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuizaBon View Post
    Pentru mine inceputul a fost 1988 Olimpiada de la Seul. Prima mea imagine din gimnastica: Daniela Silivas cu parul permanent pe barna.
    Frumos inceput...cea mai fumoasa perioada a gimnasticii (si nu adaug romanesti)...pacat de permanentul Danielei...probabil vroiau sa o faca sa para de 18 ani cand draga de a avea doar 16....

  6. #153
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alexa_andra View Post
    ...venind mai devreme de la scoala (tocmai luasem un 10 pe un cocostarc desenat ) si am prins exact momentul in care Andreea Raducan isi incepea exercitiul la sol.
    :ras-plans: Foarte tare cocostarcul
    Ai scris foarte frumos! Pe langa faptul ca mi-ai amintit de momente frumoase, ai un stil deosebit de-a povesti, serios! Talent de povestitor

    Eu n-am avut norocul ca scap mai repede de la scoala, n-am prins nimic din individual compus. Nici nu eram eu foarte constienta de gimnastica, ma uitam de ceva ani dar nu urmaream in mod special programul transmisiunilor. Tin minte ca eram aproape in fata blocului, veneam de la scoala, nici nu stiam prea bine ca a fost gimnastica, si m-am intersectat cu mama care pleca in oras cu ceva treaba. Ea avea o saptamana de concediu si vazuse. Mi-a spus: stii ce-am facut la gimnastica?! Aur, argint si bronz! Eu n-am inteles la ce se refera, ma gandeam ca au fost finala pe aparate, si-am ramas foarte uimita cand mi-a zis ca nu nu, nici nu aparat, la individual. Am vazut apoi franturi din finala aia, pana sa "apara" internetul. Of, mama ei de scoala
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #154
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Minunat ai povestit Andra sau AlexaFrumoasa povestea ta, de fapt ca povestile tuturor iubitorilor gimnasticii de pe acest forum.Povestea mea incepe cu......inceputul,adica cu Nadia,si odata o voi spune si eu.

  8. #155
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Sydney 2000: intr-un camin de studenti inghesuiti claie peste gramada pentru a ne uita la un televizor sport (din ala mic cu diagonala de 14 -15 cm) daca nu ma insel la un cablu "intepat". Ce vremuri!

  9. #156
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Si ca sa ne mai si distram .Intalnira mea cu gimanastica e undeva in 1970 si ceva .Locul faptei : Dinamo .Asta dupa ce "tovarasa antrenoare "(na ca ii ziceam altfel atunci ) venise si ne luase de la scoala .
    Doamne ce departe e totul !
    Attached Images Attached Images

  10. #157
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Si ca sa ne mai si distram .Intalnira mea cu gimanastica e undeva in 1970 si ceva .Locul faptei : Dinamo .Asta dupa ce "tovarasa antrenoare "(na ca ii ziceam altfel atunci ) venise si ne luase de la scoala .
    Doamne ce departe e totul !
    Ce frumos!!!!

  11. #158
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alexa_andra View Post
    Puteti sa nu ma bagati in seama, azi (si in ultimii 20 de ani) sufar de logoree.
    Ai inceput sa vorbesti (logoree) de la 2 luni jumate? Wow! De aceea scrii asa de frumos! Alexa_Andra te rog sa ne mai povestesti! O faci asa de frumos! Tu si Mia parca aduceti o raza de soare si un zambet prin felul cum povestiti! Abia astept sa ma citesc! Ma bucur ca esti aici pe forum cu noi si ca ai trecut si pe la acest topic tare drag mie!

    @Niagara: Uite ca sunt oameni indragostiti de gimnastica inainte de '75-76... Sa imi testez si eu intuitia? Cu parul scurt, prima din stanga randul de jos, diametral opus coltului unde e "tovarasa" antrenoare?

    @Auri, daca nu vrei sa ne spui mai multe poate o face Mia in locul tau...

    Multumesc tuturor pentru povestiri...

  12. #159
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Ai inceput sa vorbesti (logoree) de la 2 luni jumate? Wow! De aceea scrii asa de frumos! Alexa_Andra te rog sa ne mai povestesti! O faci asa de frumos! Tu si Mia parca aduceti o raza de soare si un zambet prin felul cum povestiti! Abia astept sa ma citesc! Ma bucur ca esti aici pe forum cu noi si ca ai trecut si pe la acest topic tare drag mie!

    @Niagara: Uite ca sunt oameni indragostiti de gimnastica inainte de '75-76... Sa imi testez si eu intuitia? Cu parul scurt, prima din stanga randul de jos, diametral opus coltului unde e "tovarasa" antrenoare?

    @Auri, daca nu vrei sa ne spui mai multe poate o face Mia in locul tau...

    Multumesc tuturor pentru povestiri...
    Tu vrei sa atentezi la locul intai ,categoria "soacre"?

  13. #160
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Tu vrei sa atentezi la locul intai ,categoria "soacre"?
    Nu neaparat... Mai repede schema aia cu: "atata-le drace ca si mie-mi place"... Adevarul e ca ma doare capul de la CE si as face orice altceva - chiar si concurs de soacre...

  14. #161
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Nu neaparat... Mai repede schema aia cu: "atata-le drace ca si mie-mi place"... Adevarul e ca ma doare capul de la CE si as face orice altceva - chiar si concurs de soacre...

    Tu mie imi spui de dureri de cap? Sa vezi aici cate au fost ...
    ca sa te mai descretesti ,ia de aici articol

    http://www.libertatea.ro/stire/mutul...ci-234775.html .
    Se pare ca o sa ne inmultim romani pe aici .

  15. #162
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Vai,da ce frumos ati povestit pe-aici!Mai vreau!
    Orice amanunt dragut cum e cel cu cocostircul ma binedispune.Continuati,deci.

    Tess,n-am cunoscut-o pe Auri decit mult mai tirziu,asa ca n-as putea sa-i spun eu povestea de-nceput,te asigur insa c-o va face chiar ea,n-ai observat ca zilele acestea am inversat rolurile:eu am tacut chitic(de fapt n-am incaput la calculator) si Auri a fost intr-o verva de zile mari?!

    Niagara,daca Tess are asa fler si te-a dibuit in poza,o primim macar ca si "cumatra".Am aflat ca mai avem ceva-n comun si anume acel "D"-cind eram copil,fratele mai mare mi-a spus ca Dinamo e cel mai bun club si eu l-am crezut;nu ma omor eu dupa cluburi,dar nostalgia "D"-ului mi-a ramas
    Fotografia e de milioane!

  16. #163
    manager alexa_andra's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    In primul rand, multumesc de aprecieri! Ma bucur ca nu plictisesc lumea! Nu stiu cum se face, dar tocmai aceste mici detalii mi-au ramas atat de bine intiparite in minte, se intrepatrund atat de bine cu concursul in sine si cu emotiile de atunci, incat deja devin parte din eveniment.

    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Ai inceput sa vorbesti (logoree) de la 2 luni jumate? Wow! De aceea scrii asa de frumos! Alexa_Andra te rog sa ne mai povestesti! O faci asa de frumos! Tu si Mia parca aduceti o raza de soare si un zambet prin felul cum povestiti! Abia astept sa ma citesc! Ma bucur ca esti aici pe forum cu noi si ca ai trecut si pe la acest topic tare drag mie!
    Ce sa-i faci? Copil precoce…nu putea mama sa asculte meciul la radio de gura mea

    A, si va rog, nu va legati de cocostarcu’ meu! Sunt un total antitalent la desen, asa ca e un adevarat motiv de mandrie!

    Cat despre talentele mele oratorice, trebuie sa le indrept catre un sector de varsta ceva mai diferit...sa zicem 3-10 ani. Daca si piticii ma vor trata ca voi, nu pot decat sa fiu fericita!

  17. #164
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post


    @Auri, daca nu vrei sa ne spui mai multe poate o face Mia in locul tau...

    ..
    Tess,o sa va spun si eu povestea mea de inceput in curind

  18. #165
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alexa_andra View Post
    Cat despre talentele mele oratorice, trebuie sa le indrept catre un sector de varsta ceva mai diferit...sa zicem 3-10 ani. Daca si piticii ma vor trata ca voi, nu pot decat sa fiu fericita!
    Poti sa-ti faci practica aici. Pot sa-ti spuna toti, si eu recunosc... sunt pe la vreo 3 ani jumate (nu am crescut de anul trecut ). Si mai sunt si altii cu suflet de copil pe aici... Sunt sigura ca piticotii te vor asculta cu gurita cascata si nu vor mai vrea sa mearga acasa!

    @Auri: Abia astept sa citesc.

  19. #166
    manager alexa_andra's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Poti sa-ti faci practica aici. Pot sa-ti spuna toti, si eu recunosc... sunt pe la vreo 3 ani jumate (nu am crescut de anul trecut ). Si mai sunt si altii cu suflet de copil pe aici... Sunt sigura ca piticotii te vor asculta cu gurita cascata si nu vor mai vrea sa mearga acasa!
    Te-am luat! Eu ma mentin la 2 jumate de ceva vreme
    Cat despre pitici, sper din suflet! Uneori am impresia ca noi (adica cei din generatii ce au atins deja majoratul) am fost si suntem altfel de copii.
    Stiu ca sunt total off-topic dar vreau sa exemplific printr-o mica povestire. Acum ceva vreme, o colega ce lucreaza ca educatoare, mi-a povestit ca a trebuit sa evalueze copiii din grupa ei. Dupa mii de explicatii si exemple s-a trezit cu o gagalice de 3 ani copiind...un mar!:ras-plans: (Testul consta in a descoperi si colora marul intre alte fructe si legume). Din ce-mi aduc aminte, eu de copiat am auzit printr-a cincea...de aplicat, si mai tarziu
    Asa ca-mi pregatesc nervii...

  20. #167
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Andra, chiar ca ai povestit frumos...am venit si eu acasa de pe drumurile patriei si mi-a facut foaaarteeee bine sa citesc povestea ta

    La gimnasti sa stii ca avem aceleasi gusturi

    La gimnaste, asa cum am mai spus, am deschis "ochisorii" cu Lavinia.

    Ce frumos, sa fii educatoare Bravo tie

    Daca Tess e de trei ani si jumatate (si tot se lauda ca nu s-a mai schimbat), din pacate eu, una, nu ma pot incadra in categoria piticotilor. Cica sunt "pensionar universitar"...or avea si dreptate, eu stiu? Chit ca nici eu nu cred ca am mai mult de trei ani incepand de la urcarea pe barna incoace

  21. #168
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Cica sunt "pensionar universitar"...or avea si dreptate, eu stiu? Chit ca nici eu nu cred ca am mai mult de trei ani incepand de la urcarea pe barna incoace
    La unii e pe dos merg de la pensionare catre gradinita! (pazea Andra_Alexa - in curand inca un client ) Sau poate au nevoie de un soc - in cazul tau socul barnei de la Ploiesti sa isi revina!
    Cris, daca tu vrei te acceptam in grupa noastra de gradinita!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •