Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 367

Thread: Noi - despre gimnastica...

  1. #22
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MIAFANGINA View Post
    Am obosit,prieteni,dar inainte de pauza o sa va spun ca in aceasta perioada am primit un dar minunat,o colega de serviciu care mi-a devenit cea mai buna prietena,pasionata mai mult decit mine de sport si gimnastica,Aurica.De trei luni o bat la cap sa se inregistreze pe forum.
    Ani la rind am trait impreuna marile competitii sportive,o sa va povestesc multe data viitoare!
    te rog s-o convingi...cu siguranta ne-ar bucura sa-i auzim povestile, difera atat de mult cele "de dinainte" de cele de acum...pentru ca atunci orice stire era devorata, acum sunt atat de multe, doar trebuie sa le gasim...atunci si mandria era alta, acum pare "firesc" cand ia Romania aurul...

    cand zic multe stiri nu ma refer la cele romanesti, cand 30s la TV pt gimnastica e lux sau exista un singur ziar de sport care da constant stiri din gimnastica (Prosport)...

  2. #23
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Probabil ca voi nu stiti multe despre viata"de dinainte" si asta e bine.In afara de viata de familie,restul era atit de cenusiu,nu aveam reviste,ziare,internet,cablu,incit o transmisiune sportiva,mai ales de anvergura JO era un supereveniment pe care il sorbeam,avida de-a vedea si inregistra cit mai mult(in cap) ca sa pot comenta apoi cu prietenii si cunoscutii.
    In septembrie 1989 a avut loc Campionatul national la Baia Mare;sala a fost plina ochi in toate zilele.Nadia a fost arbitra si din locul unde stateam o vedeam bine din spate;in pauze arbitrele rontaiau stcksuri...
    Aurelia Dobre a evoluat doar la paralele,in afara concursului.
    Dana Silivas era mare vedeta,avea niste sosete din acelea lungi,peste genunchi,albastru-deschis,si filma cu o camera micuta!
    In timpul acelui campionat s-au filmat scene pentru un film "Campioana" cred ca-i zice,cu Mircea Diaconu,Carmen Galin si nu mai stiu.

  3. #24
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    exact la asta ma refeream, Mia...din cei 9 ani petrecuti "atunci" imi amintesc foarte clar cat costa o paine sau o acadea, desenele animate rusesti, Arabela cea ceha si chiar si ce film urma sa vedem in ziua de 22decembrie 1989...tocmai pt ca nu se intamplau multe, totul mi se intiparea bine in minte...
    (scuze de off-topic)


    Atunci se ducea lume multa la Campionatele Nationale...sincer nu prea inteleg de ce acum e mereu sala aproape goala...o fi lumea mai ocupata, or fi alte tentatii...
    Multumesc Mia, caut si filmul acesta

  4. #25
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    de fapt e un pic ipocrit sa zic "de ce nu se duce lumea"...nici eu nu m-am dus niciodata...
    nu se facea reclama, nu aveam pe nimeni pasionat in jur...si probabil ca sunt multi cu aceste motive...
    poate anul asta spargem gheata

  5. #26
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Imi amintesc ca la CM din1991 la Indianapolis la paralele a cistigat o coreeanca micuta-micuta dar deosebit de talentata,se spunea ca nu poate avea mai mult de 10-12 ani.Bela Karoly,care a fost invitat de dl Topescu la microfonul TVR ridea de ea si zicea ca are dinti de lapte,dar ca i-au falsificat actele(se pare ca era o practica obisnuita pentru tarile comuniste).Oricum,fetita a disparut,nu am mai vazut-o niciodata dupa aceea,e adevarat ca nu stiu cum o cheama,dar daca ar mai fi avut rezultate mi-as fi reamintit-o.
    Alexandra,si eu o tin minte pe "chinezoaica ta" de la Barcelona,mi-a placut mult.La sarituri a cistigat o unguroaica foarte frumoasa,Henrietta Onodi,impreuna cu Lavinia.La sol Henrieta a luat locul 2;avea ochi albastri minunati si dl Topescu o placea tare mult.
    Olimpiada aceasta am vazut-o la mare,intr-un club dintr-un camin,la Navodari,eram cu copiii in tabara.Era o profesoara de gimnastica de la Onesti cu care am avut o mare controversa,ea sustinind eronat ca la Montreal la echipe am luat aur,eu ziceam ca doar argint,si n-am putut s-o lamuresc,nu vroia sa asculte nici un argument...zicea ca ea stie mai bine,ca a fost colega cu Gabriela Trusca.Numele Gabrielei il stiam din cartea lui Ioan Chirila ...
    M-am gindit ca acel succes imens a fost perceput de copiii de-atunci ca fiind total,stiu ca echipa aceea a fost numita"de aur",impropriu,dar in mintea lor a ramas asa.
    La individual compus diferenta intre Tatiana Gutu,Shannon Miller si Lavinia a fost foarte mica,oricare ar fi putut sa cistige.
    Solul Laviniei a ramas de referinta pentru multi,fiind ultima nota de 10,codul de punctaj s-a modificat apoi.

  6. #27
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    de fapt e un pic ipocrit sa zic "de ce nu se duce lumea"...nici eu nu m-am dus niciodata...
    nu se facea reclama, nu aveam pe nimeni pasionat in jur...si probabil ca sunt multi cu aceste motive...
    poate anul asta spargem gheata
    Asa este,n-are farmec sa te duci singur,in aceasta privinta eu am fost o rasfatata a sortii,am fost de mai multe ori cu familia mea(care imi sustine pasiunea) si cu prietena mea Auri +frate,cumnata...

    Anul viitor,dupa ce apare calendarul competitional,ne facem planuri aici si ne intilnim cit mai multi.
    Last edited by miafangina; 21st November 2007 at 17:53.

  7. #28
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Desi nu am povestit (inca) de inceputurile mele in ale vizionarii gimnasticii pot spune ca anturajul m-a facut si pe mine sa ma apropii mai mult, adica sa ma deplasez la competitii.
    O prietena avea invitatii de la ea de la serviciu, eu eram studenta si imi placea sa ma uit la gimnastica la TV , iar la propunerea ei am dat curs invitatiei.
    De atunci am sarit un singur an al Internationalelor, cand era Irina de 4-5 luni. Cu a doua fetita am mers la concurs desi avea doar 8 luni. Stiu ca ma sunau cunoscutii ca aparea in transmisie.

  8. #29
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Irina P View Post
    Desi nu am povestit (inca) de inceputurile mele in ale vizionarii gimnasticii pot spune ca anturajul m-a facut si pe mine sa ma apropii mai mult, adica sa ma deplasez la competitii.
    O prietena avea invitatii de la ea de la serviciu, eu eram studenta si imi placea sa ma uit la gimnastica la TV , iar la propunerea ei am dat curs invitatiei.
    De atunci am sarit un singur an al Internationalelor, cand era Irina de 4-5 luni. Cu a doua fetita am mers la concurs desi avea doar 8 luni. Stiu ca ma sunau cunoscutii ca aparea in transmisie.
    Ce induiosator! Era la tine in brate ?

  9. #30
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    La mine si la alte fetite sau mamici.

  10. #31
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MIAFANGINA View Post
    Probabil ca voi nu stiti multe despre viata"de dinainte" si asta e bine.In afara de viata de familie,restul era atit de cenusiu,nu aveam reviste,ziare,internet,cablu,incit o transmisiune sportiva,mai ales de anvergura JO era un supereveniment pe care il sorbeam,avida de-a vedea si inregistra cit mai mult(in cap) ca sa pot comenta apoi cu prietenii si cunoscutii.
    In septembrie 1989 a avut loc Campionatul national la Baia Mare;sala a fost plina ochi in toate zilele.Nadia a fost arbitra si din locul unde stateam o vedeam bine din spate;in pauze arbitrele rontaiau stcksuri...
    Aurelia Dobre a evoluat doar la paralele,in afara concursului.
    Dana Silivas era mare vedeta,avea niste sosete din acelea lungi,peste genunchi,albastru-deschis,si filma cu o camera micuta!
    In timpul acelui campionat s-au filmat scene pentru un film "Campioana" cred ca-i zice,cu Mircea Diaconu,Carmen Galin si nu mai stiu.
    In sfarsit am aflat si eu unde s-au filmat scenele...marturisesc ca e filmul meu preferat...am mai zis asta de cateva ori. Oricum, multumesc pentru amanuntul asta

  11. #32
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Incepururile pentru mine nu sunt atat de clare, nu a fost un moment care sa ma marcheze astfel incat sa il tin minte.
    Eu am facut ceva miscare (nu pot spune gimnastica) la Casa Pionierilor :roti, pod, lente ,sfoara ...Nimic mai mult. Am fost alese din clasa de catre o profesoara, nu m-au dus parintii. Ne foloseau la Cantarea Romaniei , nu pe plan sportiv - competitional.
    Dar asta m-a facut sa ma uit cu interes si la televizor, atunci cand era si cat era! A povestit Mia destul de bine ca sa mai repet si eu ce eveniment era cand se transmitea o competitie sportiva la tv. Toata familia se uita . Si chiar daca familia nu mi-a impartasit in totalitate dragostea pentru acest sport nu s-a impotrivit niciodata pasiunii mele. Ma lasau sa ma uit de cate ori se putea.
    Nu aveam cu cine comenta elemente, executii etc. asa ca s-au sters din memorie. Au ramas insa niste nume bine intiparite in mintea mea.
    Studenta fiind am ajuns la Ploiesti pentru ca o prietena avea invitatii , desi invitatiile in sine nu aveau o valoare materiala foarte mare. Pur si simplu au fost motivul unei excursii.
    Pe urma am tot fost...
    Asa am gasit si forumul. Incercam sa aflu in ce perioada vor fi Internationalele in 2005.

  12. #33
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    In sfarsit am aflat si eu unde s-au filmat scenele...marturisesc ca e filmul meu preferat...am mai zis asta de cateva ori. Oricum, multumesc pentru amanuntul asta
    Doar o parte din film s-a facut la Baia Mare,cred ca era si in film un campionat national,iar echipa se numea"Livezile".Ne-au anuntat de la inceput ce se intimpla si nu a trebuit sa facem nimic deosebit,filmarile nu au incomodat competitia .

  13. #34
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MIAFANGINA View Post
    Doar o parte din film s-a facut la Baia Mare,cred ca era si in film un campionat national,iar echipa se numea"Livezile".Ne-au anuntat de la inceput ce se intimpla si nu a trebuit sa facem nimic deosebit,filmarile nu au incomodat competitia .
    Dap, echipa se numea "Livezi".

    Ce nu mi-am dat seama niciodata este cine era in spatele personajului Corina Tanase (personajul principal), adica a cui poveste o spune filmul, dca o spune pe a cuiva

  14. #35
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu mai vrea nimeni sa ne impartaseasca cum a inceput pasiunea pentru gimnastica?
    Mie imi place mult acest thread si nu as vrea sa fie uitat!
    www.fangymnastics.com

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Am fost invatata de mica sa apreciez munca si sa respect rezultatele obtinute prin munca. Cred ca faptul acesta m-a facut sa ma indragostesc definitiv de gimnastica, faptul ca in acest sport se munceste foarte mult. De aceea, am admirat si stimat tot ceea ce au facut sportivii, sportivele si antrenorii, i-am inaltat pe un pedestal unde nu ii poate atinge, improsca cu noroi sau defaima presa de scandal sau declaratii rautacioase ale unora sau altora, oficiali sau nu.

    La materia "dragoste de sport", am avut norocul generatiei din care fac parte sa am cel mai bun profesor ce a existat vreodata in persoana Domnului Cristian Topescu. In 1975, coperta revistei Cutezatorii infatisand-o pe Nadia si un articol in aceeasi revista plus reclama TVR1 ca va transmite inregistrari de la Camionatele Europene de la Skien - asta a trezit curiozitatea copilului din mine pasionat de sport. Sa vad si eu ce e in stare o fetita cu citiva anisori mai mare ca mine... Au urmat celelalte concursuri Olimpiade, Mondiale, Europene, alte articole in ziare si reviste, alte nume de fete si baieti ce ne reprezentau cu cinste. Am renuntat la colectia de servetele si timbre si am inceput sa colectionez fotografii si decupaje din articole despre gimnastica pe care le-am lipit in doua albume. Cartea Nadia a lui Ioan Chirila si Albumul Nadia - color format A4 sunt la loc de cinsta alaturi de albumele facute de mine. L-am admirat in mod deosebit pe Dan Grecu la inele. In mintea mea de copil era cel mai puternic om pentru ca facea "crucea" ceea ce era mai greu decit boxul sau luptele sau fotbalul. Mia a povestit foarte frumos amintiri dragi noua tuturor, nu cred ca as putea adauga mare lucru. Am sarit in sus de bucurie la fiecare victorie romaneasca, am zambit fericita la fiecare aterizare buna, am oftat la fiecare ratare, am tipat la fiecare nedreptate facuta de arbitri, am ras si am plans cu fetele si baietii, mereu altele si altii dar la fel de dragi - de-a lungul vremii.
    Last edited by Tess_AN; 21st February 2008 at 03:34.

  16. #37
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Foarte frumos ai scris,Tess,mai detaliaza cind ai timp ca tare-mi place sa citesc.
    Abia astept sa ne vizionam reciproc albumele,eu fiind de la tara nu am avut acces la prea multe ziare si reviste pe-atunci.
    Promit,promit ca mai scriu cind am timp.

  17. #38
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Tes, m-ai facut curioasa cu albumele cu notite din ziare, tare mi-as dori sa le vad...poate la nationale??? (daca o fi sa fie) Ai vorbit tare frumos, Tes Asa cum zicea si Mia, mai povesteste-ne, ca e asa de frumos

  18. #39
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    si mie mi-a placut f mult povestea lui Tess, la fel ca si cele ale Miei...de-abia astept sa va cunosc la nationale!

  19. #40
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim ca ne-ai impartasit povestea Tess, sa ne mai povestesti cand ai timp.
    Si eu abia astept sa va cunosc la nationale si daca nu va e greu sa aduceti si un album ca sa-l vedem si noi.
    www.fangymnastics.com

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Fara indoiala o sa am tot "arsenalul" la mine cind ne vom intilni asa cum cred ca o vor face toti dintre noi. Din pacate al doilea album al meu se termina prin anii '80 nu mai retin exact optzeci-si-cat... Am poze cu Catalina, intr-una din ele muscand cu pofta dintr-o pizza si autograful Nadiei cand a fost o demonstratie de gimnastica in Timisoara prin 1985 cred. Mi-ar face mare placere sa ne intalnim anul acesta la Nationale, inca nu pot sa zic da sau nu. Dar sper. O sa va povestesc intilnirea cu Catalina si ce m-a impresionat. Si mie imi place sa citesc ce scrieti, Mia e o adevarata scriitoare, Cris are acuitatea a unui reporter, ... sa continui cu parerile personale? Imi sunteti dragi cu totii. Voi m-ati "salvat" la Mondialele din 2007 cind nu aveam unde sa urmaresc in direct concursrurile. Aici, pe forum am citit ca transmite cctv5 - sau cum ii zice la postul chinezesc dar transmisiunea lor era in urma cam cu 10-20 de minute... Asa ca am urmarit comentariile voastre pe forum. Nu stiti cit de mult v-am multumit. Iar avitarul cu Irina si Steliana il consider de atunci purtator de noroc. Il putem lua drept logo pentru forum? De acord? Ne da voie Mihaela? Vreti un logo? Si avitarul lui Mihai e dragut... Nu am mai citit nimic despre Irina, acusi bat la usa concursurile... Mihaela nu a mai zic nimic.

  21. #42
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Interesant Tess...nu stiam ca ne citesti inca de pe vremea mondialelor. Inseamna ca ai la fel de multa vechime ca majoritatea dintre noi .
    Asa este, acea poza cu Irina si Steliana chiar a fost ca un talisman norocos....sper ca Mihaela sa-si puna iar acea poza in timpul europenelor si bineinteles in timpul JO.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •