Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 23

Thread: UTA la superlativ/Cine este UTA?

  1. #1
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up UTA la superlativ

    Am deschis un nou subiect cu referire la UTA.
    Momentan nu sunt foarte multi utisti prezenti aici pe forum, dar daca forumul UTA-ei are subiecte cu referire la galerii, stiri, istoric, etc... un astfel de subiect trebuie sa apara negresit.
    Ce inseamna "UTA la superlativ"? Un "loc" in care sa posteze fiecare un mesaj (sau mai multe) cu referire la meciul sau jucatorul care l-a impresionat cel mai mult de la UTA.
    Am sa postez eu primul.
    PS:=meciul favorit este, in mod inevitabil, o victorie impotriva unei alte echipe, asadar rog fanii echipei invinse sa nu i-a personal mesajele postate aici.

  2. #2
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post "Poli" AEK Timisoara - UTA Arad : 3 - 4 , 4-Oct-2003

    Acesta este meciul meu preferat, din toate meciurile de fotbal care le-am vazut vreodata (cel putin pana acum). Nu am sa plictisesc pe nimeni cu detalii, dar atmosfera a fost FANTASTICA, iar asteptarea a meritat.
    A fost o zi de neuitat "orice am scrie despre acest meci nu poate cuprinde tot ce s-a întâmplat sâmbătă la Timisoara. A fost ceva de vis, ceva care peste multi ani va putea fi povestit nepotilor", dupa cum scria un ziar aradean.
    Am vazut o echipa UTA in prima repriza care a fost pur si simplu surclasata de Poli, primul gol a venit asa rapid (min.1, Oprea) ca nici nu l-am vazut, din cauza unui banner... Meciul incepuse practic de la 1-0, iar UTA a scapat ieftin cu dezavantajul a 2 goluri la pauza. Poli mai inscrisese in min. 39 (Stancu). Nervi, dezamagire...
    Insa vine repriza a doua, cu un Ionut Popa inspirat si o echipa UTA mult mai ofensiva, tin minte cum Popa indemna jucatorii la atac ("nu avem nimic de pierdut" probabil se gandea) ... si vine un autogol... 2-1 (min.50, Constantinovici). Eram deja fericit. Am inscris golul de onoare. Nu imi era rusine sa ies de pe stadion.
    2-2, gol N'jock (min.60)! Credeam ca visez! Era ceva ireal! Dupa ce adusese prima victorie a UTA-ei in etapa precedenta, N'jock inscria din nou!
    3-2 (min. 67, Oprea), Poli inscrie din nou, astfel concretizand jocul bun si unele ocazii ratate pana atunci! Agonie pe fata utistilor! Ne doream egalul! Am fi dat orice ca scorul sa ramana 2-2... dar apararea noastra a fost prea fragila! Deziluzie... Insa, vine golul lui Manta (min. 79) sau "mana cereasca", moment in care am ramas si fara glas, plamani nu mai aveam... eram toti "drogati". UTA nu se preda! Era.. idilic! Ce se mai putea intampla? Meciul intra in prelungiri... se indreapta spre un egal, o ultima faza, o centrare ideala ajunsa la Chitescu, o sansa poate?! Min. 92, GOL UTA! Incredibil! Voce nu mai aveam de mult, dar de strigat tot am strigat! Nu doar eu ci toata peluza noastra! Superb!

    Formatii:
    "Poli" AEK: A. Bogdan – Dumitru, Constantinovici, Soltuz, Ir. Voicu, Dobre, M. Nicolae, R. Stancu (’86 Zanc), Buia, M. Oprea (’74), C. Prodan (’56 Balauru)
    Antrenori: Basarab Panduru, Stelian Gherman, Dumitru Stangaciu.
    FC UTA: D. Bogdan – Panin, Baldovin, Botis, Panaitescu, M. Popescu (’64 Vintila), R. Nagy, Marginean, Pit (’46 Ianu, ’88 Chitescu), N'jock, Manta.
    Antrenori: Ionut Popa, Ghe. Boruga.

    Suturi la poarta: 10-16
    Pe spatiul portii: 8-7
    Cornere: 6-3
    Cartonase galbene: Soltuz (’6), Dumitru (’37), Balauru (’81), Buia (’86) / Botis (’37), Vintila (’74), Ianu (’81), Njok (’88).
    Arbitru: Marian Salomir (Cluj Napoca); Asistent 1: Nicolae Marodin (Bucuresti); Asistent 2: Adrian Vidan (Bucuresti).
    Observatori FRF: Mircea Stoenescu (Bucuresti) si Aron Huzu (Sibiu).
    Jucătorul meciului: Jeremie N'jock (UTA).

    Amintiri foarte frumoase, de aceea imi doresc cat mai multe intalniri intre aceste echipe! La orice nivel s-ar desfasura, rivalitatea nu va disparea, iar fericirea adusa de infrangerea adversarului "dintotdeauna" va ramane imensa.
    Si mi-as mai exprima speranta ca pe viitor, rivalitatea sa ramana in procente cat mai mari sportiva... deoarece in realitate ea nu este exclusiv asa.

    PS:=La meciul retur insa am inteles cat de cat ce au simtit fanii lui Poli in acele momente. In retur a fost 0-1, a castigat Poli la Arad, dupa un meci anost de-a dreptul!
    Last edited by RedBaron; 6th February 2004 at 17:16.

  3. #3
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1

    De acord cu tine Daphix.

    Cred ca este cel mai frumos meci la care am fost eu la UTA din istoria recenta. Am trecut de la agonie la extaz, a fost ceva extraordinar.

    Daca, imi va cere cineva ca sa aduc un argument pentru ca poli sa existe in continuare, chiar daca acum este aek, acesta cred ca ar fi unicul!
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  4. #4
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Cred ca meciul asta le intrece si pe alea cu dinamo sau steaua la care am stat presat la gard, dar nu mi-a pasat, mai ales ca la sfarsit am avut asa o satisfactie, nu atat pentru ca am batuit pe steaua sau pe dinamo ci mai ales ca a fost o victorie in fata unor echipe care reprezentau cel putin atunci, puterea din fotbalul romanesc, "mafia" daca e sa fiu rau

    Atunci m-am bucurat si de bucuria oamenilor pentru ca, fiind un meci curat, cel putin asa stiu eu, am demonstrat ca PUTEM sa ne batem cu oricine, si a dat incredere si dragoste, oamenilor, pentru club si pentru fotbal.

    A fost cred eu o adevarata VICTORIE
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  5. #5
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1

    Talking Cine este UTA?

    Salut!

    Asta este ocazia ca sa vedem care este parerea ta despre UTA! Sunt curios sa vad ce crezi de UTA, cat de multe stii despre acest club, cate nu stii, sau pur si simplu daca ai o parere etc.

    Am ales acest forum pentru ca este destul de activ, si nu as vrea ca sa se transforme intr-un motiv de jigniri (acuma ma adresez celor care tin cu UTA pentru ca probabil ca vor fi unii la care nu o sa le convina unele chestii).

    Deci, ce va place la UTA , si ce nu va place .(indiferent ca sunt culorile clubul in sine, galeriile, oamenii orice motiv la care va puteti gandi ca va place/nu va place). Sa vedem ce iese!

    Give me your best!
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  6. #6
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up Parerea mea

    Fiind utist, pot fi subiectiv, dar ce mi-a placut mie intotdeauna a fost ca spectatorii (fanii, suporterii) pun mult suflet. Pe ei ii "doare" ca sa spun asa. UTA este un motiv de mandrie pentru aradeni, dar si de tristete, in unele cazuri.
    Pot spune ca nu "peste tot" se intampla asa. Fiind o echipa de provincie mai mica (cel putin in ultimii... ani), am avut in lot cu preponderenta jucatori din Arad, ceea ce a pastrat una din ideile ce a stat la baza fotbalului romantic, de la inceputuri, si anume, echipele aveau jucatori din orasele/judetele/districtele pe care le reprezentau.
    Ar fi si lucruri care nu imi plac la ora actuala, dar ele tin de clubul UTA, de conducere si unele strategii adoptate. In fine, astea le-am discutat (si se discuta des) pe celalalt forum (oficial).

    Hai UTA!

  7. #7
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Ca intotdeauna punctezi foarte bine mai Daphix si eu am observat acelasi lucru, si apoi si pe mine ma bucura imens cand echipa bate.

    De exemplu, dupa meciul de la tm cu aek am fost toata saptamana numai zambete
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  8. #8
    junior
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    bordel
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by No1Fan

    De exemplu, dupa meciul de la tm cu aek am fost toata saptamana numai zambete
    Si eu as puncta fericirea care tindea spre absolut dupa meciul de la timisoara. Prin dramatismul lui a fost meciul cel mai frumos care l-am vazut vreodata pe stadion.
    Desi se spune ca Timisoara au cel mai frumos public, eu cred ca cel mai civilizat este la noi, chiar daca folosim uneori trivialitati. Orice echipa care a castigat pe merit in Arad, pe batrana arena, indiferent ca este din Bucuresti, Timisoara, Bistrita sau alte orase a fost aplaudata, chiar daca la inceput de meci spectatorii incearca sa intimideze adversarul. Poate uneori din subiectivism ne credem mai importanti decat suntem, dar poate intr-o zi vom redeveni cine am fost.
    UTA
    Lumea nu e a celor modesti, ci a celor energici.

  9. #9
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Da, asa este!

    De exemplu, la sfarsitul meciului cu aek de la Arad, multi spectatori au aplaudat adversarii dar ce sa faci asta e ne-au batut
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  10. #10
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Chestia asta cu aplaudatul adversarilor tinde sa se extinda in toata partea asta de vest. Am vazut si la Oradea si la Alba Iulia, la Arad, la TM. Pacat ca Resita si Hunedoara nu mai pot contribui la spectacolul de odinioara. Un fapt interesant este urmatorul: cum treci muntii, parca dai de o alta tara, cu alti oameni si alta mentalitate. Ori tocmai asta face diferenta intre noi si cei din vechiul regat : mentalitatea. Si n-au cum sa ne-o schimbe, oricat ar incerca.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  11. #11
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Stiu si eu ca m-am lovit de multe ori de oameni ca si aia, dar hai sa nu ii judecam pe toti la fel, chit ca te cam frigi daca gandesti asa. Eu cel putin m-am fript nu odata!
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  12. #12
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Sigur ca nu trebuie generalizat, mai sunt si exceptii : cei din vest stabiliti acolo.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  13. #13
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    That's meen!
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  14. #14
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Am glumit, desigur.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  15. #15
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Fotbalul, una dintre pasiunile baronului

    Este stiut faptul că baronul Neuman este părintele UTA-ei, fostă ITA (după denumirea Fabricilor Textile Arădene, ulterior Întreprinderea de Textile Arad, una dintre proprietătile familiei Neuman). A construit stadionul, a încropit echipa ce avea să ducă faima Aradului, atât în România, cât si în afara granitelor tării. Andrew ne-a povestit că tatăl său obisnuia, după meciurile câstigate de echipă, să meargă în vestiarul băietilor si să le dea bani. Cei care se numărau printre marcatori se alegeau cu bani în plus si luau masa împreună cu baronul. Unul dintre legendarii fotbalisti, care a fost adus în Arad, la echipă, de către baron în persoană, Zoltan Farmati, ne-a spus că a fost cel mai fericit om de pe lume când, după un meci, Francis Neuman a dat fiecărui jucător o bicicletă. Multi spun că modelul lui Neuman, după care a construit UTA, atât stadionul, cât si echipa, a fost clubul englez de fotbal Arsenal (până si culorile tricourilor, alb-rosu, fiind împrumutate de la celebra echipă engleza). Ceea ce ne-a surprins este faptul că Andrew nu stia ca tatăl său să fi tinut cu echipa Arsenal: "Am auzit că mergea, chiar cu avionul, în anii tineretii, să vadă meciuri din campionatul englez, însă eu stiu că echipa lui preferată era Bayern Munchen. Si după ce s-a stabilit în Statele Unite ale Americii, venea des în Europa, în Germania mai precis, pentru a o vedea pe Bayern Munchen. Mai mult, era prieten foarte bun cu presedintele clubului Eintracht Frankfurt, care ne-a si vizitat la New York de nenumărate ori. Tin minte, că în 1966 m-a adus si pe mine în Europa, în Anglia, la câteva meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal. Eram mic pe atunci si nu am înteles mare lucru, jocul de fotbal fiindu-mi străin." Adevarul de Arad

  16. #16
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1

    Exclamation

    Mei daphix, nu poti sa faci un sondaj? ca eu tare sunt curios de ce cred oamenii de antrenor. pliz!
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  17. #17
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Pai fa-l tu! Ar fi un topic fara legatura cu restul, deci va fi de sine statator! Te rog fa-l tu! Sau nu stii?

  18. #18
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Nu stiu sa il fac! A, si era sa uit, cand stii ceva despre ce a hotarat AGA sa postezi si aici te rog!
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  19. #19
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Exclamation

    Un user de pe forumul oficial al UTA-ei a gasit un link interesant catre un program de meci... Interesant cum au scris englezii numele UTA-ei!

  20. #20
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Cine este UTA? O parte a titlului acestui subiect care poate da de gandit tuturor in aceste momente.
    UTA este, in momentul acesta, o echipa fara lot, stadion (la standarde de bun-simt) si conducere. UTA este un as electoral, este palmares si mandria fanilor, atat.
    Sper ca pana la mijlocul lunii iulie UTA sa redevina... ceva mai concret.

  21. #21
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    UTA mai e si fabrica de textile care asteapta acuma sa fie privatizata.Nu e ciudat?Desi nu mai au nici o legatura (fabrica cu echipa) amandoua asteapta acuma,in acelasi timp,un investitor care sa le salveze de la faliment.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •