Results 1 to 15 of 15

Thread: Street Racing.

  1. #1
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1

    Street Racing.

    Eu nu prea urmaresc F1 dar sunt foarte pasionat de street racing. Vroiam sa va intreb daca acest hobby a prins in RO si daca lumea este preocupata cu street racing-ul? Aici in Toronto street racing-ul este foarte la moda, dar din pacate majoritatea tinerilor practica acest "sport" ilegal, in sensul ca nu fac racing pe un circuit inchis ci pe strazile orasului.

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Se practica si prin Bucuresti, sar sta politia cu gabja pe ei. Am vazut niste reportaje la tv cu baieti care bagasera mii de dolari in masini ca sa le faca mai puternice si sa se intreaca "in za hood" cu prietenii. Uneori si pe bani.

  3. #3
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    se poarta... e trendy!

  4. #4
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1

    street-racing

    imi plac ff mult acest gen de curse dar cred ca este o nebunie curata ca aceste curese sa se desfasoare pe strazi nefiind astfel asigurat nici un mijloc de protectie. cel mai bine ar fi ca aceste curse sa se practice in locurile special amenajate.
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  5. #5
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Cu siguranta ca nu e destula protectie... dar daca s-ar desfasura intr-un loc special amenajat atunci s-ar pierde din farmec, s-ar pierde din farmecul de a fi urmarit de politie, s-ar pierde din spectacol, probabil nu s-ar mai paria bani grei, s-ar pierde din gustul unui "fruct oprit"!

  6. #6
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    daca s-ar desfasura intr-un loc special amenajat atunci s-ar pierde din farmec, s-ar pierde din farmecul de a fi urmarit de politie, s-ar pierde din spectacol, probabil nu s-ar mai paria bani grei, s-ar pierde din gustul unui "fruct oprit"!
    Nu sunt de acord cu tine rasheedkpenny. Am vazut destui tineri aici care fac curse pe strazi (deobicei seara tarziu sau chiar noaptea ca sa fie cat mai putina lume pe strazi) si chiar asa, din cauza unor soferi prosti, fac accidente foarte nasoale. Eu cred ca problema majora cu cursele ilegale pe strazi nu este faptul ca se fac curse, ci faptul ca sunt alte persoane, biciclisti, camioane, alti soferi, care NU conduc la fel de bine ca cei care fac curse. Mi se intampla de multe ori, chair ne facand curse, sa dau de cate unul care schimba benzile fara sa semnalizeze, iese in fata ta ca si cum soseaua e doar a lui, ca sa nu mai vorbim de unii care nu au nici in clin nici in maneca cu condusul.

  7. #7
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 97SiR
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    daca s-ar desfasura intr-un loc special amenajat atunci s-ar pierde din farmec, s-ar pierde din farmecul de a fi urmarit de politie, s-ar pierde din spectacol, probabil nu s-ar mai paria bani grei, s-ar pierde din gustul unui "fruct oprit"!
    Nu sunt de acord cu tine rasheedkpenny. Am vazut destui tineri aici care fac curse pe strazi (deobicei seara tarziu sau chiar noaptea ca sa fie cat mai putina lume pe strazi) si chiar asa, din cauza unor soferi prosti, fac accidente foarte nasoale. Eu cred ca problema majora cu cursele ilegale pe strazi nu este faptul ca se fac curse, ci faptul ca sunt alte persoane, biciclisti, camioane, alti soferi, care NU conduc la fel de bine ca cei care fac curse. Mi se intampla de multe ori, chair ne facand curse, sa dau de cate unul care schimba benzile fara sa semnalizeze, iese in fata ta ca si cum soseaua e doar a lui, ca sa nu mai vorbim de unii care nu au nici in clin nici in maneca cu condusul.
    eu am facut street-race pe la ora 22.00 si era sa o patesc destul de rau. era o cursa in 3 iar eu eram al 2-lea. atunci mi-a intrat o alta masina in fata si drept sa spunla un moment dat nici eu nu mai speram ca pot sa evit o masina parcata pe dreapta, am trecut milimetric de acea masina dar si de o bordura destul de mare care la viteza pe care o aveam m-ar fi proiectat in copacii din jur.
    alta data ma intreceam cu un prieten si in fata aveam o dacie care semnaliza stanga cand deodata mi s-a bagat in fata. am avut noroc ca strada era mai lata dar pe acea portiune erau semne de circulatie puse in picioare asa ca am facut adevarat test al masini(amortizoare, pneuri, directie-parca faceam slalom la munte pe zapada ), dar am scapat.
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  8. #8
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca ceea ce se numeste street racing este un "delict", cu scuzele de rigoare! Pai care-i competitia? Alergi in linie dreapta si daca "te tine masina" i-ai dat clasa celuilalt. Care-i valoarea pilotului aici? Sa nu vorbim de pericolul pe care il reprezinta acesti "asi" pentru ceilalti participanti la trafic. Un exemplu: In Arad, un "destept" forjandu-si BMW-ul prin centru, a pierdut controlul si a lovit vreo 5 masini parcate + a lui, normal. Mare pilot!

    Am auzit ca s-a incercat (si s-a reusit se pare) tinerea de asfel de curse pe aeroport, cu ambulanta si tot "personalul" necesar. Au fost si spectatori chiar!

    Concluzie: intr-un cadru organizat, aceste curse vor atrage multi concurenti si spectatori. Ilegal insa, nu se pot intampla decat tragedii! nu esti mai "cool" daca conduci beat sau ai 190 km/h pe strazile unui oras, fie ele si marginase.

    Forza Ferrari!

  9. #9
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Sa spun si eu parerea mea. Majoritatea pustilor de 16-17 ani care numa ce si-au luat carnetu, isi pun tzeava in cur la masina si spun ca-s soferi de curse si se dau cat se poate de mari pa la scoala, etc. Sau altii care se intrec cu Pontiacu lu taicasu. Nu sunt de acord cu intrecerile care se tin pe strada...desi am luat parte la cateva dar erau in zone industriale unde nu se circula de loc seara/noaptea...doar politia mai trece p-acolo

    Ma rog...deci imi plac foarte mult masinile modificate si cu prima ocazie imi cumpar un CRX si ma duc cu el la pista...nu pa strada. Sunt cateva piste aici in Toronto (sau in jur) unde lume se poate duce vineri sau sambata seara ca sa se intreaca si in acelasi timp sa vada cat de repede le merge masina la o distanta de 400 de m. Dar faza e ca costa bani...20-30-poate si 40 de dolari si majoritatea prefera sa nu dea atat.

    Oricum adevaratele intreceri de strada se petrec intre proprietari de ateliere auto care vor sa dovedeasca cat de buna e masina lor. Intreceri din astea se desfasoara scurt. Vin 2 cu camioane mari, se opresc, scot masinile din camioane, misca camioanele mai departe, se intrec, inapoi in camioane si acasa...sau in alt loc pt alta intrecere.

    Lol am scris destul de mult.

    p.s. 97SiR...ai masina rapida? ah stai ca e honda glumesc ma
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  10. #10
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by diablo20
    eu am facut street-race pe la ora 22.00 si era sa o patesc destul de rau.
    alta data ma intreceam cu un prieten si in fata aveam o dacie care semnaliza stanga cand deodata mi s-a bagat in fata.
    Pai vezi, eu cand va spun ca racing-ul ilegal pe strazi este o prostie stiu ce zic. Da, cateodata mai sunt si imbecili care nu stiu sa conduca si se dau peste cap de unii singuri, dar deobicei sunt pietoni, alte masini, femei la volan (no offence ladies!), betivi, ... in RO carute, animale, etc. care ies pe sosea cand nu te astepti. Din cauza asta sunt de parere ca cel mai bine este sa race intr-un loc special organizat.

    Quote Originally Posted by dj_jaxxx
    Nu sunt de acord cu intrecerile care se tin pe strada...desi am luat parte la cateva dar erau in zone industriale unde nu se circula de loc seara/noaptea...doar politia mai trece p-acolo
    Woodbridge by any chance? 8) Este probabil unul din cele mai rau famate cartiere din T.O. in acest sens. Stiu deoarece am fost si eu de cateva ori acolo.

    Lol am scris destul de mult.

    Quote Originally Posted by dj_jaxxx
    p.s. 97SiR...ai masina rapida? ah stai ca e honda glumesc ma
    Nice!!! You got me there! Deci sa inteleg ca stii deja deviza Civic: All show no go!!! Tu ai masina acum sau nu? Vezi daca vrei sa-ti cumperi CRX sa fii foarte atent deoarece toti pe care-i stiu ca au CRX alearga cu ele ca nebunii.

  11. #11
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Am avut un Accord cand stateam la Montreal dar l-am vandut din nevoie de bani. Acu am o corolla. Iar eu nu m-am intrecut personal cu masina mea dar am fost cu alti prieteni.

    Mda deci daca imi iau CRX nu-l iau sa ma duc la woodbridge...o sa am grije sa-i fac un exterior de moare lumea si dupaia daca mai am bani ma ocup de motor.

    Apropo...2 fast 2 furious incepe peste o sapt jumate
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  12. #12
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    In Suedia se incearca a se rezolva problema prin faptul ca s-au amenajat citeva strazi mai izolate pentru asta si sub supraveghere mai ales pentru a observa masurile de securitate ale masinilor cit si lipsa alcoholului.Din pacate dispare un pic din nebunia si libertatea de multe ori inconstienta si interesul este destul de mic deocamdata.In schimb au aici o cursa deschisa oricui si pe traseu inchis si drum de pamint.Masinile sint foarte vechi si pregatite din ciocan .Nu trebuie sa fie scumpe deoarece la sfirsitul intrecerii se pot cumpara de oricine pentru suma maxima de ca1000dolari.
    Masinile se busesc afuma si arata ca dracu vopsite cu pensula si in toate culorile posibile.Dar e fantastica veselie. Dorin

  13. #13
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Dorin, ai auzit de filmele Getaway in Stockholm1,2 si 3?
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  14. #14
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    De asta am auzit ceva .Eu nu sint activ in intreceri dar pe sosele normale am avut doar masini de peste 200 de cai .Pe aici avem drumuri mici si superbe cu asfalt si macadam unde te mai poti distra cind vrei... Dorin

  15. #15
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin
    Masinile se busesc afuma si arata ca dracu vopsite cu pensula si in toate culorile posibile.Dar e fantastica veselie. Dorin
    Ar fi frumos daca ar fi si la noi la fel.
    Aici sunt si unii care au masini din astea de $1000.00 si care nu le pasa de ele, dar sunt si altii care investesc mii de $ in masinile lor de ma intreb cum de nu le este mila sa faca racing cu ele.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •