Results 1 to 5 of 5

Thread: CM de SuperMoto in Romania-Arad

  1. #1
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post CM de SuperMoto in Romania-Arad

    M-am gandit ca unii din voi vor gasi acest articol interesant.
    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    „Am organizat acest eveniment pentru imaginea orasului” , afirmă Călin Muresan, proprietarul circuitului VIK Power Arad

    La sfârsitul săptămânii trecute, Aradul a fost gazda unei competitii de nivel mondial, etapa a doua a CM de SuperMoto. Cei mai buni piloti din lume si-au demonstrat măiestria pe circuitul VIK Power, a cărui proprietar este Călin Muresan, cel care împreună cu fratele său, Cristian a suportat marea parte a cheltuielilor efectuate cu ocazia acestui eveniment. Care au fost ecourile etapei secunde a CM de SuperMoto si ce planuri de viitor au fratii Muresan pe linie de sport, veti afla chiar de la Călin Muresan:

    - Acum că au plecat toate delegatiile, cu ce impresie ati rămas după organizarea unei etape de Campionat Mondial la Arad?
    - Eu, ca si pasionat al sporturilor cu motor, am fost ca si hipnotizat toate aceste zile. Am intrat în această stare din momentul în care am văzut venind primele remorci cu însemnele marilor uzine KTM, Aprilia sau Husqvarna. Apoi, au urmat antrenamentele si concursurile propriu-zise, care au fost extraordinare. Cred că sunt si în asentimentul spectatorilor, care - din păcate - au venit în număr destul de mic, având în vedere importanta evenimentului.
    - Asa este, dar de ce credeti că s-a întâmplat acest lucru?
    - Pe lângă faptul că sporturile cu motor sunt într-o perioadă de reafirmare, după perioada anilor “80 când se organizau celebrele curse chiar în centrul orasului, au mai fost si alti factori ce au condus la asistenta redusă. În urmă cu o săptămână, multi dintre tineri au avut cheltuieli importante la Festivalul Berii, apoi, chiar în ziua concursului, au mai fost si alte evenimente care ne-au mai „furat" din posibilii spectatori. Amintesc aici: Raliul Banatului de la Timisoara, cursele de Formula 1 si MotoGP, ce se puteau urmări la televizor, dar si Festivalul Clătitelor de la Moneasa. Data viitoare o să încercăm să ne orientăm în asa fel încât să nu mai fim la concurentă cu atâtea manifestări.
    - Să întelegem că aveti certitudinea că va mai exista o dată viitoare...
    - Participantii au fost foarte multumiti de conditiile pe care le-au avut la Arad. Pista le-a plăcut în mod deosebit, dar si celelalte facilităti au fost peste asteptările lor. Ca urmare, Federatia Internatională de Motociclism a semnat un contract cu noi si pentru următorii doi ani. Vom avea etape de CM de SuperMoto si 2005 si în 2006.
    - Având experienta organizării primei competitii de nivel mondial la Arad, cum veti actiona pentru ca evenimentul să se bucure de si mai mult interes în următorii ani?
    - În primul rând vom începe mediatizarea manifestării cu cel putin două luni de zile înainte. De asemenea, ne vom bate pentru prinderea campionatului mondial în bugetul Consiliului Local, care anul acesta a fost în imposibilitatea de a ne ajuta mai mult din pricina faptului că bugetul era deja fixat când am cerut sprijinul. Ne vom organiza si noi mai bine, astfel încât să evităm să lucrăm si noptile, asa cum s-a întâmplat în acest an. O să insistăm si mai mult pe lângă firmele mari din Arad, care trebuie să înteleagă că prin intermediul televiziunilor îsi vor face reclamă în toată lumea. Dacă vom reusi acest lucru, atunci nici pretul biletului nu va fi atât de ridicat. Desi cei 5 euro ceruti de noi pe un bilet nu înseamnă nimic fată de suma de intrare impusă de italieni, spre exemplu, 112 de euro.
    - S-ar putea spune câti bani ati scos din propriul buzunar pentru organizarea în bune conditii a etapei de CM de SuperMoto?
    - Sunt câteva zeci de mii de euro, dar acest lucru nu mai are importantă acum. Satisfactia de a aduce un campionat mondial în orasul nostru este atât de mare, încât pierderile vor fi uitate repede. Ceea ce vrem să înteleagă arădenii este că am organizat acest eveniment pentru imaginea orasului nostru si cred că am reusit să ne atingem scopul. Străinii au văzut că românii pot fi extrem de ospitalieri, omenosi si bine intentionati si nu asa cum sunt descrisi de diferite reviste si reportaje ale televiziunilor din Occident.
    - Federatia Română de Motociclism cum a sprijinit organizarea CM de SuperMoto la Arad?
    - În nici un fel. Dacă v-am spune bugetul FRM pe un an de zile v-ar apuca râsul. Până si arbitri de pistă i-am plătit din banii nostri. Până nu se întelege că motociclismul este sportul mileniului trei nu avem cum să progresăm la nivel national decât prin investitii private, asa cum sunt ale noastre.

  2. #2
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Continuare...

    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    - Studiati posibilitatea înscrierii vreunui pilot arădean la CM de SuperMoto din anii viitori?
    - O să încercăm să vorbim cu Ionel Pascota, să vedem... E totusi vorba de un alt sport, el e obisnuit cu viteza. La SuperMoto e nevoie să cunosti si manevre de cross. Apoi, mai trebuie să-i punem la dispozitie si o motocicletă performantă, care costă undeva la 200.000 de euro. Greu de spus acum ce va fi peste un an.
    - Acelasi lucru e valabil si pentru circuitul pe care intentionati să-l construiti la Sistarovăt?
    - Dacă Guvernul României va aproba efectuarea studiului de fezabilitate, eu si cu fratele meu avem pregătită o strategie cu un puternic investitor străin. Eu zic că în doi-trei ani am putea avea un circuit modern pentru marile premii de motociclism viteză si Formula 1. Ar fi păcat să pierdem contractul ce-l avem semnat până în 2010 cu firma Dorna, proprietara acestor concursuri.
    Eu nu am fost la acest eveniment tocmai din cauza faptului ca se suprapunea peste Formula 1. Puteam sa vad doar antrenamentele la SuperMoto, dar am zis ca nu dau 200mii lei pentru atat. Totusi, cei care au fost au fost foarte incantati. Acum imi pare rau si mie...

  3. #3
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Am auzit ca au fost inscrisi participanti din mai multe tari. Asta inseamna ca etapa e cotata bine in campionat.

    Eu unul as fi foarte incantat sa progresam si noi in domeniul asta al sporturilor cu motor.

  4. #4
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    o sa progresam in momentul in care vor fi infiintate echipe puternice.....pina acum nu prea sunt...
    cel putin asa stiu eu....
    parerea mea.....

  5. #5
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    eu am fost si la kartodrom sa vad supermoto si am dat si o fuga acasa sa vad cursa,.... si a fost bestial. cine nu a mers la supermoto a luat tzeapa !!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •