Results 1 to 20 of 20

Thread: Baseball World Cup 2007

  1. #1
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1

    Baseball World Cup 2007

    De miine, in Taiwan, debuteaza o noua editie a Baseball World Cup, ce aduna la start cele mai bune 16 nationale de seniori din lume. (Ar fi trebuit de fapt sa inceapa azi, insa ploaia torentiala a determinat aminarea meciului de deschidere).

    Desi se numeste World Cup, si este campionatul mondial "oficial" organizat de federatia internationala, aceasta este de fapt a doua competitie, ca importanta si interes, la nivel de echipe nationale. Asta pentru ca MLB nu le permite jucatorilor sai sa ia parte la acest campionat, insa sustine intru-totul cealalta competitie, World Baseball Classics, ce va avea loc in 2009 si la care vor lua parte toate vedetele MLB.

    Pentru ca vine iarna si baseball-ul lipseste cu desavirsire, m-am gindit ca, in ciuda faptului ca nu aliniaza la start decit jucatori din minor leagues sau din campionate straine, acest World Cup merita totusi un topic separat

    Asadar, pt cei cu chef de baseball, care vor sa descopere ceva jucatori de viitor, toate meciurile Baseball World Cup vor fi transmise in direct, gratis, pe internet, aici.

    Lotul nationalei SUA il gasiti aici. (printre starteri e si Jeff Karstens, de la Yankees )

    Alte detalii si programul complet, pe pagina wikipedia.

    Programul de miine:

    Grupa A
    (PP) Chinese Taipei v. Italy
    06.00: Spain v. Panama
    09.00: South Africa v. Japan
    12.00: Mexico v. United States

    Grupa B
    06.00: Cuba v. Australia
    06.00: Netherlands v. China
    12.00: South Korea v. Canada
    12.00: Germany v. Venezuela

    Eu cu siguranta ma voi uita la meciul Americii, mai ales ca e la o ora la care de obicei ma plictisesc pe la munca

    PS... Thx atisha for the heads up

  2. #2
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Debut bun pentru americani, 3-0 cu Mexic. Jeff Karstens a reusit 6 shutout innings Nu stiu ce s-a mai intimplat azi, de aici de la munca nu pot vedea meciurile, playerul lor pare sa fie in sistem p2p ceea ce nu imi merge decit acasa.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1

    Cupa Mondiala, Taiwan, 6-18 noiembrie 2007

    Participa 16 echipe impartite in doua grupe de 8:
    Grupa A: SUA, Japonia, Taiwan, Italia, Panama, Africa de Sud, Mexic, Spania
    Grupa B: Cuba, Australia, Venezuela, Coreea de Sud, Olanda, Germania, Canada, Thailanda

    Pana in 14 noiembrie se joaca faza grupelor, fiecare cu fiecare, primele 4 echipe dintr-o grupa calificandu-se in sferturi, unde se va juca A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1.

    Loturile nu cuprind vedete din MLB, dar jucatorii sunt de calitate, unii dintre ei cu experienta in MLB sau in AAA, liga imediat inferioara.

    Pana acum SUA si Japonia au doua victorii in grupa A, iar in B Cuba, Coreea de Sud si Olanda se pot lauda si ele cu doua victorii.

    Meciurile pot fi vizionate, direct sau inregistrat, gratuit, pe http://www.stadeo.tv
    Recomand sa vedeti meciul Venezuela-Coreea de Sud, un joc cu de toate, mai ales in ce priveste defensiva.

    Azi pe site se pot urmari partidele SUA-Italia si Taiwan-Japonia (grupa A), Australia-Venezuela si Cuba-Canada (grupa B).
    Maine doua jocuri foarte tari: SUA-Japonia si Cuba-Coreea de Sud.

    Cred ca turneul asta merita atentie, pentru ca, asa cum spuneam in alt topic, baseball-ul nu inseamna doar MLB, ci devine incet-incet un sport global.
    Pe site-ul oficial al Federatiei Internationale e mentionata si oina la capitolul "origini"... sa speram ca in cativa ani va exista si o nationala a Romaniei.
    The Show Must Go On

  4. #4
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by atisha View Post
    Pe site-ul oficial al Federatiei Internationale e mentionata si oina la capitolul "origini"... sa speram ca in cativa ani va exista si o nationala a Romaniei.
    Exista nationala a Romaniei, care participa si la competitii de seniori, si de juniori. Asa tin minte ca a fost remarcat si Mihai Burlea, la un meci de la Europenele de Juniori de acum citiva ani.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    am renuntat sa mai urmaresc meciurile live... uneori e jenant playerul ala.
    prefer sa le vad seara, inregistrate, mai ales ca pot sa derulez.. aleg un meci care sa-l vad integral si la restul ma duc incoace-ncolo sa vad momentele in care s-a marcat sau finalul.
    azi de pilda am ales pentru vizionare integrala meciul Japonia-Taiwan, unde va fi si atmosfera mai buna si echipele sunt "hot" - ieri Japonia a batut Mexicul cu 15-3, Taiwanul a batut Africa de Sud cu 16-1. ambele meciuri s-au terminat in 7 reprize, datorita asa-numitei "mercy rule" (daca dupa 7 reprize complete o echipa conduce cu cel putin 10 runs meciul se opreste).
    The Show Must Go On

  6. #6
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    Italia i-a batut pe SUA .. oare p cine au in componenta echipei americanii ?
    [url]www.warriors.ro[/url]

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    n-au jucatori rai, dar azi au luat meciul de-a gata, au facut la greseli in defensiva cat nu le-a fost rusine.
    meci senzational intre Australia si Venezuela, a tinut vreo 4 ore si 11 reprize... rezultatul n-o sa-l spun, merita vazut, macar finalul.
    Cuba bate Canada cu 6-3 si asteapta meciul de maine cu Coreea. Cu Venezuela va fi razboi
    The Show Must Go On

  8. #8
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georgebz View Post
    Italia i-a batut pe SUA .. oare p cine au in componenta echipei americanii ?
    E lotul americanilor in primul post Jucatori de AAA si AA. Ma mira si pe mine infringerea contra italienilor. Sper totusi sa-si revina

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    si ceea ce credeam ca va fi un meci tare a fost o nimicire: Cuba - Venezuela 10-0
    Maine Taiwanul si Italia recupereaza meciul amanat in prima zi si invingatoarea va trece pe primul loc in grupa. In direct de la ora 12.
    The Show Must Go On

  10. #10
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    Eu credeam ca decat americanii si japonezii stiu baseball , in europa cine are cel mai tare campionat? sau e ceva multi-national gen Euroliga sau NFL Europe?

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    daca vrei sa vezi baseball european du-te pe stadeo la VOD, sunt meciuri de la Euro 2007 (Barcelona) si din ligile nationale din Franta si Germania.
    cea mai tare liga am inteles ca e in Olanda..
    The Show Must Go On

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    s-a terminat faza grupelor, cu un meci superb intre Taiwan si SUA, realmente cu de toate, mergeti sa-l vedeti pe site!
    Sferturi de finala, maine:
    de la ora 6: Taiwan - Olanda, Japonia - Australia
    de la ora 12: SUA - Coreea de Sud, Cuba - Panama (sau Mexic, cinci jucatori din Panama sunt contestati)
    The Show Must Go On

  13. #13
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Interesant. Eu n-am apucat sa vad mai nimic de la turneul asta, aplicatia aia aberanta nu-mi merge la munca, iar seara tirziu acasa am avut tot timpul altele de facut / vazut. O sa fac tot posibilul insa sa urmaresc meciurile Americii de acum inainte

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Olandezii astia sunt superbi... in ultimele doua meciuri din grupe 5-1 cu Coreea si 2-1 cu Cuba (prima infrangere a Cubei la Cupa Mondiala in 6 ani), iar acum au batut Taiwanul in sferturi dupa ce au egalat cu un home-run in top 9th si s-au dus in prelungiri, unde... vedeti pe site mai departe.
    Ce-ar fi sa castige, pana la urma, o echipa europeana?
    The Show Must Go On

  15. #15
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    Olanda poate fi surpriza placuta a acestei editii .. n-am vazut nici un meci , doar am urmarit rezultetele , deci nu imi pot da cu parerea despre cum a jucat fiecare echipa pana acum ...
    [url]www.warriors.ro[/url]

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Semifinalele se joaca maine la ora 12: Japonia - Cuba si Olanda - SUA.
    Sferturi:
    Japonia - Australia 3-0
    Cuba - Mexic 6-0
    Olanda - Taiwan 6-3 (11 reprize)
    SUA - Coreea de Sud 3-1
    The Show Must Go On

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Olanda a fost invinsa pana la urma... a pierdut, cred, intr-un inning in care a avut oameni la bazele 2 si 3, niciun out, si n-a reusit sa marcheze.

    Programul zilei de maine, a finalelor:

    ora 3.00: Taiwan - Mexic (meciul pentru locul 7)
    ora 4.00: Olanda - Japonia (meciul pentru locul 3)
    ora 7.00: Australia - Coreea de Sud (meciul pentru locul 5)
    ora 10.30: SUA - Cuba (finala mare)

    aia da finala!
    The Show Must Go On

  18. #18
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Da, o sa fac tot posibilul sa vad si eu miine meciul. Am vazut azi citeva inning-uri din SUA - Olanda. Sint curios cine va fi starter miine pt americani.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    vorba comentatorului.. the cuban dynasty is over.
    Americanii au fost clar mai buni la toate capitolele, in timp ce managerul Cubei n-a fost foarte inspirat cand si-a ales starterul si primul reliever, si aici s-a rupt meciul.
    se pare ca vin jucatori de calibru spre MLB

    Rezultatele finalelor:

    pentru locul 7: Mexic - Taiwan 6-4
    pentru locul 5: Coreea de Sud - Australia 5-2
    pentru locul 3: Japonia - Olanda 5-0
    finala mare: SUA - Cuba 6-3

    A fost un turneu frumos si cred ca in urmatoarele zile voi revedea de pe site unele meciuri, sau voi vedea unele care mi-au scapat si am auzit c-au fost superbe.
    The Show Must Go On

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Cel mai tare campionat este in Olanda (The Dutch Major League), pe urma cred ca Italia e pe locul al 2 lea, iar apoi cred ca ar fi Spania. Vad ca se misca treburile pe aici pe web-siteul asta, nu am mai intrat de pe data de 21 Iulie. Rusinica mie!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •