Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 178

Thread: Andreea Raducan

  1. #1
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1

    Andreea Raducan

    Andreea Raducan: “In sport te obisnuiesti sa devii perfectionist”



    Are 24 de ani, dar ai putea jura ca n-a implinit inca 14. Zambetul cald ascunde cei 15 ani de munca si sacrificii. Andreea Raducan, campioana olimpica si mondiala la gimnastica, este una dintre cele mai iubite sportive din Romania


    Daca ar trebui sa o definesc pe Andreea Raducan in maximum patru cuvinte, atunci primele la care m-as gandi ar fi: perfectiune, perseverenta, inocenta si, din nefericire, nedreptate. Primul contact cu sportul l-a avut la varsta de patru ani. Cand parintii si-au dat seama ca nu o vor putea struni pe Andreea, care deborda de energie, au incercat sa gaseasca repede o solutie inainte ca pagubele produse de fetita prin casa sa fie mai mari decat arcurile de la pat distruse deja. Tatal a sustinut-o mereu si si-a dorit din tot sufletul ca cei doi copii ai lui sa faca sport de performanta.
    “Barna mi-a placut cel mai mult. De fapt, totul tine de abilitatile fiecarui sportiv in parte. Eu nu m-am descurcat prea bine la paralele. De fiecare data cand lucram la paralele mi se rupeau palmele. Si exercitiile la sol mi-au placut, dar barna a ramas preferata mea”, povesteste Andreea. Mama era convinsa ca studiul este cheia succesului, dar, pentru ca talentul si-a facut simtita prezenta, pana la urma, la insistentele antrenorilor, a decis sa o sustina pe Andreea. Chiar daca pe vremea aceea nimeni nu-si imagina ca va ajunge campioana olimpica si mondiala, de la Barlad a ajuns la Onesti, in lotul de junioare, si mai tarziu la Deva. “Eram tare nazdravana cand eram mica. Saream in pat pana rupeam arcurile. Asa ca parintii mei s-au gandit ca ar fi bine sa-mi consum energia intr-un mod productiv si m-au dus la sala de gimnastica din Barlad, orasul meu natal. Planul inital era ca eu sa merg la gimnastica doar pana la varsta de sapte ani, urmand ca dupa aceea sa ma duc la scoala si sa invat. Mama era convinsa ca cel mai bine pentru mine si fratele meu mai mic, Sorin, ar fi sa invatam foarte mult si foarte bine, nu sa facem sport. Dar antrenorii de la Barlad i-au spus ca ar fi pacat sa renunt la gimnastica ca am talent si vointa si as putea avea rezultate frumoase. Pentru mama, scoala era pe primul loc. Tata si-a dorit foarte mult ca eu si fratele meu sa facem sport. El a jucat fotbal si isi dorea ca noi doi sa facem performanta in sport. Vorbesc depre tata la trecut pentru ca, din nefericire, anul trecut a murit. Dar am constiinta impacata si stiu ca am reusit sa-l facem sa se simta intr-o oarecare masura mandru de noi”, povesteste Andreea emotionata.

    “Nu am simtit nevoia sa merg la discoteca”

    Pana la varsta de 12 ani a inteles ca gimnastica este drumul pe care vrea sa-l urmeze si a plecat de la Barlad la Onesti, unde s-a antrenat alaturi de lotul de junioare. Crede ca daca ar fi fost nevoita sa plece la o varsta si mai frageda de acasa i-ar fi fost mai greu. Avand in vedere ca programul Andreei era foarte incarcat, dimineata se ducea la scoala iar dupa masa la antrenamente, plecarea la Onesti a fost un semn ca gimnastica va ocupa un loc mult mai important in viata ei. Chiar daca este o persoana calculata si nu a avut probleme din cauza programului sever de la Onesti sau Deva, Andreea crede ca fara ajutorul si intelegerea familiei nu ar fi reusit nimic, chiar daca se bucura in acelas timp de prietenia si dragostea colegelor si antrenorilor ei.
    “Pana la 12 ani am reusit sa merg in paralel cu scoala si cu gimnastica. Insa la 12 ani am fost selectionata in lotul de junioare de la Onesti. Atunci am plecat de acasa si cred ca mi-ar fi fot mult mai greu daca plecam pe la 6-7 ani. Eu sunt o fire puternica, dar si mamoasa in acelas timp. Oricum, aveam un program foarte incarcat si sever. Dimineata mergeam la scoala, iar de la 12.30 pana seara eram la antrenamente. Veneam acasa, imi faceam temele si pe urma ma culcam. La 12 ani, intelesesem pe ce drum vreau sa merg si eram hotarata sa continui cu gimnastica. Toata lumea imi spunea ca am talent, iar rezultatele imi promiteau o cariera frumoasa. Faptul ca am inceput de mica m-a ajutat foarte mult. Eu oricum sunt o persoana ordonata si calculata si am inteles la timp care sunt prioritatile si lucrurile cu adevarat importante. De aceea nu am avut probleme mari cu stilul sever de viata de la Deva sau Onesti. Chiar daca mi-am petrecut intreaga copilarie si o parte din adolescenta in sala de antrenament nu regret nimic. Asta mi-am dorit si am muncit mult pentru a putea ajunge la niste rezultate foarte bune. La Deva eram toti o familie, stateam acolo 360 de zile pe an si antrenorii erau mereu alaturi de noi, indiferent ce probleme aveam. Pentru noi, concursul cu echipa era cel mai important. Chiar daca vorbeam zilnic cu mama la telefon si aveam o relatie minunata, colegele si antrenorii erau mai aproape si puteam comunica mai usor. Familia mi-a fost alaturi in toti acesti ani. Ajutorul si sustinerea lor au fost foarte importante si nu cred ca as fi reusit fara ei. Imi amintesc cum saracul tata venea de la Barlad la Deva sa ma ia pe mine acasa ori de cate ori il sunam si ii spuneam plangand ca nu mai vreau sa fac sport, ca vreau acasa. Mergea atata drum si cand ajungea bineinteles ca nu voiam sa mai plec si continuam antrenamentele ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Multa lume se intreaba cum reuseam sa ne abtinem de la dulciuri, plimbari, distractii. Ei bine, eu nu am tanjit niciodata sa merg la discoteca. Nici dulciurile nu mi-au lipsit prea mult. Singura mea problema a fost pe la 18 ani cand, dupa 15 ani de munca, simteam nevoia de timp liber. Eram obosita atat fizic, cat si psihic. Eu cred ca atunci cand simti ca ai obosit trebuie sa te retragi. In gimnastica nu poti sa pleci o saptamana in vacanta si apoi sa te intorci la antrenamente. Pentru ca este foarte greu sa-ti mai intri in ritm”, isi aminteste fosta gimnasta.

    “Nu pot spune ca eu sunt campioana olimpica de la Sydney”

    Viata de gimnast este scurta. Nu ai ocazia sa participi la prea multe competitii. Stim cu totii ca Olimpiada este cea mai importanta competitie, iar titlul de campioana olimpica la individual compus este titlul suprem, care dovedeste ca esti cel mai bun.
    Andreea Raducan a castigat prin forte proprii acest titlu si a facut fericit un popor intreg. Dar, din nepasarea si incompetenta unora, titlul i-a fost retras dupa ce a fost fost depistata pozitiv pentru pseudoefedrina care, la vremea respectiva, era o substanta interzisa. Pastila de raceala pe care Andreea a luat-o cu o seara inainte de concurs a fost motivul pentru care medalia i-a fost retrasa. Desi atat Comitetul Olimpic, cat si Federatia Internationala de Gimnastica au cazut de acord ca Andreea nu avea nicio vina si substanta interzisa nu i-a afectat evolutia din timpul concursului, regulamentul fusese incalcat, asa ca titlul olimpic i-a revenit Simonei Amanar.
    Dezamagirea fanilor de acasa, dar si din afara Romaniei a fost foarte mare. Toti au inteles ca singura campioana olimpica era Andreea Raducan. Motiv pentru care, la intoarcerea in tara, Andreea a fost primita mai bine decat orice multipla campioana. Simpatia neconditionata a oamenilor simpli, a familiei, a echipei si a antrenorilor, a persoanelor influente precum Nadia Comaneci sau Ion Tiriac i-au dat gimnastei forta necesara sa castige, la mondialele din 2001, cinci medalii. Iar astazi incearca sa-si recupereze medalia de la Sydney pentru a avea sufletul impacat.
    “Olimpiada este cea mai importanta competitie. Acolo am ajuns, in cateva clipe, de la extaz la agonie. Nici acum, dupa 7 ani, nu am putut trece peste acel moment. Am pierdut un titlu olimpic, dar am castigat simpatia neconditionata a mii de oameni. Ceea ce mi-a dat puterea sa merg inainte. Toata lumea a crezut ca am sa ma retrag dupa acest incident. Dar, pentru mine, sa vad ca oamenii ma inteleg si sunt alaturi de mine a fost foarte important si a reprezentat unul dintre motivele pentru care nu m-am retras atunci. Am participat in anul urmator la mondiale si am castigat trei medalii de aur si doua de bronz. Acela a fost modul in care le-am multumit tuturor celor care m-au sustinut si in acelas timp mi-am demonstrat ca meritam cu adevarat medalia olimpica. A fost o perioada foarte grea. Nu am suferit doar eu. A suferit toata echipa, au suferit antrenorii si cel mai mult a suferit familia mea. Eu, din superstitie, nu vorbeam cu parintii mei decat dupa concurs. Atunci nu am mai apucat sa-i sun sa le spun ce se intamplase si au aflat de la televizor si din presa. A fost foarte greu penntru ei. Cel mai mult m-a impresionat gestul delegatiei chineze. Pentru ca eu pierdusem titlul, pe locul al treilea ar fi trebuit sa urce gimnasta din China. Dar nu acceptat nici pana in ziua de astazi aceea medalie. Nu am sa uit acest gest care, personal, mi s-a parut foarte corect. La inceputul acestui an, am facut un demers pentru a-mi recupera medalia. Toata lumea a inteles ca nu a fost vina mea, dar am incalcat un regulament fara voia mea. Desi mi-am facut treaba foarte bine, nu pot spune ca sunt campioana olimpica de la Sydney. Imi doresc foarte mult ca intr-o zi sa pot declara ca eu sunt olimpica de la individual compus.”
    Astazi, Andreea lucreaza la Fundatia Olimpica pentru Sport. Crede ca, odata ce faci sport de performanta, orice proiect in care te implici trebuie sa dea rezultate excelente. Din acest motiv, desi fosta gimnasta a primit mai multe oferte de colaborare cu diferite institutii, nu accepta sa se implice daca nu e convinsa ca rezultatele vor fi cele asteptate. “Atunci cand faci sport de performanta, toata lumea asteapta sa dai ce este mai bun in tine. De aceea, ori de cate ori mi se propune sa ma implic in diferite proiecte ma gandesc foarte bine si nu accept decat daca sunt sigura ca voi reusi sa fac lucrurile perfect. Prefer sa nu ma implic decat sa dau gres sau sa am rezultate modeste. Asa te obisnuiesti in sport si devii perfectionist”, recunoaste Andreea.
    Cu sau fara medalie, Andreea Raducan va fi si este campiona olimpica a Romaniei la individual compus. Am vazut cu totii evolutia gimnastei acum sapte ani si, din punctul nostru de vedere, o simpla pastila de raceala nu-i poate lua acest titlu.



    Articol scris de Dana Bugean
    (http://www.revistafelicia.ro/da_Pers...t__1002651.htm)
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Cateva date:
    data nasterii: 30 septembrie 1983
    locul nasterii: Bārlad, Romania

    Medalii: 3 olimpice, 8 mondiale, 2 europene

    Jocuri Olimpice

    Sydney 2000
    aur pe echipe (http://youtube.com/watch?v=ZIrZ0X7wzdc)
    aur individual compus (http://youtube.com/watch?v=ieCZ9-5YjaU toate ex, la sf solul care a adus-o la extaz...extazul dinaintea agoniei)
    argint sarituri (http://youtube.com/watch?v=SfNIiR1For0)

    Campionate Mondiale

    Tianjin 1999
    aur-echipa
    aur-sol (http://youtube.com/watch?v=YxoiHrjAIKE)
    argint-barna (http://youtube.com/watch?v=C6ax_ENVZ_8)

    Ghent 2001
    aur-echipa
    aur-barna (http://youtube.com/watch?v=19k6cdc8Nek)
    aur-sol (http://youtube.com/watch?v=zmFSjLFN444)
    bronz-sarituri (http://youtube.com/watch?v=kGRxvDXYNZ4 am gasit doar din AA)
    bronz-individual compus

    Campionate Europene

    Paris 2000
    argint-sol (http://youtube.com/watch?v=9lOjOwjCKAo)
    bronz-echipe

  3. #3
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Frumos articol Ioana!

  4. #4
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Multumesc,Ioana,foarte frumos articol;m-am uitat si la filmuletul de la Sydney si mi-am amintit cu cita emotie am trait acele zile.Andreea ramine categoric campioana individuala din 2000,toata lumea simte asta si spre lauda ei,in primul rind Simona.

  5. #5
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Andreea Raducan - "Nu e o sarcina usoara ca pe spatele costumului tau sa scrie Romani

    Aceasta este opinia fostei gimnaste, medaliata cu aur la Olimpiada de la Sydney, Andreea Raducan. Ca sportiva, Andreea a stiut mereu ca trebuie sa munceasca mult pentru a reprezenta Romania cu brio in competiile internationale.

    Fosta sportiva, originara din Barlad, va incerca dupa 7 ani sa isi indeplineasca cea mai mare dorinta. Si anume, sa isi recapete medalia pierduta la JO, din cauza unei pastile de Nurofen. In ciuda acelui moment nefericit, Andreea Raducan, nu regreta nimic din viata de sportiva si isi aduce aminte cu bucurie de ani dedicati sportului.

    Cum a fost inceputul in gimnastica? Cine te-a indrumat prima data spre acest sport? La primul pas facut intr-o sala de antrenament ce te-a atras cel mai mult?

    Parintii mei erau pasionati de sport. Eram tare neastamparata, asa ca la doar 4 ani am mers cu tata la sala de gimnastica din Barlad. Nimeni nu s-a gandit ca as putea ajunge o mare campioana, mai ales ca trebuia sa practic acest sport pana la 7 ani cand urma sa incep scoala si evident- devenea prioritatea numarul 1.Copil fiind cel mai mult mi-a placut in groapa cu bureti(fiecare sala de gimnastica beneficiaza de o astfel de groapa pt invatarea elementelor de dificultate), iar daca antrenamentul mergea bine aveam un bonus – mai mult timp de joaca in groapa cu bureti! Poate fi un truc pentru ai atrage pe cei mici catre gimnastica, la mine a functionat!

    Ce ai simtit in 1997 cand ai ajuns la Deva? A fost un moment dificil sau te-ai adaptat usor noilor conditii si cerinte?

    Cu siguranta nu a fost usor dar simteam ca sunt pe drumul cel bun.Stiam deja care sunt conditiile si cerintele,veneam de la lotul de junioare de la Onesti, doar ca la Deva si conditiile si cerintele erau la un nivel mult mai ridicat.

    Cum ai fost primita de antrenori si de sportivele aflate deja la Deva si care au fost primele cuvinte pe care ti le-a adresat Octavian Bellu?

    La centrul olimpic de la Deva am plecat cu antrenorii de la lotul de junioare de la Onesti si cu o mare parte dintre colegele mele de-acolo. Dupa o perioada scurta de pregatire la Deva dom’ Bellu ne-a urmarit pe fiecare in parte. Vroia sa stie care este echipa pe care o va putea trimite la Campionatele Europene de junioare de la Sankt Petersburg – Rusia. A fost o selectie naturala - ambitia, determinarea, puterea de caracter si de concentrare au fost doar cateva dintre calitatile de care aveam nevoie pentru a intra in echipa.

    Cine sau ce iti lipsea in cantonamentele de la Deva?

    Familia a fost intotdeauna punctul meu de sprijin.Desi vorbeam la telefon, asta nu inlocuia intotdeauna dorinta de-ai avea in preajama mea.

    Care a fost senzatia pe care ai trait-o atunci cand ai cucerit primul aur mondial, cel de la Tianjin? Te simteai drept o sportiva implinita sau stiai ca poti obtine mai mult?

    O senzatie de mandrie si multumire sufleteasca ! O sala intreaga s-a ridicat in picioare pentru a asculta imnul tarii mele! Nu gasesc cuvintele potrivite pentru a descrie aceasta senzatie… Cred ca ar fi fost cea mai mare greseala sa ma consider deja o sportiva implinita, daca ne gandim ca eram abia la prima competitie de mare anvergura la senioare.

    Au fost Jocurile Olimpice de la Sydney punctul maxim de forma din cariera ta? Conform clasamentului de la proba de individual compus de la JO 2000 cele mai de temut adversare ale tale au fost tot doua romance: Simona Amanar si Maria Olaru. Inainte de inceperea JO credeai ca ai sa fii capabila sa le depasesti?

    Stim cu totii ca Olimpiada este cea mai importanta competitie sportiva. Si pentru rezultatele pe care le-am obtinut acolo consider ca a fost cel mai important moment din viata si cariera mea de sportiva.
    In concursuri nu m-am gandit niciodata ca trebuie sa depasesc pe cineva. Imi doream sa fiu apta de concurs si sa-mi fac exercitiile fara graseala. Simonei si Mariei le multumesc pentru ca impreuna am format un nucleu important pentru rezultatele echipei si pentru senzatia unica de-a ma simti pe podiumul de la Sydney ca la campionatele nationale.

    Concursul olimpic de la Sydney poate fi asemanat drept un cutit cu 2 taisuri? La JO ai trait atat cele mai frumoase clipe din viata ta de sportiva dar si pe cele mai triste?

    Visul cel mai mare al fiecarui sportiv e acela de a participa la Jocurile Olimpice. Eu am facut asta si inca destul de bine… Cea urmat dupa sunt lucruri care nu tin neaparat de mine.

    Acum dupa 7 ani de la acel moment al pierderii medaliei de aur cum comentezi acea situatia? Daca ai putea sa te intorci in timp ce ai schimba?

    Este un subiect arhi-cunoscut, nu cred ca mai are rost sa-l comentam.Daca as putea sa ma intorc in timp si sa schimb ceva, as face acelasi lucru, scotand din ecuatie pastila de Nurofen.

    Nu consideri un pic intarziata decizia de a revendica medalia de aur? In tot acest timp de la cine te-ai fi asteptat sa primesti ajutor in demararea acestui demers?

    Pentru o dorinta atat de mare niciodata nu e prea tarziu. Am primit sustinerea tuturor celor care mi-au fost alaturi si cu 7 ani in urma.

    Consideri ca acest demers poate fi unul cu un final fericit? Daca raspunsul la demersul tau ar fi unul negativ ai privi situatia intr-un mod diferit fata de acum 7 ani?

    Daca nu as fi avut nicio speranta nu as mai fi incercat. Intr-adevar probleme asemanatoare au mai avut Jim Thorpe, Christie Linford. Pentru acea pseudoefedrina din pastila de nurofen pe care eu am luat-o inainte de-a intra in sala de concurs, nu am avut cum sa beau lichid pe a se dizolva ,aveam doar 37 kg era normal ca in testul de urina concentrstie sa fie mai mare decat cea admisa. Totusi pe lista Federatie Internationale de Gimnastica era permisa aceasta substanta, iar pe lista Comitetului International aveam voie doar o anumita cantitatea. Nu cred ca e vina mea ca n-au ajuns la un numitor comun inaintea inceperii competitiei. Am participat la JO de la Sydney unde sloganul era : « Toleranta 0 »

    In calitatea ta de fosta sportiva cum ai incerca sa-i atragi pe copii catre sport? Care consideri ca sunt avantajele practicarii unui sport de performanata si nu numai?

    Daca v-as spune ca suntem pe locul 1 in Europa cand vorbim despre afectiunile cardio-vasculare si pe locul 4 conform numarului de persoane supraponderale la adulti, acesta ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru toata lumea,mai ales pentru parintii care permit copiilor sa stea ore intregi in fata calculatorului. Gabi Szabo a initiat o campanie « Sport pentru viata ! » In care ma implic cu cu mare resposabilitate si cu mult drag.

    Sportul de inalta performanta cere sacrificii. Care au fost cele mai mari sacrificii facute in viata ta de sportiva?

    Am incercat intotdeauna sa nu le simt ca pe niste sacrificii. Si cand o data in viata devii cel mai bun din lumea intreaga, in domeniul in care activezi ,nici nu mai conteaza ce sacrificii ai facut!

    Revenind la prezent, ai cochetat si cu jurnalismul. Ai comentat diverse competitii de gimnastica. Te atrage aceasta meserie? Te vezi si peste cativa ani facand acest lucru sau ai si alte planuri pentru viitor?

    Nu mi-am facut niciodata planuri marete de viitor, desi poate in adancul sufletului cu totii avem dorinte. Viata mi-a oferit deopotriva lucruri bune si frumoase dar si intamplari mai putin placute...asa ca sunt pregatita pentru tot ce are sa vina de-acum inainte!
    In ceea ce priveste jurnalismul, a devenit dintr-o intamplare o pasiune. Experienta de la Jocurile Olimpice - Atena 2004 este de departe cel mai important eveniment in care m-am implicat ca si comentator si reporter pentru concursurile de gimnastica ,alaturi de echipa TVR. Este o meserie care iti cere mult timp,nu stiu daca acum sunt dispusa sa-l ofer insa in momentul in care hotarasc sa fac acest lucru ma voi stradui sa iasa foarte bine, sunt o perfectionista!

    In final as dori o opinie atat din punctul de vedere al jurnalistei Andreea Raducan cat si al fostei gimnaste medaliate cu aur la JO, referitoare la actuala situatie din gimnastica feminina romaneasca. Crezi ca va mai fi capabila echipa nationala sa reediteze performantele de la ultimile doua olimpiade?

    E prea mult spus "jurnalista".Multumesc oricum!
    La ultimele 2 editii ale JO, gimnastica s-a prezentat extraordinar de bine.Devenisem enervant de buni. Este intr-adevar o perioada mai putin fasta pentru echipa noastra, dar am incredere ca pana la JO de la Beijing ,lucrurile vor arata altfel. Nu e o sarcina usoara ca pe spatele costumului tau sa scrie "Romania".


    « Comitetul se teme de impactul deciziei privind retragerea medaliei asupra unei sportive tinere si de elita. Se afla in balanta interesele sportivei Raducan si cele ale Comitetului Olimpic privind lupta antidoping. Insa regulile privind doping-ul trebuiesc respectate fara a se face nici un compromis. » Asa a sunat ultimul paragraf din textul ce consfintea decizia privind retragerea medaliei sportivei Raducan.

    La 7 ani de la acel moment, Andreea Raducan va incerca sa forteze regulile Comitetului Olimpic si astfel sa reintre oficial in posesia medaliei.
    www.fangymnastics.com

  6. #6
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Chiar ma intrebam daca se mai poate gasi si interviul acesta

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MIAFANGINA View Post
    Multumesc,Ioana,foarte frumos articol;m-am uitat si la filmuletul de la Sydney si mi-am amintit cu cita emotie am trait acele zile.Andreea ramine categoric campioana individuala din 2000,toata lumea simte asta si spre lauda ei,in primul rind Simona.
    Simona Amanar este victima acestei povesti. Este doar una din cele doua campioane olimpice pe care le-a dat Romania in cea mai importanta proba din gimnastica artistica, iar lumea nu aminteste mai deloc acest lucru.
    Trebuie sa intelegem o data pentru totdeauna ca regulile sunt reguli.

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Acel podium olimpic este unic, e o amintire ce va ramane in mintea noatra pt totdeauna( Maria oaralu, Simona Amanar si Andreea Raducan) si nici o regula nu va putea sa inlature acest lucru. Nimeni nu le-a uitat pe gimnaste....dar trebuie sa recunoastem ca a fost o nedreptate. Nimeni nu o inlatura pe Simona sau pe Maria...dar Andreea este campiona olimpica pentru Romania.
    http://img225.imageshack.us/img225/9854/cosr86yk9.jpg
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Acel podium olimpic este unic, e o amintire ce va ramane in mintea noatra pt totdeauna( Maria oaralu, Simona Amanar si Andreea Raducan) si nici o regula nu va putea sa inlature acest lucru. Nimeni nu le-a uitat pe gimnaste....dar trebuie sa recunoastem ca a fost o nedreptate. Nimeni nu o inlatura pe Simona sau pe Maria...dar Andreea este campiona olimpica pentru Romania.
    http://img225.imageshack.us/img225/9854/cosr86yk9.jpg
    Daca s-ar face sport fara reguli unde am ajunge?

  10. #10
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu e vorba neaparat de reguli e vorba de anumite prevederi care sunt exagerate. Din cauza unei pastile a pierdut medalia, medicamnet ce acum e legal. De ce atunci nu era si acum este...i s-a schimbat cumva compozitia chimica? Intelegeam daca in continuare era pe lista substantelor interzise...dar....
    As mai spune multe dar nu e thread-ul potrivit pentru asta....problema medaliei olimpice poate fi discutata mult, dar discutia e in zadar caci nu prea se mai poate face ceva.
    www.fangymnastics.com

  11. #11
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu Mikeyy. Practic, noi avem in minte nu numai Andreea=aur olimpic la individual compus, ci conceptul celor trei medalii=Olaru, Raducan, Amanar. Ce s-a intamplat atunci, ca si dupa aceea a fost teribil de ciudat. Practic, invoci regulile ce exista la JO, printre care si faptul ca Raducan din Romania a fost depistata pozitiv si atunci ii iei medalia, dar nu invoci acele reguli care prevad ca un sportiv depistat pozitiv sa fie exclus de la Olimpiada respectiva si doi ani sa i se interzica sa participe in orice competitie oficiala!!!! La Andreea a fost diferit, s-au aplicat regulile asa si acolo unde s-a vrut, din pacate.

    Ce e mai rau e ca din toata povestea asta a avut toata lumea de suferit, intr-un fel sau altul. Romania pentru ca nu a intrat in istorie cu acel podium romanesc 100%, Andreea pentru ca nu poate spune: "eu sunt campioana olimpica!!!" si, mai ales, Simona si Maria, pentru ca desi in mod normal succesul lor trebuia amintit individual, nu ca si concept general (pentru ca a fost un succes, o victorie, un moment unic la care au contribuit si ele) nu au fost intampinate decat cu urale pentru Andreea. Practic, nimeni nu a spus vreodata: vai, uite, Sydney = si Maria si Simona, chiar daca ele au fost alaturi de Andreea asa cum americancele nici nu ar visa sa fie...Practic, posterioritatea pare sa isi aminteasca perfect de Andreea Raducan si de povestea ei, dar in ceata de Simona Amanar (cu un rezultat remarcabil la cea de a doua Olimpiada a ei+saritura Amanar+retragerea imediat dupa) si de Maria Olaru (rezultat extraordinar si pentru ea). Si a pierdut si gimnastica, pentru ca niciodata nu se va mai vedea asa ceva: trei bucatele de steag romanesc (sau de orice alta natura) inaltandu-se de pe pozitii diferite, tacute, unul langa altul. A ramas doar conceptul, ideea si mandria ineditului, Dar ce a fost pe langa conceptul abstract, nu persista decat prea vag.

  12. #12
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Site-ul Andreei Raducan : http://www.andreearaducan.ro/
    Puteti de asemenea sa semnati petitia pentru redarea medaliei olimpice de la Sydney - individual compus.
    www.fangymnastics.com

  13. #13
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Andreea Raducan are 23 de ani si a terminat anul trecut Facultatea de Educatie Fizica si Sport, iar acum face un master in jurnalism. Indiferent de cariera pe care si-o va alege, pentru ea, sportul ramane in topul preocuparilor. Noi am provocat-o la cateva exercitii de gimnastica si i-am redescoperit unele dintre atuurile care au facut-o sa straluceasca in concursuri: ambitie, dragalasenie si mobilitate.
    CSID: Cum te simti dupa un sfert de ora de miscare, e adevarat in fata aparatului de fotografiat si nu in fata publicului?

    Andreea Raducan: Am facut cu placere cateva elemente, e adevarat nu de foarte mare dificultate. Am repetat aici cateva flick-uri lente, cateva elemente din gimnastica artistica. Mi-e dor de ele, imi face placere sa le repet, atat cat mai pot.

    CSID: Crezi ca le-ai putea uita vreodata?
    A.R.: Ma indoiesc ca as putea sa uit. Probabil ca nu voi mai putea face vestitele Tzukahare si dubluri, dar elementele mai usoare, cum le spuneam noi, de incalzire, n-am cum sa le uit vreodata. Si imi fac bine, eu fiind obisnuita sa fac tot timpul exercitii de mobilitate, stretching, forta din cand in cand.

    CSID: Te-ai gandit vreodata sa antrenezi si sa poti arata pe viu potentialilor elevi aceste exercitii?
    A.R.: Cred ca, daca as antrena, mi-ar fi mult mai usor sa explic elevelor cum ar trebui sa arate elementul sau miscarea respectiva pentru ca am practicat si mi-e mult mai usor sa spun cum ar trebuie sa se intample. Deocamdata, nu m-am gandit sa antrenez. In viitorii 5 ani, nu m-am hotarat sa intru in sala de gimnastica. Mi-e destul de greu sa ma apuc acum sa antrenez dupa cei 15 ani in sala de gimnastica, cu cate doua antrenamente pe zi. Parca sa merg tot in sala de gimnastica... De asta spun ca am nevoie de o perioada de liniste din punctul acesta de vedere.

    CSID: Ma gandesc ca ai putea sa-ti faci o sala. Nu poti sa inchizi usa pentru totdeauna gimnasticii.
    A.R.: Da, e lucrul pe care il stim cel mai bine, eu cel putin il stiu cel mai bine si ar fi pacat sa renunt atat de usor. Cat despre sala de gimnastica, marturisesc ca nu intodeauna vin in sali sa fac forta. Prefer sa merg sa alerg in parc, sa fac stretching, miscari de dans, balet.

    CSID: Nu te-ai gandit sa profiti de imaginea si experienta ta pentru proiecte speciale? De exemplu, dvd-uri cu exercitii fizice.
    A.R.: Daca ai reusit sa-ti pastrezi imaginea in cele mai bune conditii, cred ca e pacat sa nu „profiti” de lucrul acesta. Cat despre dvd-uri cu Tae bo, sincera sa fiu am avut o propunere, dar inca n-am dat curs.

    CSID: Gimnastica a fost o scoala buna pentru adoptarea unui stil de viata sanatos?
    A.R.: Fara doar si poate. Faptul ca de la 4 ani am inceput cu un program strict, de la odihna, ora de antrenament, masa, un regim foarte ordonat, ma ajuta foarte mult si azi. Nu tin un regim, dar am grija sa mananc in limitele bunului simt, fara sa fac excese. Nu pot sa spun ca, daca am pofta sa mananc o ciocolata, nu o mananc. Miscare fac atat cat imi permite timpul si cand simt nevoia. Cat priveste somnul, incerc sa nu depasesc ora 12 noaptea ca ora de culcare. In plus, nu beau alcool si nu fumez.

    Articol aparut in revista "Ce se intampla doctore"
    http://www.csid.ro/articol//Andreea_...ackPid/49.html
    www.fangymnastics.com

  14. #14
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    In sfarsit un articol matur, cu o Andreea Raducan vazuta ca fiind matura, nu doar prin prisma momentului "Sydney". Multumim, Mihai

  15. #15
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Site-ul Andreei Raducan : http://www.andreearaducan.ro/
    Puteti de asemenea sa semnati petitia pentru redarea medaliei olimpice de la Sydney - individual compus.
    E foarte bine facut site-ul!!!Imi place

  16. #16
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Vreau sa va spun ca i-am trimis un email Andreei Raducan, in care am invitat-o pe acest forum ca sa stea putin de vorba cu noi. Cand primesc raspuns va spun!
    www.fangymnastics.com

  17. #17
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Vreau sa va spun ca i-am trimis un email Andreei Raducan, in care am invitat-o pe acest forum ca sa stea putin de vorba cu noi. Cand primesc raspuns va spun!
    de-abia astept

  18. #18
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Vreau sa va spun ca i-am trimis un email Andreei Raducan, in care am invitat-o pe acest forum ca sa stea putin de vorba cu noi. Cand primesc raspuns va spun!
    Super!
    Dar cum se face asta,se stabileste un interval orar in care sintem toti pe forum si discutam cu ea?

  19. #19
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by MIAFANGINA View Post
    Super!
    Dar cum se face asta,se stabileste un interval orar in care sintem toti pe forum si discutam cu ea?
    Mia, inca nu e sigur ca va veni. Astept sa-mi raspunda. Dar cam asa vreau sa fie. Sa vedem. Important e acum sa-mi raspunda
    Last edited by mikeyy; 17th December 2007 at 17:10.
    www.fangymnastics.com

  20. #20

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    super imi place. ar fi super sa vb cu andreea

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •