View Poll Results: Sunteti de acord?

Voters
33. You may not vote on this poll
  • Da

    22 66.67%
  • Nu

    4 12.12%
  • Mai vedem...

    7 21.21%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 78

Thread: Romania - gazda CE 2012?

  1. #1
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1

    Romania - gazda CE 2012?

    Ce parere aveti de faptul ca pe adresa FRF a sosit un fax din partea Federatiei Ungare de Fotbal in care aceasta se intereseaza despre posibilitatile de depunere a unei candidaturi comune pentru organizarea CE din 2012.

    Eu personal mi-as dori din tot sufletul acest lucru.

  2. #2
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    nu este prea credibil, mai exact prea realizabil.
    nu avem stadioane, gazon, hoteluri in unele orase........
    asa ca ramanem cu o candidatura ...................

  3. #3
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Da, dar in 8 ani se pot construi... si asa macar am avea o sansa sa vedem si noi stadioane frumoase, autostrazi si sosele mai bune, etc...

  4. #4
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    de cati ani se construieste autostrada buc- ct?
    inca mai crezi in mos craciun?
    probabil ca fondurile alocate ar ajunge la sandu & co.

  5. #5
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Vise...nu avem nimic, pai cind o sa vina delegatia de la unguri si o sa vada ce-i pe aici o sa fuga fara sa se mai uite in urma.
    Hai sa spui ca mai trebuie sa lucrezi la infrastructura sau la stadioane, sau la altceva, dar la noi trebuie sa lucrezi la tot si asta din plin, nu ne ajung nici 15 ani.
    Abereaza Sandu intr-o veselie...
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Eu as dori foarte mult, bineinteles... dar ma tem ca este un vis, chiar si peste 8 ani. Argumentele au fost enumerate mai sus.

  7. #7
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Teoretic este posibil, la vremea aceea posibil sa fim in UE si de ce sa nu visam frumos? Daca nu iti impui teluri inalte nici nu vei putea progresa vreodata.
    Ayrton are dreptate, in 8 ani de acum incolo va fi sigur altceva, ori Romania va fi o tara parasita, ori ne vom mai “slefui” un pic.
    Problema este ca s-ar putea sa fie o inventie a lui Nasu’, or fi scris ungurii la misto in felicitarea de Craciun si el a luat-o de buna…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #8
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    este posibil sa fie la misto.
    de ce nu s-au aliat cu cehi care ne dau rusine la orice capitol?

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pai cu cehii ar trebui sa-si dispute organizarea finalei, Praga e mai frumoasa ca Budapesta. Cu noi…grupele in Romania si fazele finale in Ungaria.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    la stadioanel noastre ar trebui sa infiinteze divizia b la campionatul european, ca sa avem ce disputa.
    la asa ceva vin 10-15 000 de englezi, olandezi, turci, francezi, scotieni, italieni, spanioli......
    cam unde crezi ca ar pute fi cazati ei. nu incap nici pe toata valea prahovei cu brasov cu tot.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    423
    Reputatie
    1
    Eu unul nu cred ca este posibil,pai avem doar un stadion ca lumea Giulestiul care se apropie cat dacat de cerintele FIFA.....asa ca slabe sperante !
    Nascut si crescut anti steaua !

  12. #12
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In 8 ani se pot construi din nou toate stadioanele din Romania si pot aparea hoteluri suficiente. In curand normele pentru stadioane acceptate in cupele europene ne vor obliga sa le modernizam daca mai vrem sa participam. Daca treaba e reala statul va investi sau va facilita investitiile pentru asa ceva, cand e vorba de “promotion” e sensibil orice guvern si in plus organizarea CM, CE implica garantia statului. Problema este ca noi nu gandim la scara mare, facem doar mult fum si pe urma ne oprim speriati ca s-ar putea sa iasa...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #13
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Eu as considera benefic fie si o candidatura, chiar daca nu am castiga, deoarece cred doar in ceasul al 12-lea guvernul nostru ar aloca si totodata ar facilita dezvoltarea stadioanelor din Romania cat si a aeroporturilor din marile orase, hoteluri cat mai ales orasele in sine. Nu poti sa-ti depui candidatura asa in doru leli...sau mai stii? dar asta eu chiar nu o cred. Eu unul as fi foarte fericit sa fim doar pe lista candidatelor.....impreuna cu Ungaria bineinteles.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Sa fim serioshi. Ne-am mishcat ca melcul 14 ani. Chiar daca grabim pasul in 2012 tot in "epoca de aur" o sa fim........Dar de acord sunt. Numai ca nu avem cu ce.
    ex-alpopa

  15. #15
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    De unde luam banii pentru constructii ?

    Ma refer la partea noastra .

    Aici ar interveni si politicul . Ar trebui facut un referendum : "Vere, datorita EURO 2012 benzina si mincarea ta vor deveni mai scumpe ! Esti de acord ?"

    Din pacate, nu cred ca e posibil !

    Pai, GERMANIA se macaie si are probleme pentru 2006. Ce sa mai spunem noi ?!

    Cind N-AI BANII...ii pti usor imparti ! :p

  16. #16
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Problema cu banii e valabila oricand si oriunde vrei sa faci ceva ambitios. De obicei turneele finale aduc enituri tarilor organizatoare si in cazul unei afaceri potential profitabil se pot face imprumuturi externe usor, bani ce se returneaza in principiu la fel de usor.
    Apropo de referendumuri, ne-a intrebat cineva daca, de ex., vrem in NATO, caz in care bugetul apararii creste in detrimentul altor activitati, sau s-a facut referendum cand am tot trimis trupe in Kosovo, Afghanistan, Somalia si Irak? Ne-a intrebat cineva daca suntem de acord sa suportam aceste cheltuieli? Si atentie, acesti bani se pierd, eventual ceva beneficii ca imagine.
    Un turneu final se organizeaza si cu sprijinul oamenilor de afaceri care au interes direct in turism de ex., cu al patronilor de cluburi care vor ramane cu stadioane noi, cu al ministerului transporturilor care oricum trebuie sa faca sosele mai deDoamne Ajuta, cu al administratiilor locale care oricum trebuie sa repare strazile etc.
    Pana in 2012 oricum se presupune ca vom fi si noi un popor mai entuziast si ceva mai pricopsit pentru ca altfel vom muri de suparare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #17
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by the_big
    Eu unul nu cred ca este posibil,pai avem doar un stadion ca lumea Giulestiul care se apropie cat dacat de cerintele FIFA.....asa ca slabe sperante !

    Asa e the_big!!!!
    Dar nici Giulestiul nu e prea bun pt. are tribunele prea mici. Macar un stadion de vreo 40.000 de locuri si ceva.

    NU CRED CA VOM PUTEA ORGANIZA VREODATA UN CAMPIONAT EUROPEAN DAR MAI ALES MONDIAL!!!!
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  18. #18
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Daca n-ar iesi bani nu s-ar inghesui nimeni sa organizeze. Numai ca problema nu cred ca se pune asa. Eu zic ca am puea sa ne alegem cu o candidatura nimic mai mult. motivele cu lipsa conditiilor stau in picioare dar chiar daca am avea toate conditiile tot ar fi greu de crezut ca am primi vreodata organizarea unui campionat mondial sau european. Si asta tocmai pe motive economice. De ce sa ne dea noua aceasta oportunitate cand stau altii mai bine plasati la rand? Spania n-a mai avut campionat din 84 parca, Italia din 90 ca sa vorbim numai de tarile la care nu se impun investitii majore ca la noi.

    Hai sa zicem ca eu as vrea dar nu cred ca o sa se intample. Mai ales ca e una din putinele sanse care ne-au ramas sa ajungem si noi la un campionat mondial. Din pacate
    Since light travels faster than sound, people appear bright until you hear them speak.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Dak candidam sunt efecte pozitive. Oamenii o sa munceasca mai mult shi, implicit, probabil ca o sa fie platitzi mai bine. Poate asha o sa se mishte ceva prin tzarishoara asta.....
    ex-alpopa

  20. #20
    manager Ravelly's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Navodari
    Posts
    330
    Reputatie
    1
    Da, "gestul" conteaza, macar si o eventuala candidatura, sa mai auda lumea de noi ca ne-am dus jos de tot...
    O sa aloce guvernul & co bani pentru investitii majore doar atunci cand toate partidele vor avea interese comune; asa ca...sa fim realisti

  21. #21
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Uite ca stirea se adevereste, n-a fost o inventie a lui Nasu’. Aseara la Sport a vorbit despre organizarea CE 2012 si Morariu de la ANS si Tiriac, ambii aproband ideea. Chiar daca nu vom castiga organizarea (ceea ce este foarte probabil) e important ca incepem sa ne mai gandim si la lucruri mai de anvergura. Daca vom accepta candidatura va fi un lucru bun.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •