Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 155

Thread: Nastia Liukin

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Nastia Liukin

    Nastia si-a sarbatorit ieri ziua de nastere (18 ani). A declarat pentru intlgymnast.com ca nu vede niciun motiv pentru care s-ar retrage dupa olimpiada de la Beijing.

    "Ma concentrez cu adevarat pentru anul ce vine si nu ma gandesc sa ma retrag, nu imi imaginez viata fara gimnastica si as vrea sa continui atata timp cat ma va tine fizicul”.

    In 2005 la Mondialele de la Melbourne a fost la egalitate cu Chellsie Memmel pntru titlul la individual compus, dar 0.01 puncte le-a diferential. In 2007 la Stttgart a fost in lupta pentru o medalie individual, dar ratarea de la barna a trimis-o pe locul 5. Tot in 2007 argintul obtinut la paralele, in urma Kseniei Semenova a iscat destule controverse.

    “Da am trecut prin perioade dificile, dar fara acestea si fara accidentari nu as mai fi fost astazi aici”

    De-a lingul carierei, Nastia a castigat 9 medalii mondiale, egaland-o pe Shannon Miller. Palmaresul ei mondial include:
    - 4 medalii de aur ( paralele si barna -2005, echipa si barna-2007)
    - 5 medalii de argint ( individual si sol – 2005, echipa si paralele – 2006, paralele-2007)
    “Inima mea este dedicata sportului mai mult ca oricand si pur si simplu ador ceea ce fac, simt ca am muncit atat de mult si pentru multa vreme si ca sa ma opresc la anul mi s-ar parea ciudat” a spus Liukin
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Da, e de admirat ca-i place si ca vrea sa continue...totusi, cand te antrenezi cu tata si vii seara acasa parca nu-i totuna cu situatia Stelei, de exemplu, care de-abia asteapta sa fie din nou in orasul ei natal (dupa cum am vazut din comentariul facut la una din pozele fratelui ei).

    Plus ca nu stiu de ce, Nastia nu mi se pare f sincera cand da interviuri...poate fi doar o impresie, totusi.

  3. #3
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    a, si chiar daca a castigat tot atatea medalii ca Shannon Miller, eu nu cred ca pot fi comparate cele doua...Shannon a fost un fenomen pt gimnastica americana.

  4. #4
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu stiu cum e Nastia a om, dar eu o consider o gimnasta talentata, mi-a placut f mult de ea in 2005 unde cred ca a pierdut aurul la individual datorita faptului ca arbitrii au preferat-o pe Memmel. Si anul acesta consider ca merita medalia de aur la paralele, chiar daca Semenova a avut o nota de plecare putin mai mare, la tinuta a lasat fff mult de dorit si chiar nu merita.
    www.fangymnastics.com

  5. #5
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    ai dreptate, dar s-a compensat cu barna

    eu n-am nimic cu ea, sa fie sanatoasa! doar ca Shawn imi place mult mai mult

  6. #6
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    uitati si site-ul ei (toate gimnastele americance au site):
    http://www.nastialiukin.com/

  7. #7
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    daca vad pozele de pe pagina de start, mi se pare ca tare s-ar fi potrivit pentru gimnastica ritmica, pare ca are o mobilitate extraordinara
    ce mai, a avut gene bune

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Poate si la noi gimnastele nu s-ar retrage la 18 ani daca s-ar face gimnastica in conditiile din SUA

  9. #9
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Poate si la noi gimnastele nu s-ar retrage la 18 ani daca s-ar face gimnastica in conditiile din SUA
    da, adevarat, dar e si reversul medaliei...in SUA cum castiga ceva sunt atrase in tot felul de show-uri, campanii publicitare etc si tot se lasa. plus concurenta, care e mult mai mare ca in Ro.

    Nastia cred ca e un caz particular, faptul ca are ambii parinti fosti gimnasti o motiveaza dublu.

    dar s-o urmarim pe Shawn, mie-mi pare ca n-o sa se lase prea repede...dar cine stie.

  10. #10
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Mi-e imi place cel mai mult dintre toate Americancele. O admir pentru munca extraordinara depusa caci are probleme cu incheieturile de la picioare. Pe langa accidentarea de la glezna, mereu a avut o sensibilitate la amandoua. Ea trebuie sa-si altereze antrenamentele (nu se antreneaza ca toate gimnastele in general) pentru a nu si le distruge. Asa ca atunci cand se antreneaza, la sol spre exemplu, ea nu o face pe un sol normal ci pe un fel de trambulina lunga. Acea trambulina este in dotarea oricarui club, si mai toate/toti o folosesc ca sa-si scuteasca oasele, dar ea trebuie s-o foloseasca aproape in totalitate. De acolo si problemele cu aterizarile imperfecte de la CN si CM. A tras foarte tare pentru a se "perfectiona" in doua saptamani (de la CN) pana la CM. Desi nu are carisma lui Johnson, nici nu are aroganta lui Sacramone, ea fiind alaturi de cele doua la finala de la sol, si incurajandu-le pe amandoua. Are intr-adevar a alura foarte severa cand concureaza si mai ales cand pierde, am auzit moaca asta fiind denumita "soviet bitch-face" (sa-mi fie cu iertare) inceputa de Nellie Kim in 1976.
    O admir mai ales ca dupa CN ea a fost aproape azvarlita la gunoi de "fanii" ei cand au vazut-o ratand si mai ales cand s-au trezit ca au o noua speranta in Johnson. Si cu toate astea a continuat lupta cu fruntea sus.
    Acum despre aurul la paralele... foarte discutabil.
    Anastasia Liukina: http://www.youtube.com/watch?v=ds52Y5JewAk
    La primul ei "cast-to-handstand", exact cum se ridica de pe bara mica, are o separare a picioarelor vizibila (0:08); acelasi lucru si la (0:13); inca o departare de picioare la 0:20 dupa care urmeaza o serie de doua elemente: pirueta pe o mana neinceputa in stand pe maini, si inca o intoarcere nici ea terminata in stand-pe-maini; dupa fiecare dintre urmatoarele doua desprinderi iarasi aceleasi departari de picioare la "cast-to-handstand"; intoarcerea de la 0:35.. nu-mi dau seama exact daca a depasit 10 grade sau nu; apoi iarasi departare de picioare 0:39; apoi seria de intoarceri ce urmeaza (0:40) iarasi neinceputa si nici terminata in stand pe maini; dupa desprinderea de pe bara mare pe cea mica, iarasi departare de picioare in cast-to-handstand; iar coborarea ei nu are nevoie de critici, sar in ochi.
    Semenova:
    http://www.youtube.com/watch?v=CLmgQxQg1qg
    Aceeasi urcare ca si Liukina; nici o problema de tinuta, picioare lipite, stand pe maini perfect. A avut doua departari minuscule de picioare la cast-to-handstand la 0:21 si 0:33. In rest totul inceput si terminat in stand-pe-maini aproape aduse la perfectiune. Acum, Deltchev-ul ei are probleme, nu este realizat prea frumos (prefer Geinger-ul Anastasiei ca forma, tinuta si frumusete). Coborarea Semenovei are prima rotatie efectuata fara a tine picioarele intinse drept in fata (90 de grade de paralel) pe cand a doua rotatie este. Nu as depuncta-o grav, asta nici nu stiu daca se depunctaza, multe gimnaste si-au prins picioarele de bara mare asa ca efectueaza coborarea astfel ca sa nu se accidenteze. O problema discutata pe youtube ar fi felul cum isi tine picioarele (incheieturile sunt departate); nu stiu daca si cum s-ar depuncta asa ceva caci si Liukina are aceeasi problema mai putin pronuntata. Problema mea este felul cum Semenova isi tine bratele relativ cu bara (nu la 90 de grade ca Liukina) si coatele care par indoite. Dar per total, Semenova a avut o executie mult mai curata.
    Aici poate sunt eu severa in anumite locuri, Vlad001 sper sa ma corecteze sau sa isi spuna si el parerea. Putem fi mai aproape de obiectivitate cu mai multe pareri

  11. #11
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Filmul acesta cu familia Liukin mi-a placut tare mult!
    http://www.youtube.com/watch?v=a_IHq5eJyBg
    Last edited by Mihaela P; 31st October 2007 at 16:01.

  12. #12
    manager baicea's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    264
    Reputatie
    1
    nu imi place...
    [COLOR="Navy"][SIZE="2"][FONT="Comic Sans MS"][I][B]<Twilight>[/B] [/COLOR]

    [COLOR="RoyalBlue"][B]<Yeah,I'm one of those people>[/B][/I][/FONT][/SIZE][/COLOR]

    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="2"][COLOR="DeepSkyBlue"]<Yeah,I'm obsessed!So what?You say "obsession" like it's a bad thing>[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  13. #13
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Felicitari pentru medalie!
    Azi nu am vazut-o..dar la intrecerea pe echipe mi s-a parut foarte buna Cel putin dintre americance.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  14. #14
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Chiar daca poate merita doar argintul astazi....pana la urma este campioana olimpica abosluta! Bravo ei!!!
    http://i281.photobucket.com/albums/k...ica/aa_wag.jpg
    www.fangymnastics.com

  15. #15
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Imi place mult poza asta a Nastiei
    http://www.glamour.com/images/health...-liukin_li.jpg
    Cica e pe locul 4 in topul "The 11 greatest bodies on earth" - zice site-ul asta http://www.glamour.com/health-fitnes...-earth?slide=1
    Eu zic: Nimic mai FALS!!! O fi avand ea corp frumos dar cred ca e singura gimnasta fara fund din lume :-P

  16. #16
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Un montaj super de la Nationalele din 2007 http://www.youtube.com/watch?v=4BG8gQLBZfE
    Desi nu e printre preferatele mele trebuie sa recunosc ca Nastia a evoluat foarte mult in acest an.

  17. #17
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Asta e pentru mine e thread horror

  19. #19
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Asta e pentru mine e thread horror
    Nici mie nu-mi place Nastia dar nici nu o "urasc" si daca gasesc ceva interesant despre ea mi se pare corect sa pun pe forum, poate fanii ei sunt interesati. Tu daca tot ti se pare horror threadul de ce ai intrat aici?

  20. #20
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Liukin named Sportswoman of the Year

    Nastia Liukin, a winner of five Olympic medals at the Beijing Games, and Jessica Mendoza, a silver medalist in softball, were named the top sportswomen of the year by the Women's Sports Foundation.

    Liukin, who won five Olympic medals in Beijing with her elegant routines, joined a list of former winners including golfer Annika Sorenstam, figure skater Michelle Kwan, track athlete Gail Devers and speed skater Bonnie Blair.

    "Honestly, I can't believe I'm one of those on that list," the American gymnast told reporters.

    "They are just phenomenal athletes. I would've never dreamed of anything like that. It's just amazing to be here."

    Liukin said she has been on a whirlwind schedule since Beijing, performing in a U.S. gymnastics tour, designing a fashion line and getting ready to act in an episode of the hit U.S. television show, "Gossip Girl."

    Liukin, who turns 19 this month, will resume training in January with a view towards competing in front of her home fans in Dallas in August and at the world championships in London in October.

    "That's what my next big goal is," said Liukin.

    "2012 is four years away, so it's hard to say as far as what I'm doing," she said about the possibility of defending her Olympic title in London.

    The other nine finalists for the individual award were: Mao Asada, figure skating; Veronica Campbell-Brown, track; Natalie Coughlin, swimming; Ashley Fiolek, motocross; Allison Fisher, billiards; Yelena Isinbayeva, pole vault; Lorena Ochoa, golf; Lindsey Vonn, downhill skiing; and Rebecca Ward, fencing.

  21. #21
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Eheiiiiii... a aparut secventa cu Nastia din Gossip Girl, cam scurta ce-i drept dar s-a descurcat destul de bine zic eu http://www.youtube.com/watch?v=krL6U...wordpress.com/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •