Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 85 to 105 of 133

Thread: Ski Alpin 2007-2008

  1. #85
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Este prima victorie din acest sezon, victorie care vine tocmai la timp, pentru ca Maria considerata (cam de multa vreme) o speranta este datoare sa confirme.
    Este de altfel a 5-a victorie in total in Cupa Mondiala obtinuta de Riesch de-a lungul anilor, care acum s-a apropiat in clasament la numai 46 de puncte de Nicole Hosp, azi abandonata.

    Iata clasamentul amintit mai sus (dupa 21 curse din 38):
    Nicole Hosp AUT 759
    Lindsey Vonn USA 733
    Maria Riesch GER 713
    Julia Mancuso USA 679
    Marlies Schild AUT 615
    Anja Pärson SWE 603

  2. #86
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Hosp ramane favorita, dupa parerea mea. Paerson numai printr-o minune ar putea s-o ajunga.

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Mario Matt l-a invins in sfarsit pe Grange in slalomul de la Schladming. Prezent din nu stiu ce motiv la start romanul Alexandru Barbu a abandonat dupa 6 porti

  4. #88
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Schiorul american Scott McCartney a parasit clinica din Innsbruck intorcandu-se in patrie la Salt Lake City unde va efectua in continuare unele examinari neurologice.

  5. #89
    incepator
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    daca nu stii(rob_din) de ce am luat startul mai bine intreaba si nu scrie ce nu e adevarat.... cine ti-a dat informatia ca a abandonat dupa 6 porti e rautacios sau pote m-a confundat cu BODE MILLER...El a abandonat la a 6 ea poarta si eu la a 36 ea dar te rog daca nu stii un lucru concret nu mai scrie prostii,si startul l-am luat pentru experienta si pentru ROMANIA pentru ca doar asa vom putea ajunge (ma refer la toti schiorii romani) acolo unde ne dorim... Multumesc
    Last edited by alex_schi; 25th January 2008 at 01:41.

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alex_schi View Post
    daca nu sti(rob_din) de ce am luat startul mai bine intreaba si nu scrie ce nu e adevarat.... cine ti-a dat informatia ca a abandonat dupa 6 porti e rautacios sau pote m-a confundat cu BODE MILLER...El a abandonat la a 6 ea poarta si eu la a 36 ea dar te rog daca nu stii un lucru concret nu mai scrie prostii,si startul l-am luat pentru experienta si pentru ROMANIA pentru ca doar asa vom putea ajunge (ma refer la toti schiorii romani) acolo unde ne dorim... Multumesc
    Iau eu si eu informatiile de unde mai apar, fiindca dupa cum bine stii daca nu e ceva despre fotbal e destul de greu sa le gasesti

    http://schi-romania.blogspot.com/200...t-la-cupa.html

    In plus am si eu dreptul la o parere, iar aceasta e ca in Cupa Mondiala ar trebui sa se mearga dupa ce se obtin rezultate cat de cat bune in celelalte competiti FIS.
    Asta nu inseamna ca am ceva impotriva alegerii tale de a participa si in Cupa Mondiala, este alegerea ta si daca tu crezi ca asa e cel mai bine si asa poti creste valoric nu pot decat sa-ti urez succes.
    Last edited by rob_din; 25th January 2008 at 01:56.

  7. #91
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alex_schi View Post
    daca nu stii(rob_din) de ce am luat startul mai bine intreaba si nu scrie ce nu e adevarat.... cine ti-a dat informatia ca a abandonat dupa 6 porti e rautacios sau pote m-a confundat cu BODE MILLER...El a abandonat la a 6 ea poarta si eu la a 36 ea dar te rog daca nu stii un lucru concret nu mai scrie prostii,si startul l-am luat pentru experienta si pentru ROMANIA pentru ca doar asa vom putea ajunge (ma refer la toti schiorii romani) acolo unde ne dorim... Multumesc
    Stiu ca ai abandonat dupa primul intermediar, si din cate tin eu minte nu aveai un timp rau, daca nu ma insel erai la peste 2 secunde de lider, un timp destul de bun.

  8. #92
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Stiu ca ai abandonat dupa primul intermediar, si din cate tin eu minte nu aveai un timp rau, daca nu ma insel erai la peste 2 secunde de lider, un timp destul de bun.
    Da, dar primul intermediar era dupa doar 11 secunde, iar intarzierea a fost de 2.21, ceea ce inseamna locul 74 din 77 de concurenti.

    In plus mi se intampla rar sa scriu prostii cum zice Alexandru, asa ca am verificat si a abandonat intre primul si al doilea intermediar. Cum al doilea intermediar era dupa 18 secunde este imposibil ca abandonul sa fie dupa 36 de porti cum zice Alexandru. Ma rog, nici nu are prea mare importanta. Abandonul tot abandon este

  9. #93
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Da, dar primul intermediar era dupa doar 11 secunde, iar intarzierea a fost de 2.21, ceea ce inseamna locul 74 din 77 de concurenti.

    In plus mi se intampla rar sa scriu prostii cum zice Alexandru, asa ca am verificat si a abandonat intre primul si al doilea intermediar. Cum al doilea intermediar era dupa 18 secunde este imposibil ca abandonul sa fie dupa 36 de porti cum zice Alexandru. Ma rog, nici nu are prea mare importanta. Abandonul tot abandon este
    Nu am stiut ca era doar dupa 11 secundeprimul intermediar, asa ca timpul nu era bun

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    http://www.fis-ski.com/pdf/2008/AL/0619/2008AL0619.pdf


    Aici sunt trecute toate rezultatele, inclusiv de la timpurile intermediare, Alexandru a fost ultimul intre cei care n-au abandonat inainte de primul intermediar, la 3 zecimi de penultimul

  11. #95
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Sullivan a spart gheata in Cupa Mondiala

    Americanul Marco Sullivan a obtinut, sambata, prima victorie in Cupa Mondiala de Schi Alpin, castigand coborarea de la Chamonix.

    In varsta de 27 de ani, Sullivan a fost inregistrat la sosire cu timpul de 2:00.11, devansandu-l pe elvetianul Didier Cuche cu fix patru zecimi. Slovenul Andrej Jerman a fost al treilea, cu timpul de 2:00.57, acesta fiind primul sau podium al sezonului.

    Marele favorit al probei, americanul Bode Miller, a incheiat proba doar cu al saptelea timp, avand o intarziere de opt zecimi in raport cu Sullivan.

    Cupa Mondiala feminina a programat sambata slalomul urias de la Ofterschwang, victoria revenindu-i italiencei Denise Karbon. A noua dupa disputarea primei manse, Karbon a avut o a doua mansa perfecta, obtinand a cincea victorie a sezonului la slalom urias, cu timpul de 2:22.26.

    Desi a incheiat prima mansa cu un avans de o secunda si noua sutimi in fata lui Karbon, lidera Cupei Mondiale Nicole Hosp a incheiat a doua la doar opt sutimi fata de invingatoare. Podiumului a fost completat de austriaca Elisabeth Georgl.

    Onlinesport

  12. #96
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Anul lui Bode Miller
    Americanul Bode Miller a preluat conducerea in clasamentul general al Cupei Mondiale de schi alpin, in urma victoriei obtinute duminica in Supercombinata de pe partia din Chamonix, Franta.

    Aceasta a fost cea de-a 4-a victorie din acest sezon pentru controversatul Miller, succes care l-a ajutat sa il depaseasca pe austriacul Benjamin Raich, castigatorul Globului cel Mare de Cristal din 2006 avand doar al 18-lea rezultat al zilei.

    In 2005, Bode Miller se impunea in Cupa Mondiala de schi alpin aducand Statelor Unite ale Americii primul titlu dupa o pauza de 22 de ani.
    http://prosport.ro/articole/schi-alp...e-miller/74913

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Al cui e anul se va vedea la sfarsitul sezonului

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Coborarea de la Val d'Isere a fost anulata datorita ninsorii si vantului

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Victorie pentru Maria Holaus in coborarea de la St Moritz

    Holaus a fost invinsa sezonul acesta de Edith Miklos intr-o cursa FIS

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pana la urma slovena Tina Maze a reusit o victorie surprinzatoare la St Moritz. Ea a coborat cu numarul 47 cand Holaus deja sarbtorea victoria. Motivul: a iesit soarele, favoritele coborand cu o vizibilitate redusa

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    O noua victorie pentru Miller in supercombinata de la Val D'Isere. Croatii Kostelic si Din pe loculrie 2 si 3

  18. #102
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Iata cum arata clasamentul la inceputul saptamanii:
    MASCULIN:
    1. Bode Miller 1067p.
    2. Benjamin Raich 945p.
    3. Didier Cuche 882p.
    4. Jean-Baptiste Grange 676p.
    5. Daniel Albrecht 641p.

    FEMININ:
    1. Nicole Hosp 957p.
    2. Lindsay Vonn 868p.
    3. Maria Riesch 781p.
    4. Elisabeth Goergl 776p.
    5. Marlies Schild 759p.
    Asadar, atata la masculin cat si la feminin lupta pentru Globul de cristal ramane in continuare deschisa, oricare dintre primii 5 sportivi putand ataca prima pozitie in clasament.

  19. #103
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sezon terminat pentru Kale Palander, operat de fractura de stres

  20. #104
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Coborarea de la Val d'Isere, anulata saptamana trecuta, a fost reprogramata la Kvitfjeld (Norvegia) pentru 29 februarie.

  21. #105
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sambata victorii pentru Lindsay Vonn in coborare (Vonn si Hosp sunt practic la egalitate in clasamentul general) si pentru Renfred Herbst (AUT) in slalomul de la Garmisch

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •