Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 121

Thread: Patinajul in SUA

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Se pare ca Evan Bates a trecut la Zueva/Shpilband care il testeaza cu Madison Chock. Macar se incearca recuperarea a doi din patru dansatori.

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,046
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut mereu de Madison Chock, mi se parea mult mai buna decat partenerul ei. Acum ce sa zic, nici Emily Samuelson nu imi displacea. M-as bucura sa se formeze cuplul Madison Chock/Evan Bates din simplul motiv ca as vrea sa o vad patinand pe Madison Insa mi-e mila de Emily care a ratat intreg sezonul si a fost alaturi de partenerul ei accidentat, care acum cand poate patina o lasa pentru alta!(parca e telenovela). Cine stie, poate se cupleaza cu Paul Poirier Nu pot sa nu ma gandesc ca toate despartirile astea se datoreaza in parte si faptului ca mai tinerii frati Shibutani au spart gura targului la mondiale. Vanessa/Paul, Madison/Greg, fratii Hubbell, acum Samuelson/Bates au dominat multa vreme competitiile de juniori. Singurul cuplu "contemporan" cu acestia care a rezistat a fost Bobrova/Soloviev.(pana acum, mai e timp pana in octombrie)

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Miruna, in privinta lui Chock/Zuerlein ne potrivim perfect.

    Despre Emily si Evan, din cate am inteles, Emily nu a mai vrut sa continue in dans, dar poate ca se razgandeste, si Vanessa a declarat initial ca are alte proiecte, ca dupa aceea sa anunte ca doreste sa ramana in dansul pe gheata, iar acum isi cauta partener. Pai da, nu e asa usor sa arunci pe fereastra zece ani si mai bine de munca.

    http://www.yorkregion.com/sports/art...ks-new-partner

    Neintelegerile personale au declansat ruptura, ceea ce se intampla intre cei doi nu mai era sanatos, spune Vanessa.

    It’s sad to see everything stop at this point, but it wasn’t healthy what was going on between us. We’re still friends and passionate about skating. Maybe, one day, Paul and I will get back together.”


    Despartirile dintre parteneri sau retragerile premature sunt o boala veche a patinajului nord-american, dar parca n-am mai asistat niciodata la atat de multe ca anul asta.
    Last edited by Cromatic; 25th June 2011 at 03:26.

  4. #46
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Emily Samuelson nu a declarat niciodata ca nu mai doreste sa continue la dans si despartirea lor nu este inca anuntata oficial. Stirea a fost publicata de un ziar din Detroit, dar nu a fost confirmata. Daca este adevarat ca s-au despartit, va apare confirmarea in zilele urmatoare.

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Zvonurile despre ruptura dintre Emily si Evan circulau inainte de aparitia articolului din Detroit. E drept ca se speculeaza foarte mult pe forumuri, iar unii fac afirmatii care sunt de fapt inchipuiri de-ale lor si nu realitatea, dar mi-e foarte greu sa cred ca ziaristul din Detroit inventeaza cand spune ca a vorbit cu antrenorul celor doi care i-a spus ca s-au despartit. Plus ca pe FSU de exemplu, posteaza si patinatori, si parinti sau prieteni ai diversilor patinatori, antrenori, arbitri internationali, oficiali din federatii - sigur, sub nume false - asa ca cineva din anturajul lor apropiat putea sa intervina pentru a dezminti intr-un fel sau altul, cum ar fi o fotografie foarte recenta a celor doi. Si este si vorba aceea, pana nu faci foc nu iese fum.

  6. #48
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Pe FSU se scriu de multe ori rautati gratuite cu privire la anumiti patinatori. Nu stiam cauza.

  7. #49
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by andreeas View Post
    Pe FSU se scriu de multe ori rautati gratuite cu privire la anumiti patinatori. Nu stiam cauza.
    Acum este inca mai curat dar pe vremuri era cica jale, tone de rude, arbitri, chiar si patinatori in persoana, dupa anumite surse. Sa urmaresti mai ales in preajma unei competitii mari, Olimpiada spre exemplu, cum apar anumite persoane care arunca cu noroi in draci in anumiti patinatori, antrenori etc, si pe urma dispar ca prin minune. Cineva care a urmarit fenomenul de-a lungul anilor mi-a spus ca ar fi si posteri platiti care posteaza la comanda.

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Cineva care a urmarit fenomenul de-a lungul anilor mi-a spus ca ar fi si posteri platiti care posteaza la comanda.


    De-a lungul timpului, mi-am vazut si eu favoritii criticati pe forumuri, si uneori in termeni foarte duri - este de fapt valabil si pentru youtube - dar nu mi-a trecut nici o clipa prin minte ca persoanele respective ar fi platite sa o faca pentru ca nu ma astept ca ceea ce imi place mie sa placa si altora si consider ca este normal ca altii sa aiba puncte de vedere si gusturi diferite. Dar probabil ca unora le este imposibil sa accepte ca cei pe care ii iubesc nu sunt iubiti de toata lumea si atunci se mangaie cu gandul ca cei care posteaza negativ sunt in realitate platiti.

    Quote Originally Posted by andreeas View Post
    Pe FSU se scriu de multe ori rautati gratuite cu privire la anumiti patinatori. Nu stiam cauza.
    Intr-adevar, se scriu destule rautati, dar se scriu si foarte multe laude, iar daca rautatile vin doar de la rivali, trebuie sa cred ca autorii laudelor sunt doar parinti, rude si prieteni?

    Mie FSU mi se pare un forum in general serios de la care am avut si am multe de aflat si de invatat in materie de patinaj. Uneori lucrurile mai derapeaza, dar este un megaforum cu mii de membri, asa ca lucruile nu pot fi intodeauna tinute sub control. Si arata-mi si mie macar un forum de discutii pe care NU se posteaza rautati. Eu nu am cunostinta de asa ceva.

    Pana una alta:

    As first reported in the Free Press last week, ice dancers Emily Samuelson and Evan Bates have ended their ice dance partnership, U.S. Figure Skating announced Tuesday.


    Samuelson and Bates, two-time U.S. medalists and 2010 Olympians, didn’t compete last season because Bates was recovering from surgery on a severed Achilles tendon. The team moved to the Arctic Figure Skating Club in April 2010 after spending the previous 10 years at the Ann Arbor FSC.


    Samuelson and Bates are continuing in ice dance. Bates’ search for a new partner is over: He’ll be teaming up with Madison Chock, a U.S. bronze medalist with former partner Greg Zuerlein (who has retired from competitive skating).


    http://www.freep.com/article/2011062...85/1048/sports

  9. #51
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post


    De-a lungul timpului, mi-am vazut si eu favoritii criticati pe forumuri, si uneori in termeni foarte duri - este de fapt valabil si pentru youtube - dar nu mi-a trecut nici o clipa prin minte ca persoanele respective ar fi platite sa o faca pentru ca nu ma astept ca ceea ce imi place mie sa placa si altora si consider ca este normal ca altii sa aiba puncte de vedere si gusturi diferite. Dar probabil ca unora le este imposibil sa accepte ca cei pe care ii iubesc nu sunt iubiti de toata lumea si atunci se mangaie cu gandul ca cei care posteaza negativ sunt in realitate platiti.
    Nu, cineva care lucra la o agentie de stiri a vazut cum o colega avea niste task-uri mai ciudate, sa posteze anumite lucruri despre anumiti patinatori pe forumuri locale si internationale, lucru de altfel recunoscut in cele din urma de colega in cauza. Cand spun ca a "urmarit fenomenul" ma refer la investigatie jurnalistica serioasa si nu la smiorcaieli ale fanilor.

  10. #52
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    ''Evan Bates’ search for a new partner is over: He’ll be teaming up with Madison Chock, a U.S. bronze medalist with former partner Greg Zuerlein (who has retired from competitive skating).''
    [detroit free press]
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #53
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    acelsi subiect; Madison Chock/Evan Bates se vor antrena cu Zoueva /Shpilband;

    http://web.icenetwork.com/news/artic...6&vkey=ice_new
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #54
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  13. #55
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  14. #56
    junior nevruta's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Whoohoo! Eu ii tin pumnii lui Adam!
    [FONT="Arial Black"][COLOR="DarkSlateGray"]I have nothing intelligent to say [/COLOR][/FONT]

  15. #57
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Last edited by ice_girl; 4th October 2011 at 11:13.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    ISU i-a omologat lui Brandon Mroz saritura 4Lz pe care a executat-o intro competitie din SUA.

    http://www.isu.org/vsite/vnavsite/pa...00.html?id=929

    Prin urmare, Brandon este primul patinator din istorie care aterizeaza 4Lz intr-un concurs. Oana a postat mai sus videoclipul respectiv. Ca sa vezi de unde sare iepurele. Bravo Mroz.

    Primul patinator pe care l-am vazut eu incercand aceasta saritura a fost Michael Weisz la Campionatul Mondial din 2002 la programul liber, dar a aterizat cu picioarele imbarligate si a cazut.

    Vor urma probabil realizari de genul: primul patinator care a aterizat 4Lz intr-o finala de GP, primul la nationale, primul la europene, primul la mondiale s.a.m.d.

  17. #59
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    bravo pentru Mroz! face istorie si e chiar frumoasa saritura!

    Apropo de sarituri, triplu axel aruncat pe care il incearca S/S a fost sarit de Rena Inoue/John Baldwin la nationalele SUA 2006. Asta o fi fost omologata?? Au avut o incercare si la CM 2006, dar Rena parca a pus mana jos; vad ca au scos cu totul filmuletul de la CM 2006.

    nationalele US; min 3.17.
    http://www.youtube.com/watch?v=mX6kQ...831AB77F5D78CF

    P.S. cred ca la J.O. 2006 au incercat, nu la CM
    Last edited by Tracoromana; 26th October 2011 at 22:29.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #60
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Michelle Kwan s-a casatorit: http://news.providencejournal.com/br...XD0.like%22%7D
    Ii doresc casa de piatra si sa aiba copii frumosi si talentati la fel ca ea
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  19. #61
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Ce pacat ca nu participa la Mondiale http://web.icenetwork.com/news/artic...e_pressrelease
    Dar la fel ca pt lumea obiectivul lor ramane Sochi http://web.icenetwork.com/news/artic...&vkey=ice_news
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  20. #62
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  21. #63
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •