Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 49 of 49

Thread: Poezii de-portabile.

  1. #43
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Rapsodul recidiveaza lasandu-ne aceste versuri care vor ramane cu certitudine incrustate ca niste perle in Cartea de aur a poeziei. Sa-l ascultam:

    Augh, augh, augh!
    S-a bagat in cor Eye_Kyu.
    In oglinda s-a uitat,
    Si-a vazut un retardat.
    by Cica Ghioru.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  2. #44
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    A doua e chiar haioasa.

    Prima......hmm....dupa un debut paunescian(hai vino lume, vino sa vezi...), a trecut la "mucigaiul" arghezian, dupa care insa a abandonat cavalerismul ce-l caracterizeaza si a introdus-o si pe luluta in versuri ceea ce e o greseala.
    Finalul naiv ma indeamna sa cred Gica este autorul celui mai simpatic si mai naiv mesaj vazut vreodata in ghencea, pe vremea cand satana pitzi vroia sa-l dea afara pe miu: "Steaua este viata/Miu e speranta"
    Nu cred insa ca trebuie judecat prea aspru.
    Last edited by Bumbescu; 20th May 2008 at 21:25.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #45
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    Deloc ,mon colonel ! Am promis supraveghere maxima sub sedative pentru pacientii care dovedesc reale abilitati estetico-literare-parnaistice (pamflet,barbut...etc..).
    De apreciat tehnica desavarsita a autorului:de la primele randulete s-ar parea ca avem de-a face cu o poezie dedicata primaverii (am jurat ca Toparceanu e autorul minunatului inceput dar,vai !,m-am inselat amarnic ) Era Baudelaire cu a sa inconfundabila estetica a uratului ...ma rog,asa crezusem....apoi am fost strafulgerat de revelatia salvatoare:Francois Villon,codosul penal devenit menestrel de prima mana dupa cateva hold-up-uri la drumul mare Bata-te sa te bata Ogica era sa ne pacalesti dar nu ti-a mers.Nu e stilul tau !
    In ceea ce priveste ultimul catren,situatia e simpla:autorul e un copil de 9 ani care a fost lasat nesupravegheat de parinti !
    Last edited by Dogville; 20th May 2008 at 22:25.
    [B]Cu cat cunosc mai mult oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.[/B]

  4. #46
    a dracu'!
    Join Date
    May 2007
    Location
    Budapest, Romania
    Posts
    2,777
    Reputatie
    1
    Deosebita poezia, mute-l-ar Stalin! Cu "m" de la "marmacie".
    Am draci! Caut exorcist.

  5. #47
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Nu cred insa ca trebuie judecat prea aspru.
    de acord... fiecare cu cat poate nu poti sa ceri mult de la gica chioru.

  6. #48
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Bumbescule, postul tau imi aduce aminte de critica la comanda din perioada anilor '50, cand criticii seriosi din interbelic (alde Calinescu, Cioculescu sau Vianu), erau pusi in ipostaza de a recenza intr-o maniera encomiastica tot felul de tractoristi reconditionati in poeti de ziua a saptea.
    Chiorule, daca ai avea macar pentru cateva clipe posibilitatea de a contempla in toata penibilitatea ta, cred ca te-ai arunca in fata titicarului.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  7. #49
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Cum se zice ca romanu' e nascut poet si cum Ols-ul ramane un site cu specific romanesc, unul dintre clasicii acestui forum cuprins de un extaz liric subit si plin de incredere in fortele sale demiurgico-literare, a produs acesta capodopera demna de a fi studiata de copiii de dizabilitati psihice pentru a-si mai descretii fruntile incruntate. Rog inimile mai fragile si copiii sa nu citeasca aceasta ,,poezie", amestec penibil de grotesc si naivitate estetica.

    *
    * *

    de Gica Chioru


    Vino lume, vin' sa vezi
    cum din zloata si din boala,
    s'adunara,
    numai cioclii gri si verzi.

    e luluta, are draci
    ca nu se gaseste nimeni
    sa io traga printre... craci.
    ar fi tyler, ar fi vlad
    ar fi si dogville,
    cainele spurcat,
    dar nu e niciunu'n stare
    si luluta'n continuare...
    are draci.

    s'aveti grija, domnisoare
    vlad, luluta, tyler si dogville
    sa nu va uitati in soare,
    sa va furisati tiptil,
    stiti ca Gica e stelist
    si daca va prinde,
    v-o trage ca un veritabil...
    exorcist.



    Foarte tare. Un adevarat clasic. Nu stiu de ce da-mi aduce a "Iarna pe ulita".

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •