View Poll Results: pentru sau contra arbitraj ajutat de video ?

Voters
42. You may not vote on this poll
  • pentru

    38 90.48%
  • contra

    4 9.52%
  • fara opinie

    0 0%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 68

Thread: Arbitraj VIDEO !!!

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1

    Arbitraj VIDEO !!!

    In urma mai multor faze controversate din citeva meciuri in faza grupelor presa a inceptut sau mai bine zis a relansat dezbaterea despre arbitrajul ajutat de video ...

    Va astept cu pareri in legatura cu problema fazelor critice ce nu se pot judeca normal la ochiul liber si in viteza reala a jocului.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Aia sunt de geaba care se uita la TV ca oricum nu au intervenit in vreun meci, si aveau nenumarate ocazii sa-si faca aparitia
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  3. #3
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    cred ca arbitrul ar trebui sa aiba la el in timpul meciului un mini-dispozitiv video , prin care sa vada cand este o faza grea dacas este offside,gol,cartonas...

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1
    Deocamdata imaginea video este utilizata numai pentru satbilirea sanctiunilor disciplinare in urma raportului arbutrului de cimp. Deci in timpul meciului nu are nimeni cum sa intervina peste arbitru.

    La meciul de ieri Vieira a marcat un gol clar care nu a fost acordat fiinca arbitrul nu avea cum sa vada din pozitia lui daca mingea a depasit sau nu linia portii.

    Daca se aplica imaginea video , ca la rugby dealtfel, Franta conducea cu 2-0 in min 20 iar meciul era altul.
    Amintesc ca Argentina - Serbia (6-0) a avut in min 20 scorul de 2-0 ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Nu si arbitrii fac parte din joc. Sa-i lasam la fel.
    Daca intervine aparatura video pe cine mai contestam noi, pe cine dam vina. Eu unu am chef sa-i critic, sa interpretez faze etc.
    Plus ca nu totdeauna e usor de decis chiar cu sistemul video. Imi aduc aminte de meciul de hochei Canada-Elvetia de la Olimpiada anu asta (2-0 pentru Elvetieni). La un moment dat arbitrul nu stia daca pucul a intrat in poarta si a tot asteptat 10 minute sa se reia jocul. Inchipuiti-va in finala minutu 85 golu egalizator si se asteapta 10 minute ce ati zice?
    [SIZE="3"]Sã ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  6. #6
    suporter Gabriel28's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    1,551
    Reputatie
    1
    oricum...mondialul asta are parte de cel mai de ***** arbitraj pro favorite...e furaciune pe fata...ne uitam la timpitii...cum fura niste arbitrii idioti.

  7. #7
    Di Canio irriducibile_01's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    ...intr-o poienitza...
    Posts
    840
    Reputatie
    1
    e f. ushor sa atribui epitete negative unor oameni...care sunt supushi greshelilor ca noi totzi...
    un NU hotarat robotizarii fotbalului ! sa-l lasam sa fie sport in continuare , chiar cu pretzul unor infrangeri nemeritate...nu putem fi Dumnezeu...chiar nu vrem sa intzelegem asta?...nu putem atinge perfectziunea shi adevarul absolut!
    [COLOR="DeepSkyBlue"][COLOR="DeepSkyBlue"][/COLOR][SIZE=3][FONT="Comic Sans MS"][B]OSARE , CREDERE , SPAVALDI ... DI ESSERE ![/COLOR][/FONT][/B][/SIZE]

  8. #8
    hfsc sucks tuxie's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    localhost.localdomain
    Posts
    2,432
    Reputatie
    1
    Arbitrajul video ar trebui privit ca o facilitate auxiliara, un ajutor dat arbitrului, nu ca un inlocuitor al acestuia - deci nu prea vad rostul criticilor vehemente. Pe de alta parte, sunt curios de consecintele aplicarii unui astfel de sistem in Romania - nu stiu de ce am impresia ca si atunci vor interveni fel de fel de defectiuni ale echipamentelor, fante de lumina sau orice alte cauze vreti voi, atunci cand e "necesar" sa apara.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    In primul rand am vazut la aceasta Cupa Mondiala niste arbitraje impecabile , mai ales la nivelul asistentilor , care au luat niste decizii uluitoare pe niste offside-uri de 30-40 cm.

    Apoi , am vazut ca domnii arbitrii duc cam des mana la buzunar.

    Personal sunt de acord cu introducerea instrumentului video , dar daca se indeplinesc simultan urmatoarele conditii:

    1. Doar arbitrul de rezerva sa aiba un dispozitiv , si in anumite situatii sa-i comunice centralului ceva.

    2. Avand in vedere ca se folosesc imaginile televiziunilor , care in anumite conditii pot sa fie subiective (ganditi-va ca un jucator al echipei gazda ii da un pumn unuia de la oaspeti , dar televiziunea omite sa arate faza) . Intr-o situatie similara , cand jucatorul oaspetilor o comite , repede sar cu televiziunea.

    Competitiile la care sa fie folosite asemenea sisteme sa fie ceva in gen CM , CE si UEFA Champions League. Nu in Diviziile Nationale sau in UEFA.

    3. Sa nu se modifice legile jocului , adica "Legea 5 - Arbitrul" care spune ca centralul e seful sefilor , iar asistenii si rezerva au rol consultativ. Deci si proba video sa ramana ceva consultativ.

    4. Interventia probei video sa se faca doar in cazurile astea:

    1. Gol valabil sau nu (adica o camera pe linia portii)
    2. In cazul in care se marcheaza un gol si a fost offside , sa fie anulat golul.
    In schimb daca un gol este anulat pentru offside , sa nu se revina asupra deciziei , fiindca ar fi o prostie.

    Imaginati-va ca asistenul ridica batzu` , centralul fluiera , atacantul trage la poarta si portarul nu are chef sa sara dupa minge fiindca oricum golul va fi anulat. Apoi la proba video se vede ca nu a fost offside .

    3. Incidente majora (interventii grosolane) neobservate de arbitru.

    Atat si nimic mai mult. Altfel ar fi un haos.

  10. #10
    sport legend steaua-86's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    546
    Reputatie
    1
    E greu asta cu arbitrajul video, intrucat duce la o disolutie a raspunderii. Chiar si cu rol consultativ, arbitrul "video" ar trebui sa faca parte oficial din brigada si sa se stie cand a luat el o decizie intr-un sens sau altul, la fel cum un tusier raspunde pentru decizia sa, chiar daca e controlata de central. Daca acesta din urma anuleaza un gol, pe motiv de offside sa zicem, nesemnalizat de tusier, nu rezulta daca asa a gandit el (bine/prost) sau asa i s-a spus in casca si el, neputand verifica, a luat-o de buna.

    In concluzie: e ok, cu rol consultativ si numai daca deciziile respective sunt facute cumva publice (un semn al centralului, vreun fanion al arbitrului asistent sau mai stiu eu ce).
    "These are my principles! If you don't like them, I have others" (Groucho Marx)

  11. #11
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Blatter a zis ceva in genul ca arbitrajul video nu e bun ca la frumusetea fotbalui pune umarul si greseala umana.....ca cea din meciul Korea- Italia in 2002 si multe altele...as adauga...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  12. #12
    junior petru's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    coreea de sud
    Posts
    110
    Reputatie
    1
    si eu sunt de acord, dar numai in anumite situatii:

    1. gol (valabil anulat sau invers)

    2. cartonas rosu

    3. penalti

    si asta numai in cazul in care se vede pe video clar ca arbitrul n-are dreptate. si asta se poate decide in 20-30 de secunde, nu 10 minute... probabil ar fi cel mult 2-3 faze pe meci, dar ar imbunatati cu mult calitatea meciului. n-am mai vedea cazuri cum a fost coreea - spania acum 4 ani (gol anulat aiurea) sau elvetia - togo aseara (2 penaltiuro neacordate pt. togo)
    "Thank God I'm an atheist." - Luis Bunuel

  13. #13
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Pai asta e problema petru ca n-ai cum sa-ti dai seama daca n-are clar[/B] dreptate.
    Si asta merge intr-un singur sens arbitrul cere revederea fazei, nu un alt oficial intervine, ca altfel ar fi harababura totala, adica da penalty si apoi revine unu si zice ca nu e bine. Decizia se ia o singura data, nu se revine asupra deciziilor.
    Si daca centralul ar cere revederea unei faze si aceasta e greu de observat ce faci? Nu poti sa-i spui arbitrului ca n-ai solutie, deci trebe sa astepti, sa-ti dai cu parerea etc.
    [SIZE="3"]Sã ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    nici nu trebe sa vina , trebuie doar ca rezerva sa`i zica in casti

    "da`i rosu la numaru 9" , " a fost offside , anuleaza golul" !

  15. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Man not Machine View Post
    Blatter a zis ceva in genul ca arbitrajul video nu e bun ca la frumusetea fotbalui pune umarul si greseala umana.....ca cea din meciul Korea- Italia in 2002 si multe altele...as adauga...
    Blatter o tot intoarce cu subiectul asta periodic.
    De fapt problema lui ar fi generalizarea la toate competitiile ...

    Adica in competitiile nationale la diviziile inferioare nu s-ar putea aplica aceasta procedura si asta ii pune probleme de echitate ... Adica nu aplicam aceleasi reguli peste tot in fotbal ...
    Poate aici are dreptate.

    Eu zic ca ar trebui lasat decizia arbitrului de centru sa primeze ... El sa faca ce vrea ... sa faca apel sau nu la video in functie de situatie. In cazul in care nu face apel atunci trebuie respectata decizia lui ... cam atit
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #16
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    sa fie ca in baschet sau hochei: timp efectiv de joc, judecata dupa proba video, iar arbitrul din teren doar sa semnalizeze infractiuni echipei de arbitraj, jocul fiind oprit in tribuna oficiala.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #17
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1
    Dezbaterea nu se mai termina intre suporteri pe tema asta.

    Daca ne gindim bine la actuala editie CM si luam numai citeva exemple gen doua penalty'uri refuzate pentru Togo in meciul cu Elvetia , un penalty refuzat pentru Franta in meciul cu Elvetia, trasul de par al lui Crouch, Coasta de Fildes tratata ca un gunoi in meciul cu Olanda etc ... competiatia asta ar fi avut alt profil mai ales in tabloul din optimi...

    Probabil ca Franta termina pe primul loc iar Togo pe doi ...
    Probabil ca Coasta de fildes se califica avind mai mult curaj ... si asta in locul cui ? Olanda ...
    etc ...

    Multe argumente pro iar contra ar fi doar prafuitul "arbitrul face parte din joc" ...

    Din ce joc ? ... Ala nedrept ?

    Uite asa ne indreptam iar spre o cupa mondial "ca toate celelalte" unde intilnim in sferturi Germania Brazilia Anglia Italia Olanda etc ... adica echipele far ... alea care aduc bani ... din cind in cind spectacol ... dar si monotonia rezultatelor previzibile ... Echipele mici nu au cum sa se apere fara probe clare si incontestabile ...

    Meciuri spectacol in fazele finale cu echipe care au locul lor in caz de arbitraj corect ar fi de luat in referinta :
    Ghana - Brazilia cred ca va fi unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din CM 2006. la fel cum au mai fost Anglia - Cameroun (1990) Romania - Argentina (1994) Croatia - Germania (1998)
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #18
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    In cazul Elvetiei se explica greselile arbitrilor: "Sir" Blatter -- are nume predestinat
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  19. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1

    Spike Lee pentru arbitraj video


    Realizatorul cinema american Spike Lee a declarat ca fazele "fierbinti" trebuie judecate dupa video si nu lasate la decizia unui singur om pe teren. A argumentat cu faptul ca acu' 20 de ani jocul era mult mai lent si se putea judeca corect in felul asta dar astazi jocul e foarte rapid si se fac multe erori "umane"
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #20
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Mie mi s-au parut la peste 50% din meciuri niste arbitraje bune spre foarte bune, mai ales asistentii au avut o prestatie f.buna (mai putin 2-3 goluri anulate din off-sideuri clare : Brazilia - Ghana al doilea gol spre exemplu). Oricum orice arbitru probabil ca simte ca trebuie sa avantajeze catusi de putin echipa favorita : spre exemplu Brazilia cu Ghana, aici nu intra cazuri extreme : "tampitul" de Medina Cantalejo. Sunt de acord cu proba video numai in urmatoarele cazuri, si numai cu conditia ca sa existe un oficial care sa vada meciul la TV, sa-i transmita in 10-15 sec. arbitrului de rezerva care acesta sa-i trasnmita centralului

    1. gol sau nu (de pe linia portii)
    2. penalty sau nu (desi aici e subiectiva treaba, insa totusi de deosebeste rapid o simulare grosolana de un contact : ex: la Italia - Australia)
    3. cartonase rosii (aici oricum s-ar intampla foarte rar, pt. ca eu cred ca ar trebui scos mult mai rar cartonasul rosu direct si doar pt. gesturi nesportive : ex. De Rosii de la Italia - pt. asta oricum centralul se consulta cu asistentii si cu arbitrul de rezerva - si din cei 4 greu de crezut ca nici unul nu a observat infractiunea.

    In plus, daca s-ar introduce proba video, ar trebui impus si un mai mare respect pt. arbitru din partea jucatorilor (cum este in rugby spre ex, unde doar capitanul are voie sa vb cu arbitrul si pe un ton foarte jos)...

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Blatter o tot intoarce cu subiectul asta periodic.
    De fapt problema lui ar fi generalizarea la toate competitiile ...

    Adica in competitiile nationale la diviziile inferioare nu s-ar putea aplica aceasta procedura si asta ii pune probleme de echitate ... Adica nu aplicam aceleasi reguli peste tot in fotbal ...
    Poate aici are dreptate.
    pai n-are deloc dreptate !
    asta a fost principala arma impotriva arbitrarii video mult timp, problema echitatii, nu sunt aceleasi reguoi etc.

    Dar de ce trebuie sa fie aceleasi reguli ??Este oare acelasi fotbal ??
    Adica vreti sa-mi spuneti ca fotbalul din CL este acelasi cu cupa uefa si acelasi cu Premier League si acelasi cu Divizia A, B etc ???

    Eu cred ca nu este acelasi fotbal...tineti minte cand in toate marile campionate, erau 2 pct pentru victorie si in Anglia 3?
    oare ce zicea blatter atunci, ca vorba aia, nu e echitate deloc??
    cred totusi ca faza cu video e un pas inainte, dar cu toate astea eu am votat nu stiu pe acest thread...eu personal nu sunt impotriva greselilor de arbitraj, sincer, daca acestea nu sunt intentionate insa!
    pentru ca vedeti dumneavoastra, din pacate arbitrul judeca diferit nu meciurile intre ele, ci si faze din acelasi meci, functie de jucatori, ceea ce este mai delicat.

    poate din cand in cand ar trebui impuscat si cate un arbitru, macar la modul figurat, desigur, cu un glont orb...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •