Results 1 to 18 of 18

Thread: Edvin Marton

  1. #1
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0

    Edvin Marton

    Nu e patinator, nici macar antrenor dar are o legatura cu patinajul...una destul de mare tinand cont ca a creat melodii pentru unii dintre cei ma buni patinatorii ai lumi: Evgeni Plushenk ,Stephane Lambiel, etc.
    Si daca tot subforumul se numeste "Cei din spatele cortinei" atunci si el face parte dintre ei

    EDVIN MARTON
    http://diary.jp.aol.com/tspysjc/img/...1140891477.jpg





    Alternating between pop and classics the newest, sensational album Stradivarius includes Tosca Fantasy and Romeo and Juliet which was played by Edvin at the Torino 2006 Olympic Games. His performance with figure skating Gold Medal Winners Evgeni Plushenko, Tatiana Totmianina and Maxim Marinin fascinated more than 500 million viewers in front of the television screens. Thanks to this performance Edvin Marton could be the first Hungarian to recieve the Emmy Award for the best composition of the year in May 2006 in New York. The album is named after Antonio Stradivarius treasure violin that Edvin plays. The value of the violin is appr. 4 million dollars.

    Edvin Marton is one of the few performers from Hungary who was able to establish himself as an artist and personality on a world-wide level during the past years. He conquered the hearts of audiences on all continents. Feeling the pulse of our time, composing by himself combination of modern beats and violin, his music reached nearly all countries in the world. After winning the Golden Violin Award he was signed to Sony- BMG. The thoughtful optimist has always processed his impressions in his own songs. At the age of 25 he writes Art on Ice- a track also composed by himself.This music is so po****r that more than 280 million people watch him on TV to perform on the ice with Figure Skating World Champion Evgeny Plushenko. They became friends and created a fascinating show production called Kings on Ice. Performed with celebrities like Seal, Zucchero or Supertramp, jumped on stage with Gloria Gaynor for an improvised encore, toured in Germany, Switzerland, Middle East and much more. Like no other artist Edvin Marton understands how to link up people of different cultures and ages. His music and his personality are capable of moving people of all kind of different nations, generations and societies in a very positive way. There are only 8 Stradivarius violins in the world such quality. Most of them are in museums. The sound is so soft that after listening to it even the Princess of Brunei was amazed and invited him to Dubai. 2006 is a very impressive year of creating the new show - Stradivarius Concert

    Show with Monte Carlo Orchestra. The orchestra of 5 girls is traveling the world with Edvin. The show contains a unique combination of specialy programmed light together with remixed classics as Vivaldi Storm, Tosca Fantasy, Rio Carneval, Love in Venice, Ibiza, Godfather, Hungarian Rhapsody, Paganini 5 and much more.

    Edvin Marton vids
    Photo Gallery
    SCHEDULE
    Last edited by whisper; 23rd October 2007 at 19:56.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  2. #2
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    si parca si unei perechi de dans le-a facut ceva pt o gala???
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #3
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Parca nu am prea gasit multe detalii despre el..dar mai caut
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  4. #4
    sport legend Cristinush's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,778
    Reputatie
    1
    Gooooooooood, ce ma bucur ca i`ai facut un thread! e unul dintre preferatii mei Thanx, Ade!
    [FONT="Trebuchet MS"]There's no point in being grown up if u can't be childish sometimes.[/FONT]

  5. #5
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Cu placere Cris..atunci poate ma ajuti cu ceva despre el..stiri,clipuri...orice
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  6. #6
    sport legend Cristinush's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,778
    Reputatie
    1
    Piesa e preferata mea (alaturi de art on ice)
    http://www.youtube.com/watch?v=HBvIg_w1_Rw
    si un interviu in RO
    http://www.youtube.com/watch?v=3cMJg4aUAt4
    [FONT="Trebuchet MS"]There's no point in being grown up if u can't be childish sometimes.[/FONT]

  7. #7
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    ma bucur ca i'ati facut thread...si mie imi place muzica lui
    merita tot respectul un adevarat talent
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  8. #8
    Brillant... Rafaela_1987's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    694
    Reputatie
    1
    Si eu sunt de acord...e un super tip...Ascult piesele lui ori de cate ori am chef sa imi revin dupa o zi grea . Muzica lui ma relaxeaza,imi mangaie sufletelul Daca auziti ceva de vreun album nou,poate imi mai ziceti si mie,k nu mai am net unde m-am mutat si presupun k o sa raman in urma rau cu stirile...Destul k nu prind galele de la eurosport,k nici tv n-am... O sa mai intru tot de la biblioteca sa va mai scriu.Pupici pt toata lumea.
    [COLOR="Blue"]Opreste,Doamne,ceasul cu care ne masori destramarea...[/COLOR]

  9. #9
    junior Ivanna's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Si mie imi place muzica lu Edvin M. L-am vazut prima data la o gala pe Eurosport acum vreo 3 ani.

    Melodiile mele preferate sunt:
    Bitter Sweet Symphony
    Ice Symphony
    Romeo and Juliet
    Ibiza

    Pt fanii care nu stiau inca :

    We proudly present the fascinating show of
    Edvin Marton & Monte Carlo Orchestra

    March 2. - Stradivarius Show Romanian Tour
    Appr. 6 cities


    March 19. - Stradivarius Show Korean Tour
    Appr. 5 cities

  10. #10
    sport legend Cristinush's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,778
    Reputatie
    1
    wow!super tare!desi probabil ca orasul meu nu se va numara printre cele "alese", ma bucur sa aud ca vine si prin tara noastra
    Multumim Ivanna pt informatii!
    [FONT="Trebuchet MS"]There's no point in being grown up if u can't be childish sometimes.[/FONT]

  11. #11
    fs kicks ass rocs_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2,302
    Reputatie
    1
    Inseamna k i-a placut mult in romania...poate aduce vb si de noi in discutii cu patinatorii, in caz k se gandesc la noi tari in care sa vina sa patineze...ce bine ar fi

  12. #12
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Multumim pt info Ivanna!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    edvin e mare....

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    eu am avut marea placere sa il ascult pe Edvin Marton live si sa il vad pe Plushy pe gheata anul trecut cand au venit la noi!!!!
    a fost una din cele mai fericite zile din viata mea!!!! Edvin Marton canta sublim cu vioara lui fermecata despre Plushy pot sa va spun ca este DIVIN!!!!!!! cel mai talentat si mai simpatic patinator ever!!!!!!! am avut si norocul sa obtin doua autografe de la Plushy unul pe tricoul pe care eu l-am creat si al doilea autograf pe o fotografie! am si de la Edvin si de la Aliona si Robin si de la Nathalie si Fabian
    a fost un super show si imi doresc din toata inima sa revina la noi cat mai curand!

  15. #15
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lauraboboc View Post
    eu am avut marea placere sa il ascult pe Edvin Marton live si sa il vad pe Plushy pe gheata anul trecut cand au venit la noi!!!!
    a fost una din cele mai fericite zile din viata mea!!!! Edvin Marton canta sublim cu vioara lui fermecata despre Plushy pot sa va spun ca este DIVIN!!!!!!! cel mai talentat si mai simpatic patinator ever!!!!!!! am avut si norocul sa obtin doua autografe de la Plushy unul pe tricoul pe care eu l-am creat si al doilea autograf pe o fotografie! am si de la Edvin si de la Aliona si Robin si de la Nathalie si Fabian
    a fost un super show si imi doresc din toata inima sa revina la noi cat mai curand!
    Norocoaso!!!!! Am vazut pe facebook pozele cu tricoul si fotografia, sper sa apuc si eu vreodata sa il prind pe Plushy la inghesuiala ca sa imi semneze niste chestii. Dar nu s-a speriat de tine cand l-ai abordat, ca mie sincer imi pare putin ...timid si sperios!

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Dar nu s-a speriat de tine cand l-ai abordat, ca mie sincer imi pare putin ...timid si sperios!
    ai dreptate Simona! este foarte timid dar in acelas timp am observat ca incearca sa fie prezent pentru toti fanii sa nu faca diferente. are un caracter deosebit!!!! pe cat este de timid pe atat este de dragut si amabil cu toti
    eu am fost dezamagita de Lambiel...... care a iesit la un moment dat din patinoar si a stat un pic in curte, a facut cateva miscari de incalzire a vazut ca suntem cateva fete pe acolo care ii faceau cu mana si a intors spatele .... nu a iesit sa ne dea autograf... in schimb a fost foarte impresionat de aplauzele publicului...nu stiu ce parere avea,....credea ca nu il cunoaste lumea. s-a inselat.... chiar il cunoaste. este si el un bun patinator si foarte dragut
    eu sunt fana declarata a lui Plushy!!!!!! il ador pe Plushy! dar mai sunt si alti patinatori buni...... nu ca el dar buni si Lambiel este unul dintre ei si as fi vrut sa am si de la el autograf...dar nu a vrut....
    am inteles ca dupa spectacol ar fi dat autografe deoarece il stigau fetele pe acolo....eu am plecat....
    ma bucur ca ai vazut pozele

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    superb filmuletul :*

  18. #18
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lauraboboc View Post
    eu am fost dezamagita de Lambiel...... care a iesit la un moment dat din patinoar si a stat un pic in curte, a facut cateva miscari de incalzire a vazut ca suntem cateva fete pe acolo care ii faceau cu mana si a intors spatele .... nu a iesit sa ne dea autograf... in schimb a fost foarte impresionat de aplauzele publicului...nu stiu ce parere avea,....credea ca nu il cunoaste lumea. s-a inselat.... chiar il cunoaste. este si el un bun patinator si foarte dragut
    Mie Lambiel mi-a parut foarte dezinvolt la sfarsit cand a dat acele autografe, parea ca ii place atentia fetelor si este clar un tip jovial. Eu nu am reusit sa iau autograf la sfarsit de la el desi eram destul de aproape, era acolo o armata de pustoaice extaziate , unele ii intindeau patinele ca sa le semneze si m-am dat la o parte sa le fac loc.

    PS. Te referi la filmuletul de la semnatura mea?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •