Results 1 to 17 of 17

Thread: Reported Post by Ulysses

  1. #1
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1

    Reported Post by Ulysses

    Ulysses has reported a post.

    Reason:
    vrajeala ieftina!cauti febril date despre subiectul in discutie si apoi ,se vede din prezentarea generala , postezi ca si cum chiar ai fi studiat autorul respectiv ! totul ambalat in cuvinte alese cu grija din dex in ziua parodierii!penibil ! grotesc!incredibil !
    Post: Poezii portabile
    Forum: Literatura & Arta
    Assigned Moderators: irinaidu

    Posted by: balaci
    Original Content:
    Eseurile lui Borges, mai ales despre literatura engleza, sunt minunate, niste veritabile bijuterii.Eu am avut placerea sa ascult cateva in suport audio (nu mai stiu numele "volumului") si am ramas fascinat de eruditia acestui om.
    Proza, intr-adevar, e foarte grea, eu am citit destul din Borges, insa de obicei ma las purtat de maiestria povestirilor. O povestire exceptionala de-a sa ar fi "Pierre Menard, autorul lui Don Quijote", insa sunt si altele.
    De asemenea, tot la Borges am intalnit cel mai bun inceput de nuvela, la "Evarristo Carriego"(daca nu ma insel), cautati-o si nu veti regreta

  2. #2
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Ulysses, iarasi iti versi frustrarile pe forum? In caz ca nu stiai, Borges nu a jucat la River Plate, asa ca nu prea cred ca esti in stare sa iti dai cu parerea asupra lui...Daca vrei, ne putem angaja intr-o discutie pe marginea lui Borges si a literaturii sale
    Last edited by Balaci; 22nd October 2007 at 22:23.

  3. #3
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    cand o sa ai un sfert din realizarile mele , nu vei mai fi in costum de clovn desi nu cred in miracole .literatura ta? in afara de ce scrie pe google ?
    iti meriti costumul !
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  4. #4
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Se pare ca eviti subiectul...e clar ca imi pierd vremea aiurea cu tine, nici nu stii cine e ala Borges si te bagi ca musca in lapte.
    Lasa-ma cu discursuri comuniste gen cand vei avea nush ce...placa asta o servesti si copiilor tai sau numai pe forumuri?

  5. #5
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    gandire de pustan retardat care se crede buriculpamantului dar e un obscur incult care , grav , se da mare dar in spatele monitorului cu google-ul in bara si dex-ul pe genunchi !sigur ca n-are rost ! te-am citit demult! fa-te de basme in continuare , succes!
    ps inteleptule , ai grija intai la elementarele greseli gramaticale si pe urma copiaza din cultura universala!
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  6. #6
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    O sa te rog sa termini cu atacurile si jignirile, mai ales pe subiecte care te depasesc

  7. #7
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    hehe si cand te gandesti ca totul a plecat de dom'soara Delia...
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  8. #8
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Femeile sunt radacina tuturor relelor

  9. #9
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    sa nu exageram, nu a tuturor ci doar a majoritatii lor.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  10. #10
    lejendă
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    București
    Posts
    7,257
    Reputatie
    1
    Hopa, ce-i aici...

    Ulysses, spune-mi si mie o vorba "de dulce"
    Serios acum, la tine am vazut numai vorbe, vorbe, vorbe. Bine, inteleg, esti un om realizat, ai 3 facultati sau poate mai multe, nu stiu, dau si eu cu parerea (scuze, aici practic sportul tau favorit )... dar totusi, mai lasa-ne si pe noi, astia mici, pustanii . Nu iti convine un lucru, nu citi! Ce drept ai tu sa judeci pe altii? La presupuneri aberante esti campion. Stai in banca ta si vezi-ti de mesajele tale. Altfel, un pustan de 18 ani ce isi petrece toata ziua in fata computerului pe OLS te va pune cu botul pe labe. Spun asta pentru ca nu este prima oara cand instigi la scandal. Vanatorule!
    Last edited by Sergio_D; 22nd October 2007 at 22:33.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ulysses View Post
    cand o sa ai un sfert din realizarile mele , nu vei mai fi in costum de clovn desi nu cred in miracole .literatura ta? in afara de ce scrie pe google ?
    iti meriti costumul !


    Pai in Sloboz-ia singurii oameni cat de cat realizati sunt in ordinea numerelor de pe tricou:primarul,doctorul de la dispensar,militianu',baba de la alimentara,fierarul si popa...tu care esti din astia ?

  12. #12
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu nu inteleg de ce va certati aici. e chiar asa de important cine are coaiele mai mari???? nu se poate sa vorbeasca fiecare despre ce a citit el si sa-l lase pe celalat in pace????
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #13
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Marimea conteaza

  14. #14
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    bai ati enervat-o chiar si pe Irina ...si am impresia ca foarte rau chiar.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  15. #15
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Irina nu vorbi cu fudulii despre fudulii

    discutie foarte boring si inchisa.

  16. #16
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Au discutat despre literatura Yoyo si unul a mintit cum ca a citit o carte, sau ceva de genul,sau unul din cei 2 afirma ca acela minte, iar celalalt vrea sa demonstreze contrarrul. Eu stiu ca Borges este un poet argentinian parca , a scris cate ceva, dar is mai mult axat pe literatura germana si scandinava....

    oricum...nu este bine sa duci lumea de nas...

  17. #17
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    stiu de unde a inceput toata fudulia, Uni.

    Cine mai redeschide threadul asta o incurca

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •