Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 23

Thread: Sint avantajate echipele mari?

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Sint avantajate echipele mari?

    Faza grupelor este aproape de final. Din ce meciuri au fost pana acum, credeti ca echipele cu nume au fost avantajate de arbitri in meciurile cu "buturugile mici", atat cat sa nu piarda sau decisiv pentru victorie?

    Dati si exemple concrete.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,937
    Reputatie
    1
    Eu sincer nu am vazut inca erori grave de arbitraj in favoarea echipelor "cunoscute" ...
    Mai degraba erori legate de neatentie sau incompetenta ...
    As spune ca golul lui Vieira a fost valabil dar mi-e frica sa nu-mi sara multi in cap pe forum ca as fi partinitor ...

    Dar vin meciurile eliminatorii si deciziile arbitrilor vor avea mult mai multa importanta decit pina acum ...
    Sa vedem ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #3
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Italia - SUA. Penalty la Gilardino neacordat. Dar in meciul cu Ghana a fost tot penalty neaccordat dar invers.
    Spania-Ucraina sau Cehia-Ghana penalty-uri inexistente zic eu, dar n-au influentat invingatoarea.
    Golu lui Crouch mi s-a parut corect.

    Momentan arbitrii gresesc, dar nu sunt partinitori.

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asistentii mi s-au parut extrem de tari, aproape ca masinile. Au lasat faze in care s-a plecat regulamentar la limita offsideului si au fluierat atunci cand a trebuit, tot la milimetru. Deci se poate... Italia a avut totusi cu SUA un gol anulat pentru un offside care nu a fost.

  5. #5
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Totusi se fluierase inainte, cred ca portarul nici n-a mai sarit dupa minge. Sutul lui Gatusso n-a fost asa de tare.

  6. #6
    sport legend cip_81's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    3,874
    Reputatie
    1
    Oricum, nu se compara arbitrajele de acum cu caricaturile din 2002. Atunci parca aveau o misiune clara...sa "toace" una din echipe (problema e ca tocmai marile echipe-Spania, Italia etc-au fost dezavantajate atunci). Acum, greseli au fost poate la partidele Anglia-Trinidad (Crouch efectiv l-a tras de par pe Sancho...intr-un meci care se indrepta spre 0-0), Italia-Ghana (penalty neacordat ghanezilor).
    Porumboiu: [B]"A fost blat! O mizerie, o ruşine!"[/B]
    [B]Huţan contactat de Steaua![/B]
    Ganea acuză: [B]"Portarul jalon, fundaşii raci!"[/B]
    [B]Stelistii au urinat pe statuia lui Stefan cel Mare[/B]

  7. #7
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Eu cred ca Brazilia este destul de avantajata...

  8. #8
    incepator krisstyano's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Unele Au Fost Avantajate: Anglia In Meciul Cu Trinidad & Tobago: Olanda In Meciul Cu Coasta De Fildes.

  9. #9
    37 Swisstec's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Petroşani
    Posts
    1,067
    Reputatie
    1
    In meciul Togo-Elvetia, la scorul de 1-0 pentru Elvetieni, Togo a avut un penalty clar... Shhht, rushini!
    no signature

  10. #10
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Exista si un exemplu de meci in care arbitrul tragea pentru echipa mai slab cotata: Portugalia-Iran. Faulturi numai de el vazute, iar cand trebuia sa dea un cartonas rosu unui iranian in prima repriza la talpa care l-a sters pe fata pe Figo, nici macar fault n-a vazut, deci...

    Quote Originally Posted by cip_81 View Post
    Oricum, nu se compara arbitrajele de acum cu caricaturile din 2002.
    Ai mare dreptate. Astea in comparatie cu cele de acum 4 ani sunt chiar de calitate.
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  11. #11
    37 Swisstec's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Petroşani
    Posts
    1,067
    Reputatie
    1
    La meciul Portugalia-Iran clar n-a fost in regula arbitrajul, dar uneori ma gandesc ca nu sunt facute aceste greseli cu intentie, unele faze sunt atat de clare si sunt multe si se fac greseli in ambele parti, lucru care ma duce cu gandul la varsta arbitrilor, am observat azi un tusier, care n-avea treaba cu ultimul aparator al echipei care se apara, dar a semnalizat offside, poate nu-i mai tin picioarele...
    no signature

  12. #12
    Red&Blue Pride! Triphat's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Red and Blue World
    Posts
    1,969
    Reputatie
    1
    Nu sunt echipele mari avantajate, pur si simplu arbitrii nu isi fac treaba cum trebuie si apar multe greseli.

    Golul lui Crouch a fost corect. A sarit la minge, a dat cu capul in ea.. a intrat in poarta. Ce sa-i faci daca are 2.02m si Sancho n-a avut sanse ?!
    [SIZE="1"][COLOR="Red"]Oh South London[/COLOR]
    [COLOR="Blue"](Oh South London)[/COLOR]
    [COLOR="Red"]Is wonderful[/COLOR]
    [COLOR="Blue"](Is wonderful)[/COLOR]
    [COLOR="Red"]Oh South London is wonderful[/COLOR]
    [COLOR="Blue"]It's full of tits, fanny and [b]PALACE[/b][/COLOR]
    [COLOR="Red"]Oh South London is wonderful[/COLOR][/SIZE]

  13. #13
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Imi place arbitrajul de la aceste mondiale, mai ales tusierii sunt super ok

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,937
    Reputatie
    1
    Mai ales cei din meciul Franta - Coreea de Sud ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #15
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Triphat View Post
    Golul lui Crouch a fost corect. A sarit la minge, a dat cu capul in ea.. a intrat in poarta. Ce sa-i faci daca are 2.02m si Sancho n-a avut sanse ?!
    A fost fault in atac, Crouch l-a tras de coada pe fundasul T&T-ului... s-a vazut clar la reluare, pacat ca arbitrul nu a vazut bine faza...
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  16. #16
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Oricum pana la finalul partidei Anglia le dadea gol
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  17. #17
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    nu neaparat

    S-a vazut azi ca arbitrii tin cu echipele "mari" Penalty gratuit acrodat Ghanei in meciul cu USA
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  18. #18
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Germania nu este avantajata .Fair-play

  19. #19
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Catalanul View Post
    nu neaparat

    S-a vazut azi ca arbitrii tin cu echipele "mari" Penalty gratuit acrodat Ghanei in meciul cu USA
    Eu personal chiar ma bucur ca s-a dat penalty, americani nu meritau sa ia nici un punct (sa se rezume la fotbalul lor, si sa nu mai vina la Cupele noastre Mondiale de fotbal-european, cu aere de mari vedete ca ei habar nu au fotbal). E chiar frumos cum s-a terminat pentru ei: au luat bataie de la o nationala de care multi americani habar n-au unde e situata tara +au terminat pe ultimul loc
    Si a cam fost penalty acolo; Marcus Merk este un mare arbitru si a luat decizia corecta: de a le arata americanilor ca ei habar nu au ''soccer''
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  20. #20
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    pai ...sporturile preferate ale yankeelor sunt baseball nba tennis si american football , fotbalul nici nu intra prea in planurile lor..

  21. #21
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    cred ca vor fi mai multe faze litigioase de acum incolo, cu meciurile eliminatorii

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •