Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 51

Thread: Alexei Mishin

  1. #22
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    un clip cu antrenorii Tamara Moskvina si Alexei Mishin de cand patinau in proba de perechi ...si o mica reeditare in prezent
    http://www.youtube.com/watch?v=cM5ls3H1plo
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  2. #23
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    un articol interesant.
    http://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?t=26394

    mai ales ce spune despre plushy.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #24
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    wow 2 stiri despre patinajul rusesc azi Ma simt rasfatata
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  4. #25
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Echipa de juniori a lui Mishin (cu ceva exceptii) la Scoala Internationala de patinaj artistic Alexei Mishin, Tartu-Estonia.
    Playlist (8)
    http://www.youtube.com/watch?v=TdA4w...x=0&playnext=1
    1. Artur Gatchinsky (16 ani)
    2. Maria Stavitskaya.
    3. Elizaveta Tuktamysheva (12 ani) - foarte promitatoare.
    4. Andrei Lutai
    5. Andrei Zuber
    6. Vladislav Smirnov
    7. Maksim Sheplonov
    8. Vladislav Tarasenko
    Last edited by Tracoromana; 19th August 2009 at 14:30.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #26
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    cu cateva exceptii a lui mishin sau cu cateva exceptii juniori? presupun ca lutai nu mai e junior, nu? hmm, astept sa vad daca mishin o sa mai produca ceva care sa confirme si la nivel inalt. dar decat sa mai produca un plushy mai bine deloc.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #27
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Astazi este ziua lui Mishin, implineste 70 de ani!

    LA MULTI ANI!!!!!!!

    Dupa cum am mai spus, astazi va fi la St. Petersburg un show in cinstea zilei lui de nastere, spectacol la care vor participa fosti si actuali elevi precum si invitati internationali, Stephane Lambiel si Johnny Weir. Mishin va patina si el impreuna cu Tamara Moskvina. Plushy a spus ca e prima data cand participa la ziua de nastere a lui Mishin, ei neserbandu-si niciodata zilele de nastere impreuna deoarece nu le plac familiaritatile!
    Pun si cateva poze cu el:

    Mishin laudandu-se cu elevii lui
    http://i52.tinypic.com/4hxw2e.jpg


    http://i55.tinypic.com/2md15z7.jpg

    Mishin si Tamara Moskvina
    http://i54.tinypic.com/2hn6xb4.jpg

    Mishin mustruluindu-l pe Plushy
    http://i51.tinypic.com/14tn8jm.jpg

  7. #28
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Cateva filmulete de la show-ul lui Mishin

    Lambiel
    http://www.youtube.com/watch?v=D1bis9owV_s
    http://www.youtube.com/watch?v=RZfIxH0Grv0

    Johnny
    http://www.youtube.com/watch?v=LpwmR3Ej-wE
    http://www.youtube.com/watch?v=nidetWlj3hY

    Plushy trebuia sa patineze de trei ori dar era mult prea bolnav
    http://www.youtube.com/watch?v=kwE3Edr4HPU

    Urmanov care pana la urma a ajuns sa patineze in blugi! Am citit in urma cu mult timp un interviu in care era intrebat ce parere are despre criticile care i se aduc pentru costumele prea impopotonate cu care apare. Urmanov a zis ceva ca ce sa faca, sa patineze in blugi, nu concepe asa ceva!
    http://www.youtube.com/watch?v=kHr4Vtiq4MM

    Liza
    http://www.youtube.com/watch?v=XiVlP...el_video_title


    Sala a fost arhiplina dupa cum se poate vedea
    http://www.youtube.com/watch?v=-rjMdHwclOI

    Poze:
    http://thallja.gallery.ru/watch?a=Nvl-gggI
    http://foto.rg.ru/gall/10986ec7?1

  8. #29
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Unul din cadourile primite de Mishin
    http://i53.tinypic.com/66ycz7.jpg

  9. #30
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    La multi ani Alexei Mishin!! pana la urma cu bune, cu rele, si-a dedicat viata patinajului. Imi place poza cu Yags, Plushi si Urmanov.

    Am tot cautat polka aceea draguta care i-a facut celebri pe Mishin si Moskvina, am gasit doar asta de atunci:
    http://www.youtube.com/watch?v=JnWyPBEYLhU

    si de la 66 de ani:
    http://www.youtube.com/watch?v=X6Y4r...eature=related
    Last edited by Tracoromana; 10th March 2011 at 13:22.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Relativ la elevii sai Yagudin si Plushenko, Mishin a declarat ca el nu poate tine la doua persoane in aceeasi masura.
    Yagudin si Mishin nu au fost compatibili ca fire, personalitate, cum vrei sa-i zici. Daca ai urmarit un interviu tv cu Mishin de acum cateva luni, el zice, comparandu-l pe Evgeni cu alti elevi ai lui, ceva de genul: Ii spun lui Evgeni sa faca asta si asta, iar el raspunde "Da, maestre"' si face imediat, le spun altor elevi sa faca asta si asta, mai uit in jur si vad ca nu fac nimic. Ei, Yagudin s-a cam incadrat in a doua categorie, el nu s-a omorat cu munca, iar Mishin, avand un alt elev talentat si pe deasupra foarte ascultator, si-a pierdut interesul fata de celalalt.

    Alexei, dupa ce a plecat la Tarasova, a fost foarte sarguincios in primul an - sezonul '98/'99 - fiindca ce altceva putea sa faca, fusese rupt din mediul lui, nu cunostea locurile, nu avea prieteni, depindea integral de Tarasova cu care si locuia sub acelasi acoperis. Dupa aceea insa, a inceput sa se lase pe tanjeala. Singur a recunoscut in niste declaratii din 2000 si 2001 ca nu s-a concentrat pe antrenamente si a petrecut prea mult timp in baruri si cu fete. Iar daca urmariti pe youtube un filmulet intitulat "O zi la scoala de pregatire a Tatianei Tarasova, vedeti cam cum se desfasurau antrenamentele, Tarasova il ruga sa repete programul, iar el refuza, zicea ca e obosit, o facea pe biata femeie sa tipe la el. Cand Tarasova a spus ca cei patru ani petrecuti cu Yagudin au fost cei ma dificili ani din toata cariera ei de antrenoare, a stiu ea de ce. Noroc ca Alexei si-a mai venit in fire in sezonul olimpic.

    Talentul nu este suficient si in nici un caz nu poate inlocui munca, in timp ce munca mai poate compensa abilitati mediocre. Frank Carroll a spus asa despre Lysacek versus Johnny Weir: Cand l-am vazut prima oara pe Johnny, mi-am zis dumnezeule, n-am mai vazut in viata mea un baiat atat de talentat. Cand l-am vazut prima oara pe Evan, mi-am zis dumnezeule, n-am mai vazut nici o data un baiat atat de determinat.

    Mediocrul Lysacek este campion mondial si olimpic, iar stralucitul Johnny...mi se pare ca cel mai bun rezultat al lui a fost un bronz la mondiale.

    Revenind la Mishin, singurul lucru pe care au am a i-l reprosa este afirmatia conform careia psihologul lui Yagudin i-a facut farmece lui Evgeni si de-aia a cazut la olimpiada. Daca ar fi spus doar Evgeni lucrul asta, nici nu as fi bagat in seama, patinatorii sunt in fond niste copii, dar Mishin...absolut jenant. Ce usor ar fi, iti angajezi un om care sa le faca farmece rivalilor si castigi tot.

    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Urmanov a zis ceva ca ce sa faca, sa patineze in blugi, nu concepe asa ceva!

    Ei, dar vremurile s-au mai schimbat si poate ca Urmanov a vrut sa profite de ocazie pentru a-i arata lui Lambiel ce inseamna un program modern, conectat la secolul al XXI-lea.

    Cadoul pentru Mishin este delicios, ca si expresia de pe fata sarbatoritului, un fel de "Lasa ca va arat eu voua." LOL

    Ii urez lui Alexei Mishin multa sanatate si putere de munca.

  11. #32
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Revenind la Mishin, singurul lucru pe care au am a i-l reprosa este afirmatia conform careia psihologul lui Yagudin i-a facut farmece lui Evgeni si de-aia a cazut la olimpiada. Daca ar fi spus doar Evgeni lucrul asta, nici nu as fi bagat in seama, patinatorii sunt in fond niste copii, dar Mishin...absolut jenant. Ce usor ar fi, iti angajezi un om care sa le faca farmece rivalilor si castigi tot.
    Eu cred ca rusii au o manie cu treaba asta, acelasi lucru s-a spus si despre Morozov care bolboroseste mereu de dupa mantinela cand patineaza elevii lui si chiar despre Tarasova care si ea a fost prinsa inganand chestii ciudate in timpul programelor lui Mao.
    Ideea lui Mishin a fost cat se poate de nastrusnica si mie mi-a parut rau cand l-am auzit pe Plushenko intr-un interviu spunand ca a fost o lipsa de concentrare si povestind cum fusese distras de diferite lucruri prin SLC, experienta olimpica devenind coplesitoare. Povestea cu farmecele era mult mai cool!

  12. #33
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Atunci daca tot se practica moda cu farmecele sa-i faca si lui Chan cineva farmece , poate asa la Tokio nu reuseste sa sara nici o cvadrupla ( I am mean again)
    Cu Morozov clar se intampla ceva ciudat ca prea se agita la mantinela
    On-topic: Chiar daca nu e chiar antrenorul meu preferat si eu ii doresc multa sanatate si putere de munca si daca se poate sa mai dea lumii inca un campion de talia lui Plushenko ( cu toate ca nu cred ca va mai fi altul ca el )
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  13. #34
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Atunci daca tot se practica moda cu farmecele sa-i faca si lui Chan cineva farmece , poate asa la Tokio nu reuseste sa sara nici o cvadrupla ( I am mean again)
    Morozov cu siguranta va fi la datorie, isi va pregati farmecele cele mai puternice! De fapt, nu, cele mai puternice vor fi pentru proba fetelor ca sa o ajute pe Miki, dar si pentru Florent va gasi ceva, nu ma indoiesc!

  14. #35
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Alexei, dupa ce a plecat la Tarasova, a fost foarte sarguincios in primul an - sezonul '98/'99 - fiindca ce altceva putea sa faca, fusese rupt din mediul lui, nu cunostea locurile, nu avea prieteni, depindea integral de Tarasova cu care si locuia sub acelasi acoperis. Dupa aceea insa, a inceput sa se lase pe tanjeala. Singur a recunoscut in niste declaratii din 2000 si 2001 ca nu s-a concentrat pe antrenamente si a petrecut prea mult timp in baruri si cu fete.
    Cred ca declaratiile lui au fost mai degraba teribiliste, de adolescent care se lauda cu aventurile lui. E ok. Dar cred ca a fost suficient de ambitios ca sa nu se lase complet pe tanjeala.
    Cand Tarasova a spus ca cei patru ani petrecuti cu Yagudin au fost cei ma dificili ani din toata cariera ei de antrenoare, a stiu ea de ce. Noroc ca Alexei si-a mai venit in fire in sezonul olimpic.
    Tarasova a avut foarte mult tact cu Yags, si daca au fost ani grei, cred ca s-au datorat faptului ca Yags era dificil si nu pentru ca era lenes. Mi-a placut cum l-a aparat cand a facut cateva prostioare de adolsent in timp ce evolua intr-un show. Oricum au fost foarte compatibili si mi-i drag sa-i vad cum isi impartaseau bucuriile si supararile in kiss and cry. Iar Tarasova il iubeste grozav; vorbeste cu drag de Iliusha, dar cand zice Aliosha i se lumineaza toata fata.

    Revenind la Mishin, singurul lucru pe care au am a i-l reprosa este afirmatia conform careia psihologul lui Yagudin i-a facut farmece lui Evgeni si de-aia a cazut la olimpiada.
    Da, intr-adevar , si asta. Eu ii reprosez insa ca nu a fost un profesionist in alcatuirea programului lui Plushi la Vancouver, asa cum a fost staff-ul lui Evan, sau a lui Daisuke. Cel putin la Evan, mi s-a parut ca programul lui a fost gandit la milimetru. Mishin nu si-a dat seama ca nu e suficient sa se bazeze pe talentul (incontestabil) a lui Plushi, ci este nevoie sa tina seama de tot pachetul de cerinte din noul sistem. Si el stie asta si cred ca se simte vinovat. Dar aici nu vreau sa intru in nesfarsitele polemici.
    Ii urez lui Alexei Mishin multa sanatate si putere de munca.
    La fel, din inima.
    Last edited by Tracoromana; 10th March 2011 at 19:44.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #36
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Cred ca declaratiile lui au fost mai degraba teribiliste, de adolescent care se lauda cu aventurile lui. E ok. Dar cred ca a fost suficient de ambitios ca sa nu se lase complet pe tanjeala.
    Tarasova a avut foarte mult tact cu Yags, si daca au fost ani grei, cred ca s-au datorat faptului ca Yags era dificil si nu pentru ca era lenes.
    Este adevarat, Yagudin era si dificil si sensibil, chiar Mishin a spus asta. Plus ca a crescut fara tata si asta a complicat si mai mult relatia lui cu Mishin care la un moment dat a inceput sa dea semne clare ca il prefera pe Plushy. Fanii lui Yagudin l-au tot acuzat pe Mishin ca s-a purtat urat cu el si de aia Yagudin a plecat dar Mishin nu l-a iertat nici pe Plushy de tratamente mai dure, nu facea discriminari, pur si simplu nu au fost compatibili, cum spunea si Cristina.

    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Da, intr-adevar , si asta. Eu ii reprosez insa ca nu a fost un profesionist in alcatuirea programului lui Plushi la Vancouver, asa cum a fost staff-ul lui Evan, sau a lui Daisuke. Cel putin la Evan, mi s-a parut ca programul lui a fost gandit la milimetru. Mishin nu si-a dat seama ca nu e suficient sa se bazeze pe talentul (incontestabil) a lui Plushi, ci este nevoie sa tina seama de tot pachetul de cerinte din noul sistem. Si el stie asta si cred ca se simte vinovat. Dar aici nu vreau sa intru in nesfarsitele polemici.
    Asa este! Bine ca ai amintit asta, eu uitasem!!!

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Cred ca declaratiile lui au fost mai degraba teribiliste, de adolescent care se lauda cu aventurile lui. E ok.
    Eu cred ca a spus ceea ce de fapt stia toata lumea. Dar niciodata nu as face un capat de tara din asta.

    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Eu ii reprosez insa ca nu a fost un profesionist in alcatuirea programului lui Plushi la Vancouver, asa cum a fost staff-ul lui Evan, sau a lui Daisuke. Cel putin la Evan, mi s-a parut ca programul lui a fost gandit la milimetru. Mishin nu si-a dat seama ca nu e suficient sa se bazeze pe talentul (incontestabil) a lui Plushi, ci este nevoie sa tina seama de tot pachetul de cerinte din noul sistem.
    Plushenko trebuia sa mai execute o cvadrupla la programul liber daca tot vorbim de regele cvadruplelor. Nu este un atac ci doar o nedumerire a mea. Dar sunt de acord cu ce ai spus despre programele lui Evan si Daisuke de la JO. Si chiar daca coalitia anti-Chan va dori sa ma omoare, lol, trebuie sa spun ca si programele lui Patrick sunt excelent alcatuite, nimic nu este lasat la voia intamplarii sau la inspiratia de moment.

    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Mishin care la un moment dat a inceput sa dea semne clare ca il prefera pe Plushy.
    Nici o problema din punctul meu de vedere, poti dicta inimii pe cine sa iubeasca?

  17. #38
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Si chiar daca coalitia anti-Chan va dori sa ma omoare, lol, trebuie sa spun ca si programele lui Patrick sunt excelent alcatuite, nimic nu este lasat la voia intamplarii sau la inspiratia de moment.
    Eu sunt de acord.

    Nici o problema din punctul meu de vedere, poti dicta inimii pe cine sa iubeasca?
    N-ar fi o problema, dar daca lucrezi cu adolescenti trebuie sa fii nu numai antrenor ci si pedagog.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #39
    Mrs Joubert emiii03's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    total de acord cu tot ce zici tu Cromatic
    N-ar fi o problema, dar daca lucrezi cu adolescenti trebuie sa fii nu numai antrenor ci si pedagog.
    si parinte, cred eu
    iar Tarasova este chiar ca o mama pentru elevii ei. mie Mishin mi se pare prea distant, iar patinajul e un sport in care trebuie sa antrenezi si cu sufletul
    Adevaratul erou nu este perfect. Adevaratul test al unui campion nu este daca poate triumfa, ci daca poate trece obstacolele - preferabil cele create chiar de el - pentru a triumfa...

  19. #40
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by emiii03 View Post
    mie Mishin mi se pare prea distant, iar patinajul e un sport in care trebuie sa antrenezi si cu sufletul
    Mishin sa stii ca nu e neaparat distant dar Alexei avea nevoie de cineva mai mamos, clar.

  20. #41
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Morozov cu siguranta va fi la datorie, isi va pregati farmecele cele mai puternice! De fapt, nu, cele mai puternice vor fi pentru proba fetelor ca sa o ajute pe Miki, dar si pentru Florent va gasi ceva, nu ma indoiesc!
    Eu sper ca farmecele lui Morozov sa nu functioneze nici la Miki nici la Florent
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Mishin sa stii ca nu e neaparat distant dar Alexei avea nevoie de cineva mai mamos, clar.
    Am impresia ca Mishin isi trateaza elevii in mod diferentiat totusi. Acuma o sa speculez, dar mi-e foarte greu sa cred ca Mishin s-ar fi intors in Rusia din SUA lasandu-l pe Plushenko in arestul politiei asa cum a facut cu Andrei Lutai acum doi ani la Skate America cand Lutai s-a imbatat la banchetul de dupa concurs, s-a urcat intr-o masina aflata in parcare si a pornit la drum. LOL Dar de aparat l-a aparat, ce-i drept, spunand ca a vazut el vreo doua fete cam ciudate care se invarteau in jurul lui Andrei la banchet si probabil fetele alea i-au turnat ceva in bautura, fiind puse de dusmanii elevului sau care si-au propus sa-l traga pe linie moarta.

    Poate ca i-au turnat ceva in bautura si inainte de concurs daca ne gandim ca baiatul a ocupat locul 10 din 10 sau 11 patinatori prezenti. LOL Il apreciez pe Mishin pentru foarte multe lucruri, dar cateodata vine cu niste chestii din teoria conspiratiei de-ti sta mintea-n loc.

    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Eu sper ca farmecele lui Morozov sa nu functioneze nici la Miki

    Eu una sunt convinsa ca farmecele lui Morozov functioneaza chiar foarte bine la Miki, doar ca altfel decat poate crezi tu.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •