Page 6 of 36 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 106 to 126 of 752

Thread: POLO

  1. #106
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1

    Stiri din polo

    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    As avea placerea sa urmaresc mai indeaproape stiri din campionatul intern, poate se gaseste cineva sa-mi satisfaca curiozitatea.
    Ce fac fostele mari echipe: Dinamo, Steaua si Crisul Oradea. Eu nu mai am decat amitiri despre ele.
    Salut,

    Cred ca ai plecat de multisor din tara. Acum in campionat mai sunt doar 4 echipe care conteaza - cele trei enumerate de tine + rapid. In rest mai sunt echipe doar de umplutura (Sp. Studentesc, Csm Cluj si Astra Arad) care insa nu emit nicio pretentie la clasarea pe primele 3 locuri. Poate Aradul va avea ceva de spus in viitorul apropiat pentru ca dispun de o buna baza de pregatire. La fel si Crisul Oradea care momentan este pe primul loc in campionat, cu 3 pct inaintea Stelei- campioana ultimelor 2 sezoane. Dinamo termina pe locul 4 de cativa ani buni, anul asta probabil ca va termina pe locul 3, in ciuda investitiilor financiare destul de substantiale. Rapidul a pierdut multi jucatori si nici financiar n-o mai duc asa bine si cred ca va termina pe locul 4, Dinamo avand un lot mai bun decat ei.
    Lupta pentru campionat cred ca se va da intre Steaua si Crisul, cele mai bune echipe la momentul asta, dar Dinamo intotdeauna a umblat cu arbitrii (vezi ultimele doua meciuri contra Stelei) si poate face o surpriza (neplacuta din punctul meu de vedere - sunt stelist). Week-endul asta incepe returul iar apoi urmeaza turneele de play-off (4 la numar). Stiri despre campionatul de polo romanesc mai poti afla de pe site-ul www.topsport.ro unde exista o sectiune dedicata acestui sport cu comentarii obiective. Noutati despre poloul international gasesti pe www.waterpoloworld.com . Salutari si numai bine!

    P.S. "georg" vine cumva de la "georgijewitsch s." ?

  2. #107
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    12
    Reputatie
    1

    ?

    ce meciuri are steaua in iarna asta

  3. #108
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by radu_ultras View Post
    Salut,

    Cred ca ai plecat de multisor din tara.[/COLOR][/url] . Salutari si numai bine!

    P.S. "georg" vine cumva de la "georgijewitsch s." ?
    Da, asa e. Eu imi amintesc inca de vremurile cand la Crisul jucau Costras, Gordan, Fejer, Garofeanu numai pentru a da cateva exemple.

    Georg este numele meu real, asa ca orice comparatie sau premzumtie este gresita.

    Si inca o amintire. Ca bucurestean am facut liceul la Sf.Sava si Caragiale si in ambele licee am avut cate un coleg de clasa poloist de cert renume: "Tolea" Grintescu si respectiv Gavril Blajec, daca numele iti mai spun ceva.
    Cu asta aproape ca mi-am tradat si varsta. Dar amintirile frumoase raman...

  4. #109
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    hahahahahahaha....
    meciu doi dintre steaua si rapid s-a incheiat cu victoria rapidistilor
    8-7......anu asta suntem acolo!!!!!!pana la capat.....
    HAI RAPIDU'!!!!!!!!!!!!

  5. #110
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    @rainman 2
    se mai intampla si accidente! asa e in sport! oricum merita laudata ambitia jucatorilor antrenati de Ionut Angelescu! poate in viitor vor avea din nou un cuvant de spus in lupta pentru titlu. asta depinde si de puterea financiara a clubului, of course.
    Oricum in week-end avem o dubla interesanta. Eu, ca stelist, nici nu stiu cu cine sa tin. Pe de-o parte ratiunea in spune ca Dinamo trebuie sa castige (macar 1 meci) pentru a fi redusa distanta dintre Crisul si Steaua. Pe de alta parte, SA TIN CU DINAMO?! bleah..... Dar de aia e sportul frumos si interesant! Oricum, sa castige cel mai bun din apa (daca intelegeti ce vreau sa spun...).

  6. #111
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Georg este numele meu real, asa ca orice comparatie sau premzumtie este gresita.

    Si inca o amintire. Ca bucurestean am facut liceul la Sf.Sava si Caragiale si in ambele licee am avut cate un coleg de clasa poloist de cert renume: "Tolea" Grintescu si respectiv Gavril Blajec, daca numele iti mai spun ceva.
    Cu asta aproape ca mi-am tradat si varsta. Dar amintirile frumoase raman...
    Avand in vedere ca am aflat si varsta, o sa va vorbesc la persoana a III a. Asa e politicos. V-am intrebat de nume pentru ca in Frankfurt mai locuieste un fost poloist, pe numele sau Georgijewitsch Slobodan, actualmente medic ortoped la o clinica privata. Ca varsta e aproape de Dvs.
    Da, nea Tolea este inca Secretar General al FRP. Este bunic deja. Cealalta persoana nu o cunosc si nici n-am auzit numele respectiv.

  7. 24th November 2006, 13:28
    Reason
    atentie la limbaj

  8. 24th November 2006, 14:36
    Reason
    s-a rezolvat

  9. #112
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @ radu_ultras: desi in forumuri politetea ramane adesea de....caruta este frumos din partea ta si apreciez acest lucru. Nu este neaparat necesar dar las la aprecierea ta.

    Gavril Blajec a fost poate cel mai bun produs al poloului romanesc din anii “50 , Tolea si-ar aminti de el cu siguranta, el a jucat la Dinamo cu Zahan , Badita, Al.Popescu si alte somitati ale pololului din acea vreme. Cu ocazia unei calatorii in strainatate a...ramas si el cum s-a intamplat si cu alti sportivi la vremea respectiva. De aceea el nu-ti este cunoscut, si probabil ca nici "istoria" poloului romanesc nu-si mai aminteste de el.

  10. #113
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Prima etapã a returului Campionatului National, etapa a VIII-a a Superligii, programeazã īn 25 si 26 noiembrie dublele partide:

    *Sportul Studentesc – Rapid (S. 16,30, D. 9,30)
    *Dinamo Bucuresti – CSM Oradea (S. 18, D. 11)
    *Astra Arad – Steaua. CSU Poli Cluj stã

  11. #114
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Incredibil cum imping arbitrii pe dinamo la toate sporturile. Azi, cu tot sprijinul acordat de arbitri,oradenii au reusit sa egaleze la 10 cu 4 sec inainte de final si se mentin lideri cu 2 puncte avans fata de Steaua!
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  12. #115
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    eu nu inteleg de ce trebuie sa fie tot timpul vina arbitrilor....cand o echipa pierde da vina pe arbitru, cand pierde celalta da si ea vina pe arbitru....cel mai bine ar fi sa isi analizeze fiecare jocul propriu , greselile facute , si eventual sa le inteleaga si sa nu le mai repete....
    e mai simplu sa dai vina pe arbitru ca te fura decat sa recunosti ca ai gresit (am vazut intamplator delacratiile conducatorului echipei din stefan cel mare, vezi ''Ziua'')...in fine.....ma bucur ca avem in sfarsit un campionat palpitat in care 3 echipe se lupta pentru titlu...
    p.s. am scris acum vreo 6-7 luni ca nu cred ca steaua va castiga mai mult de 2 ani campionatul (cred ca vorbeam cu radu_ultras) si se pare ca m-am inselat...e posibil sa se impiedice de anul asta....
    HAI RAPIDU!!!!! :d

  13. #116
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    @apparte. am mai scris despre treaba asta. este evident ce fac arbitrii pentru dinamo. la meciul cu cei din oradea a arbitrat radu matache. un dinamovist convins a carui sotie este angajata a clubului dinamo ca antrenoare de inot. comentariile sunt inutile.

    @rainman2. inteleg ca esti rapidist. bravo tie. eu sunt stelist. fiecare cu simpatiile lui. nu stiu cum poti sa negi implicarea arbitriilor in meciurile lui dinamo. poate ca n-ai vazut meciul pierdut de dinamo contra rapidului?! daca nu facea scandal ionut angelescu la faza cu time-out-ul, arbitrii continuau macelul impotriva echipei tale favorite. si steaua a pierdut cu rapidul dar nimeni n-a avut nimic de reprosat arbitriilor. steaua a jucat prost si d-aia a pierdut. nepermis din punctul meu de vedere avand in vedere diferenta valorica dintre loturile celor 2 echipe. dar asta-i sportul! imi aduc aminte ce mi-ai spus ref la castigarea campionatului de catre steaua. nu cred ca te-am contrazis atunci si nici nu mi-am dat cu parerea. acum campionatul este mai echilibrat. steaua la pierdut pe musat si i-a adus pe cojo si edi orasteanu, crisul si dinamo s-au intarit considerabil, iar rapidul pare - cel putin la prima vedere - outsider in acest campionat. dupa parerea mea lupta se vada intre steaua si crisul. crisul are bani anul asta (spre deosebire de anul trecut) si o foarte buna baza de pregatire. steaua are un lot bun, dar a intervenit o stare de oboseala si este momentan iesita din forma. dinamo nu joaca nimic. edy andrei si ramses iau fault pe 5 m si trag la poarta. atata tot. daca le intra castiga, daca nu - nu! asta nu se cheama echipa. rapidul nu prea mai are bani dar are o trupa tanara, de perspectiva, foarte unita si care joaca din entuziasm. s-au vazut si ceva rezultate. dar n-are forta sa lupte pentru titlu. a, am uitat - si n-are portar. oricum, in opinia mea joaca mai bine ca dinamo. atat pentru moment.
    HAI STEAUA !

  14. #117
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Problema arbitrajelor la polo este tot atat de veche ca si jocul. Arbitrii gresesc la fotbal, handbal, baschet etc. unde se vede totul sau aproape totul, cum sa nu greseasca la polo unde aproape ca nu se vede nimic.
    Intre timp jucatorii au devenit atat de versati ca majoritatea ar putea evoluta pe scena ca ...artisti, eu reusesc sa mimeze faulturi care nu au avut loc, ingreunand si mai mult sarcina arbitrilor.
    Este evident ca in acest context daca programarea arbitrilor creaza apriori discutii neprincipiale ea nu serveste catusi de putin unei atmosfere fair-play, iar dupa meci este firesc ca cei invinsi sa caute tot felul de explicatii. Iar cei mai la indemana sunt...arbitri.
    In circa 50 de ani in jocul de polo s-a mai schimbat cate-ceva in ce priveste regulamentul, soarta arbitrilor a ramas insa aceeasi.

  15. #118
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Rainman2, ca unul care frecventez bazinul de polo din Oradea de vreo 25 de ani,l-am prins pe Costras si ca jucator. Au mai fost arbitraje contestate inclusiv la Oradea(si chiar la meciurile Stelei cu Crisul), dar niciodata Dorin nu a fost eliminat...in asa hal a reusit sa-l provoace arbitrul duminica incat l-a eliminat pt proteste.Aici vorbim de polo,dar la fel se intampla si la alte sporturi.
    @Georg40,e adevarat ce spui,dar da-mi voie sa am dubii cand greselile sunt unidirectionale.Nu stiu daca ai vazut vre-un meci de polo televizat in Romania...e aproape imposibil sa distingi ceva(se filmeaza cu o singura camera), dar daca si pe planul acela general reusesti sa vezi faultul pe care arbitrul nu-l vede, atunci ai tot dreptul sa te indoiesti fie de valoarea, fie de echidistanta lui!
    Last edited by apparte; 27th November 2006 at 23:42.
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  16. #119
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    @APPARTE , Oare de ce nimeni nu-si pune un mare semn de intrebare cand doi antrenori (Georgescu Eugen de la Steaua si Costras Dorin de la Crisul), care de obicei sunt tipi destul de calmi la meciuri, sar la gatul arbitrilor - fiind evident provocati - tocmai la meciurile contra lui Dinamo?! Chiar nu este evident ce se intampla? Dupa meciul Stelei cu Dinamo, Costras i-a spus antrenorului eliminat al Stelei - Georgescu, ca " asa furt n-a vazut in viata lui ". Din pacate pentru Costras a avut ocazia sa vada ceva similar si la meciul Crisului cu Dinamo, cand nu si-a mai putut stapani nervii. De ce nici Steaua si nici Crisul nu s-au plans de arbitraje in meciurile directe? Si nici contra Rapidului? Si asta indiferent de rezultat. De ce arbitrii nu sunt trasi la raspundere pentru bataia de joc? De ce isi bat joc de munca si sacrificiile unei echipe? Cei care ati facut sport de performanta stiti foarte bine ce inseamna sa stai mai mereu in cantonamente mai ales cand ai sotie si copii acasa. Si vine un nenorocit de arbitru si face ceva pe muinca ta!De ce se intampla toate relele atunci cand joaca cu Dinamo?!! ALO, FEDERATIA?! SE AUDE?!
    Ai dreptate cand spui de greseli unidirectionale. Intr-un post de-al meu acum inainte de Dinamo - Crisul, am scris "sa castige cel mai bun din apa". Avem eu temerile mele, adeverite pe deplin in cele 2 meciuri. Oricum Dumnezeu e sus si vede!

  17. #120
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dorin Costras este unul dintr "ultimii mohicani" ai talentelor din provincie, alaturi de Fejer,Gordan,Garofeanu si alti oradeni care au jucat ani de zile pentru Crisul si echipa nationala. Pe toti ii cunosc personal. Costras este intradevar un tip calm si echilibrat.Daca i-a sarit tandara trebuie sa fi avut un motiv. Din pacate nici acest caz nu face altceva decat sa demonstreze complexitatea arbitrajului la polo, care chiar international are si pe mai departe problemele sale. Cu precadere trebuie castigat pentru arbitraj fostii jucatori de polo si inainte de toate oameni integri care se pot distanta in exercitarea atributiilor lor de asa-zisele afinitati de club.
    Apropo, am auizit ca "Tolea" Grintescu este sef mare la federatie.El este un om integru, ar putea sa faca putina ordine in randurile arbitrilor...

  18. #121
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    @radu
    dorin costras este antrenorul echipei mataro (spania)...voi doi confundati persoanele....antrenorul crisului oradea e dorin gordan...
    si referitor la cei doi antrenori....numai persoane calme nu sunt....crede-ma ca stiu ce spun....sunt chiar opusul....garantat 100%

  19. #122
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Se poate sa ai dreptate, eu nu mai sunt ceea ce se numeste un insider. Dar oamenii ii cunosc de demult si parerea mi-o mentin.

  20. #123
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    @rainman2. ref antrenor crisul- ai dreptate, mea culpa. m-am zapacit si eram cam nervos.
    ref la cei 2 antrenori te contrazic. sunt niste oameni foarte echilibrati. daca ei nu sunt calmi, ce parere aveai despre Rus Viorel ? el cum era? ai jucat vreodata sub conducerea lui Georgescu sau Gordan? chiar sunt curios. eu am jucat, bineinteles acum mai multi ani, in echipa de juniori antrenata de Eugen Georgescu si am iesit campioni nationali de 4 ori (deci o data la o categorie de varsta mai mare) si stiu foarte bine cum se comporta. Pe Gordan il stiu de mult timp si nu este un tip coleric. Dar cand arbitrii te provoaca asa cum au facut-o meciurile astea, e greu sa te mai stapanesti. Si ca fapt divers, ai jucat polo? daca da pana la ce nivel (juniori sau seniori)?

    @georg40. se vede treaba ca ati plecat cam de multicel din Romania. Treaba cu "Tolea este un om integru" m-a distrat enorm.... mai multe nu vreau sa zic. Poate l-ati cunoscut pe Tolea cand era foarte tanar, dar lumea se schimba cu anii.

  21. #124
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    @radu
    da, am jucat , joc si o sa joc in continuare polo....
    dar nu mai joc in tara de ceva timp...si nu stiu cand sau daca o sa ma intorc sa joc acasa...si ca sa ma laud am castigat tot ce se poate castiga la noi...
    si imi mentin parerea despre cei doi (I KNOW INSIDE STUFF ))) )

  22. #125
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @radu_ultras:

    Tu scrii :"@georg40. se vede treaba ca ati plecat cam de multicel din Romania. Treaba cu "Tolea este un om integru" m-a distrat enorm.... mai multe nu vreau sa zic. Poate l-ati cunoscut pe Tolea cand era foarte tanar, dar lumea se schimba cu anii."

    Intradevar, eu l-am cunoscut ca si...copil, iar ceva ma tarziu ca sportiv, in echipa nationala,iar de pe la finele anilor `70 nu l-am mai intalnit. Cam de multisor.Totusi, chiar ca m-ar interesa sau citesc ce ai sa-i reprosezi, ca era dinamovist asta o stiu. Totusi in functia actuala impartialitatea s-ar impune. Sau vad eu gresit ?

  23. #126
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    @rainman2. felicitari pentru performantele tale ca jucator si ma bucur ca inca mai joci polo. eu din pacate nu mai pot juca dar inca ma pasioneaza fenomenul. despre "i know inside stuff" lasa-ma sa am dubii ca sti mai multe decat mine. nu vreau sa fiu rautacios dar chiar stiu fff multe amanunte din lumea asta mica a poloului de la noi. daca ne-am intalni "face to face" ti-ai da seama ca nu mint . de altfel sunt sigur ca ne cunoastem, poate chiar am jucat impreuna. dar asta ramane un mister, ca asta-i farmecul discutiilor pe net . iti urez succes in cariera ta de jucator si in viata in general!

    @georg40. aveti perfecta dreptate! dar....totusi, vorbim de Romania. Aici nimeni nu-i impartial, indiferent de functie. Dvs. v-ati obisnuit cu o mentalitate cu care noi de-abia facem cunostinta. Poate in viitor se va mai indrepta treaba si pe la noi. Apropos, pe dl. Firoiu banuiesc ca-l cunoasteti. Un om deosebit, din punctul meu de veder, care a dat o mana de ajutor poloului romanesc de fiecare data cand a avut ocazia.
    M-am interesat si de dl. Gavril Blajec. Aveti perfecta dreptate. Am vorbit cu oameni care au jucat cu el in echipa si mi-au confirmat afirmatia Dvs.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •